https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/andrea-brozova-pravdy-a-myty-o-zalohovem-systemu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Andrea Brožová: Pravdy a mýty o zálohovém systému

4.3.2019
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KMV
Pracovní skupina Zálohujme.cz zveřejnila v lednu 2019 tři rozsáhlé studie, ze kterých vyplývá výhodnost zavedení zálohového systému v České republice. Okamžitě se rozhořela debata o tom, co by zavedení záloh znamenalo, a ve veřejné debatě zaznívají i mnohé mýty a nepravdy. Ty v našem seriálu uvedeme na pravou míru.
 

Mýtus č. 1: Zálohy na PET lahve prý nejsou potřeba, už teď Češi petky nosí do žlutých kontejnerů.

Realita: Podle odhadů ze zahraničí (např. Skotska či Norska) skončí ročně 5 % PET lahví uvedených na trh volně pohozených v přírodě. V případě ČR se tedy jedná o více než 100 milionů PET lahví každý rok. Zavedení vratné zálohy (zpracované studie počítají s třemi korunami) by množství pohozených lahví i plechovek dramaticky omezilo a přineslo tak nejen úlevu životnímu prostředí, ale i nákladům obcí na úklid.

Závěr: 300 milionů korun jen tak někdo do lesa nezahodí

Mýtus č. 2: Cíle Evropské unie na třídění a recyklace plastových obalů pro rok 2025 prý plníme už nyní.

Realita: Podle oficiálních údajů společnosti EKO-KOM vytřídí Češi ročně 69 % plastových obalů do žlutých kontejnerů. Reálně recyklovat se z nich však podaří zhruba polovina, zbytek končí na skládce nebo je energeticky využit. Recyklujeme tedy cca 34,5 % plastových obalů. Tato hodnota je značně vzdálena evropskému cíli recyklace 50 % do roku 2025.

Závěr: třídění NENÍ recyklace

Mýtus č. 3: Zavedení zálohového systému by údajně vyšlo stát na čtyři miliardy korun.

Realita: Navržený zálohový systém nepočítá s žádnou investicí z veřejných rozpočtů. Dle propočtů nezávislé agentury Eunomia vycházejí počáteční náklady systému na necelé 2,5 miliardy korun. Největší položku tvoří stroje na zpětný odběr lahví a plechovek, které by si pořídily větší prodejny. Prodejny by ovšem mohly v některých případech pouze upravit stávající stroje sloužící k výběru skleněných lahví. Obchodníci by si mohli stroje pořídit na nízkoúročený úvěr, který je splácený příjmem z manipulačních poplatků, anebo využít dohody o pronájmu uzavřené s dodavatelem strojů. Ta by výrazně snížila nutný vstupní kapitál. Další alternativou je cesta pronájmu přístrojů obchodníkům od provozovatele systému. Vše závisí na konečném nastavení systému.

Závěr: z našich daní na zálohový systém nepůjde ani koruna.

O zálohovém systému:

Tři rozsáhlé studie vypracované nezávislými experty analyzují možnosti zavedení vratných záloh na PET lahve a plechovky v ČR. Studie počítá s výší zálohy 3 Kč. Po počáteční investici by byl systém plně finančně soběstačný. Vedl by též k zásadnímu omezení množství odhozených lahví v přírodě či okolo dopravních cest. Systém umožní České republice splnit cíle Evropské unie v oblasti třídění a recyklace. Všechny studie jsou k dispozici na: www.zalohujme.cz. Skupinu Zálohujme.cz založila společnost Karlovarské minerální vody, a.s. ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky a VŠCHT.


reklama

 
Andrea Brožová
Autorka pracuje jako PR manažerka pro Karlovarské minerální vody.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

4.3.2019 20:38
někde jsem se dočetl (zdroj?), že skleněná láhev zálohovaná pivní se otočí zhruba 4x. z toho mi plyne, že 25% použití pivní láhve je buď vytříděno pro opotřebování nebo oštípnutí před plněním k recyklaci, někde se rozkřísne nebo je pohozeno v "přírodě". protože laicky srovnávám poměrně odolnou a chemicky a tepelně inertní skleněnou láhev a petflašku, laicky mi vychází počet otáček platové láhve nižší než u skleněné. když si představím sešlapané petflašky v jednom kamionu a nesešlapané v pěti kamionech, připadá mi celá ta recyklace jako děsná pitomost. a teď mi prosím vysvětlete, proč se mýlím.
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.3.2019 06:10
Opakovaně jsem tu psal, že tento systém znám z Německa z doby před vymřením tamní větve naší rodiny. Z tohoto důvodu dobře vím, že se jedná o čisté okrádání spotřebitelů, fungující záměrně tak, že část zálohovaných PET lahví není možné vrátit.

Prosazovatelé zavedení tohoto systému u nás jsou naprosto stejní sociální parazité jako "solární baroni" a provozovatelé dalších dotovaných OZE.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

13.3.2019 09:18
Paní Brožová mýty a lži vytváříte se svým zaměstnavatelem!!! A to z jednoho prostého důvodu, chcete si upevnit pozici na trhu z minerálními a jinými vodami na trhu, tak prosté to je! Vaše mediální kampaň je celospolečensky ekonomicky nesmyslná, umělá a pokrytecká. Měl bych na Vás desítky otázek, ale jednu Vám položím, když se zcela blbě opíráte o nějaký nesmyslný odhad z Norska a Skotska o počtu lahví zanechaných v přírodě, kolik lahví neprojde výkupním zařízením a co se nimi stane?
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.3.2019 05:29 Reaguje na Vladimír Hošek
V Německu stádní Němci flašky, kterými byly okradeni, házeli zdarma do kontejnerů a dál se s nimi zacházelo úplně stajně jako s těmi, za které byla záloha zaplacena. Já osobně bych takovou flašku hodil tam, kde by to ekologii bolelo co nejvíc.
Odpovědět

Jan Škrdla

15.3.2019 12:46
Jen ubožák, polointeligent, nebo duševní odpad může vyhodit PET láhev do přírody. Bohužel i takoví jsou mezi námi, a není jich málo.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist