https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/alessandron-pasquale-v-obalech-nam-jde-slovensko-prikladem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Alessandro Pasquale: V obalech nám jde Slovensko příkladem

12.1.2021
Vítám výběr správce slovenského zálohového systému na nápojové PET lahve a plechovky. Slovenské Ministerstvo životního prostředí jeho založením pověřilo 5. ledna 2021 konsorcium čtyř sdružení zastupujících výrobce nealko nápojů, výrobce piva i obchodníky. Tento významný krok přibližuje Slovensko plné cirkularitě nápojových obalů od ledna 2022. České úřady se k podobnému kroku zatím nemají.
 

Slovensko nám v tomto ohledu půjde příkladem, neboť principy schváleného zálohového systému umožňují plnou cirkularitu nápojových obalů.

Pokud se vše podaří zavést podle plánu, stane se Slovensko prvním skutečným příkladem cirkulárního nakládání s nápojovými obaly v praxi. Jsem rád, že i Mattoni 1873 se toho zúčastní a konečně bude moci začít zálohovat PET láhve a plechovky od svých výrobků – i když tedy pouze na Slovensku.

České úřady zatím plošné zálohy na všechny nápojové PET lahve a plechovky zavést nechtějí.

Doufám, že slovenský příklad naše úředníky inspiruje a ukáže, že zálohový systém dává smysl i ve středoevropských podmínkách.

Plošné zálohy by byly velkým přínosem pro naši přírodu. Zálohované nápojové obaly se totiž v lesích a kolem cest téměř nepovalují. Dokazují to data dobrovolnických organizací, které pravidelně odpadky uklízejí. Ze všech nalezených nápojových obalů tvoří ty zálohované jen 1-2 %. Další důkaz, že motivace zálohou funguje.


reklama

 
foto - Pasquale Alessandro
Alessandro Pasquale
Autor je generální ředitel Mattoni 1873.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

12.1.2021 10:02
Je mi velice líto. Tento systém znám z Německa (měli jsme tam příbuzné a často jsme za nimi jezdili). Je to ryzí zlodějina, postavená na tom, že se různými cestami dosahuje toho, že významnou část zálohovaných lahví nelze vrátit. Na láhvi je individuální čárkový kód, který primárně zajišťuje to, že se snadno rozmaže, a tím umožňuje zálohu "zrušit". Sekundárně umožňuje odmítnout láhev zakoupenou v jiné skupině obchodních řetězců nebo v jiné spolkové zemi.
Stádní Němci zálohu oželí a láhve, kterými byli okradeni, hážou do přeplněných kontejnerů na tyto láhve určených. Osobně doufám, že pokud se to zavede u nás, tak nestádní Češi, navíc nevěřící žvástům, vydávaným ekology, ty nevrátitelné PET láhve půjdou hodit někam do rezervace. Prostě: ekologie nás okradla, tak ať si to vyžere.
Odpovědět

Lenka Č.

13.1.2021 09:22 Reaguje na Jan Šimůnek
Se zálohováním lahví taky nesouhlasím. Systém z Německa znám a taky se nám podařilo odlepit z láhve kód a ta pak vrátit nešla. Ale víte co? Radši jsem těch pár centů oželela, než abych jim tu láhev házela do rezervace.

Pokud se to u nás zavede, určitě ty láhve nepůjdu házet do rezervace, to může udělat jen člověk s hodně ubohým a omezeným myšlením bez úcty k čemukoli. A doporučovat to, to opravdu ukazuje na Vaši úroveň. Ekologie neekologie.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.1.2021 10:04 Reaguje na Lenka Č.
Pokud si necháte od zlodějů, jako jsou ti, co zálohování propagují, a pokud jim to vyjde, tak ho i budou provozovat a vydělávat na tom, kálet na hlavu, tak ti (nebo jim podobní) zloději za pár let přijdou s nějakou ještě větší zlodějinou.

A, bohužel, je zatím spousta lidí, kteří smýšlejí jako vy, a proto řada zlodějin beztrestně prochází (např. provozní dotace OZE). Politici potřebují dostat signál, že existuje dost lidí, kteří s něčím nesouhlasí, a o které je možné se při sestavování volebních programů (a tím lovení hlasů) opřít.

Pokud by se na sociálních sítích začaly objevovat fotky "zaPETlahvovaných" lesů, vč. rezervací a začaly by se tím zabývat sdělovací prostředky, vč. konstatování, že provozovatelé tohoto systému nejsou nic jiného než sprostí zloději (nebo alespoň tento názor zastává významná část občanů), tak by se mohly hnout ledy.
Prostě bych to bral jako určitou analogii onoho cinkání klíči před jednadvaceti a něco léty.

Z trochu jiného soudku:
V řadě západních zemí EU měli původně podobné zákony kolem exekucí, jaké platí tč. u nás. Nakonec to došlo tak daleko, že pár zoufalých věřitelů postřílelo exekutory, a najednou ty zákony šly změnit. Např. ustanovením, že odměna exekutora nesmí převýšit dluženou částku. Takže např. exekuci kvůli nedoplatku 0,08 Kč (jaká je poslední asi týden propírána na Hlídacím Psovi) by rozhodně nikdo za 0,08 Kč nedělal a řešilo by se to rozumněji.

A pokud se vrátíme k té ekologii, tak pro nás občany z toho plyne, že bychom neměli dávat hlasy (letos bude ta možnost) stranám s nějakými "budovatelskoekologickými" programy, jako jsou třeba Piráti nebo KDU-ČSL (a některé další).
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

13.1.2021 15:17 Reaguje na Lenka Č.
Nevkládejte nikomu do úst něco, co neřekl.
Z čeho jste proboha usoudila, že pan Šimůnek DOPORUČUJE, aby Češi chodili házet láhve do rezervace?
On se jen (bohužel právem) obává, že bude hodně takových, kteří je tam házet budou...
Ví, že bezohledných hovad je mezi námi víc než dost. Stačí se dívat, kolik lidí raději hodí pytel s odpadky do příkopu u silnice, případně do lesa, než aby platili za jejich likvidaci normální cestou.
Ale v tom, že to tak asi lidé budou dělat, vidí i pozitivní stránku: Že si pak odpovědné instituce a politici uvědomí, že lidem nelze pod pláštíkem "ekologie" a na základě hloupých a naivních představ o něčem (typický příklad jsou elektromobily) jen tak vnutit úplně každou pitomost. O což se bohužel zhusta pokoušejí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.1.2021 09:52 Reaguje na Karel Ploranský
V diskusi pod jiným článkem jsem to explicitně napsal, byť jako určitou nadsázku. Nicméně jakýsi smysl by to mohlo mít - viz můj příspěvek výše.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

14.1.2021 11:53 Reaguje na Karel Ploranský
ON jen v tom pošahaném duševním výblitku doufá, že nestádní Češi půjdou házet petky do lesa. :-)

Odpovědět

Jan Šimůnek

14.1.2021 17:13 Reaguje na Petr Eliáš
I s takovou reakcí na tuhle zlodějinu (výkup PET lahví pode německého modelu) se prostě musí počítat. Nehledě k tomu, že může jít do kopru (či do směsného odpadu) spousta plastových obalů, které tč. jdou do kontejneru na plast s těmi PETkami.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.1.2021 11:13
Píšete "Tento významný krok přibližuje Slovensko plné cirkularitě nápojových obalů od ledna 2022."

To je, řekl bych, hodně nadnesené. Jistě, pozbírat tyto obaly je nutnou podmínkou. Cirkularitu si dokážu představit u hliníkových plechovek (hliník zůstává hliníkem pokud nezoxiduje), ale udělat z petky petku je prakticky ve velkém zatím neproveditelné a těžko vidět do budoucnosti. Je to vše o ekologii+ekonomii a solidní analýza, pochybuji, že existuje.

Jak autor správně píše, zálohování těchto obalů má primárně důvod, aby se tyto prakticky nerozložitelné obaly neválely kdekoliv. Zda budou třeba 3 Kč dosti motivační nevím, ale každopádně by se to mělo vykupovat prakticky všude bez jakékoliv buzerace. Otázkou je, co s lahvemi, na které nebyla zapacena záloha.

Zda budou petky jaksi "recyklovány" nebo využity energeticky, o tom by asi měla rozhodovat aktuální ekonomika. Zde by nám mohl autor řící, jak je to dnes a jak to vidí do budoucna.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

12.1.2021 11:51
Už dlouho mi vrtá hlavou, proč nejsou zálohované skleněné lahve od minerálky Mattoni. Tyhle lahve nebývají po vypití minerální vody takřka znečištěné a pro nikoho by nebyl problém je vracet. Takhle nezbývá, než je házet do kontejneru na sklo, kde se rozbijí. Nechápu, co firmě Mattoni v ČR brání v tom, aby tyto lahve zálohovala a odebírala zpět.

Proto mne překvapuje, že zástupce Mattoni tak vítá slovenský zálohový systém na nápojové PET lahve a plechovky. Možná je to dáno tím, že sklo z kontejnerů se dá o hodně snáze recyklovat než plast z PET lahví (?).
Jinak v mém okolí si poměrně dost rychle lidi zvykli odnášet všechny PET lahve do kontejnerů na plast.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.1.2021 13:20 Reaguje na Majka Kletečková
Máme prakticky stejné procento recyklovaného plastu jako Němci se zálohováním. Když totiž nesu do kontejneru PET láhve, tak se s nimi sveze ledacos, co by šlo jinak do popelnice. Pokud tohle odpadne a přibude ještě faktor naštvanosti kvůli zkušenostem s okrádáním nevyplacenými zálohami, skončí tenhle plast v lepším případě v popelnici, v horším v lese.

U toho skla jsou náklady na mytí a desinfekci skoro stejné, jako na přetavení a znovuvyrobení. A odpadá zcela riziko nevylitého louhu a podobných průšvihů.

Jinak si myslím, že firma Mattoni pouze předvádí svou "pokrokovost". Dřív se na fabriky věšely transparenty s budovatelskými hesly, dnes se dělá tohle. Obojí má praktický význam 0.
Odpovědět

Jirka Černý

12.1.2021 13:27 Reaguje na Majka Kletečková
Jen tipuju, dnes by to byla jen iniciativa jedné firmy která by ať zisk nebo prodělek měla na krku (samozřejmě prodělek, být to ziskové už to dávno mají) ale pokud nastane situace o které článek je určitě bude spousta programů, dotaci atd. Navíc jaký je náklad na jednu petku pro velkoodběratele když jsou vody i pod 10 Kč? 1-2 Kč? Teď bude záloha dejme tomu 3Kč? Balík vody bude samozřejmě stát na oko stále stejně protože např u piva se cena uvádí bez zálohy na obal, ale výrobce ušetří svých 6x2 Kč a navrch prodá zálohovaný obal. Myslím že Alessandro to má spočítané sakra dobře.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.1.2021 15:43 Reaguje na Majka Kletečková
A ptáte se vy a lidé z vašeho okolí, co se s tím plastem z kontejneru dál děje? Kdyby se z toho dělal aspoň kerosin pro letadla. V turbíně se spálí prakticky cokoliv, co teče.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

12.1.2021 18:28
Pane autore do jaké míry je váš postoj motivován tím, že jste v současném systému zpětného odběru obalů nedostal požadovaný post?
Jinak si myslím, že vámi propagovaný systém vám umožní posílení vaší pozice na trhu s minerálními vodami.
Pro mne jsou rozhodující náklady a produktivita práce. Vámi propagovaný systém znehodnocuje vytříděnou hmotu PET a to tak, že ani náhodou nemůže nastat situace, aby se z této hmoty vyrobil obal pro vaši minerálku. Takže o cirkulární ekonomiku v případě PET obalů v žádném případě nelze hovořit. Náklad na nákup v hodnotě za cca 5 miliard na výkupní automaty jsou vyhozené peníze, které by byly užitečněji využity pro energetické využití odpadů (za tyto peníze lze postavit více jak jedno ZEVO). Další každoroční náklady ve výši 1,5 miliardy na provoz systému výkupu by dosahovaly 70% současných nákladů na celý systém třídění obalových odpadů, což je výrazný nepoměr ať už v tonáži, tak sortimentu a objemu tříděných odpadů.
Odpovědět

vladimír šmídl

13.1.2021 09:27 Reaguje na Vladimír Hošek
Lázně Kyselka jsou autorovou výkladní skříní. Detaily na iniciativě Zachraňme lázně Kyselka, popřípadě zadejte do vyhledavače
,,Pasquale Kadrman" (Google, Rozhlas a pod.) a možná vás něco napadne.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

13.1.2021 09:42 Reaguje na vladimír šmídl
Pokud bych se chtěl vyjadřovat jako on, tak bych mu to vyčítal jak zachází s nemovitostmi Lázně Kyselka. Ale nejsem jako on a nepoužívám podpásovky tohoto typu. Jeho angažmá v odpadovém hospodářství je takové, že se snaží do systému "hodit vidle".
Odpovědět
AR

Andrej Repiský

13.1.2021 12:14
Zakladní problém balených nápojů není jejich obal. Je ním jejich vysoká hmotnost a vysoká ekologická stopa celého životního cyklu. Ani hliníkové plechovky nejdou snadno recyklovat – jedná se o tzv. tenkostenný hliník, který při pokusu o přetavení shoří. Řešením je motivovat spotřebitele vyhýbat se baleným nápojům, například prostřednictvím CO2-daně. Je potřeba naučit spotřebitele, že nejlepší nápoj je voda z vodovodu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.1.2021 12:39 Reaguje na Andrej Repiský
Problém spočívá v tom, že ty balené nápoje mají tolik benefitů, že se prostě vyplatí si za ně připlatit. Vzpomínám na článek J. X. Doležala, jak z kohoutkové vody u sebe doma dostal dost škaredou běhavku, protože pronikla kanalizační voda do vodovodu (někde okolo stanice metra Dejvická). A to jistě mohl dopadnout i hůř.
Další věcí je, že na cesty jsou lepší balené nápoje než cokoli jiného (včetně napájení se v restauraci, pokud vůbec nějaké po covid krizi ještě budou).
Čímž, pochopitelně, není dotčen fakt, že kohoutková voda je u nás relativně (i ve srovnání s EU průměrem) kvalitní.

A "naučení spotřebitele", většinou nějakým hovadinám, hlásaným politickými (v tomto případě ekologickými) extrémisty, je cesta k rozdělení společnosti a permanentnímu vnitřnímu konfliktu.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

13.1.2021 15:29 Reaguje na Andrej Repiský
Pokud někdo taví hliníkové plechovky od nápojů tak, že mu přitom shoří, tak to není metalurg, nýbrž ...
Ony totiž neshoří, když si dá tu práci je předtím dobře slisovat do kompaktní hmoty (kostek, válců).
Jinak s vámi naprosto souhlasím v tom, že v otázce obalůje nutné vrátit se na cestu zdravého rozumu.
Dnes se totiž balí (a často až nepochopitelně náročným způsobem) i zboží, které se ještě před 20 lety běžně prodávalo nebalené - a nikomu a ničemu to ani za mák nevadilo.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.1.2021 09:54 Reaguje na Karel Ploranský
Evropská unie a její naprosto hypertrofované hygienické předpisy. Před dvaceti lety jsme v ní ještě nebyli a mohli jsme tudíž užívat zdravý rozum.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.1.2021 07:35 Reaguje na Jan Šimůnek
Zato vy máte silně atrofovanou tu koblihu mezi ušma.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.1.2021 07:33
Cestou by bylo celosvětově nasadit uhlíkovou daň a ještě lépe daň na jednorázové plasty. Na ty by se hodilo klidně tisíc procent, bývají velmi lehké. Ne, že by se zablokovalo jejich používání, ale nebalila by se každá ptákovina. Pokud by šla spotřeba na polovinu, získaly by se peníze na recyklaci a především na výkup. Tohle by silně pomohlo v i nejšpinavějším rozvojovém světě. Pokud by se platilo pár centů za kilo plastu, velmi rychle by zmizely závěje volných petek, i řeky by se silně vyčistily.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.1.2021 10:08 Reaguje na Pavel Hanzl
1. "Každá ptákovina" se balí, zejména v potravinářství, na základě naprosto nesmyslných norem EU, které bez toho výrobce či distributor nemůže splnit.

2. "Celosvětová uhlíková (či jiná podobná) daň je nesmysl. Už dnes splňuje "emisní limity" a podobné číčoviny jen pár států, vedených naprostými blbci nebo ekologickými sabotéry. Všechny ostatní státy, bez ohledu na rétoriku na způsob Číny (slibem, že v roce 2350 budu mít emise nula, opravdu nikoho nezarmoutím), z toho získávají nemalé komparativní výhody.

3. Aby se něco "celosvětového" dalo zavést, musela by zde být celosvětová diktatura podle vlhkých snů soudruhů Hitlera či Stalina. Její zavedení bez opravdu velké války, vedené jadernými zbraněmi, si nedovedu představit. Dopad něčeho takového na životní prostředí se ovšem s těmi plasty (nebo emisemi CO2) nedá srovnat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist