https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/bohuslav-cizek-prvni-predlozeny-navrh-novely-zakona-o-vodach-prinasi-radu-nejasnosti-a-otazek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bohuslav Čížek: První předložený návrh novely zákona o vodách přináší řadu nejasností a otázek

5.4.2023
Na ilustračním snímku vyústění odpadních vod do rybníka v Hostivicích.
Na ilustračním snímku vyústění odpadních vod do rybníka v Hostivicích.
Foto | Victor Ranedo / Ekolist.cz
Za Svaz průmyslu a dopravy ČR jsme novelizaci zákona o vodách připomínkovali. Návrh úpravy, která ukládá povinnost provádět kontinuální měření zvlášť nebezpečných závadných látek, prioritních nebezpečných látek nebo nebezpečných závadných látek v místě vypouštění odpadních vod do vod povrchových, bude podle nás v praxi problematicky proveditelný.
 
Chápeme důvody, které vládu a ministerstvo pro životní prostředí vedou k hledání řešení obdobných situací, jako byl „případ Bečva“. Nikdo z nás nechce, aby se taková situace opakovala, a jsme proto připraveni po odborné stránce pomoci.

První předložený návrh novely zákona o vodách ale přináší řadu nejasností a otázek. Nevíme například, jak by bylo možné reálně splnit technické požadavky na měření pro parametry, kde měřící metody neexistují nebo požadavky na umístění měřidel v oblastech, které firmám ani nepatří.

Z návrhu také nevyplývá, jaké by byly postupy vyhodnocování aktuálních dopadů na recipient a jak by je krajské úřady aplikovaly. Nejsou vyřešeny otázky dostupnosti spolehlivých měřících přístrojů a odchylek měření.

Firmy se určitě nechtějí zříkat odpovědnosti detekovat své znečišťující látky. Některé mají už nyní zavedenou celou řadu preventivních opatření a detekčních systémů, které plní principy dobré havarijní připravenosti.

Podle našich informací v současnosti nejsou pro řadu znečišťujících látek dostupné kontinuální analyzátory, pro některé látky pak jsou dostupné pouze takové, které jsou silně zatíženy chybou v porovnání s laboratorním měřením. Docházelo by tedy často k chybám souvisejícím s chybou měření a ne s faktickým stavem havárie.

V tuto chvíli jsme ale teprve na začátku diskuse. Zatím se jednalo pouze o první návrh k připomínkám. Jednání budou ještě probíhat a věříme, že dojde ještě k potřebným úpravám návrhu, než bude poslán dále na vládu.

Věříme, že nový ministr k tomu přistoupí zodpovědně a věcně. Požádali jsme jej také o vytvoření platformy, která by se hledání vhodného řešení odborně věnovala.


reklama

 
foto - Čížek Bohuslav
Bohuslav Čížek
Autor je ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

5.4.2023 08:05
nejlepší ochrana vody jsou separační wc, jejichž " produkty" se mohou používat v Bioplynce a čištění šedé vody v domovních čističkách. Většinu toho zamoření se dostává z lidí a "chemie", kterou používají vnitřně i vnějšně.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.4.2023 09:16 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Jo ale to by měly firmy, tu chemii do kuchyní, koupelen, záchodů i léky mnohé - vše cpané do lidí přes reklamy v televizích, PO KŠEFTECH !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.4.2023 08:15
Průmyslové podniky mají mít vlastní čističku, pokud chtějí nějak fungovat a na provoz jsou předpisy. Ono někdy se vytváří problém tam kde není a neznamená to, že Bečva nemůže opakovat, protože v systému je mnoho pochybných faktorů a zejména lidský faktor, či výhoda se něčeho zbavit nelegálně.
Tresty a pokuty jsou za znečištění směšné, celý systém pokut je spíš sociální program, než skutečná pokuta či trest. Pokud nebude právo na ochraně přírody a ekologických a enviromentálních principech a bude se politici tvářit, no bože, tak se stalo, tak se nic nezlepší...pokuty by měly být až likvidační. Prevence postihu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.4.2023 08:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Dnes to máte za jedna (aspoň si trošičku zpravíte průměr-).
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.4.2023 09:18 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jak to mají tedy mít ty domácnosti, které nadměrně používají všelijakou chemii pro ně, no !
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.4.2023 09:29
Problém vidím v tom, že mnohdy jsou předpisy a požadovaná opatření řádově přísnější, než je rozumné. To se pak nic nedodržuje a realita je o řád horší, než je rozumné.

Někdo si prostě myslí, že čím budou předpisy přísnější a pedantnější, tím bude lepší životní prostředí. Nejsem toho názoru.

Kdyby měli ve Fukušimě jediný předpis - zavírat dveře u dieselagregátů - elektrárna by v klidu přežila.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.4.2023 13:46 Reaguje na Jiří Svoboda
To máte pravdu, kdyby obsluha v A1 řekla: teplota článku je vysoká a neřekla si: už to zase neměří, tak by ještě A1 jela. Ovšem kdyby jsou chyby.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

6.4.2023 11:59 Reaguje na Slavomil Vinkler
To ano, ale ve Fukušimě tam nešlo o měření. Otevřené dveře pozná i tříleté dítě a existuje i automat od fy. Brano.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist