https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/csop-proc-je-zakaz-zabijeni-jednodennich-kohoutku-spatny-napad-protoze-by-je-nahradily-drazsi-mysi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČSOP: Proč je zákaz zabíjení jednodenních kohoutků špatný nápad? Protože by je nahradily dražší myši

5.9.2023
Foto | Petr Stýblo / ČSOP
V České republice se ve vaječném průmyslu každoročně usmrtí 12 milionů jednodenních kohoutků - jenom proto, že kohouti vejce nesnášejí a tak jsou prostě v tomto byznysu zbyteční. Nyní se mluví o zákazu takového zabíjení. Podobný zákaz už přijalo Německo. Jenže tito kohoutci jsou dnes hlavní potravou masožravých pacientů záchranných stanic.
 
Léčené poštolky, oba druhy kání, puštíci, kalousi i další sovy, bílí i černí čápi, ale třeba i ježci nebo lasicovité šelmy jich ve stanicích ročně spotřebují 3 miliony. V zoologických zahradách jich zvířata zkonzumují odhadem 2 miliony. Pokud k zákazu dojde, některé záchranné stanice horko těžko nahradí kuřátka myškami, jiné stanice na to mít nebudou a skončí. Myš je totiž 8-9krát dražší než kuře. Navíc, aby mohla kuřata žít (a být zabita chovatelem později), bude nutné pro potravu zachraňovaným zvířatům vychovat a zabít myš. To tak nějak nedává smysl ani v etické rovině.

Kampaně na uzákonění zákazu zabíjení jednodenních kohoutků v chovech nosných plemen drůbeže probíhají v mnoha zemích EU. A budou i u nás. Jejich cílem je rozlišovat pohlaví zárodků už ve vajíčku a „samčí vejce“ likvidovat anebo vylíhnuté kohoutky nechat dožít až do jateční velikosti a zabít je poté.

Pro krmení mláďat kalouse ušatého v záchranné stanici Bartošovice se používají kuřátka.
Pro krmení mláďat kalouse ušatého v záchranné stanici Bartošovice se používají kuřátka.
Zdroj | Záchranná stanice Bartošovice

„Pokud kvůli tlaku ochránců zvířat skutečně dojde k zákazu zabíjení jednodenních kohoutků tak, jako se to už stalo v Německu, budou se muset místo nich chovat a zabíjet jiná zvířata vhodná pro krmení tisíců pacientů v záchranných stanicích. Smrt jednoho bude nahrazena smrtí jiného zvířete a někdy paradoxně pouhé oddálení smrti jednoho zvířete bude vykoupeno smrtí mnoha jiných,“ říká David Číp, předseda Národní sítě záchranných stanic.

„Zvažovaný zákaz nejen že vážně ohrožuje celý systém záchrany divokých handicapovaných zvířat v naší zemi, ale je navíc i daleko horší variantou z hlediska zátěže na naší přírodu a životní prostředí,“ dodává Číp. „Speciální chovy hlodavců i ptáků na krmení masožravců v záchranných stanicích i zoo spotřebují daleko více přírodních zdrojů na krmivo, stelivo, vytápění i ubikace, než pouhé dolíhnutí vajíček, která se pak navíc budou muset bez užitku likvidovat jako odpad.“

„V našich ZOO je situace obdobná. Pro mnohé z nich je krmivo v podobě usmrcených jednodenních kohoutků jen těžko nahraditelné,“ říká Přemysl Rabas, odborník na problematiku zoologických zahrad. „Pokud by kampaň uspěla, bude to znamenat nejen obrovský nárůst nákladů pro záchranné stanice a zoologické zahrady, ale rovněž mnohem větší zatížení životního prostředí. Nosnice necháme snášet a vajíčka nějakou dobu inkubovat, aby se pak zlikvidovala v asanačních ústavech. Nejsmutnější je však velký etický problém celé věci. Usmrtí se totiž minimálně dvakrát více zvířat. Kohoutci ještě ve vajíčku přijdou vniveč. Následně budou muset být nákladně odchována a usmrcena jiná zvířat jako jejich náhrada. To myslím autoři kampaně, pokud mají rádi zvířata, nemohou dopustit,“ myslí si Rabas.

Krmení čápat v záchranné stanici DESOP Plzeň.
Krmení čápat v záchranné stanici DESOP Plzeň.

Záchranné stanice si jsou vědomy, že zabíjení jednodenních kuřátek jenom proto, že mají špatné pohlaví, je neetické. Ale je to především důsledkem chyb, které člověk udělal dávno v minulosti, když vytvořil plemena určená pouze a výhradně na produkci vajec a kohoutky tak z tohoto byznysu (téměř) eliminoval.

Řešení zabíjet namísto kohoutků jiná zvířata, má ovšem k etice také daleko. A je navíc likvidační pro záchranné stanice, které ročně přijímají z přírody více jak 30 000 handicapovaných zvířat a – i díky potravě v podobě mrtvých kuřat – jich více jak 60 % zachrání a vrátí do přírody.

Kohoutci by určitě neměli končit v kafilériích jako odpad, ale naopak, když už museli být kvůli poptávce člověka po živočišných produktech humánně usmrceni, měli by být beze zbytku využiti alespoň k záchraně divokých zvířat. To by byl ideální výsledek společné kampaně ochránců zvířat a záchranných stanic, kdyby k ní někdy došlo.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (69)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

5.9.2023 13:58
Marný apel na rozum zelených aktivistů. Zelení aktivisti coby takzvaní ochránci zvířat totiž nemyslí.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.9.2023 14:34
To je pro ty dutohlavé nýmandy typické. Něco zakázat, ale o důsledcích raději nepřemýšlet, natož sami aktivně přispět k náhradnímu zdroji potravy. Vytvořit kapric, na které jsou mistři, aniž by to s někým (koho se to týká) předem projednali či konzultovali. Zbyteční lidé produkující zbytečné "nápady". Zavčasu zarazit, případně věc nechat na referendu, jako všechny nesmyslné myšlenky této pošahané bandy.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.9.2023 14:47
Možná časem přijdou nýmandi s nápadem všechna žabí vajíčka zachrańovat, aby žádné nebylo vystaveno suchu a ze všech se vykulili pulci. Jim věnovat systemtickou péči, aby je nic nemohlo ulovit a všechny žabky dorostly až do dospělosti. Až potom zřejmě uznají za vhodné je zařadit do potravního řetězce, resp. vystavit rozmarům počasí. Tak blbé, až je to dojemné...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.9.2023 14:57 Reaguje na Karel Zvářal
A aby to bylo celé. když tito humanoidi se budou pilně vzdělávat ve společenských vědách, dotáhnou to možná do pozic v Bruseli, odkud budou národy Evropy oblažovat svými geniálními nápady a zákony...
Odpovědět
DA

DAG

5.9.2023 14:57
Souboj dvou frakcí ochranářů. Třeba si obě uvědomí, že jejich genialita není neomezená a že by měli taky občas jednat s ostatními organizacemi, než něco začnou prosazovat.
Odpovědět
Pe

Petr

5.9.2023 15:02
Třeba tohle pomůže trošku poopravit náš naivní pohled na zoologické zahrady a chov zvířat jen pro naši zábavu a čumendu, a pomůže nám to trochu si poodsunout klapky z očí, když zjistíme co se za takovým chovem v zoo ukrývá a co vše se tomu musí obětovat. A že to má k roztomilosti zvířátek pradaleko.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.9.2023 15:05 Reaguje na Petr
Jistě, a šelmy a dravce budou krmit pšenicí, že? Udělej gesto a nemysli na další krok.
Odpovědět
Pe

Petr

5.9.2023 16:11 Reaguje na Karel Zvářal
Nastrkat šelmy a dravce do klecí a pak křičet, že přece musejí něco jíst, je dost ubohé odůvodnění.
Odpovědět
PS

Pavel Selinger

5.9.2023 16:57 Reaguje na Petr
Vy zřejmě patříte o oné skupině, o jejichž inteligenci se dá úspěšně pochybovat. Chov zvířat v ZOO není pro zábavu, ale v mnoha případech k záchraně vymírajících druhů, nemluvě k vzdělávacím účelům.
Odpovědět
Pe

Petr

5.9.2023 17:05 Reaguje na Pavel Selinger
A vy zase patříte ke skupině, která svoji zábavu a potěšení v zavírání živých tvorů z divočiny považuje za znak inteligence a vysvětluje to záchranou druhů a vzděláváním. Ale je to jen naivní a hloupá představa. Ano, pro pár druhů a pár zvířat to tak opravdu je, jenže to je jen malý zlomek z celkového počtu takto držených zvířat. Většina slouží jen pro naši, tedy přesněji vaši zvrácenou zábavu a čumendu, a pro zisk.
Odpovědět
Pe

Petr

5.9.2023 17:11 Reaguje na Pavel Selinger
Takové ježdění s vláčkem a zmrzlinou mezi zvířaty nepochybně není pro zábavu, ale pro záchranu těch zvířat.
Odpovědět
JH

Jana Havlová

5.9.2023 17:26 Reaguje na Petr
Všech 15 největších zoo a zooparků v ČR je prodělečných, tedy si nevydělá ani na svůj běžný provoz, nejlepší jsou ve Zlíně, kde se dostanou tak na 90% nákladů (a zbytek je dotace od města). Stánky se zmrzlinou nebo vláčky platí zoo pronájem, ale jinak jde zisk jejich soukromým majitelům.
I kdybychom vynechali zoo jako odběratele jednodenních kuřat, tak tu v ČR pořád máme záchranné stanice divokých zvířat, soukromé chovatele všech možných druhů zvířat, sokolníky (z nichž část pracuje na letištích a plaší zvěř/ptáky proti srážkám s letadly), zbytek kohoutků se spotřebuje na výrobu granulí pro psy a kočky. Takže ta kuřátka se efektivně spotřebují.
Vy byste preferoval ta napůl vyvinutá vejce zachladit a pak (za poplatek - asi 20kč/kg) poslat do kafilerie na likvidaci?
Odpovědět
Pe

Petr

5.9.2023 17:43 Reaguje na Jana Havlová
Já nic nepreferuji a o kuřatech jsem nic neříkal. Co jsem měl na mysli je v mém prvním příspěvku.
A kvůli záchraně třeba tisicovky zvířat zavřít celoživotně do klece milion jiných prostě není žádná záchrana, ani vzdělávání. To je obyčejná lidská primitivnost. Jen primitivní člověk zavírá jiné tvory do klecí pro svoji zábavu. Toto moudrý člověk nedělá.
Odpovědět
Pe

Petr

5.9.2023 18:53 Reaguje na Petr
V ČR máme 28 licencovaných zoo, plus hromadu dalších soukromých zooparků, hromadu všelijakých zvířecích stanic a tisíce chovatelů. Jak si může někdo myslet, že je to pro záchranu zvířat?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.9.2023 19:45 Reaguje na Petr
Jestli to nevíte tak pro "záchranu zvířat" se zabíjejí podstatně větší zvířata jako jsou ovce, kozy, krávy. A opravdu to není pouze věc ZOO.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.9.2023 19:43 Reaguje na Petr
Tak moudrý člověk se většinou hlavně nesere do věcí o kterých nic neví. Paní Havlová to napsala velice dobře. Čím budou asi krmit dravce pro biologickou ochranu letišť? Čím se budou krmit dravci chovaní pro opětovné vypuštění do přírody? Tady nejde pouze o záchrané stanice či ZOO. Tady jde už o zdravý rozum. Opravdu chce část takzvaných ochranářů neúměrně prodražovat všem okolo jejich práci? Rovnítko mezi pojmem ochranář a terorista v tomto případě naprosto sedí.
Odpovědět
Pe

Petr

5.9.2023 19:51 Reaguje na Jarek Schindler
Jenže já mluvím právě o chovech pro zábavu a lidské rozmary, a ne o chovech s nějakých opodstatněním. Asi neumíte moc číst.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.9.2023 19:58 Reaguje na Petr
Kočku nebo psa chová asi 2 mio Čechů, i v krmení pro akvarijní rybičky jsou rozemlety nějaké vyšší organismy. Číst sice umíte, ale jinak musíte musíte nesmírně trpět:-))
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.9.2023 20:00 Reaguje na Petr
Někdy mám pocit, že rozmlouvám s umělou inteligencí, která s životem na Zemi se dosud nesetkala. Protože jinak to není možný...
Odpovědět
Pe

Petr

5.9.2023 20:07 Reaguje na Karel Zvářal
Jestli vám domácí kočka a pes přijdou jako divoká a držíte je doma v klecích, tak to se vás to týká taky.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.9.2023 20:13 Reaguje na Petr
Takže AI přejmenovala chovaná domácí zvířata za týraná, je tak?
Odpovědět
Pe

Petr

5.9.2023 20:20 Reaguje na Karel Zvářal
Co to pořád plácáte za nesmysly?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.9.2023 20:30 Reaguje na Petr
Narozdíl od vás nejsem pokrytec, maso jím, a jsem pro racionální využití vedlejších zdrojů pro krmivářské účely.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.9.2023 20:16 Reaguje na Petr
A jaký je v tom rozdíl. V obou chovech musí něčím ty chované druhy krmit. No a myslíte si, že ten chov slepic nemá své opodstatnění? Je to také chov. Jakýkoliv zásah do fungování těchto chovů užitkových druhů prodražuje konečný produkt. Já neumím číst, Vy asi postrádáte zdravý rozum a umění myslet. Jen ještě k těm slepicím. Oni se ty jednodenní kuřata nejen sexují ale odstraňují se z dalších chovu i nestandartní slepičky. Opravdu bude muset chovatel za každou cenu odchovat vše co se mu vylíhne? Proč, když v konečném výsledku se ta slepice nakonec stejně zabije.
Odpovědět
Pe

Petr

5.9.2023 20:26 Reaguje na Jarek Schindler
Nechápete nic. Když v zoo zavíráme do klecí divoká zvířata jen pro lidskou zábavu a očumování, pak by taky lidi měli vědět jak se jim obstarává krmení. A ne, nedá se argumentovat, že když už jsme je zavřeli, tak přece musejí něco jíst.
Odpovědět

6.9.2023 09:01 Reaguje na Petr
Vy nechápete nic. Vajíčka jsou ze slepic a ne ze supermarketu. Kvůli péči o kohoutky budeme kvůli vám mít vejce za 1 korum a poláci požád za 2. Podraží veškeré zboží, neb obsahuje vejce. Vypadá to na obnovu údržby přírody pomocí baráčníků co si budou muset pořídit slepice, králíky, kozu atd. Lituji mladé a neklidné pokrokové paneláčníky. Máte zahradu, dvůr a chlívky po prababičce?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.9.2023 09:12 Reaguje na
Ano,..."Velká paneláčnická revoluce vznikla v důsledku rozežranosti z blahobytu".
Odpovědět
MK

Marie Krátká

6.9.2023 10:56 Reaguje na Jana Havlová
Proč se nedá krmit těmi napůl vyvinutými vejci? Dravci vejce jedí, ne? To by bylo lepší řešení než zabíjet vylíhnutá kuřata, která pravděpodně před a během umírání trpí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.9.2023 14:04 Reaguje na Marie Krátká
Viděla jste orla, sokola či jestřába žrát vejce? To jen vrány a krkavci.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.9.2023 14:14 Reaguje na Slavomil Vinkler
Navíc se to sexuje/třídí po vylíhnutí. Je naivita si myslet, že jsou "klučičí a holčičí" vajíčka.
Odpovědět
MK

Marie Krátká

6.9.2023 15:38 Reaguje na Karel Zvářal
Asi jste článek moc poctivě nečetl a pouze z nějakého důvodu máte pocit, že vy všemu rozumíte nejlíp a všichni kolem jsou tupci https://naschov.cz/hormonalni-sexovani-muze-zamezit-utraceni-kohoutku/
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.9.2023 15:56 Reaguje na Marie Krátká
Jádro pudla je v tom, že my ta kuřátka POTŘEBUJEME! Když přijdeme o tento zdroj, nemáme adekvátní, stejně cenově dostupný, přitom pocházející z legálních chovů, veterinárně hlídaných. A i kdyby se kohoutci dochovali, stejně budou usmrceni. Nemusíte mít obavy, vše je dobře promyšleno a dlouhá desetiletí funguje. Není to zbytečná smrt.

To za chvíli aktivisti zakáží chodníky? Že na nich hynou dešťovky, když vylezou a sluníčko je usuší? Také u toho trpí...

A ano, co jste napsala v závěru, za tím si stojím.
Odpovědět
MK

Marie Krátká

6.9.2023 16:13 Reaguje na Karel Zvářal
Jádro pudla je v tom, že jsem očividně reagovala na někoho, kdo mluví o sexování vajec pod článkem, ve kterém se mluví o sexování vajec. Do toho sebevědomě vtrhnete vy a tvrdíte, že sexovat vejce není možné, ačkoliv absolutně netušíte o čem mluvíte.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.9.2023 16:34 Reaguje na Marie Krátká
Odkaz se mi neotevřel. Asi se nějak míjíme v argumentech. Jsem ze staré školy, kde se sexovala kuřata po vylíhnutí. Sexovat vejce jednak prodraží chov, vzniknou tam pravděpodobně ztráty po invazi jehly, a pokud je nějaká metoda která zjistí pohlaví nějakým roztokem z povrchu skořápky, tak o tom jsem dosud nečetl.

Ale zopakuji: kuřátka potřebujeme, jsou usmrcována plynem (nějaké procento ten proces může přežít, to nevylučuji), ale obecně je humánní metoda. Nemám s tím sebemenší problém, jsou na světě mnohem horší věci, zejména mezi lidmi, které jsou tabuizovány.
Odpovědět
MK

Marie Krátká

6.9.2023 17:00 Reaguje na Karel Zvářal
Řekl jste, že sexování se provádí až po vylíhnutí, protože "je naivita si myslet, že existují klučičí a holčičí vajíčka". Všimněte si, že to je jiné tvrzení než "sexování vajec má své nevýhody". Pokud chcete otevřít adresu, která není hyperlinkovaná ("kliknutelná"), můžete ji zkopírovat do adresové řádky v prohlížeči a zmáčknout Enter.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.9.2023 17:12 Reaguje na Marie Krátká
Nebudu na nic klikat, je to totální kravina. Nabídněte alternativu a pak se můžem bavit. Prostě kuřátka POTŘEBUJEME, a i kdyby se sto aktivistů přilepilo před drůbežárnou, názor nezměním.
Odpovědět
MK

Marie Krátká

6.9.2023 17:39 Reaguje na Karel Zvářal
No tak z mého pohledu náš spor je už od začátku o tom, jestli existuje možnost sexování vajec. Z vašeho prvního komentáře jasně vyplývá, že jste si myslel, že sexovat vejce nelze, což prokazatelně není pravda. Jestli sexování vajec dává ekonomický a etický smysl je jiná otázka.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.9.2023 18:07 Reaguje na Marie Krátká
Nemám problém přiznat, že jsem se mýlil, resp. něco takového nepředpokládal - nevidím v tom totiž význam, zejména ne v masném průmyslu.

Náš spor je od začátku tam, co jsem napsal výše - TO je podstata sporu! Pošahaní aktivisti si ale postavili hlavu a půjdou klidně proti všem. Nepomohou, jen škodí.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

9.9.2023 08:31 Reaguje na Marie Krátká
Takže nakonec chcete aby se dělaly věci co nedávají smysl?
Odpovědět
MK

Marie Krátká

6.9.2023 15:32 Reaguje na Slavomil Vinkler
Viděla https://www.youtube.com/watch?v=XSzX_gM4DOw&ab_channel=EM17
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.9.2023 19:42 Reaguje na Marie Krátká
No a co tímto chcete říci. Že byste dravcům krmnou dávku založila ne vejcích? Lidí mají různé představy.
Odpovědět
MK

Marie Krátká

6.9.2023 20:57 Reaguje na Jarek Schindler
Já se nikdy o dravce nestarala, proto se ve svém komentáři ptám, proč se nedá dravce krmit těmi polovyvinutými vejci. Pokud by dravci na takové dietě prospívali, tak proč ne?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

7.9.2023 00:10 Reaguje na Marie Krátká
No to je ten problém. Nikdy jste se nestarala, málo o nich víte. Na takové dietě opravdu prospívat nebudou a tak tedy NE. Ta potrava by měla být co nejblíže přírodní potravě. Tedy svalovina a balastní látky. Ty kuřata jsou to nejlepší a nejlevnější.
Odpovědět
MK

Marie Krátká

7.9.2023 09:34 Reaguje na Jarek Schindler
No a vy tedy ty zkušenosti máte? Jak víte, že to nejde? Podle rychlého googlení to vypadá, že dravci vejce jedí i v přírodě, pokud se naskytne příležitost. Souhlasím, že ten poměr je jiný, ale kde berete tu jistotu, že by jim strava s větším poměrem vajec (navíc obsahující zárodky) třeba v kombinaci s odřezky z masného průmyslu a občasnou myší nevyhovovala? Přijde mi zvláštní, že většina komentujících absolutně nebere v potaz utrpení těch kuřat a pouze je zajímá, co je nejpřirozenější a nejlevnější pro dravce v záchranných stanicích. Pokud ten proces probíhá tak jak tu někteří popisují (kuřata se třídí do pytlů a pak zplynují CO2), pak to nejspíš trvá desítky minut, kdy se kuřata dusí a přehřívají pod váhou kuřat nad nimi. Proč na nich nezáleží a místo toho je důležité, aby záchranné stanice utratily co nejméně za jídlo? Navíc mi nesedí ta čísla. Pokud se v ČR zabije ročně 12M kohoutků, kolik z toho se zkrmí dravcům? Myslím, že to nebude víc než 5 %.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

7.9.2023 23:52 Reaguje na Marie Krátká
Ano, mám ale vám je asi zbytečné cokoliv vysvětlovat.Svalovina je prostě svalovina a nějaký zárodek ji prostě nenahradí. Kde vezmete ve vejcích například pro dravce tak důležité balastní látky? Atd. Jinak , o jakém mastném průmyslu hovoříte? Jednodenní kuřata trpí ale mastný průmysl nevadí? No a co ty myši? Ty se budou chovat a zabíjet asi jak? Navíc myš je malá. Co tak už zrovna křečky nebo morčata. Samozřejmně dnešnímu modernímu ochránci zvířat na nákladech nezáleží. On to neplatí. Atd. No a jinak nemyslete, je to zbytečné. Místo toho myšlení si raději najděte na co vše se tato kuřata používají.
Odpovědět
SH

Stanislav Hrouzek

5.9.2023 15:06
Kdyby hloupost některých aktivistů kvetla,

tak už není potřeba pěstovat květiny...
Odpovědět
PS

Pavel Selinger

5.9.2023 16:52
Tak zvaní "ochránci zvířat " svojí činností obvykle zvířatům škodí. Vzpomeňme třeba na vniknutí těchto idiotů na závodní dráhu během dostihu v Pardubicích, na vypouštění kožešinových zvířat z farmy do volné přírody a mnoho dalších jejich nápadů. Co tedy s nepotřebnými kohoutky nosných plemen chtějí dělat ? Zbytečně a neefektivně je krmit, aby nakonec stějně skončili v kafilerii ? A zvířata, která jsou těmito kohoutky živena, nechat chcípnout hlady ?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

5.9.2023 17:55
Snad by bylo řešením vylíhlé kohoutky odevzdávat příslušným ochráncům přírody, kteří by se o ně postarali v takovém množství, které by zvládali. Odhaduji tak sto kousků na každého "ochránce". Vyřešil by se jejich morální problém a kohoutků je tolik, že by zbylo i pro dravou zvěř.
Odpovědět
Pe

Pepa

5.9.2023 18:43
Když se řekne A tak se musí říct i B. Tzn. autore, kde končí většina kohoutku, když jste hezky podrobné popsal kde opnci ta menšina?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.9.2023 18:57 Reaguje na Pepa
Kohoutci jsou vedlejší produkt při produkci nosnic. Velká část je využita/zkrmena přímo (zooparky, záchr. stanice, sokolníci), zbylí se stanou součástí granulí pro domácí mazlíčky. Trolátko dělá machra, "kazatele", ale kdyby se měl živit něčím praktickým a ne pustým žvaněním, zkrachuje dřív než začne.
Odpovědět
Pe

Pepa

5.9.2023 19:26 Reaguje na Karel Zvářal
No vidíš, že to jde když se chce! Příště sdeluj ucelenou informací nebo budeš zase za trolla..
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.9.2023 19:35 Reaguje na Pepa
Ubožáčku, ptát se na takové samozřejmosti a ještě druhého zdrbat za vysvětlení, to může jen opravdový píp (supertroll).
Odpovědět
RP

Radim Polášek

6.9.2023 20:12 Reaguje na Karel Zvářal
Ještě by mohli být součástí granulí pro akvakultury, pro ryby. Hlavně pro ty masožravé, pstruhy a všechny lososovité, sumce, jesetery a potom jako příměs do krmení pro všežravé, třeba kapry.
Větším sumcům by šli klidně házet nezpracovaní.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.9.2023 20:44 Reaguje na Radim Polášek
Využití kuřátek je široké, je to jedna z nejvhodnějších surovin napříč chovatelskými obory. Neumím si představit, jak porcovat mláděti dravce, sovy... zárodek z tekoucího-/ vajíčka, přece jen to kuřátko je ideální zdroj jemného masa. Dají se zkrmovat i plazům, ale těm snad jako jediným by ta vejce spolklá vcelku nevadila. Mohou aktivisté zajet na brigádu a část inkubovaných vajec označit specielně pro plazy - už vidím, jak se do toho hrnou:-)) Také pro zimní příkrm, stejně jako pro krmící vzácné druhy z vytrávené krajiny (viz nedávno sýček), je to zaužívaný zdroj. Jen člověk zcela pomýlený, se zkreslenou představou o realitě, může do tohoto fungujícího systému chtít házet vidle. Ale vzhledem k poučce o věčné vlastnosti se dnes nelze divit ničemu.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

5.9.2023 19:50
Tak nevím...je to neznalost nebo záměrná dezinterpretace smyslu zákazu zabíjení kohoutků?!? Protože faktem jest, že drtivá většina kohoutků se rozemele a zpracovává se jako zdroj kolagenu v kosmetickém průmyslu (šampóny, pleťové krémy,...)...což je asi nejméně etické, že?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

5.9.2023 20:08 Reaguje na Pavel Karel
Proč by to mělo být nejméně etické? Špatné by bylo, kdyby se bez užitku spalovali.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.9.2023 20:24 Reaguje na Richard Vacek
No a místo toho se budou bez odpovídajícího užitku a s nemalými náklady dále chovat. Ve výsledku se stejně nakonec zabijí. Kdo to proboha mohl vymyslet? Je pěkné když se takyochranáři začnou rubat mezi sebou ale tohle už přerůstá všechny rozumné meze.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.9.2023 21:56
Odtrženost některých lidí od přírody ve výsledku plodí takové nesmysly
a nejenom ony. Zvířata nechávají umírat bez užitku stářím a ty končí v kafilérii a třeba trofejní ryby hnijí v rákosí. Je to vše o hojnosti,
která dovoluje lidem plýtvat a nezužitkovat vše, co příroda nabízí.
Nezapomenu třeba ani na "preventivní" vybíjení drůbeže kvůli ptačí
chřipce na jedné straně silnice a na druhé se nevybíjely(dva rozdílné
katastry). Zdravá nikým nevyšetřená zvířata končila v kafilérii místo
zkrmení po vyšetření šelmami a za silnicí se jimi bez vyšetření cpali
i lidé. Pšenicí a kukuřicí se leckde topí v kotlích, mléko končí na
poli, nechlazené maso polijí hygienici barvou a nechají spálit místo
toho ho nabídnout ke zpracování na granule, či zkrmení šelmami. Ono
vyšetření je údajně drahé a tak raději dotují likvidaci v kafilerii.
Chov drůbeže se změnil z univerzálních slepic na masné druhy a na
nosnice. U prvých jsou přebytečné slepičky a u druhých kohoutci.
Zjistit pohlaví zárodku ve vajíčku lze až těsně před vylíhnutím a to
není vražda stejná jako utracení kuřete? Od kdy je živý tvor živým
tvorem? Přehnaná útlocitnost má původ v odcizení od chovu a porážky,
což většina lidí nikdy nezažila a kupuje pouze zpracované maso. Chce
to povinně vystavit podobné aktivisty rozhodnutí něco chovat a zabít
k obživě a nebo nejíst maso vůbec. Mnozí by to pochopili a přestali by blbnout. Já tak kdysi "vyléčil" souseda chovatele králíků. Nechtěl
králíky zabíjet a otravoval mne s jejich zabíjením. Došla mi trpělivost,
udělal mu názornou instruktáž a odmítl mu je dál zabíjet. Králíky rozdal
a ukončil chov. Co na to říci? Jen to, že v pravěku by umřel hlady tak
jako ti aktivisté. Mimochodem brát si za vzor Němce se nám už vymstilo
a vymstí se i v dalších pitomostech.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.9.2023 09:05 Reaguje na Břetislav Machaček
Víte, říkám to nerad, ale svět k tomu asi směřuje. Rádio Jerevan říkalo, že dobře už bylo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.9.2023 09:22 Reaguje na Slavomil Vinkler
Z nás bohužel mluví i vyšší věk mající tendenci idealizovat
si věci minulé a kritizovat ty současné. Je to o míře té
kritiky a o možnostech dnešního světa. Vy jste stoupenec
pastvy velkými spásači, ale ruku na srdce, je to reálné?
Vždyť velké spásače nechtěli zemědělci a ani lesníci kvůli
škodám, které způsobovali. Takoví zubři v obilí byli
příčinou hladovění a v lese "chráněném" pláňkovými ploty
nebyly pro zubry ty oplocenky překážkou. Totéž by tu
bylo i nyní a přibyly by tragické srážky s vozidly a
u říjících zubřích býků i prohánění lidí po krajině.
Vždy tak budou buď vašim snem a nebo na pár lokalitách
s ploty a ve zcela liduprázdné krajině. I tam jsou ale
dnes lidské problémy, když plot dělí Bělověž na dvě
části z ryze politických důvodů a nebere ohled na
genetické mísení mezi populacemi zubrů na obou stranách
hranice. Realita je jiné i v jiných utopických snech
ekologů přejících si návrat o staletí nazpět bez návratu
lidského strádání v tehdejší době. Naši předci kráčeli
vpřed i za cenu ovlivnění životního prostředí a půjde
společnost dobrovolně vzad, aby to vše vrátila zpět?
Já říkám, že nikoliv a nezmění to ani ekoteroristé
a různí snílci. Psi štěkají, ale karavana kráčí dál!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.9.2023 09:45 Reaguje na Břetislav Machaček
No máte pravdu, ale velká obora na Šumavě místo VVP se zubry není tak nereálná.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

6.9.2023 11:01 Reaguje na Břetislav Machaček
Přesně a pravdivě napsáno.
1+++
Odpovědět
RP

Radim Polášek

6.9.2023 11:15
Hm, kdyby byli ti jednodenní kohoutci za přijatelnou cenu v běžném prodeji, já bych jich klidně tak 10 možná 15 koupil na chov na maso na zahradu.
Mně by moc nevadilo, že jsou z nosných plemen, ono kohoutci jsou i u nosných plemen robustnější než slepičky a pomalejší růst by mi taky moc nevadil. Ono taky růst volně při dostatku pohybu v ohradě nebo zahradě zpomaluje podle mne nejvíc právě ty masná plemena, ty nemasná ve výsledku méně. Masná plemena by přirozeně byla lepší, ale tady se jedná o extenzívní chov a jinou kvalitu masa danou dostatkem pohybu a přístupem k přírodním složkám potravy, jako je tráva a všelijaký hmyz.
Ideální by bylo, kdyby se současně povedlo eliminovat další výsledek zelených aktivistů škoditelů a sice zákaz přepravování živých zvířat na železnici. V době, kdy to fungovalo, stačilo kuřata objednat víceméně kdekoliv v republice telefonicky, člověk potom v určitý den dostal dopoledne telefonem avízo, že kuřata byla poslána a odpoledne nebo večer si na nejbližším železničním nádraží z úschovny zavazadel vyzvedl pípající lepenkovou krabici s kuřaty.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.9.2023 10:13 Reaguje na Radim Polášek
Nevím, zda si ještě vaše chuťové buňky vzpomínají na kuře vyrostlé
ve volném výběhu a ruce na tu práci se zabitím a oškubáním, ale já
už o to nestojím. Vynesené nosnice rád DARUJI a NIKDO je nechce.
Kdysi jsem choval ročně z vlastního chovu na potoce 70 pižmovek,
které jsem zabíjel a škubal pro naši spotřebu a na prodej. Po
10. letech jsem toho nechal a vůbec mi to nechybí. Nejsem fajnovka,
ale pařit a škubat ručně drůbež není selánka a raději si 2x měsíčně
koupím "průmyslové" kuře bez zabíjení a škubání. Jinak doba růstu
kohouta nosného plemene je minimálně půl roku a po ekonomické
stránce to bude maso v ceně cca 300 Kč za kilogram živé váhy a
to pouze počítám krmení a nepočítám případné ztráty úhynem a predací.
Navíc z pižmovek mě vyléčila sucha s vyschnutým potokem a trávou,
kterou jsem musel nahradit krmnými směskami, kdy náklady převýšily
zisk. Vystačím si tak pár slepicemi a včelami už pouze jako s
koníčkem. Mimochodem letošní dotace na včelstvo je razantně snížena
a je na pováženou zda o ni žádat a nebo prodat půl kila medu, což
bude více, než ta dotace. Prostě výsměch a očekávání, že mnozí o
dotaci ani žádat nebudou stejně jako já!
Odpovědět
Pája Žížala

Pája Žížala

6.9.2023 13:50
Ideologická demagogie. Kde je hranice mezi ochranou přírody a zeleným fanatismem? Nyní fanatici zachrání kuřátka - kluky.
Zde bude jednoduchý dopad - zase se vše zdraží, zvířatům to nepomůže (žádným) a v důsledku stoupnou emise. Stejně jako u všeho co je stvořeno fanatismem. A je jedno, jestli je zelený, stejně nepomáhá ale škodí...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.9.2023 12:52
Celá kampaň proti usmrcování kuřátek je nesmyslná a hloupá. Jiná věc by byla zaměřit se na způsob tohoto procesu, a ten maximálně urychlit. Nedomnívám se však, že kuřátka dnes sesypávaná z krabic do pytle a následně udušená plynem nějak trpí. Je to tak rychlé, že si to ani neuvědomí.

Nahradit krmení části chovaných zvířat polonasezenými vejci povede k plýtvání surovinou, neb část obsahu je tekutá a spadne na zem či jinak znečistí okolí. Bude tak nutné častěji provádět hygienická opatření, jako by už tak měli zaměstnanci v chovech málo práce. Prostě je to další z řady rádoby ochranářských opatření, které ve svých důsledcích ničemu nepomůže, naopak udělá více škody jak užitku.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

12.9.2023 08:26 Reaguje na Karel Zvářal
Jestli mě oči neklamou jsou samčí kuřata rozemleta zaživa ve stroji...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.9.2023 08:37 Reaguje na Pavel Karel
Pořád rychlejší, než když si kočička hraje s uloveným ptáčkem dlouhé minuty a imobilizovaného jej položí ke dveřím. Takových případů jsou ročně stamiliony, ale o tom se (v řadách aktivistů) cudně mlčí.
Odpovědět
Plha z Kojčic

Plha z Kojčic

9.9.2023 10:46
,,... kohouti vejce nesnášejí a tak jsou prostě v tomto byznysu zbyteční....." Řeknu vám to takhle sudruzi: Každej život má cenu. Ale to vy, byznysmeni, nikdy nepochopíte.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist