Česká inspekce životního prostředí: Už nebudeme reagovat na podněty k Bečvě aneb Absurdita moci sedmé velmoci
A pak se objeví článek, jako například v Reflexu od redaktora Jiřího Sezemského, s opravdu atraktivním titulkem: „Absurdita státní moci. Inspekce zasáhla proti vědci, který zpochybnil vyšetřování otravy Bečvy.“ Sezemský se ani neuráčil oslovit druhou stranu, kterou pomlouvá, čímž naprosto šlape po základních pravidlech novinářské etiky a je až nepochopitelné, že takové praktiky trpí vedení časopisu. A stejně jako snad všichni novináři v této kauze pomíjí skutečnost, že dotyčný vědec se hrdě hlásí k TOP 09. To, že se tato kauza zneužívá k politickému boji, je více než očividné. Je zarážející, že novináři, kteří vždy ctí pravidlo uvádět v případě politicky angažovaného člověka za jménem do závorky jeho politickou příslušnost, toto pravidlo v tomto případě nefunguje. Proč? Asi vyhovuje vyjádřit v tomto případě jen jeho odbornost a příslušnost k Akademii věd ČR, i když ta se mimochodem od jeho pokusu – jak některá média opatrně přiznávají - distancuje a uvádí, že uvedený pokus je jeho soukromá aktivita.
Ale co především plyne z tohoto a řady jiných článků v médiích? Inspekce se nemá zabývat podnětem, přestože jí to zákon přikazuje? A jiným má, anebo také nemá? A podle jakých měřítek? Podle toho, komu se to bude líbit? Nebo komu to bude vyhovovat? Ale to by přece mělo platit pro orgány činné v trestním řízení také, takže prosím, nechť se policie nezabývá žádným podnětem, i kdyby se mělo jednat o nahlášení vraždy. Tedy to si přeje pan Sezemský nebo šéf Českého rybářského svazu Stanislav Pernický, který mu v článku ochotně přizvukuje? Není to už skutečná arogance moci sedmé velmoci? Samozřejmě odvoláváme tvrzení z titulku – i nadále se budeme podněty i přes odpor novinářů a politiků zabývat.
Hysterie, která kolem Bečvy vznikla, je především politického charakteru. Dokonce už jeden z členů sněmovní vyšetřovací komise přiznal, že nehledají žádnou pravdu, že to je prý jen o politice. Když člen parlamentní vyšetřovací komise Petr Gazdík (STAN) vykřikuje ještě dlouho před vysloveným resumé, že „je tady těch chyb jedna za druhou…“ a nemá ani trošku slušnosti počkat na konec vyšetřování, tak to vše ukazuje na jedinou motivaci: Vytřískat z Bečvy politické body za každou cenu.
Pan Gazdík prozatím neprokázal nic. NIC. Inspekce v ničem nepochybila. Nikdo jí neprokázal žádné provinění. Ano, spousta kroků se mohla uskutečnit jinak. Výsledek by ale byl vždy stejný, protože v případu Bečva je podle názoru inspekce dostatek důkazů, pomocí nichž by se případ mohl uzavřít.
Je smutné, když politici i mnohá média zasahují do věcného, odborného postupu příslušných úřadů a předjímají výsledky policie, o jejíž důkazech a procesních úkonech nemají ani ponětí. Proč tedy napadají zrovna inspekci? Proč šéf rybářů pan Pernický nenapadá sám sebe a své rybáře, kteří mimochodem několik hodin zírali na mrtvé ryby, než se odhodlali někam zavolat, přestože zákon i rozum přikazuje okamžité jednání? Rybáři stáli u mostu nedaleko Hustopečí úplně stejně jako všechny ostatní záchranné složky (včetně inspektora, který byl na místě do dvou hodin od nahlášení havárie) a stejně jako ostatní zoufale dumali nad tím, co se to stalo a odkud to přišlo. Nikoho z nich, ani rybáře, ani vodoprávní úřad, nikoho nenapadlo jít proti proudu řeky a okamžitě odebírat vzorky.
Rybáři dnes stále omílají jedno a totéž – že inspektor odmítl převzít jejich vzorky. Ovšem to už nedodají, žádné vzorky inspektorovi nepředávali, protože je předali úředníkovi vodoprávního úřadu, několik hodin ležely v teple v kufru auta a byly odebrány nejasným způsobem na nejasném místě v úseku, kde ve stejném čase odebírali vzorky příslušníci HZS. Inspekce převzala po vodoprávním úřadu šetření až v průběhu dalších dnů, ale proč si do ní nekopnout, je to přece snadný cíl a nesmí se bránit a už vůbec ne při obraně používat emotivní odzbrojující výrazy, které používají politici i zcela „nezaujatí“ novináři. Dnes už ale mají jasno, aniž by počkali na výsledky šetření, které má v rukou policie. Pak by také bylo vhodné sledovat, zda se přihlásí k zodpovědnosti za maření úsilí odborníků i víry v právo a alespoň přiměřenou spravedlnost v této zemi u spousty lidí, kteří na odhalení příčin havárie na Bečvě zanechali spoustu energie, času a svých iluzí.
Přečtěte si také |
Jakub Hruška: Ryby v Bečvě nemohly otrávit toxiny z rožnovského kanáluPokus RNDr. Jakuba Hrušky (TOP 09)
- K vyvrácení jakýchkoliv závěrů postavených na vědeckém zkoumání je nezbytné mít veškeré informace a data o experimentu. Ty nemáme a zřejmě je nemají ani média, protože nikde se neobjevily relevantní vědecké podklady, pouze upravené texty, vhodné pro zaujetí a přečtení laiků, což se sice dá snadno pochopit, ale nelze na tom stavět kritiku jiných posudků.
- Pan Hruška ani média rovněž nemají k dispozici veškeré informace a data ze studie soudního znalce pana Klicpery, který svou analýzu vypracovával pro Policii ČR, nikoliv pro inspekci, jak mnohá média uvádějí.
Závěrem tedy v reakci na zběsilou kampaň musí Česká inspekce životního prostředí sdělit, že bez znalosti podrobností o jakémkoliv vědeckém experimentu nelze seriózně tvrdit a hodnotit, zda jsou jeho závěry správné či nikoli, a to jak o pokusu prováděném soudním znalcem pro Policii ČR pomocí fluoresceinu, tak i naopak o pokusu prováděném „odbornou veřejnosti“ pomocí chloridu sodného.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (43)
Miroslav Vinkler
6.9.2021 16:06Kdo jiný než inspektoři inspekce měli jít proti proudu a sbírat vzorky, popř. požádat o spolupráci přítomné hasiče, rybáře...
A vzorky se měly převzít také, i když by třeba následně (ne)bylo zjištěno, že jsou nepoužitelné.
To je rozdíl mezi profíky a neumětely, navíc placených z našich daní.
Jiří Kvítek
6.9.2021 19:29 Reaguje na Miroslav VinklerJeště k těm vzorkům: podle ČSN EN ISO/IEC 17025:2018 (Všeobecné požadavky na kompetenci zkušebních a kalibračních laboratoří) lze takové vzorky převzít s tím, že se do příslušné dokumentace poznamená, že vzorek odebral zákazník (např. rybář, dobrovolník, zkátka kdokoliv).
Jaká je jejich použitelnost je věcí dalších okolností - o tom lze diskutovat, ale nic nebránilo je převzít a následně předat do akreditované laboratoře k provedení analýz.
Mimochodem, opravdu mne fascinuje, co všechno dokáže ČIŽP vyplodit za argumentaci, místo toho aby přiznala prostou a jednoduchou pravdu: vodoprávní úřady naprosto selhaly a svoji funkci nezvládly. ČIŽP se zrovna dvakrát nepřetrhla, protože vyčkávala. Vyčkávala místo toho, aby konala z úřední povinnosti, když zjistila vodoprávní úřady nebyly schopny plnit svoje zákonem stanovené povinnosti. Byla to chyba - ČIŽP měla být aktivnější od samého začátku.
Kritika veřejnosti na ČIŽP je naprosto oprávněná.
Slavomil Vinkler
9.9.2021 11:08 Reaguje na Jiří KvítekPavel Hanzl
9.9.2021 10:07 Reaguje na Miroslav VinklerJak je to možný? To je situace už jak z obou předchozích totalit??
orb slavík
6.9.2021 17:02Výše uvedené instituce instituce se shodují, že k žádné havárii na řece Bečvě nedošlo a jsou obětí špinavé mediální kampaně demobloku a Kalouska. Odborným posudkem znalce bylo prokázáno, že kyanid tři kilometry nabaloval na své molekuly vodu a v reakci s ní se stal toxický až u výpusti z dezy. Dále nejsou žádné důkazy o jedovatosti vody, protože nejsou k dispozici žádné odebrané vzorky. Obrazové materiály nejsou věrohodné, protože na snímcích jsou druhy ryb, které prokazatelně nežijí v Bečvě a byly účelově natočeny jinde. Váš Brabec a Geuss - Volte ANO
Pavel Hanzl
7.9.2021 20:39 Reaguje na orb slavíkStanislav Hrouzek
6.9.2021 17:06I nejasně označené vzorky nejasného původu a lokace mohou dát za jistých okolností nějaké smysluplné výsledky. V kauze Bečva to několik dní vypadalo, že se neděje vůbec nic a nebo se to zodpovědní snaží zamést pod koberec nesmyslnými prohlášeními...
Pavel Hanzl
7.9.2021 20:42 Reaguje na Stanislav HrouzekJenom mi hlava nebere, jak může státní správa tak nepředstavitelně lhát, tohle nedělali ani hitlerovci ani komunisti....a ještě vyhrají volby. Já to vidm do budoucna u nás dost černě....
d m
6.9.2021 17:19Lukáš Kašpárek
7.9.2021 12:25 Reaguje na Roman MysíkRoman Kolář
6.9.2021 18:48Vojtěch Maruška
6.9.2021 20:16Pavel Picka
6.9.2021 21:02Jiří Domes
6.9.2021 21:33Jan Knap
7.9.2021 00:46Stanislav Pernický
7.9.2021 10:51Snad to cítíte podobně jako já. Posuďte sami : 20. 9. 2020 jsem informaci o hynoucích rybách v Hustopečích nad Bečvou dostal přesně ve 12 hodin. Ve 12.02 hodin jsme to hlásili Policii ČR a v následujících 30 minutách všem dalším institucím a orgánům jako ČIŽP, Povodí Moravy, starostům obcí Milotice nad Bečvou, Hustopeče nad Bečvou, Choryně, Lešné a Valašského Meziříčí... Kromě toho jsem několikrát mluvil s kolegy z MO ČRS VM (předsedou a hospodářem), aby jeli po toku řeky Bečvy a zjistili, kde je život a kde se objevují první mrtvé ryby... Stejně tak jsem mluvil v cca 12.10 hod. s hospodářem MO ČRS Choryně... Tak nevím, kdo tady mlží, lže a překrucuje skutečnosti a kdo mluví pravdu 🤔😳🤔 A jedinou mojí snahou je najít viníka této hrozné ekologické katastrofy, padni komu padni 🤔🤔🤔
Jaroslav Enenkel
7.9.2021 11:38Lukáš Kašpárek
7.9.2021 12:20To je článek na facku mezi dveřmi!!!! Za drzost nejvyššího kalibru!!!!
Majka Kletečková
7.9.2021 22:34Lukas B.
8.9.2021 10:501. mít opravdu čistou nádobu na odběr; protože nejsme laboranti s plným autem certifikovaných vzorkovnic, nejjednodušší a zcela dostatečná je originál petflaška ze supermarketu s nejlevnější pitnou vodou bez bublinek.
2. pitnou vodu z petflašky vylijeme, při tom si pitnou vodou umyjeme ruce, umyjeme si ruce ve vodě kterou odebíráme, třikrát naplníme petflašku, dvakrát vylijeme a potřetí zavřeme. snažíme se nekontaminovat dechem, kašlem apod. je-li podezření na chemii/těžké kovy, nenecháváme místo pro vzduch, je-li podezření na bakterie, necháme aspoň 2 cm vzduchu.
3. láhev jednoznačně a trvanlivě označíme, třeba lihovým permanent markerem přímo na flašku, nebo k hrdlu přivážeme papírovou cedulku
4. uděláme svépomocný protokol o odběru vzorku (klidně tužkou na pytlík od svačiny), napíšeme datum, čas, specifikujeme místo, kdo odebíral, kdo viděl (čím víc svědků tím lépe), v ideálním případě protokol obsahuje informaci, že svědci ověřili, že je původní petflaška originál zavřená a jak přesně probíhal odběr vzorků. podepíšeme a necháme podepsat svědky. můžeme připsat, že byly udělány fotky odběru, každý blbý telefon to umí opatřit časem a souřadnicemi místa focení s přesností pár desítek metrů. vyfotíme si protokol.
5. čujeme-li veleprůšvih a jsme-li dostatečně paranoidní, uděláme více vzorků ze stejného místa a označíme je třeba A,B,C... a vynasnažíme se, aby každý šel do jiné laboratoře a jeden zůstal jako rezervní.
pro většinu rybářů to asi nebude nic nového, ale i turista, houbař, pejskař etc. se může k něčemu podobnému připlést.
Jiří Sedláček
8.9.2021 23:30 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
9.9.2021 12:17 Reaguje na Jiří SedláčekJiří Sedláček
8.9.2021 23:24Jak vyplývá z předchozí diskuse, tak se opravdu tato kauza stala politikou.
Prosím, aby jste si přečetli zákon 254/2001 Sb. o vodách, kde v platném znění jest dáno, kdo může odebírat oficiální - tedy i platné pro ev. trestní řízení vzorky vod. Kupodivu to není ani vodoprávní úřad, ani ČIŽP a již vůbec ne rybáři. Akreditované - čili použitelné - vzorky je oprávněna jen akreditovaná laboratoř, respektive její akreditovaný vzorkař. Toto nám předložili naši šikovní a neznalí problematiky zákonodárci. 3 roky jsem si dopisoval s ČIŽP, MZe a MŽP a pak jsem se musel stát pracovníkem laboratoře na částečný úvazek, abych mohl vzorky odebírat ( akreditované ). Že to na Moravě nevědí, je asi problém, ale někde jinde. Pracovníci povodí mají své laboratoře ( a velmi dobře vybavené ). Proč nebyli přizváni k odběrům, jest otázka, na všechny ty ( rybáři, ČIZP a Vodoprávka ( kteří si dnes stěžují, nebo zpochybňují postupy ). Ing. Jiří Sedláček, tel. 602288923
Pavel Hanzl
9.9.2021 10:01 Reaguje na Jiří SedláčekByly vůbec odebrány vzorky z Juřinského kanálu, kde ta koncentrace kyanidu musela být x stokrát vyšší??? Nic jsem o tom nečetl.
Ondřej Dočkal
9.9.2021 22:26 Reaguje na Pavel HanzlOvšem jelikož to v praxi někdy vypadá tak, že akreditovaná laboratoř má technika daleko u jiné práce, nebo člověk co to vidí prostě nemá na ty správné lidi kontakt, pak pro tyto případy je dobrý postup pana Lukase B., s již bohužel méně jistým výsledkem, v trestní/přestupkové rovině - jsou i tací pachatelé, kteří se přiznají nebo se moc nekroutí. Ale jsou i tací co se kroutí, či přímo zatloukají, jak vidíme. Na tyhle druhé - pokud je chcete skutečně usvědčit - potřebujete naprosto neprůstřelné důkazy, protože právníci vám můžou rozcupovat na detaliech i jinak vcelku solidní obžalobu.
Jinak čekat na to, že druhý den odebere vzorky akreditovaná laboratoř.. na to nevím co říct. Pachatelé ze skupiny zatloukačů a popíračů to první co udělají je, že kanály vypláchnou.. na to opravdu spoléhat nelze, ty první odběry musejí být v rámci možností co nejlepší, je nutno počítat s tím, že ke druhému vzorkování vůbec nemusí být příležitost!!!
Pavel Hanzl
12.9.2021 20:49 Reaguje na Ondřej DočkalKde ty vzorky a jejich rozbory jsou??
Nikdo z nich není akreditovaný, nikdo neví, jak se vzorky odebírají? To snad ne!!!
Tak obrovská otrava nechá obrovské stopy a jakékoliv proplachování je vidět u vyústění do řeky, tak důkledně vypálená kanalizace musí být poznat přece ještě po týdnech (nebo měsících??).
Podezžení z Juřinského kanálu se objevilo už ve čtvrtek po havárii, jak dopadly vzorky právě z něho (rozbor bentosu atd. atd.)??
Proč se všichni hádají o Bečvu, když řádově stokrát silnější koncentarce by musely být v tom kanálu??
Ta řeka je ve velmi obydlené krajině a na otravu se přišlo prakticky okamžitě, pokud by tekl jed z Juřinky, trvalo by to několik hodin (dnů??) a ryby by hynuly hned pod tím vyústěním i v době, kdy vzorkaři pracovali.
Tohle nikdo nechápe?
A co rybáři, kteří chytali zdravé ryby na těch inkriminovaných jezech a měli je doma k večeři??
Ondřej Dočkal
12.9.2021 21:13 Reaguje na Pavel HanzlNevím, jakou máte zkušenost s přestupkovým nebo trestním právem, ale vinen je ten, který je pravomocně odsouzen, a to na základě důkazů. A když se obviněnému nezdá prvoinstanční výrok, může se odvolat .. a věc se dostává ke druhé instanci atd., atd. Pravda je jedna věc, ale dokázat ji, je věc - bohužel - věc druhá :((
Důkaz, aby nebyl zpochybněn, musí být 100% - to je akreditovaný odběr. O tomto jsem psal - když jste vy napsal, že - cituji:
Pro zjištění viníka nepotřebujete žádné akreditované vzorkaře, vy potřebujete JAKÉKOLIV vzorky odebrané ze správné výusti a už druhý den můžete odebírat akreditované vzorky přímo z kanalizace a vystopovat tak mohutnou otravu až k příčině.
- o tomto sem psal - varuji všechny, pokud nechtějí zažít rozčarování (taky sem ho zažil.. za mlada.. vím o co jde), věnujte odběru vzorků náležitou pozornost, jinak se budete hodně divit...
Pavel Hanzl
13.9.2021 00:06 Reaguje na Ondřej DočkalJsme ve stavu, kdy se ještě oficiálně neví, odkud ten jed vytekl.
Jaké vzorky kdo kde odebral bylo utajeno okamžitě, ještě dříve, než bylo prohlášeno, že Deza to určitě není.
Lubomír Vrána
10.9.2021 12:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.9.2021 20:52 Reaguje na Lubomír VránaBavíme o tom, odkud vytekl ten kyanid a k tomu žádného právníka nepotřebujete.
Pokud by bylo jasně určeno to vyústění (což se už v pondělí vědělo) akreditovaných vzorkařů a všech ouředníků se na to může vrhnout něurékom.
Ondřej Dočkal
12.9.2021 21:23 Reaguje na Pavel HanzlAle když uděláte blbě identifikaci kanálu, ztratíte fotky, nemáte svědky, popletete popisky na odběrových flaškách ... - právník obviněného se vám jen zasměje, a poděkuje.
Proto je naprosto nezbytné při zaopatřování důkazů postupovat s tím vědomím, že budou předhozeny právníkům protistrany, a proto musejí být co nejlepší. Nikoli jen "jakékoliv".
Pavel Hanzl
13.9.2021 00:00 Reaguje na Ondřej DočkalVše se podchytilo zavčas (už v neděli odpoledne, OKAMŽITĚ po zjištění otravy) a právě akreditovaní odborníci měli dost času na to, aby opatřili stoprocentní důkazy.
PROČ to neudělali? Udělali, ale kdy ty výsledky jsou?