Bohuslav Čížek: První předložený návrh novely zákona o vodách přináší řadu nejasností a otázek
První předložený návrh novely zákona o vodách ale přináší řadu nejasností a otázek. Nevíme například, jak by bylo možné reálně splnit technické požadavky na měření pro parametry, kde měřící metody neexistují nebo požadavky na umístění měřidel v oblastech, které firmám ani nepatří.
Z návrhu také nevyplývá, jaké by byly postupy vyhodnocování aktuálních dopadů na recipient a jak by je krajské úřady aplikovaly. Nejsou vyřešeny otázky dostupnosti spolehlivých měřících přístrojů a odchylek měření.
Firmy se určitě nechtějí zříkat odpovědnosti detekovat své znečišťující látky. Některé mají už nyní zavedenou celou řadu preventivních opatření a detekčních systémů, které plní principy dobré havarijní připravenosti.
Podle našich informací v současnosti nejsou pro řadu znečišťujících látek dostupné kontinuální analyzátory, pro některé látky pak jsou dostupné pouze takové, které jsou silně zatíženy chybou v porovnání s laboratorním měřením. Docházelo by tedy často k chybám souvisejícím s chybou měření a ne s faktickým stavem havárie.
V tuto chvíli jsme ale teprve na začátku diskuse. Zatím se jednalo pouze o první návrh k připomínkám. Jednání budou ještě probíhat a věříme, že dojde ještě k potřebným úpravám návrhu, než bude poslán dále na vládu.
Věříme, že nový ministr k tomu přistoupí zodpovědně a věcně. Požádali jsme jej také o vytvoření platformy, která by se hledání vhodného řešení odborně věnovala.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Jaroslav Řezáč
5.4.2023 08:05smějící se bestie
5.4.2023 09:16 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJo ale to by měly firmy, tu chemii do kuchyní, koupelen, záchodů i léky mnohé - vše cpané do lidí přes reklamy v televizích, PO KŠEFTECH !
Jaroslav Řezáč
5.4.2023 08:15Tresty a pokuty jsou za znečištění směšné, celý systém pokut je spíš sociální program, než skutečná pokuta či trest. Pokud nebude právo na ochraně přírody a ekologických a enviromentálních principech a bude se politici tvářit, no bože, tak se stalo, tak se nic nezlepší...pokuty by měly být až likvidační. Prevence postihu.
Karel Zvářal
5.4.2023 08:27 Reaguje na Jaroslav Řezáčsmějící se bestie
5.4.2023 09:18 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJiří Svoboda
5.4.2023 09:29Někdo si prostě myslí, že čím budou předpisy přísnější a pedantnější, tím bude lepší životní prostředí. Nejsem toho názoru.
Kdyby měli ve Fukušimě jediný předpis - zavírat dveře u dieselagregátů - elektrárna by v klidu přežila.