https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/connie-hedegaardova-ukonceni-zavislosti-evropy-na-dovazenych-fosilnich-palivech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Connie Hedegaardová: Ukončení závislosti Evropy na dovážených fosilních palivech

7.8.2014
Evropa je zdaleka největším dovozcem fosilních paliv na světě. Nedávný vývoj na Ukrajině, v Sýrii a Iráku opětovně ukázal, jak moc je naše ekonomika zranitelná vůči prudkému nárůstu cen, vnějším energetickým šokům a přáním jiných vlád.
 


Dovoz fosilních paliv umožňuje sice evropské ekonomice přežít. Není to však prostředek k nastartování nového hospodářského růstu.

Vezměme si jen otázku nákladů. Dovoz fosilních paliv negativně ovlivňuje evropskou obchodní bilanci už celé roky. Evropa dováží více než dvě třetiny plynu a téměř veškerou ropu. Za dovoz fosilních paliv platí přes miliardu eur denně. Jedná se o více než 20 % celkových dovozů do EU.

Je jasné, že energetická závislost není zadarmo. A co politické náklady? Jen jeden příklad za všechny. Pro šest zemí EU je  Rusko jediným zahraničním dodavatelem plynu a pro tři členské státy je plyn zdrojem více než čtvrtiny jejich energetických potřeb.

Co se tak této závislosti zbavit? Řešením mohou být úspory energie a její výroba v EU. Zahraniční dodavatelé mohou zmrazit dodávky ropy a plynu, to ano. Na sluneční a větrnou energii jsou však krátcí. A energii, kterou nespotřebujeme, nám také nemohou fakturovat.

Cesta ke skutečné energetické bezpečnosti začíná u nás doma. Jsou perspektivní návrhy, že bychom mohli těžit více uhlí? Bylo by to řešení? To rozhodně ne. Uhlí má nejenže největší podíl na změně klimatu, ale způsobuje i smog, kyselé deště a zamořuje ovzduší jedovatými zplodinami. Jeho spalování je tedy v rozporu s našimi cíli a strategií v oblasti klimatu.

Energetickou bezpečnost nelze od ochrany klimatu oddělit. Základem proto musí být obnovitelné zdroje energie a energetická účinnost. To prospívá klimatu i naší energetické nezávislosti.

Evropa již nyní šetří 30 miliard eur ročně tím, že dovážená fosilní paliva nahrazuje energií z místních obnovitelných zdrojů. Jinými slovy, investujeme peníze tady v Evropě, namísto abychom je posílali Putinovu Rusku a dalším dodavatelům fosilních paliv mimo Evropu. A to je dobře.

EU by mohla do roku 2050 snížit dovoz ropy a plynu na polovinu. Ušetřili bychom tak 3 % současného HDP. Velká část nutných dalších investic by se dala krýt úsporami nákladů na energii. Peníze, které nyní plynou do zahraničí, bychom mohli namísto toho investovat do domácí výroby a služeb.

Energetická bezpečnost Evropy by tedy neměla spočívat jen v diverzifikaci zásobování plynem a odklonu od dodávek z Ruska. Musíme vybudovat ekonomiku, která je na dovážené energii méně závislá. To znamená zvýšit energetickou účinnost a více využívat čistou energii vyráběnou doma. Musíme také dokončit vnitřní trh s energií, zkvalitnit energetickou infrastrukturu a lépe využívat vlastní energetické zdroje.

Boj proti změně klimatu se stává součástí prorůstových strategií států i firem na celém světě. Mezinárodní závazky států vycházejí značnou měrou z jejich vnitřní politiky a z plánů na zvýšení energetické bezpečnosti a konkurenceschopnosti v odvětvích s nejvyšším potenciálem růstu.

Evropská komise zveřejnila v lednu své návrhy v oblasti politiky klimatu a energetiky do roku 2030. Jejich součástí je závazek snížit emise oproti roku 1990 o 40 % a závazek, aby minimálně 27 % energie v rámci EU pocházelo z obnovitelných zdrojů. Pokud jde o energetickou účinnost, současná opatření rozhodně nestačí. Příští měsíc proto předložíme další návrhy na energetické úspory. O celém souboru opatření se vedoucí představitelé EU zavázali rozhodnout nejpozději v říjnu.

USA počátkem tohoto měsíce přišly s návrhem opatření na snížení emisí z elektráren. Jedná se o dosud nejvýznamnější krok, který kdy vláda USA v boji proti změně klimatu přijala. Je to důkaz, že Spojené státy berou změnu klimatu vážně. Nedávno jsem se v Číně mohla přesvědčit o tom, že vývoj se ubírá správným směrem i tam. Čína vidí změnu klimatu jako  příležitost k posílení hospodářského růstu a zaměstnanosti v rychle inovujících sektorech ekonomiky. Uvidíme, jak se tato vnitrostátní opatření promítnou do podoby ambiciózního mezinárodního závazku.

Musíme se rozhodnout, co je pro nás prioritní. Cesta k větší energetické nezávislosti vede přes ambiciózní strategie v této oblasti. Evropská komise připravila cestu svými návrhy v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030. Chtějí-li vedoucí politici EU zachovat energetickou bezpečnost Evropy a podpořit udržitelné hospodářské oživení, musí se rozhodnout pro náročné cíle v oblasti změny klimatu.


reklama

 
Connie Hedegaardová
Autorka je evropskou komisařkou pro oblast klimatu
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist