https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/cesky-rybarsky-svaz-vyjadreni-k-nazoru-biologu-na-zakaz-lovu-na-zivou-rybku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Český rybářský svaz: Vyjádření k názoru biologů na zákaz lovu na živou rybku

28.7.2023
Licence | Volné dílo (public domain)
Český rybářský svaz zaznamenal v médiích rozsáhlou diskuzi k problematice lovu na živou rybku, kterou vyvolal otevřený dopis biologů ministru zemědělství.
 
Předně je potřeba říci, že s Českým rybářským svazem, který sdružuje více než 264 tis. rybářů, kteří vykonávají rybářské právo na více než 35 tis. ha vod v České republice, nebyla tato problematika vůbec diskutována. Tudíž disponujeme pouze informacemi z médií.

Rybářství patří k vůbec nejstarším zdrojům lidské obživy a s tím historicky souvisí i lov ryb na přirozené nástrahy, ke kterým se řadí i lov na živou rybku. Kromě toho, že přirozené nástrahy patří k tradičním a přírodě nejbližším způsobům lovu, jsou mnohdy nejefektivnějším způsobem lovu velkých rybích predátorů, jako například sumce velkého. Lov tohoto vrcholového rybího predátora může být v některých rybářských revírech dokonce prioritou z důvodu jeho nadměrného výskytu a enormního tlaku na rybí společenstva jiných druhů ryb např. lína obecného, cejna velkého atd. Z hospodářského hlediska je tak zachování možnosti lovu na živou rybku nanejvýš důležité. Zároveň je potřeba upozornit na to, že tento lov je povolen pouze na mimopstruhových rybářských revírech, kde se tito velcí predátoři vyskytují, na pstruhových revírech je lov na živočišnou nástrahu již mnoho let zakázán. A nakonec každý rybář má svobodnou volbu, zda tento způsob lovu použije či nikoliv, a tak by to mělo dle našeho názoru i zůstat.

Pro ucelenost informace dodáváme, že jako nástražní rybku je zakázáno použít ryby lososovité, úhoře, chráněné druhy ryb a ryby nedosahující nejmenší lovné míry. Lov na nástražní rybku je i časově omezen, lze jej využít pouze v období od 16. června do 31. prosince. Po nabytí účinnosti tzv. „invazní novely“ se jako nástražní rybky nesmějí použít ani druhy, které jsou na tzv. unijním seznamu invazních nepůvodních druhů z důvodu zabránění jejich šíření do dalších lokalit. Navíc dodáváme, že z důvodu ochrany candáta obecného přistoupili v rámci ČRS někteří uživatelé rybářských revírů k dalším omezením lovu na rybku, zejména pak stanovení její minimální velikosti tak, aby nedocházelo k poškozování mladších ročníků candáta. K tomuto omezení je využit zákonný institut bližších podmínek výkonu rybářského práva (§ 13 odst. 10 zákona o rybářství). Na základě shora uvedeného máme za to, že lov na rybku je již v současné době dostatečně omezen a koresponduje s aktuálními podmínkami rybářských revírů v České republice.

Je potřeba také říci, že nejen vědecké studie, ale i názory jednotlivých vědeckých pracovišť a odborníků ohledně lovu ryb na živou rybku nejsou dlouhodobě jednotné. Otevřený dopis biologů ministru zemědělství tak považujeme za názor několika jednotlivců, zdaleka pak nikoliv celé vědecké sféry. Srovnávat vnímání bolesti ryb s teplokrevnými zvířaty je spíše produktem z dílny nějakého „ultra zeleného“ spolku než seriózní vědy, nehledě na to, že pod otevřeným dopisem není podepsán jediný zástupce z řady dalších významných českých rybářských vědeckých pracovišť. Proč asi? Proč nejsou zdaleka všechny podepsané osoby z ČZU uvedeny na webových stránkách katedry mezi zaměstnanci? Jsou to snad studenti? Proč dopis nepodepsalo vedení katedry?

Musíme si přiznat, že také při činnosti řady výzkumných institucí a univerzit včetně signatářů petice dochází k týrání zvířat, ryby přitom nevyjímaje. Rybám jsou za živa zašívány vysílačky do břišní dutiny a poté jsou ponechány svému osudu. Nikdo se nestará o to, jak se přitom cítí, nebo jak se cítí predátor, který je sežere i s vysílačkou, která je celá ve skleněném obalu. Co tím chceme říci? Je pokrytecké a laciné trefovat se do jiných, jestliže sám podobné metody používám.

Musíme si přiznat, že náš svět zdaleka není optimální. Je plný utrpení všech živočichů. Je to jeden z principů, na kterých příroda stojí. Útok predátora není pro slabé povahy, má často trýznivý charakter. Rozhodně neobhajujeme bezúčelné týrání zvířat – takové by mělo být odsouzeno jako nemorální a zvrhlé. Toto ovšem není náš případ! Tlak na zákaz lovu na živou rybku však vidíme jako nesystémový, nekoncepční a nedomyšlený a považujeme jej za narychlo ušitý a v očích laické veřejnosti líbivý krok směrem k omezování rybářů. Domníváme se, že namísto takových unáhlených názorů by se česká věda měla zabývat daleko palčivějšími problémy českého rybářství jako je dlouhodobě neúnosný tlak rybožravých predátorů na populace ryb, nekoordinovaná činnost malých vodních elektráren či klimatická změna a s ní související sucho apod. Tím by rozhodně stavu populací našich ryb pomohli v současné situaci nejvíce. Samozřejmě si uvědomujeme, že většina vědeckých pracovišť se těmito směry ubírá.

Za poslední krátké období se jedná již o druhý útok na integritu Českého rybářského svazu a na jeho zákonné pravomoci v hospodaření a povolené způsoby lovu. Prvním střetem byly snahy Ministerstva životního prostředí o další omezování hospodaření s dlouhodobě prověřenými hospodářskými druhy ryb, nyní se dostáváme dokonce k obviňování z týraní zvířat. Toto nepovažujeme za náhodu.

Dále jsme toho názoru, že pokud by se měla otevřít diskuze k navrhovanému zákazu jednoho z tradičních způsobů lovu ryb na přirozenou nástrahu, lze tento aplikovat pouze prostřednictvím zákona o rybářství, nikoliv prováděcím právním předpisem, jehož finální podoba je v tuto chvíli připravována.

Apelujeme na rybářskou veřejnost, aby se nenechala strhnout některými extrémními názory jednotlivců, které jsou nám v poslední době podsouvány.

Toto vyjádření rovněž zasíláme ministru zemědělství.


reklama

 
Český rybářský svaz

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.7.2023 19:54
No, jestli ta snaha o snížení početnosti sumce není jen proklamativní. Sportovní lov (chyť a pusť) mi vadí mnohem víc, než lov na popisovanou nástrahu. S těmi fotkami chycených a puštěných velikánů se totiž v posledních letech rozrhl pytel. Tady jsem si iniciativy svazu nějak nevšiml, že by vystoupil proti tomuto novodobému trendu. Jinak s textem souhlasím, např na polepových pastech zahyne spousta ptáků, ochráněném hmyzu nemluvě. A bezedné budky-živolovky (komíny, šachty aj) jsou také nápodobou hladomorny. Ale i přes opakovaná upozornění se s tímto problémem nedělá nic zásadního, už dávno mělo být platné závazné zákonné opatření, tak jako se kanály zabezpečují rastry či poklopy. Ale je to Česko, kde se řeší prkotiny a závažné problémy se nechávají ležet.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.7.2023 20:40 Reaguje na Karel Zvářal
A když už jme u toho *ebilního vracení zralých ryb vodě, navrhl bych lepší slogan: Chyť a poděl sousedy!, nebo Chyť a pozvi celou dědinu! Vím, vím, to v Zaprdistánu neprojde, to raději pustí nebo hodí do kopřiv, že?-))
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

30.7.2023 14:38 Reaguje na Karel Zvářal
I Vy barbare - správně byste měl vrátit do vody i vánočního kapra! Teprve pak byste byl správným a humánním, vpravdě moderním člověkem.
Odpovědět
JT

Jack The Savant

27.8.2023 00:16 Reaguje na Karel Zvářal
Upřímně nechápu, co vám na metodě chyť a pusť vadí. Já sám nemám problém s tím jít na ryby s cílem si nějakou rybu na jídlo vzít, ale také jdu k vodě občas pouze si zachytat, přece jen nechci mít většinu mrazáku plnou rybího masa.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.7.2023 21:00 Reaguje na Karel Zvářal
1*
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.7.2023 21:29 Reaguje na smějící se bestie
1* Aspoň něco nám tu po Josephovi G. (i R.H.) zbylo:-)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.7.2023 10:08
Zákaz lovu na živou rybu (živého obratlovce) jako zákon již existuje asi 25 let. Tvrzení o potřebě nového je od ČRS zavádějící. Existuje pouze výjimka v prováděcím předpisu MZE a tu lze zrušit vyhláškou. Pěstování obřích sumců jako nejvyšších predátorů metodou pusť je protismyslné a silně omezuje jiné dravce co ubývají jako okoun, štika a zejména candát. Pokládám diskusi za nesmyslnou, protože ego "rybářů pochlubit se" je neuvěřitelné. Lze ho ulovit také na umělé nástrahy, jak dokládá Rybářství srpen tr.
Přitom sumec je ryba nepůvodní, rozšířená až rybnikářstvím. Nyní působí škody zejména v Itálii, ve Španělsku a Portugalsku.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

31.7.2023 10:53 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ve Španělsku toho sumce do řeky Ebro vypustil dle legendy co jsem slyšel vyprávět, nějaký Němec a dokonce koluje i údajný počet vypuštěných mladých sumců a to okolo 30ks. ale jinak tam mají z toho nepůvodního sumce obrovský kšeft v těch rybářských kempech kde jezdí i xxx Čechů.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.7.2023 10:50
V pořádku. Přestože povoleku nemám 15 let, jsem tyran. Za chvíli tady bude článek o vrazích ( myslivci) a nakonec budu devastátor přírody, jelikož mám s manželkou 5 tero včelstev ( je převčeleno) a jako předseda ZO zahrádkářů jsem odpovědný za výskyt nepůvodníh bylin. Přínosní jsou pouze ekologisti, kteří musí mít dohled nad všemi vzdělanými.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

29.7.2023 12:48 Reaguje na Michal Ukropec
Máte úplnou pravdu. Jako rybář týrám ryby, jako včelař včely, jako
zahrádkář rostliny a jako turista ničím přírodu zase jinak. Pouze
vědci a ochranáři jsou ti bez poskvrny, když dělají pokusy na
zvířatech, zda přežijí v přírodě po "záchraně", s obojky, značkami
atd. Cpou do zvířat čipy a sledují je na hnízdech kamerami s
osvětlením, aby viděli i v noci, co provádějí. Oni to totiž v
zájmu "vědy" mohou, včetně courání přírodou v době hnízdění a
množení mláďat. Je to prachsprostá uzurpace přírody pro hrstku
vyvolených s patentem na rozumování(schválně nepíšu rozum)!
Těm včelám kradu med, občas nechtíc nějakou přimáčknu a nebo
cíleně rovnou zamáčknu(nevhodné matky). Na trubčí larvy chytám
ryby a nebo je nechám vyzobat ptákům. Čekám, kdy mne přijdou
zatknout nejen za to, ale že ořezávám stromům větve a ty staré
kácím. Povím to tak! Odtrženost od života blízkého přírodě se
z lidí stali změkčilci, kteří poukazují na tvrdost těch, kteří
jim dodávají rybí filety, med v láhvích, zvířata v klobásách
a nebo maso na tácku, či rovnou na talíři. Na lidi musí brzo
přijít zase nouze, kdy se i odpůrci lovu chopí udic a odpůrci
zabíjení zvířat zabijí z hladu své prvé zvíře. Je to jako s
humanitou, kdy je člověk proti vraždění lidí do prvého zabitého
příbuzného. Pak se z nich stává mstitel a humanita je minulostí.
Lidé se mají příliš dobře a tak vymýšlejí nové a nové pitomosti,
ale změkčilému lidstvu se to vymstí, neboť barbarům není krutost
cizí a zvítězí stejně, jako kdysi nad změkčilým starým Římem.
Kdysi po mne takový "ochranář" chtěl kapra a tak jsem mu ho dal
živého. Zůstal paf a žádal mne o jeho zabití a naporcování! Já
mu na to odpověděl, že když ho nechce zabít, tak proč o to žádá
mne. Odpověděl, že by mu to nedovolilo svědomí, ale ono to bylo
spíše z lenivosti se zašpinit při zabíjení. Tak jsem dal kapra
sousedovi, který se to nezdráhal udělat. Ochranáře jsem poučil,
že maso je výsledkem zabití zvířete a když je nechce zabíjet,
tak ať nejí maso. Urazil se a stal se mým kritikem.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.7.2023 13:45 Reaguje na Břetislav Machaček
1++
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

30.7.2023 17:31 Reaguje na Břetislav Machaček
Díky. A než abych nechal očipovat plazy, raději jsem zrušil terária.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

29.7.2023 13:29
Ten článek , to je vrchol arogance.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

29.7.2023 21:17 Reaguje na Josef Mozek
Popis arogance ekotlupy ?
Odpovědět
JM

Josef Mozek

29.7.2023 21:29 Reaguje na Petr Pekařík
Arogance tlupy, které byla svěřena péče o ryby, a ta tlupa si nakonec chce diktovat podmínky. Neuvěřitelné.....
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

30.7.2023 07:24 Reaguje na Josef Mozek
Hoši co řešíte, své Ego? Obá jste trolové. Arogance je u vás.
Odpovědět
JH

Jaroslav Hlava

30.7.2023 12:39
S rybáři se to veze stejně jako s myslivci. Před časem byla móda si před myslivcem uplivnout, neboť to s před vrahem zvířátek sluší. Dnes kde kdo pláče, že je přemnožená černá i spárkatá zvěř. Teď se přechytralí ochránci tedy trefují do rybářů. Až jejich členská základna klesne pod smysluplnou úroveň, tak ti samí chytráci budou brečet, že v řekách nejsou ryby. Protože stejně jako vrazi myslivci s starají o zvěř, tak i tyrani rybáři se starají o množství a druhovou skladbu ryb tak, jak jim to určuje ministerstvo zemědělství. Jenže breky nad tím, jak pitomě se chovají zelení, jsou k ničemu. Je třeba si to připomenout při volbách a dobře si přečíst volební program a ještě lépe vyzpovídat případné kandidáty.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

1.8.2023 04:39 Reaguje na Jaroslav Hlava
1*
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.8.2023 10:50 Reaguje na Jaroslav Hlava
U poslední věty vám pouze budu oponovat, že sliby se slibují a do
voleb se voliči radují. Po volbách zjistí, že jsou obětí podvodu
na voličích a uvěří jiným. Já věřím už pouze těm, kteří slibují a
konají totéž, ale ti si těžko získávají nové voliče, kteří naletí
na sliby starých "psů", kterých novým kouskům už nikdo nenaučí!
Lidé opět uvěřili a naletěli, protože zapomněli a mladí voliči
ani neví, proč ty strany kdysi neslavně odešly do opozice.
Jinak svatá pravda! Nedávno vrazi zvířátek a nyní jsou z myslivců
neschopní "dědci", kteří ty zvířátka nestíhají střílet. Co tak se
milí ochranáři chopit pušek a ukázat myslivcům, jak střílet v lánu
biomasy(kukuřice) propagované jako OZE černou? To se to kecá, když se černé vytváří ideální podmínky k životu a omezuji myslivce v tom,
či onom. Po staletí budovaná regulovaná druhová pestrost tak končí
díky ikonizaci některých druhů zvířat a je to dílo "ochránců"
těchto ikon hrajících si na "ochránce" celé přírody. Omyl! Jim
jde pouze o ty ikony a zbytek je nezajímá. U rybářů to dopadá
stejně, když už je nebaví dosazovat pstruhy a lipany predátorům,
aby měli dostatek potravy. Časem toho nechají a jsem zvědav na
vzývanou "matku přírodu" a nicnedělání ochranářů na poli regulace
predátorů a jejich kořisti. Leckde už jsou vidět výsledky a je
to katastrofa momentálně pro kořist, která je místy na vyhynutí!
Odpovědět
JS

Jan Sony

20.8.2023 20:47
Když začala válka na Ukrajině, tak jsem tajně doufal, že aktivisté všeho druhu prozří a uvědomí si, co je v životě podstatné. Že fakt není od věci umět přežít v přírodě, umět chytat a umět zabíjet, umět chovat a pěstovat. Ne, klapky na očích jsou dál. Tak jo, zakažte lidem chovat veškeré zvířectvo, zakažte rybaření, lov, pěstování všeho možného, protože co kdyby to bylo invazivní. Pak přijdou fešáci z trochu jiným náhledem na věc a nestačíte se divit. Bohužel my s vámi. Neuvěřitelné, jak parta pár set lidí dokáže diktovat 10 mil. obyvatel ČR, v kontextu EU pár tisícovek pomatenců ovlivní život cca 500 mil. občanů.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist