https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danan-balcarova-na-co-by-se-melo-ministerstvo-zivotniho-prostredi-zamerit-v-roce-2021
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dana Balcarová: Na co by se mělo Ministerstvo životního prostředí zaměřit v roce 2021?

5.1.2021
Přejezd těžké zemědělské techniky zhutní půdu natolik, že se nevsakuje celé dny po dešti. Přeštice, podzim 2020. Ilustrační snímek.
Přejezd těžké zemědělské techniky zhutní půdu natolik, že se nevsakuje celé dny po dešti. Přeštice, podzim 2020. Ilustrační snímek.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Ministerstvo životního prostředí by si mělo do roku 2021 stanovit splnitelné závazky a dohnat resty, které měly být už dávno hotové. Je to důležité nejen pro naši přírodu, lesy, ochranu pitné vody, ale také zemědělce a budoucí konkurenceschopnost země. Začátek roku je obdobím naděje, kdy lze započít změny k lepšímu a poučit se z předešlých neúspěchů, právě k tomu tak resort vyzývám, nejen jako předsedkyně Výboru pro životní prostředí, ale i jako běžná občanka, které záleží na stavu našeho prostředí.
 

Klima a adaptace

Hlavním úkolem pro rok 2021 bude urychlení zavedení opatření pro ochranu klimatu a souvisejících adaptačních opatření.

Je to důležité i proto, že zdravá půda a krajina budou odolnější ke klimatickým extrémům jako jsou dlouhotrvající sucha či přívalové deště. Ministerstvo slíbilo předložit do konce roku tzv. protierozní vyhlášku, která by měla nastavit ochranu půdy před vodní a větrnou erozí. To bohužel nesplnilo. Erozí je přitom u nás ohrožena více než polovina zemědělské půdy, z níž ročně vlivem eroze zmizí 21 milionů tun ornice. Takto obrovská ztráta se následně musí dohánět chemií, která se ale splachem z polí dostává do řek a vsakováním do podzemních vod.

Změny způsobu hospodaření na zemědělské půdě a v lesích

Ač tato oblast patří spíše do resortu zemědělství, projevuje se špatná praxe při hospodaření na zemědělské půdě a v lesích při narušování biodiverzity české krajiny. Ročně mizí například desetitisíce ptáků a v důsledku intenzivního zemědělství a polí plných řepky a kukuřice rapidně klesají počty motýlů, brouků, čmeláků a včel. Finanční prostředky, které v příštích letech obdrží stát z Evropské unie, je nutné využít na podporu biodiverzity a plošné zádrže vody v krajině. Naopak ostře by se Ministerstvo životního prostředí mělo vymezit proti megalomanským stavbám typu kanál Dunaj-Odra-Labe.

Ochrana a prevence znečištění vodních zdrojů

Předcházení ekologických havárií a šetření jejich příčin se musí zásadně zlepšit, aby nedošlo k opakování situace, kterou již řadu měsíců sledujeme okolo otravy na řece Bečvě. Nedělám si ale velké naděje, že by ministerstvo pod současným vedením v těchto tématech nějak zvláště pokročilo, skutečné řešení přijde až s novou vládou, jíž chtějí být Piráti součástí.

Kdybych měla vše shrnout, přeji nám v tomto roce zdravé lesy a půdu, dostatek vody v krajině a přijetí plánu na rychlé ukončení spalování uhlí v českých elektrárnách. Vím, je to práce na roky. I proto jsou toto témata, se kterými půjdou Piráti do voleb 2021.


reklama

 
foto - Balcarová Dana
Dana Balcarová
Autorka je předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí a členka Pirátů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jaroslav Studnička

5.1.2021 14:29
V prosinci loňského roku měla paní Drábová přednášku "Jaderné rozjímání" a pro náhled a rozhodování o jaderné energetice (platí to ovšem také o energetice jako takové) uvedla některá doporučení:
- rozlišovat mezi skutečností a předsudky
- rozlišovat fakty a pseudo-fakty

Paní Balcarová, vezměte si z toho ve vašich komentářích týkajících se energetiky příklad.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

5.1.2021 14:49
Půl článku paní Balcarová adresuje MZ, jako poslankyně by toto měla umět rozlišit.

Celkem bych uvítal, kdyby dostala šanci něco změnit na ČIŽP a rád bych se pak podíval za dva roky co se změnilo, ale to je fikce.

Jinak bych měl velmi velký strach, kdyby začala něco organizovat v ochraně ovzduší a nakládání s odpady.
Odpovědět
MG

Milan G

5.1.2021 16:32
...a právě proto je tohle důvod nevolit piráty. A to ještě tahle dáma se dá poslouchat, sice se skřípěním zubů, ale dá.

Avšak doporučuji si poslechnout nebo přečíst nějaké teze od europoslance Peksy, to je exponát. Prostě nevolit.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.1.2021 19:00 Reaguje na Milan G
S panem Peksou máte naprostou pravdu...
Odpovědět
JB

Josef BIS

5.1.2021 18:49
PANÍ BALCAROVÁ, rád bych se s vámi utkal u kulatého stolu. Z toho článku jasně zní. Za každou cenu plivat po všem co není z mé hlavy. Žvaníte o nesplnitelném. A po převratu takoví jako vy vyřvávali jak blbě se to dělalo. A tak jste svazácky řešili jak to tady položit. A dnes bulíte opět. A to žvanění si nechte na pijátské agitky. Nebo pro Gerdu ze Švédska. A určitě pro tupohlavy typu Viki co je 12 let a nemá ráda komunisty. Velice slabé argumenty.
Odpovědět
JB

Josef BIS

6.1.2021 20:24 Reaguje na Josef BIS
Dobrý den paní Balcarová, co kdybych napsal, že požaduji odpověď dle zákona 106 z roku 1999. Co vy na to????????????
Odpovědět
JB

Josef BIS

5.1.2021 18:53
PANÍ BALCAROVÁ, rád bych se s vámi utkal u kulatého stolu. Z toho článku jasně zní. Za každou cenu plivat po všem co není z mé hlavy. Žvaníte o nesplnitelném. A po převratu takoví jako vy vyřvávali jak blbě se to dělalo. A tak jste svazácky řešili jak to tady položit. A dnes bulíte opět. A to žvanění si nechte na pijátské agitky. Nebo pro Gerdu ze Švédska. A určitě pro tupohlavy typu Viki co je 12 let a nemá ráda komunisty. Velice slabé argumenty.
Odpovědět
JB

Josef BIS

6.1.2021 07:16 Reaguje na Josef BIS
Dobrý den. Čekal jsem od p. Balcarové odpověď, je to pijátský plátek a nic. Jako Pexa, Wagenknecht, Michálek, a Bartoš -kecy v kleci. RICHTERKU JSEM VYMAZAL z P.LIstů, už tři měsíce tam nic nenažvanila. A zbytek vyhulenců také nemá základní vzdělání- na otázku meodpovídají. A tak jste vy pakáži nevolitelní.
Odpovědět
Sl

Slovan

5.1.2021 19:27
MŽP by se mělo v tomto roce zaměřit i na vyhlášení CHKO Soutok. Včera bylo pozdě.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.1.2021 15:54 Reaguje na Slovan
Doufejme, že se nic takového nestane. Každá CHKO znamená kus země odebrané lidem a strčené vymozkovaným ekofanatikům.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.1.2021 19:43
Paní je opravdová politička. O přírodě ví asi prd, ale okecat to umí.
Mít v gesci průmysl, tak by se asi chytla taky. Mě neoslovila těmi
obecnými hesly, které hlásají všichni podobně "odborně" zdatní
"stínoví" ministři ŽP.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

5.1.2021 20:47
Takový blábol se jen tak druhý nenajde. Uvedu příklad: "Erozí je přitom u nás ohrožena více než polovina zemědělské půdy, z níž ročně vlivem eroze zmizí 21 milionů tun ornice. Takto obrovská ztráta se následně musí dohánět chemií, která se ale splachem z polí dostává do řek a vsakováním do podzemních vod". To dohánění splachnuté ornice chemií, to je tedy pecka, co pecka, rána jak z Tlusté Berty (toho německého kanónu z 1. světové).
Odpovědět
pp

pavel peregrin

5.1.2021 20:58
Dělám to nerad, ale pro vás paní poslankyně mám jednu radu- na.ert.e si na ruce a běžte od toho a hezky rychle. Bláboly na entou!
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.1.2021 15:56 Reaguje na pavel peregrin
Můj dědeček říkával (alespoň dle rodinné tradice z 30. let minulého století) "nadělat mu do ruk a nepustit k vodě".
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.1.2021 15:52
Čili opět jen agenda zelených extrémistů. Doufám, že to Pirátům alespoň trochu vezme hlasy.
Odpovědět
JB

Josef BIS

6.1.2021 20:21 Reaguje na Jan Šimůnek
Ta Dana Balcarová je pirátka. Pijáti opravdu jen pijí krev.
Odpovědět
JB

Josef BIS

8.1.2021 08:00
Přejezd těžké zemědělské techniky zhutní půdu natolik, že se nevsakuje celé dny po dešti. Přeštice a fotka.
Paní Balcarová, vy s klidným srdcem a opravdu to myslíte vážně, mudrujete pod tím dalším blábolem nějaké Kovaříkové???????
A to jste předseda nějakého zemědělského výboru a dalších placených podrad? To je fakt síla. A to se derete jako váš piját Bartoš na funkce? Je mi na blití-velebnosti. To si dejte za rámeček a každý den se na to dívejte.
Odpovědět
va

vaber

8.1.2021 09:34
nyní když se piráti spojili se STAN a vyhrají příští volby ,nám paní Balcarová, jako ministr pro životní prostředí předvede,jak změní naši krajinu k nepoznání
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.1.2021 10:34 Reaguje na vaber
STAN jsou jedna ze stran, které odmávaly, proti vůli naprosté většiny občanů, církevní restituce. To by se mělo proti bloku Piráti - STAN použít, protože většina potenciálních voličů pirátů patří k oné většině.
Odpovědět
JB

Josef BIS

8.1.2021 12:31 Reaguje na vaber
A JAK ŘÍKÁME MY,ATEISTI. Pánbůh chraň. Pohroma.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist