https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ceskomoravska-myslivecka-jednota-zasadne-odmitame-predlozenou-novelu-zakona-o-myslivosti-otevreny-dopis-ministru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Českomoravská myslivecká jednota: Zásadně odmítáme předloženou novelu zákona o myslivosti (otevřený dopis ministru zemědělství Markovi Výbornému)

21.6.2024
Co říkáš té novele? Zásadně nesouhlasím!
Co říkáš té novele? Zásadně nesouhlasím!
Vážený pane ministře,
zástupci všech 80 okresních mysliveckých spolků napříč Českou republikou zastupujících cca 80 % aktivních myslivců v České republice vyslovují zásadní nesouhlas s předloženou novelou zákona o myslivosti č.449/2001 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
 
72 % honiteb je dnes v ČR společenstevních a ve většině případů je výkon práva myslivosti vykonáván prostřednictvím mysliveckých spolků.

Nejsme přesvědčení, že si tuto skutečnost plně uvědomujete. Naši členové tuto činnost vykonávají zcela dobrovolně, ve svém volném čase, mnohdy na úkor svých rodin a nemalých vlastních finančních prostředků.

Z Vašich posledních vyjádřeních máme pocit, že zastupujete pouze myslivce profesních organizací a některých větších vlastníků. U těchto organizací je myslivost vykonávána ve většině případů jako součást pracovní náplně. Zaměstnanci státních podniků a profesních organizací výkon práva myslivosti provádějí jako součást výkonu povolání.

Z prostředků státu prostřednictvím svých organizací je jim vypláceno zástřelné, materiální podpora a jsou i jinak finančně zvýhodněni.

Pane ministře, většina myslivců, které Vy dnes kritizujete, pracuje ve většině honiteb v ČR pro stát zdarma.

Myslivci každoročně odpracují tisíce hodin při úpravě krajiny, biotopu zvěře a regulování stavů zvěře. Pokud bychom měli činnost našich členů danou zákonem ohodnotit finančním plněním, jednalo by se jistě o částku přesahující miliardu Kč každoročně.

Významně se podílíme na zdolávání nákazových situací u volně žijící zvěře.

Na základě vydaných pověření Vámi řízeného rezortu pořádáme řadu zkoušek psů loveckých plemen, sokolnických akcí a každoročně vychováváme cca 1200 -1400 nových adeptů a mysliveckých hospodářů.

Naši členové vychovávají mladou generaci ve stovkách mysliveckých kroužků.

Významným způsobem se podílíme na společenském životě v menších městech a na vesnicích.

Díky dlouholetému systému nastaveného mysliveckého hospodaření byla myslivost zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví České republiky.

Nejsme přesvědčeni, že si plně uvědomujete význam organizace, jakou je Českomoravská myslivecká jednota a její přínos pro společnost. Pokud ano, je s podivem, že jste předložil návrh zákona, který povede k významnému narušení těchto aktivit a bude mít dopad na počet aktivních myslivců v ČR.

Zástupci všech 80 okresních mysliveckých spolků při Českomoravské myslivecké jednotě.


reklama

 
Českomoravská myslivecká jednota

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (67)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MV

Martin Vlk

21.6.2024 12:38
Na základě jmenovaných činností by tedy měla Českomoravská myslivecká jednota usilovat o to, aby myslivecká činnost nespadala nesmyslně pod ministerstvo zemědělství, ale pod ministerstvo životního prostředí.
Odpovědět
AI

Animoid II

21.6.2024 13:27 Reaguje na Martin Vlk
Současné hospodaření se zvěří v lese víc připomíná chov skotu a vepřů v JZD, než nějakou činnost na ochranu přírody. Musí se vydělávat, je to drahá zábava a na tu se musí nějak vydělat.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

24.6.2024 07:06 Reaguje na Animoid II
Trochu máte pravdu, ale jen trochu. Namnožení zvěře začalo v devadesátých letech a to převážně černá, jelen, daněk a někde muflon. Nikdo se neptá proč? Je to jednoduché. LČR začali pronajímat velice draho a velké honitby mají v nájmu ti lepší lidé, tak potřebovali zvěř. V minulých stoletích bylo dost zvěře drobné, zajíc, koroptev, bažant. Dělaly se velké hony a pán honitby se mohl před ostatními ukázat jaké má množství zvěře, před jinými, že. Jenže od půlky devadesátých let byl totální krach drobné zvěře, chenie se stala dostupnou a koroptev ta skoro zmizela, bažant a vlastně i koroptev doplatili na další zvětšování celků a kukuřice s řepkou toho moc nedají a není kde hnízdit. Proto tito novodobý majitelé, nebo nájemci začali zvěř vysokou množit. Dříve, když se objevilo prase, hned se udělala naháňka a nebo se ulovilo při čekané. U nás byly tak dva až tři kusy ročně. V zimě se objevil jelen ze Žďárska. Škody touto zvěří nebyli. Černá vlastně i lesu prospěje. Jenže tito novodobý nájemci, ale i majitelé. U nás to bylo lesní družstvo. Zde se nesmí lovit kus na padesát kylo, bachyně už vůbec ne a celou zimu přikrmovali. My co jsme měly smíšené honitby jsme měly problém se škodami. Dnes LČR nechala zlikvidovat les, zbytky co stojí postupně ničí, kde položí lapáky jako a mají pěkné dřevo, nesmyslně otevřené lesy, kde slunce svítí a není stín, než se takový les zatáhne pokud to přežije bude trvat min. tři roky. Zvěř je neustále rušena, asfaltky a kamenné cesty, jen řev a rachot kol. A co se stane? Tam kde se o vše starají budou mít stejný problém a to je škoda zvěří, u nás po uměle založených kalamitách od LČR je vše problém. Překáží srnčí, zajíc. Daněk a jelen je čimdál větší problém, o černé, která stále přibývá, my jsme lovily kdysi do pěti kusů, to bylo v devadesátých letech, dnes čtyřicet, to je neunosné. Já měl myslivost rád, v zimě se starat o zvěř, v létě vyhánět před sečením. Jít si sednout a ten krásný klid, všude lesy od čerstvě zasázených po ten božský chrám, zpěv ptáků, ani jsem nemusel lovit, pod posedem psa. Někdy jse šel lovit, přišel srnec, ale nedokázal jsem střelit, abych tu krásu a klid neporušil. Nyní mám hrůzu jít do něčeho čemu říkáme les.V polích zlikvidované keře, stromy ořezané s obrovskými ránami, to je děs. Do lesa nusím jako lesník, škody, které vidím, jsou i někdy k dobru. Strom v přírodě neroste rychle, aby si vytvořil kořen. Dnes právě tihle, kteří z toho měli nejvíce, tak ty řvou. LČR vyvádí nejvíc a oni jsou oním zlem. Oni porušovali zákon o lesích a dnes je v lese ještě jiný život než strom a to musí také pryč, oni chtějí jen kůrovce, ostatní pryč!!
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

24.6.2024 08:46 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Tak brzy po ránu a už až tak......? S prominutím , ale jestli Vy jste lesák? Chcete tvrdit že podle vyhlášky není pokládaní kontrolních či posléze obranných lapáků povinností? Že lesníci nemusí podle výše kalamitního základu položit nutný počet lapáků a že tyto lapáky ničí les?
Máte hrůzu jít do lesa ale mluvíte o v polích ořezaných stromech a zlikvidovaných keřích. Za to snad také mohou LČR? Ale od začátku.
Tak ten úbytek drobné samozřejmě nenastal v půlce devadesátých let ale již chvíli před půlkou let sedmdesátých. Namnožení zvěře samozřejmě nazačalo v devadesátých letech a nezačalo ani z důvodů které tady uvádíte. Rozdrobením velkých režijních honiteb tehdejších státních lesů došlo k vytváření nových honiteb kdy jejich hranice šla po hranici majetkové a tou byla právě hranice pole les. Pro myslivost nejhorší hranice. Ve výsledku tedy došlo k likvidaci samčí trofejové zvěře. Do holé se zase tak moc nechytalo protože si každý myslel, že za laní přijde jelen. Když nemá odkud tak bohužel nepříjde. No a s tohoto srabu jsme se vyhrabávali dalších dvacet let.
Takže pane Ptáčník. když se u vás objevil jelen ze Žďárska tak se na to Žďársko určitě nevrátil.
Samozřejmě zvyšování stavů černé a i jiné sparkaté zvěře( mimo srnčí) je dáno rozmachem pěstování energetických plodin jako je řepka či hlavně kukuřice. Tady hledejte toho zakopaného psa. Mnohde k tomu potom přispěla i neochota zemědělců domluvit se s myslivci na opatřeních, které by umožnili lepší možnost lovu v těch zemědělských lánech.
Takže jediné s čím souhlasím je to, že zvěř je stále víc rušena. Nemá klid ani na to naplnit své základní fyziologické potřeby. Tedy v klidu se napást ( u srnčího 11 pastevních period za den) a v klidu trávit. No a bylo již dávno dokázáno že škoda je důsledkem stresu zvěře.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

24.6.2024 21:47 Reaguje na Jarek Schindler
Lapáky kde les skoro není pokládat je hloupost, lehce je nahradí lapač. Ono jakzjistí kolik je kůrovce pokud ho odvezou do čtrnácti dnů? Jinak ony keře a ořezané stromy jsem neřekl, že mohou LČR. Jinak jelen se u nás tehdy zdržel krátkou dobu. O drobné. Máte pravdu sedmdesátá léta, ale konec. Od 79 jsem myslivec a na honě jsme střelily jednoho zajíce. Obrovské meliorace, naštěstí otevřené potoky, ale přišla močovina a to byl hrob pro drobnou. Ke konci osmdesátých let se vše zlepšilo a devadesátá léta nebylo na chemii, během čtyř až pěti let stav koroptví z 60 kusů na 300 kusů. Zajíců na honě z jednoho kusu dvacet. Pak přišli dotace. Letos jsem viděl dvě koroptve. Máte pravdu v těch obrovských komplexech kukuřice a řepky, nic neulovíte. My střílíme daňky i jelena, ale jedná se o vybijení, tedy řezníci a to samé s černou. Ano s tím stresem s Vámi souhlasím, říkal jsem vždy, jako člověk, když jste ve stresu tak by jste vyčistil lednici. Ale vybíjet zvěř tímto způsobem a dávat vše pod pokutou, někdo bude nařizovat co a kolik střelit, že se tu jednou do roka objeví. Trochu se vrátím. Když to začalo s černou. U nás se objevila tlupa černé a odtáhla do lesního družstava. Tehdy jsme si stěžovali, drželi služby a škody na sadbových bramborách byly čimdál větší. U LD se nelovily bachyně a tak asi víte jaký byl roční přírustek, střelilo se tam tak patnáct kusů, ale selat. Vypouštěl se zde daněk, to by se ještě nechalo, ale někdo občes v obůrkách svalil ploty a tato zvěř naplnila honitby. Pak se zvíšil odlov jelenů a právě stres je k nám dohnal a doplnily ony obůrky. No a ještě s tou černou, jedna hranice LD a další dvě hinitby LČR. Do toho kůrovec a to je konec. Jenže to nemůže nikdo řešit přez ÚHUL....
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.6.2024 08:07 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Tak pokud to odvážejí do čtrnácti dnů tak to asi nebudou lapáky ale kůrovcová těžba kde v letním období mají lesy termín deset dní na asanaci. No a za asanaci se považuje i odvoz. Úbytek drobné se u nás datuje právě do první poloviny sedmdesýtých let a dá se říci , že předělový byl rok 1975. Ano, po něm už té drobné moc nebylo. U nás se bachyně také neloví ale uloví se přírůstek. Takže stavy černé nijak dramaticky nerostou. Také si nepamatuji , že by někdo viděl aby mělo a vodilo sele selata. Nemáme v okolí kukuřici.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

25.6.2024 08:57 Reaguje na Jarek Schindler
Ne není to kůrovcová těžba, přijel těžař nakácel a pak harvestor a hned na skládky. Kůrovce to dřevo nevidělo, ale nyní jou tam vrchy a větve, on se možná dostaví. Zastáváte se LČR, ale je mi líto, vše co se děje okolo kůrovce není záležitost změny klimatu. To je jen záležitost jak se dostat lacino ke dřevu, ale přišlo to ze zhora, revírník musí držet krok. Když se zničilo Opavsko, správce se dožil důchodu, když se na pěti revírech po kalamitě tehdy v červnu, do dou let kalamita zlikvidovala, začla čistka správci ven a někteří revírníci. A gestapo od LČR řádili jak černá ruka. Viděl jsem jak kontrolovali prořezávku v jedličce. Tyč dva metry a nesměl se dotknout větví, dnes je jedlička žlutá, nepřirůstá a je tam ostružina až do korun, jíva a další dřeviny. Tak to je hospodaření. Za oněch zlých komunistů a můj strýc dělal ještě za první republiky, tak vše bylo jen na hajnym a fořtovi. Jednou za rok přišla kontrola. A tato společnost dostala lesy naprosto vpořádku. Ale za třicet let devastace. Hajnej snad ví na čem onen les roste a jak se o něj starat a ne OBK, přijdou mi jak gestapo. To není urážka, viděl jsem to jak se chovají k revírníkům. Ten nesmí mít svojí hlavu, ale ta Hradecká, která les ani nevidí. Takže jak se dostat ke dřevu kde jsou halyny třeba 20 ha. No nakácí se lapáky, udělá se silná probírka, lépe nyní, klest ještě něco přivábí...
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

26.6.2024 07:05 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Nemusí to být kůrovcová těžba ale není to ani ten lapák. proč by tam před harvestorem měl stromy nakácet těžař. To jaksi nedává smysl. Harvestor si kácí sám. Může se sice stát, že na vše nedosáhne či tam jsou silnější stromy, které svojí hlavicí není schopen pokácet ale pokud tam ten těžař kácí tak v přímé součinnosti s tím harvestorem. Lčr se nezastávám a nikdy jsem netvrdil, že současná kůrovcová kalamita měla původ v nějakém oteplování. Na druhou stranu na Lčr nejde hodit vše a na tom nezmění nic ani vaše averze k Lčr. Mluvíte o zničeném Opavsku. Mě se ale zas tak zničené nezdá. Prostě prošla tam kalamita, zpracovala se a nyní tam rostou nové porosty. Že si někdo splete intenzitu zásahu ve smrku s intenzitou v jedli za to opravdu nemohu. Jen vy byste měl přestat plácat nesmysly a vše zveličovat. V jakém věku a tedy v jaké výšce se bude provádět první prořezávka? Pochybuji že u vás roste ostružina do dvou , třech metrů. No a jíva a další dřeviny ? To je snad v pořádku. Nevím jestli Hradecká ještě funguje ale určitě Hradecká a Lčr sídlící v HK není to samé.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

28.6.2024 07:49 Reaguje na Jarek Schindler
Smysl to dává. Jak se dostat ke dřevu, kde jsou halyny větší než jeden hektar, prostě se udělá lapák, ale musí se včas odvést, než stratí hodnotu. Proč pokládat lapáky, když máme lapače a ty slouží opět ke kontrole, ale tak se prostě nedostanou ke dřevu. Pokud se jich tolik zastáváte, tak ještě něco. Po mně převzali les, podrost tam byl již dlouhá léta, stále byl zavřený a tak si udělal kořen. Po těch dvaceti letech, kdy se začal otvírat rychle se zvedal. Jenže vstah oněch nových lesníků k lesu se dost divný. Byl zde podrost JD, BK, BO, SM a dalších dřevin. Vytvořili zde kalamitu, ano skládky pěkně vedle porostu a počkalo se, leželo zde snad 500 a víc kubíků. Někdo potřeboval jedle a tak tam kde rostli se udělala linka, nikdo po ní nejezdil a zničil se ovšem i podrost jedlovej. No a hlavní část po získání světla vyskočil buk, jenže přišla technika a bylo hotovo, vše se zničilo, buk který mohl nahradit porost smrkový a beze škod zvěří, nechali zdrtit a postavili zde za dotaci oplocenku bukovou, zbytek je smrk. Tak co stále operují škodami zvěří? Ještě malý příklad. Kousek odtud zustal stát les, jak říkám, ten se zachránil, protože revírník ho viděl z auta, ale za něj neviděl a ten jevytěžený kůrovec. Pozor, tyto lesy jsou stejnověké, byla zde mniška, takže je vidět, že to není změnou klimatu, že. No a pod zbytkem stojícího porostu, byl opět podrost, bk, sm, ale převažovala jedle, chodil jsem se sem dívat, byla to krása. Pozor porostu je 90 let plus. Přijel harvestor a udělal probírku, ale i v okolních mladých porostech. Tam je slunce celý den, to bude průšvih, no a tam co byla jedle zmlazená, není nic a nyní jen sucho.... Pak chce někdo platit škody, kde by nabrali peníze. Někdo záměrně zničí naše lesy a pak se hojí na špatném místě, jen proto, že nesnáší něco co vedle nás žije, mimo kůrovce, toho prefarují. Ne je to bohužel tak, u nás se hodně pěstoval podrost, ale nyní není zájem. Silné zásahy v prořezávkách a probírkách, porosty zničí. Řeknete, že je potřeba hodně zelené hmoty. Ano, ale zásahy pěstební v našich lesích jsou porost od porostu jiné. Jenže u LČR je schéma a to tak bude všude a hotovo. Na svěžích, podmáčených ano, ale ka kyselých je to jiné a zde zrovna
Odpovědět
AI

Animoid II

21.6.2024 13:24
Realita je taková, že i přes drahé nájemné, je o hohitby neskutečný zájem. Je to velmi výnosná činnost, která vydělává víc, než celé zemědělství. O nějakém podílu na potlačování nákaz tu není třeba mluvit. Myslivci se odmítali do likvidace AMP zapojit, dokud nedostali tučné zástřelné. Zvěř je přemnožená, zejména dančí, srnčí, divoká prasata, z důvodů překrmování a střílení pouze mladých většinou samčích zvířat. Hlášení odlovu jsou mírně řečeno nepřesná. Za škodnou je považován rys, medvě d i vlk bez ohledu na Bernskou úmluvu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

21.6.2024 21:27 Reaguje na Animoid II
Další expert na myslivost co dokonce ví proč je zvěř přemnožená. Tím překrmováním myslíte ty lány řepky a kukuřice? No a že by se "střílela pouze mladá většinou samčí zvěř"? Na to jste prosím přišel jak? Jinak co vám brání zapojit se do té " výnosné činnosti"? Třeba byste potom zjistil, že to zas tak výnosné, jak si naivně představujete, není. Realita je taková, že o myslivosti víte tůze málo a jen žvaníte.
Odpovědět

David Šanc

22.6.2024 00:54 Reaguje na Animoid II
Vaše teorie o střílení mladých samčích zvířat je samozřejmě nesmysl absolutně mimo praxi - kde jste na to přišel? Kdo by se v dnešní době vysokých stavů zejména dančí zvěře chtěl vyvařovat s trofejemi mladých jedinců, což v praxi znamená nemálo hodin práce navíc, / myslivecký rok ? Naopak. Za náš MS spolek, v dnešní době většina loví nejaktivněji zvěř samičí - pro redukci a pro užitek. Samozřejmě je to nejvíce potřebné z hlediska regulace stavů zvěře. A dále rychlá regulace zvěře, po které je mediálně voláno: dochází vám všem, že by to znamenalo hlavně protizákonné střílení březích samic, nebo snad i "hubení" novorozených mláďat spárkaté zvěře, aby to bylo kvantitativně ve vytčené době možné? K tomu v revíru turisti, bikeři, pejskaři, keškaři, noční orientační běžci...když řekneme kolařům, že máme hodinovou leč, ať nám do ní nejezdí, tak odvětí že je to nezajímá a jedou naschvál do rokle, aby "zachránili zvířátka"...Domluva s veřejností dnes není možná, místo demokracie je model anarchie. Kde tak rychle chcete brát to množství zvěře na odstřel z hlediska samičích tlup a populací, aby to bylo eticky košer? Ono to v praxi není tak jednoduché, jako v představách nelovících lesníků bez myslivecké praxe, typu pana Dušana Utínka, či naivních ekologů pana Bláhy. Pánové a agitátoři tohoto typu zřejmě i s loveckým lístkem v rámci Vašich škol, lovili jste někdy vůbec osobně? "Zabíjeli" jste osobně zvěř v rámci ochrany lesa, že jste tak radikální? Určitě ne, a ani nevíte, o čem píšete. Není to jako stisknutí klávesy s nadpisem "eliminace" na počítači. Navrhovatelé rychlé redukce nemají vůbec žádnou představu o tom, jak by reálný odlov vypadal, aby proběhnul dle vytčených čísel. A připočtěme k tomu, rovněž přetížené výkupny zvěřiny, kterých je jen omezený počet, a omezený počet zákazníků. Nastřílet hromady zvěře - ale kam s ní? Většina obyvatel nemá ani fortel ani kapacity v mrazáku...když mi někdo řekne, že by chtěl zvěřiny na ochutnání tak 2 kg, tak už se mu ani neozvu (práce, čas, to se na to vykašlat).
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

23.6.2024 06:37 Reaguje na Animoid II
Přemnožení jsou kibicové.
Odpovědět
AI

Animoid II

21.6.2024 13:31
100 000 myslivců v ČR mluví za vše.
Tj skoro 2 myslivci na km2.
Není to moc Antone Pavloviči?
Odpovědět
PH

Petr Hariprasad Hajič

21.6.2024 15:48 Reaguje na Animoid II
Jednou jsem šel omylem do lesa na Vánoce domnívaje se, že si pes odpočine od petard. To jsem se ale mýlil, Stříleli tam jako o závod, všude to čpělo po střelném prachu. Ti mizerové věděli, že je zvěř v zimě chráněná a že pytlačí, vidět nebyli, ale zato je bylo dost slyšet a smradu tam bylo jak na I.P. Pavlova v Praze..
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

21.6.2024 21:33 Reaguje na Petr Hariprasad Hajič
Co si tak nejdřív zjistit jak je to s tou dobou lovu a kdy je zvěř chráněná. Možná byste tu potom neplácal nesmysly o pytlácích.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.6.2024 08:01 Reaguje na Jarek Schindler
No správě se petr ukázal jako "odborník" na lov, co neví.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.6.2024 12:02 Reaguje na Animoid II
No vzhledem ke skutečnosti, že v Anglii je poměr lovců k ostatním občanům 1: 60 , ve Skandinávských zemích 1:25, ve Francii, Itálii a Španělsku to má kolem 1:40. tak to u nás asi zas tak moc nebude, že Antone Pavloviči.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

28.6.2024 07:56 Reaguje na Jarek Schindler
Ne jen to. Neustálim napadánim našich myslivců, to nejsou jen lovci, ale i ochranáři, chovatelé, to se nikde v zahraničí nenosí, nejblíže je Rakousko, Bavorsko. Tak kvůli napadání stále myslivců ubývá. A ono střílení v lese, že to čpělo střelným prachem, nebyl pan Hariprasad Hajič někde ve vojenskym prostoru a nebylo zde nějaké cvičení? Protože po naháňkách a honech těžko někdo cítí střelný prach a po čem by padalo tolik ran, no i když nějací čarostřelci se netrefí a stále střílí a další netrefové...
Odpovědět
MK

Michal Kindl

21.6.2024 14:49
Když jsem si plně uvědomil, jakou organizací je ČMMJ skutečně (a to je už hodně roků) a zároveň, jak ji skončil monopol na organizaci povinného pojištění odpovědnosti při výkonu práva myslivosti, jsem z ní vystoupil.
Pan Janota je vystudovaný lesník a tvrdím, že ani sám svým prohlášením nevěří.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

21.6.2024 21:12 Reaguje na Michal Kindl
No a nebylo to spíš tak, že jste si plně uvědomil, že vystoupením z ČMMJ ročně ušetříte 600 Kč?
Odpovědět

David Šanc

21.6.2024 23:43 Reaguje na Michal Kindl
Tak především ČMMJ je jediná organizace, která za myslivce vystupuje, a to je potřeba zdůraznit. Jestli má někdo problém, dát jim na pojištění nějakou stokorunu navíc, ať již v minulosti provedli kejkle jakékoliv, tak já s tím rozhodně problém nemám a budu i do budoucna tuto organizaci jakožto aktivní myslivec podporovat, (..a doufám, že organizace v rámci sebereflexe se chytí za nos pracuje aktivně na svém polepšení!). Co se týče osobnosti pana Janoty, troufám si říci, že je ve své funkci nejlepším profesionálem, jakého jsme kdy měli. Je to výjimečně a konečně ve funkci někdo z oboru, mající praktické znalosti z myslivosti, lesnictví, a navíc je to i člověk dobře zorientovaný v tématech ekologie a ochrany životního prostředí. Jestliže kde - kdo na těchto stránkách hází na pana Janotu špínu, tak já mu naopak fandím a dávám palec nahoru. Na rozdíl od teologa Výborného či jakéhosi IT managera Hladíka, alespoň ze své praxe skutečně ví, o čem mluví, a to i bez týmu PR našeptávačů a poradců, s jejich floskulemi a frázemi, jemiž nyní tak aktivně krmí média.
Odpovědět
PH

Petr Hariprasad Hajič

21.6.2024 15:42
Myslivci jsou magoři, kteří střílí po všem, co se kde šustne. Když jim vlezete do revíru, jsou vzteky úplně nepříčetní.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

21.6.2024 21:09 Reaguje na Petr Hariprasad Hajič
Ale nepovídejte. jak asi vysvětlíte ten rozpor v tom, že vy tvrdíte, že myslivci sřílí po všem a jiní zase tvrdí, že střílí málo.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.6.2024 08:07 Reaguje na Jarek Schindler
No a nejsou nepříčetní proto, že když tam sice nemáte co dělat a trefí vás jdou bručet? Například zastřelení pytláka na rybách. Neměl tam co dělat, myslivci hledali zalehlé postřelěmé prase. No a spletli si zalehlého pytláka se zalehlým prasetem. Rozlišení je velice obtížné.
Sám jinde horujete za odstřel přemnožené zvěře, jindy nadáváte na myslivce. Tak co, používat chemickou sterilizaci? Nebude to daleko horší?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.6.2024 08:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
Teda to patřilo tomu ..prasad..
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

23.6.2024 06:44 Reaguje na Slavomil Vinkler
Co kdyby to nebyl strejda na rybách,ale milenecký pár,třeba,nabo Vy... Toto bylo za hranou.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.6.2024 08:14 Reaguje na Emil Bernardy
Kdyby? To neznáte přísloví, kdyby žili v pr..li ryby nebyly by potřeba rybníky? Samozřejmě, omluvit se to nedá ale dá se vžit do situace člověka, který je přesvědčen, že tam nic jiného než on a postřelený divočák není. Navíc když se ten streja pytlák schovává v roští tak ani na té termovizi nemusí vypadat jinak než zalehlý zraněný divočák. Toto je problém posledních let kdy se lidi vyskytují kdykoliv kdekoliv. A pak se po myslivcích chce aby snižovali stavy zvěře.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

23.6.2024 08:24 Reaguje na Jarek Schindler
Nepřípustné.
Zabití z nedbalosti.
Mám papíry na myslivce i na zbraň.
Není místo pro diskuzi.
Stav nouze a zmáčknutí spouště po úvaze je sakra rozdíl.Mezi životem a smrtí.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.6.2024 10:03 Reaguje na Emil Bernardy
Snad jsem napsal, že se to omluvit nedá. Místo pro diskuzi je samouzřejmě nutné. Je potřeba vyvodit závěry proč se to stalo aby se to příště neopakovalo.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

23.6.2024 08:27 Reaguje na Jarek Schindler
Ještě dodám.
Ten mrtvý tam směl být.
Takto nesměl střílet PACHATEL.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.6.2024 10:05 Reaguje na Emil Bernardy
Na základě čeho tvrdíte, že tam ten mrtvý směl být? Já mám spíš dojem, že tam neměl co dělat.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

23.6.2024 11:29 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pane Vinklere.Ten nešťastník tam býti směl.Možná neměl pytlačit,to je přestupek,ale koukat a kochat se není problém.A tvrzení " tam sice nemáte co dělat " je přinejmenším podivné.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.6.2024 14:16 Reaguje na Emil Bernardy
Ano, kochat se, koukat se. Po dvaadvacáté hodině v noci to musí být pokoukáníčko. No a navíc se ještě schovávat v křoví? Ano, všichni mají práva jen myslivec bude mit a to za svoje peníze povinnost platit pokuty, když díky těm kochalistům nenastřílí někým, nějaký přemrštěný vymyšlený počet zvěře.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.6.2024 14:39 Reaguje na Emil Bernardy
Být tam směl, ale normální člověk se nerozvaluje po zemi schovaný v křoví jako postřelené prase. Neměl při pytlačení ležet na zemi, měl ty ryby chytat ve stoje, to by si ho myslivec na noktovizoru stoprocentně s prasetem nesplet.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

24.6.2024 08:50 Reaguje na Radim Polášek
Mám takový dojem, že je slyšel přicházet a schovával se aby ho neobjevili. Tak jsem to alespoň slyšel.
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

21.6.2024 19:07
Autor ještě nezmínil, že nemohou redukovat zvěř proto, že už mají mrazáky tak plné, že je pro ně zbytečné cokoliv dál lovit. Že už tu zvěřinu nemají kde skladovat. Ale musím uznat, že si je plní "zadarmo".
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

21.6.2024 21:04 Reaguje na Josef Střítecký
A co vám brání v tom abyste si ten svůj mrazák také "zadarmo plnil"? Nic. Jen byste potom nemohl psát ty své bludy o tom zadarmo. Ono to zadarmo opravdu není.
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

22.6.2024 07:59 Reaguje na Jarek Schindler
Že pracují myslivci pro stát zdarma jsem nevymyslel já, ale autor výzvy. --- No, prostě mi to přišlo legrační. Ale ta zvěřina v mrazáku jim zmíněnou újmu snad trochu (???) kompenzuje, nebo ne?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.6.2024 08:09 Reaguje na Josef Střítecký
Není to podle známých ani na patrony, natož na aspoň trochu na benzín, posedy....
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

22.6.2024 10:59 Reaguje na Slavomil Vinkler
Náboj 40 Kč, zvěřina od 500 Kč výš (12,5 kg x 40 Kč/kg).
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.6.2024 11:36 Reaguje na Josef Střítecký
To jste z levného kraje a nebo " šetřič" co kupuje nejlevnější šmejdy. Rozumný myslivec na střelivu zas až tak nešetří. Co tím ale chcete říci? Že jeden náboj jsou dvě kila jeleního v dece ( kůži) a zbytek má být zisk?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.6.2024 11:20 Reaguje na Josef Střítecký
Před více než dvaceti roky na to byla studie (Feuereisel 2000)a ta říkala, že podle provedených rozborů hospodaření v honitbách ve volnosti jsou náklady na provoz honitby a tedy ta nezaplacená myslivecká práce a služba veřejnosti ve výši 200 - 300 Kč/ha a výnosy v přibližné výši 24 % nákladů na jeden hektar.
Takže autor výzvy si nic nevymýšlel a jediným " myslitelem" jste tu vy. Jestli se vám to tedy zda legrační?
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

25.6.2024 06:52 Reaguje na Jarek Schindler
Tak to je dobrá studie. Jenže jí dělali někde, kde byl jelen a za ulovení někdo zaplatil sto tisíc, že. Tam kde byly kmenové stavy, projel zemědělec, který provedl 50% lovu sekačkou, další udělá silnice, tak nechápu kam na to ti haši přišli.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.6.2024 07:46 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Pochybuji, že šlo o jednu honitbu. No a řekl bych, že se spíš týkala honiteb společenstevních než vlastních pronajatých.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

26.6.2024 06:17 Reaguje na Jarek Schindler
Víte ono se jednalo hlavně o honotby režijní, zde se muselo vydělat a zvěř si na sebe vlastně vydělala. Pak přišlo období, kdy se vyšachovali obyčejní myslivci, tedy myslivecké sdružení. Onen nájemce si to odečetl z daní a mohl pansky hospodařit. Všem ukázat co má zvěře, proto nejdříve nárust černé. Tam, kde se lovil kus max pět kusů ročně. Zásluhou nelovení bachyň byl během pár roků desetkrát větší. Lesy jsou dnes sice vyplundrované, ale jsou zde plodiny jako kukuřice v obrovských lánech. Pamatuji si, že i za komunistů co jsme ulovily, většina musela být dána na dodávku, to byli hlavně srnci, tak peníze utržené za prodej zvěřiny pokryli náklady na honitbu. Je pravda, že jsme mohly i sázet keře, které se dnes považují za bordel, bohužel i ochranáři. Po revoluci společnstevní honitby trochu i problém měly zvýšily se nájmy. Ony pronajímané, u nás LČR, tak se staly nedostupné a jsou i prodělečné pro nájemce, ale oni jí potřebují na svojí propagaci. Dnes je moc nechápu, za 500 ha chtějí LČR 500 000 a škody taky 500 000. Tak tomu nerozumím, je pravda že kalamity vyvolala LČR a oni nejvíce křičí škody. Co je škoda? Pokud dál sazenice poroste tak se moc neděje, naopak se částečně zpomalí a udělá si kořen. Při zmlazení, kde jsem takto hospodařil, že jsme měli problém dát někam MZD, než nás o les stát připravil, nikdy zvěř nic nezničila. Za další v 80letech, když jsem začal sloužit, kolega nechal spadnout oplocenku MD, stál vedle MD výstavek a ten se okolo zmladil, co bylo vysázené srnec otlouk, ale co tam nalítalo tak si toho ani nevšiml. Za další onen zničený MD obrazil a pak tu byl problé s množstvím. Tak to prostě je v přírodě. Kdyby LČR dodržovali sami zákon nedošlo by ke kalamitě a dál se hospodařilo. Dnes les již nevidělává a jen bere, no a u LČR každý auto, to stojí peníze. Já dojel někam na motorce a chodil pěšky, měl jsem 780 ha. on má kolem 1200, ale je tam adjunkt a technik...
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

26.6.2024 17:44 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Já se s vámi shodnu snad jen v tom , že není škoda jako škoda a to co se dnes někteří snaží definovat jako škodu ve skutečnosti škodu mnohdy není. Ostatní vaše bláboly dnes přejdu protože si reakcí na ty stupicidy nemíním kazit zbytek dne. Řekl bych že mnohdy nevíte o čem mluvíte a máte to dost pomotané. Jen namátkou. Kalamitu určitě nevyvolaly LČR. Jestli to nevíte tak toto nebyla první kůrovcová kalamita u nás.Kdo asi vyvolal ty předchozí když LČR tenkrát nebyly. No a pokud víte co jsou to MZD tak byste měl vědět, že mít MZD v porostě jde i bez toho že bych to tam musel nějak násilím za každou cenu rvát. To je oříšek, co?
Odpovědět
KK

Karel Kadavý

21.6.2024 20:13
Takhle to dopadne když černoprdelnik rozhoduje o myslivosti o které ví kulový. 😑
Odpovědět
VP

Václav Pop

24.6.2024 13:15
Citace pana Janoty : Myslivci každoročně odpracují tisíce hodin při úpravě krajiny ...
Já ve svých lesích každoročně odpracuji stovky hodin.
Místní myslivecký spolek (cca 30 členů) ani hodinu při úpravě krajiny.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

25.6.2024 06:55 Reaguje na Václav Pop
Víte chodíme zalesňovat a úprava krajiny? Tu provádí zemědělci těmi velkými stroji. Vše musí z cesty, pro ně je nejvýhodnější odstranit keře a stromy. Za vše může dotace. Podívají se na ortofoto a stín na poli, není zaseto, hotovo. Rozvor není zvoráno atd.
Odpovědět
VP

Václav Pop

25.6.2024 13:12 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Členy místního mysliveckého spolku jsem měl ve svém lese na placené brigádě před více než 10 lety. Od té doby již ne.
To aby si vydělali na nájemné a škody zvěří.
Oboje však platí pouze Lesům ČR - ti na ně mají páku.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

26.6.2024 17:50 Reaguje na Václav Pop
No problém bude že ten místní spolek má honitbu pronajatou od LčR a tak nájemné platín LČR. Vy tam máte pozemky pravděpodobně přičleněné a tak si pro nájem za ně musíte pravě na ty LČR.Ten spolek platí nájemné i za ty vaše hektary.
Odpovědět
VP

Václav Pop

27.6.2024 14:59 Reaguje na Jarek Schindler
Ne, tak to není. Honitba je společenstevní. LČR tam mají jen 75 ha. A něco VLS. Já mám 11 ha. Prostě nájemné "drobným" vlastníkům se nikdy neplatilo.
Valná hromada, to jsou 2 majitelé polí (cca 22 ha), a ti prosadí cokoli. Majoritnímu vlastníku polí je to jedno. Tomu jde jen o škody zvěří - aby byly co nejmenší. Ale to je problém velké, převážně polní honitby.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

28.6.2024 04:08 Reaguje na Václav Pop
No pokud je honitba společenstevní tak je držitelem Honební společenství a nájem se platí tomu HS. No a to jak jste si to v HS udělali a co kdo chce, nebo mu to je jedno je jen a jen váš problém. Je celkem k smíchu pokud tady připustíte, že o vás rozhodují dva lidi s minimem hlasů a přitom si stěžujete na myslivce. Váš problém nevytvořili myslivci a není to ani problém zákonů.
Odpovědět
VP

Václav Pop

28.6.2024 05:01 Reaguje na Jarek Schindler
Ti 2, kteří se účastní VH HS jsou myslivci.
Ostatní členové HS se dlouhodobě neúčastní, protože pochopili, že jejich účast nemá naprosto žádný smysl. Myslivci by si vždy zajistili dostatečný počet hlasů, aby nemuseli platit nájem. Pokud do toho nevstoupí majoritní vlastník.
Vím o čem mluvím - jsem honební starosta.
Náš problém je velká polní honitba s kouskem lesa přilepeným k Voj. lesům.
Odpovědět
Ra

Radek

28.6.2024 09:39 Reaguje na Václav Pop
Nezlob tese , tohle je kalsika , vlastníky to nezajímá tak vše dělají myslivci a vy jste honební starosta . Myslíte SI že na tom něco novela změní ve váš prospěch , budete mít jako honební starosta z každoročním pořádáním valné hromady , teda pokud to za vás nedělají zmínění myslivci , hromadu starostí a do toho jak a co a v jakém počtu máte chovat /lovit , vám bude kecat uředník a ještě vás za nesplnění bude pokutovat . Nelepší na tom je že to bude určovat podle nějakého vzorce a ne podle stavu a poškození ve vaší honitbě .
Odpovědět
VP

Václav Pop

28.6.2024 10:57 Reaguje na Radek
Vlastníky to bude zajímat, až na výkon práva myslivosti budou mít přímo vliv a něco z toho budou mít. Místní myslivecký spolek se brání jako čert kříži, aby HS vykonávalo právo myslivosti ve vlastní režii (jsem členem i v jiném HS, které právo mysl. vykonává samo - a klape to). Protože, kdyby HS vykonávalo myslivost samo, 90 % členů místního mysl.spolku by skončilo s myslivostí - zejm. ti vzdálenější z měst. Doposud právo mysl. vykonávali nevlastníci a jejich kamarádi bůhví odkud.
Odpovědět
Ra

Radek

28.6.2024 14:08 Reaguje na Václav Pop
Všechny páky máte ted ve stávajícím zákoně , to že jste neschopni uplatnit svá práva , je váš problém . Z příchodem novely , budete mít mnoho starostí , placení za nesplnění plánu lovu ,který vám někde od stolu stanoví úředník a vlastníky k výkonu práva nic motivovat nebude , pokud o něčem víte , rád se to dozvím .
Odpovědět
VP

Václav Pop

28.6.2024 15:55 Reaguje na Radek
Současný zákon je dávno nevyhovující. Schopnost uplatnit vlastnická práva proti myslivecké loby je někde iluzorní představa.
Je zapotřebí vytvořit nový systém, lépe odpovídající současným vlastnickým poměrům, a ten je možný jen rozbitím stávajících velkých honiteb na menší. Tak jak to bylo kdysi a fungovalo to.
Odpovědět
Ra

Radek

28.6.2024 17:18 Reaguje na Václav Pop
Člověk jako vy , co dělá v honebním společenstvu předsedu , je nespokojený sám ze sebou ,čeká na novelu zákona , který to má vrátit do doby ve které to fungovalo . Já tu dobu dobře znám ,je to ta dnešní . Je pravda že v oblastech podobným té kde děláte předsedu vy , to nefunguje . Přece kvůli pár neschopným lidem jako jste vy , nenecháme pozabíjet zvěř v celé ČR . Tady já doufám že to našim poslancům dojde a ten navrhovaný nesmysl ,nechá dopracovat opravdovým odborníkům . Vás jsem se nechtěl dotknout , je to prostě smutná pravda , nezlob tese .
Odpovědět
VP

Václav Pop

28.6.2024 23:14 Reaguje na Radek
... Přece kvůli pár neschopným lidem jako jste vy
... nechá dopracovat opravdovým odborníkům
Pane, přestaňte urážet. Jsem soudní znalec v oboru a myslivost dělám 50 let.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.6.2024 02:58 Reaguje na Václav Pop
Tak jako soudní znalec jste určitě schopný vysvětlit v čem je současný zákon jiný od toho prvorepulikového. Nebo snad i ten prvorepublikový zákon byl nevyhovující a neumožňoval vlastníkům uplatnit ty jejich práva? Pokud jste schopen jako soudní znalec a myslivec tvrdit, že : " Současný zákon je dávno nevyhovující. Schopnost uplatnit vlastnická práva proti myslivecké lobby je někde iluzorní představa". Tak dehonestujete pouze sám sebe.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.6.2024 02:49 Reaguje na Václav Pop
Osobně se nestačím divit Tak v jedné honitbě to dle současného zákona jde a v druhé nejde? Tady asi nebude problém v zákonu ale v přístupu. Já bych tedy v první řadě vyměnil honebního starostu. Třeba by to potom začalo fungovat lépe. Je přece úplně jedno jestli má honitba 250, 500 nebo 1000 ha. Vždy jde o nadpoloviční většinu. No a pokud si u vás pár minoritních vlastníků dokáže zajistit většinu ve velké honitbě dokáže si to zajistit i v té menší. Navíc v ní už nebudou ve skutečnosti tak malí.
Odpovědět
Anyr

Anyr

24.6.2024 18:02
Ten dopis je fakt směšný. Až by jeden ty chudáky myslivce litoval, že? :) Vše zadarmo, ztrátové, nedocenění a neocenitelní neviditelní služebníci národa.
Mám v sousedství takové dva. Jeden si nedávno nechal udělat nové zuby za kus kance (to jen taková perlička, postřeh :D).

Uvalit na ty pistolníky povinnosti, kontroly, pokuty.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

24.6.2024 20:05 Reaguje na Anyr
Směšné jsou spíš takové to výplodky ekofanatiků. Jó, za kus kance nové zuby?Ten kanec musel být minimílně pozlacený? Takže, až budete potřebovat "nové zuby" tak dejte vědět. Kus kance vám na ně pošlu.
Odpovědět
DA

DAG

25.6.2024 13:23 Reaguje na Anyr
Tak jestli žijete v prvotně pospolné společnosti, kde má naprosto bezcenný kus flákoty větší váhu než peníze, tak to chápu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

26.6.2024 17:59 Reaguje na Anyr
Ano, kontroly , pokuty, buzerace. Nic jiného totiž neumíte. Co nejvíc to myslivcům ztížit aby si potom na ně lemplové vašeho formátu mohli stěžovat jak nic nedělají a jak málo loví. Pěkně vymyšleno. Alespoň že jste upřimný.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist