Jindřich Petrlík: Arnika: Spalování odpadů není ekologické, ekonomicky výhodné ani veřejně prospěšné
Úspory energie pro různé typy papíru (MJ/kg).
|
|
Zdroj: Arnika |
Přestože dnes již většina spaloven snížila úniky toxických látek do ovzduší v době svého běžného provozu pod stanovené emisní limity, problémem zůstávají těžké kovy a perzistentní organické látky jako například dioxiny v odpadech z čištění spalin, ale i v popeli po spálení odpadů. Známý je případ z anglického Newcastlu, kde byl použit smíchaný popílek z čištění spalin s popelem ze spalovny jako materiál na povrchovou úpravu cest mezi zahradami. V doma chované drůbeži a jejích vejcích byly následně zjištěny velice vysoké koncentrace dioxinů, těžkých kovů a dalších toxických látek. Pokud by místní obyvatelé konzumovali déle takto kontaminované produkty, mohli by se u nich projevit značné zdravotní problémy. Kontaminovaný materiál byl naštěstí z cest odstraněn.
Samotná podstata spalování odpadů, tedy použití ohně, navíc zakládá daleko pravděpodobnější vznik havárie spojené s požárem, než je tomu například u recyklačních zařízení. Potvrzují to případy z požárů ve spalovnách odpadů i v České republice. Při požáru spalovny dochází k únikům stejně nebezpečných látek jako při požáru skládky odpadů, tedy dioxinů, ale i chlorovodíku a dalších škodlivých látek. Zcela nedávno k takovému požáru došlo ve spalovně v Liberci. Daleko horším byl však požár spalovny Emseko ve Zlíně v roce 1997, kdy celá lehla popelem.
Příklady některých spaloven u nás dokumentují rovněž, jak špatnou investicí byly z hlediska návratnosti. Ve snaze vykreslit stavbu spalovny coby zázračného stroje na likvidaci odpadů v růžových barvách, dopouštěli se investoři a politici před veřejností značných nepřesností v ekonomických předpokladech a výpočtech. Tu vypadla suma nutná na dovybavení dioxinového filtru, jinde náklady na likvidaci odpadů produkovaných samotnou spalovnou. Na provoz všech tří velkých spaloven komunálních odpadů v ČR doplácela veřejnost v podobě útrat z veřejných rozpočtů. Liberecká spalovna skončila s problémovými úvěry někdejší IPB v Konsolidační bance. Špatnou investici, pro změnu do spalovny nebezpečných odpadů, dodnes řeší město Plzeň. Splacení dluhu se od spalovny odpadů nikdy nedočkalo ani město Lysá nad Labem.
Spalování odpadů není ekologické, ekonomicky výhodné ani veřejně prospěšné. Proč by tedy stát měl tuto slepou uličku vývoje v nakládání s odpady podporovat? Jiná řešení v podobě předcházení vzniku, důsledného třídění a recyklace odpadů, sice nevypadají na první pohled tak grandiózně jako stavby spaloven, ale jsou příznivější životnímu prostředí a vytvářejí také více pracovních míst.
Poznámka serveru Ekolist.cz:
Redakce Ekolistu.cz oslovila několik zástupců zainteresovaných institucí s žádostí o komentář k předloženému tématu. Tentokrát vybrala redakce téma:
"Mě by stát podporovat výstavbu spaloven komunálního odpadu?"
O komentář k tomuto tématu jsme požádali:
|
reklama
Online diskuse
Přiměřený podíl spalování. - 28. 4. 2009 - Ivan SommerV obecné, teoretické rovině má autor nepochybně pravdu. Bohužel žijeme v konsumní společnosti se značným tlakem trhu a obrovským sortimentem výrobků, neustále obměňovaným, bez ohledu na odstraňování vzniklého odpadu. Jakýkoli pokus omezit některé výrobky se setkává s námitkami, že jde o omezování svobody, a tak se řeší spíše následky než prevence. Cyklické ekonomické krize, provázející tento typ společenského systému, se projevují tím, že občas nikdo nechce na recyklaci ani ten autorem uváděný papír. Něštěstí se uplatní alespoň ve spalovně. Horší je to ovšem v případě železa, to spálit nelze.Plamen má přece jen určitou výhodu oproti jiným metodám, že sterilizuje infekční materiály. Kdysi se běžně užívala při drobných chirurgických zákrocích sterilizace chirurgických nástrojů lihovým plamenem. Obávám se, že recyklaci zdravotnických odpadů by veřejnost nepřijala, spalování se jeví jako přirozená metoda. Také existuje velice neblahá zkušenost s pokusem recyklovat živočišné zbytky v podobě kostní moučky bez dostatečné tepelné úpravy, vedoucí k záludné nemoci "šílených krav". Domnívám se, že v současnosti je nezbytností věnovat pozornost všem metodám odstraňování odpadů jakožto dani za způsob života společnosti. |