Adin Vyhlídka: Proměny a zážitky v krajině
22.1.2014
Odpadky zůstávají v okolí řeky dodnes
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Adin Vyhlídka
Lidé, silně ovlivněni komunistickým, budovatelským nadšením, započali a pokračovali v přeměně krajiny kolem řeky tzv. "zkulturňováním", což obnášelo samozřejmě regulaci toku, likvidaci břehového porostu a zbytků okolních lužních lesů, ale také položení asfaltového koberce na původní pěšinu na břehu řeky. Představu o životním prostředí má člověk často velmi odlišnou.
Je to podivné, že nikoho nenapadlo, jaké budou dopady na stav biokoridoru Bečvy, na celkový vývoj krajiny kolem řeky. Zvěř a ptactvo tím přišlo o přirozenou ochranu, o svůj domov a možnosti obživy. Dnešní stavy drobné zvěře, polního a vodního ptactva jsou na mizivé úrovni. Spatříte-li cestou kolem Bečvy v dnešní době zajíce či bažanta je to doslova vzácnost, o koroptvích ani nemluvím. Lovci, kteří si říkají myslivci, bezohledně pokračují každý týden během podzimních měsíců v zabíjení všeho živého, včetně chráněných druhů, kterým hrozí vyhubení. Objeví-li se predátor/dravec je to pro lovce "škodná" a je "vymalováno".
Co je už zarážející, to jsou současné prodeje často obecních pozemků do vlastnictví fyzických osob či různých pochybných investorů. Ztrácí se tím kvalitní zemědělská půda, například za účelem těžby štěrku atd. Likvidují se přírodní části krajiny ve prospěch komerce. Je to bezesporu na účet příštích generací, kterým bude příroda a hlavně zemědělská půda chybět pro zajištění potravinové soběstačnosti.
Jak si může dovolit volený zástupce samosprávy či státní úředník prodávat obecní majetek, který mu byl pro jeho volební období svěřen k šetrnému nakládání, vždyť to je na trestní oznámení pro zneužití pravomoci. Hospodaření těchto lidí je na takové úrovni, že celá řada měst a obcí je zadlužena způsobem, kdy nastupuje exekuce na majetek obce.
Prodávají se pozemky v záplavových oblastech, tím se nerespektuje dokonce ani vyhláška o aktivní zóně v blízkosti řeky, toleruje se činnost zahrádkářských kolonií s výstavbou "zahradních domků" a dnes i oblíbených bazénů k rekreaci. Toleruje se provoz restauračních zařízení v záplavové oblasti což představuje v případě povodní vážné ohrožení okolí, povrchových i spodních vod toxickými a jinými odpady vytvořenými lidskou činností, stejně tak je tomu u zahrádkářských kolonií, stavěných v záplavových oblastech u říčních toků. Mám zdokumentováno, jaké děsivé množství odpadu je odloženo ze zahradní kolonie po povodni na břeh řeky Bečvy v Přerově, kdy všechen tento odpad odnesla druhá krátce následující povodeň v r. 2010. Část těchto odpadků zůstává v okolí řeky dodnes. I to je prezentace hospodaření současného vedení přerovského Magistrátu...
reklama
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk