https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/adin-vyhlidka-kazdorocni-drevorubecke-silenstvi-v-prerove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Adin Vyhlídka: Každoroční dřevorubecké šílenství v Přerově

29.1.2014
Kácení v Přerově
Kácení v Přerově
Foto | Adin Vyhlídka
Množství zdravých stromů, které byly zlikvidovány v Přerově během tohoto zimního období je varující. Nádherné zdravé jedle a další jehličnany v ulicích U Tenisu, na Purkyňově ul., Dvořákova ul. zdravé, dnes málo viděné moruše, na Jížní čtvrti ořechy, u domu č.3 na ul. Sadová dvě zdravé břízy na kterých během každé zimy odpočívalo několik kalousů ušatých. U zahrádek pod Nemocnicí byl pokácen jasan přibližně 25letý, na kterém se každý rok živilo hejno krásných hýlů, a tak lze pokračovat do nekonečna... stromy mizí po stovkách, stejně jako obyvatelstvo. Přerov se stal městem dřevorubců, městem bez zájmu o životní prostředí, městem sobeckých prospěchářů vládnoucích netečnému, odevzdanému potencionálnímu voliči.
 


Sloučením odboru Životního prostředí s odborem Stavebního úřadu města Přerova se stal bývalý vedoucí pracovník odboru ŽP poslušným vykonavatelem příkazů a požadavků technokratického vedení města. Zájem o životní prostředí byl odsunut někam hodně, hodně daleko.

Výmluvy některých lidí na opadávání listů (musí se uklízet), na nedostatek světla v bytech, kde rostou stromy před okny domů, to spíše ukazuje na jisté nedostatky v informovanosti o vhodnosti výsadby v nedávné minulosti a důsledné zvážení nezbytnosti kácení vzrostlého stromu.

Vzrostlý strom plní po dobu svého života celou řadu nenahraditelných funkcí, nedoceněných díky neznalosti člověka. Je přirozenou klimatizační jednotkou, je stabilizátorem vodního režimu ve svém okolí a čerpadlem vody při velkých deštích, ve svažitém terénu brání svými kořeny sesuvům půdy. Podle druhu je dodavatelem semen a plodů, vhodných ke konzumaci jak člověkem, tak ptactvem a dalšími živočišnými druhy. V období květenství je pastvou pro včely a další hmyzí druhy.

Stromy během svého života nikdy nepřestanou růst. Ve skutečnosti čím jsou starší, tím se jejich růst zrychluje, i když už dosáhly masívní velikosti. To znamená, že staré stromy v uhlíkovém cyklu na naší planetě hrají mimořádně důležitou roli. Přibližně 50 % dřevní hmoty tvoří uhlík odebraný ze vzduchu, což znamená, že rychle rostoucí staré stromy mají velkou kapacitu snižovat podíl oxidu uhličitého v ovzduší - mnohem větší než mladé, které se lidé snaží obyčejně využívat při tzv. kompenzacích neboli náhradních výsadbách.

Proto je v městských částech nesmírně důležitá péče a výsadba vhodných dřevin a keřů s ohledem nejen na člověka, ale také na ptactvo a další živé tvory (azyl i potrava). Pravidelná péče a udržování zeleně by mělo být samozřejmostí. Kácení stromů a nevhodný, příliš velký ořez keřů vede k vypuzení některých ptačích druhů. Mám zdokumentován následek nevhodného prořezu jehličnanů sahajících větvemi k zemi a osídlené do té doby asi dvacítkou vrabců. Po vyřezání všech spodních větví byl zničen úkryt těchto vrabců a ti pochopitelně z této lokality zmizeli. Podle vyjádření úředníka magistrátu, péči o zeleň zajišťují odborné, specializované firmy – opravdu úsměvné...!

reklama

 
Adin Vyhlídka
Autor je předsedou ČSOP
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist