https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/adin-vyhlidka-pece-o-zivotni-prostredi-v-prerove
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Adin Vyhlídka: Péče o životní prostředí v Přerově

12.9.2013
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Adin Vyhlídka
Aleje a stromořadí lemující řeku Bečvu v Přerově, na levém i pravém břehu, jsou každý rok vystaveny stálému tlaku na kácení vzrostlých stromů tzv. salámovou metodou. Každá větev, ulomená při bouři a silném větru, slouží k odstartování kampaně za bourání vzrostlých stromů. Dogma (co kdyby ten strom na někoho spadnul) používané pravidelně a kupodivu s posvěcením vybraného dendrologa je víceméně trapné a neprofesionální. Znaky, kdy takový strom z nějakého důvodu chřadne a usychá se nedají přehlédnout, naopak stromy, které jsou každým rokem plně olistěné, si může dovolit prohlásit za nebezpečné a přestárlé pouze ignorant s negativním přístupem ke krajině a přírodě.
 


Rád bych upřesnil, týká se to převážně několika druhů javorů, vysazených na počátku minulého století na obou březích Bečvy v Přerově. Nádherná Rybářská alej přišla za poslední tři roky o přibližně třicet javorů ve věku cca 90 let (javor se dožívá za normálních podmínek 250 let). Tady nelze hovořit o stromech přestárlých ani nemocných, všechny tyto stromy byly každý rok plně olistěné, tudíž životaschopné a Přerovanům přinášející pohodu při procházkách, sportu a relaxaci. Podle fotodokumentace, všechno bylo pevné kvalitní dřevo, bohužel skončilo v některém z krbů našich VIP. Poslední firma, která prováděla úpravy v Rybářské aleji, poměrně ohleduplně dokázala prořezat některé stromy jako formu omlazení a hlavně zakrácením větví prakticky omezila nebezpečí odlomení dlouhých větví při velmi silném větru (viz foto).

Naopak firma, která v loňském roce provedla kácení 6 javorů na nábř. Dr. Edv. Beneše opět volila výše uvedenou salámovou metodu – tři místa po dvou stromech. A podle vyjádření našich nejchytřejších přerovských radních, hodlají takto postupovat i nadále. Vůbec je nezajímá, že tímto postupem likvidují zázemí a potravu pro některé druhy ptactva, každý rok se zde vyskytujícího. Nezajímá je ani to, že zdejším obyvatelům seberou možnost procházky či posezení v příjemném stínu za letních slunečních veder. Ty stromy byly záměrně vysazeny na jižní straně chodníku. Pokud bude místo stromů postavena tzv. protipovodňová zídka, tak ta bude (lidově řečeno) na dvě věci, za běžně zvýšené hladiny k ničemu, a při mimořádné povodni podobné té v r. 1997 rovněž na nic, voda tekla od Michalova přes Vel. Dlažku.

Kupodivu, nikde jsem v dnešní vyspělé, vzdělané společnosti neslyšel starou moudrou radu našich rodičů a prarodičů – nechoď a nezůstávej při bouři a silném větru pod velkými stromy... no proč asi? Ovšem otřepanou frázi – „Co kdyby ten strom na někoho spadnul“ - tu slýcháme stále dokola ...

reklama

 
Adin Vyhlídka
Autor je členem ČSOP
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist