https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danan-balcarova-nejen-becva-veskera-znecisteni-rek-vyzaduji-lepsi-postupy-ve-vysetrovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dana Balcarová: Nejen Bečva, veškerá znečištění řek vyžadují lepší postupy ve vyšetřování

30.12.2020 | PRAHA
Řeka Bečva se v roce 2020 stala symbolem ekologické havárie.
Řeka Bečva se v roce 2020 stala symbolem ekologické havárie.
Foto | Jan Husák
Otrava Bečvy, při níž zahynuly tisíce ryb, není jedinou kauzou závažného znečištění řeky, kde hrozí odložení případu. Podle výročních zpráv Inspekce životního prostředí není příčina zjištěna u více jak třetiny havárií na vodních tocích. V posledních letech navíc procento nevyřešených případů výrazně stoupá, v roce 2019 dosáhlo 48 %. Piráti volají po rychlé změně ve vyšetřovacích postupech, obzvláště s ohledem na možné ohrožení zdrojů pitné vody.
 

V současné době můžeme problematický či nedostatečný postup státních orgánů sledovat hned na dvou velkých ekologických kauzách. Jednou je ostře sledovaná havárie na Bečvě, druhou vyšetřování loňského masivního úniku jedovaté látky na Úhlavě - zde došlo dokonce k přímému ohrožení zdrojů pitné vody pro Plzeň, policie přesto případ odložila.

Chaosu v šetření havárií nelze dále přihlížet. Proto jsem v prosinci ve Sněmovně prosadila usnesení s výzvou ministru životního prostředí Richardu Brabcovi k vypracování jednotného postupu k šetření ekologických havárií, ze kterého by vyplývaly kompetence jednotlivých úřadů, správců povodí, rybářů či hasičů a dalších zúčastněných. Ministr má návrh předložit do 3. února.

Při každé havárii v životním prostředí musí být jasně určený úřad, který povede šetření a zároveň jednotnou evidenci úkonů všech zúčastněných stran podle předem schváleného postupu. Jedině tak může být celý postup zpětně vyhodnocen, zda proběhl správně. Nemůžeme si dovolit, aby se opakovaly situace jako na Bečvě, kdy rybáři říkají, že předali vzorky k analýze, ale inspekce tvrdí, že je nepřevzala a vodoprávní úřad mlčí.

Ochrana přírodních zdrojů je jednou ze základních hodnot Pirátů. Již v roce 2019 jsem prosazovala změnu zákona o ekologické újmě tak, aby byla posílena ochrana přírody i vzácných druhů živočichů a rostlin před závažnými škodami způsobenými lidskou činností. Sněmovna však návrhy nepřijala. Tématu ochrany před ničením životního prostředí se budu i nadále důsledně věnovat.


reklama

 
foto - Balcarová Dana
Dana Balcarová
Autorka je předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí a členka Pirátů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

30.12.2020 16:58
To je těžké. Poslanci i sdělovací prostředky mají velmi rádi Bečvu a proto jí věnují více pozornosti než jiným tokům.
Odpovědět
MM

Milan Milan

30.12.2020 17:50
Sním nebo bdím??? Takže Bečva odchází zřejmě do ztracena, ale ne nekompentencí úřaddů, spíš myslím potichu požehnanou neochotou spolupracovat, a odpovědný ministr místo aby bouchl do stolu a udělal si v resortu pořádek, bude vymýšlet další pravidla???? My se těmi pravidly a předpisy udusíme, ale když se pak mají v "ošemetnnější" kauze použít tak najednou jsou v nich díry jak v ementálu??
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.12.2020 17:53 Reaguje na Milan Milan
To se jmenuje babišistán, v podstatě fašistický způsob vlády státu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.12.2020 18:05
Nevím, zda tu není ještě jiný problém. Ústava a zákony mohou být napsány zlatě a zcela srozumitelně, když je má ale příslušný orgán státní moci zákon použít, udělá si to klidně, jak chce. Nemusíme chodit daleko - OZE tunel je krásný příklad, kterému Piráti jen přihlížejí a bez ostychu nechají bezbranné občany zaplatit 300 miliard nad rámec zákona.

Ano, máme mít dobré zákony, ale je třeba mít i státní moc, která se jimi řídí. Vám jako zákonodárkyni by mělo přece vadit, že si z vaší práce dělají úřady trhací kalendář.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

31.12.2020 11:03
Nepochopil jsem. Vyšetřování Bečvy je plně v kompetenci Lovochemie a vyšetřování probíhá přesně podle zadání objednatele.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

31.12.2020 11:49 Reaguje na Michal Ukropec
Ona ta Bečva teď teče přes, nebo snad kolem Lovosic? Kdo tu Bečvu přivedl z Bezkyd do dolní části Polabí, od kdy a kudy teď ta Bečva teče do Čech?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.12.2020 16:49 Reaguje na Jiří Daneš
Zase jste nepochopil vůbec nic. Jak to děláte?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

2.1.2021 01:22 Reaguje na Pavel Hanzl
DEZA má s Lovochemii splečné jen to, že patří také koncernu Agrofert, leží na druhé straně republiky než DEZA, vzdálenost Lovosice - Valašské Mezříčí odhaduji navíc než 350, výrobní obor, vstupní suroviny i výsledné produkty jsou zcela rozdílné, takže souvislost nechápu; proč by mělo vyšetřování Bečvy probíhat plně v kompetenci Lovochemie.

Odpovědět
MU

Michal Ukropec

4.1.2021 14:49 Reaguje na Jiří Daneš
Asi kvůli personálnímu propojení. Nebo snad Geuss a Brabec nejsou zodpovědní zástupci Lovochemie?
Odpovědět
MG

Milan G

31.12.2020 12:19
Mám dvě otázky, ale jsem si jistý, že na ně nedostanu srozumitelnou a logickou odpověď.

Za prvé, jaký postoj mají piráti k jaderné energetice.
Za druhé, jaký postoj mají piráti k imigraci.
Paní poslankyně stačí krátké a jednoznačné odpovědi. Děkuji.

Sakra, něco mi říká, že se odpovědi nedočkám. Ale když se ptám voličů téhle partaje tak taky neví. Na webu mají mnoho slov, vypovídací hodnota nula.
Jedna věc je však jistá, že chodíte žalovat na ČR do brusele to nepopřete.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.12.2020 16:56 Reaguje na Milan G
Nevím, co mají piroši na webu, ale vím, že je to EVROPSKÁ strana a uznává Evropské hodnoty. Naše země byla celou svoji historii Evropskou zemí a kromě krátkého období asijsko - ruské nadvády, (což bylo jedno z nejhorších propadáků celách děhin) jsme se zase dokázali vrátit do Evropy. Važme si toho.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

31.12.2020 17:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to vám stačí ke štěstí málo...
Piráti jsou sice proevropští, ale hlavně proevropští progresivní socialisti.
Socialismus 2.0
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.12.2020 17:55 Reaguje na Jaroslav Studnička
No a co?
Dnes tu vládne mafie fašistického typu a je to snad lepší?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

31.12.2020 18:09 Reaguje na Pavel Hanzl
No, že se tu vždy oháníte východním socialismem a ten západní socialismus vám nevadí. Zvláštní...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.12.2020 22:13 Reaguje na Jaroslav Studnička
Je to zcela diametrálně odlišný systém.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.1.2021 17:53 Reaguje na Jaroslav Studnička
Východní "socialismus sovětského typu" nikdy neměl se socialismem nic společného, je to normální feudalismus s vertikální skladbou moci. KLDR, Venezuela přece nemá nic v sobě sociálního, Rusko a podobné země taky ne.
Sociální je skutečně Evropa, zvláště Západní a proto tak dobře prosperuje.
Odpovědět
MG

Milan G

1.1.2021 15:02 Reaguje na Pavel Hanzl
A už jsme zase u těch evropských hodnot, už několikrát jsem vám je tady vypisoval, namátkou genderismus. To jsou právě ty hodnoty, které normální lidé neuznávají.

Víte to, že před volbami jezdili piráti po republice s autobusem kde měli napsáno ,,pusťte nás na ně,, neřekli sice na koho, ale vzhledem k tomu, že chodí žalovat do brusele na ČR tak je to jasné.
Odpovědět
JB

Josef BIS

31.12.2020 19:13
Paní Balcarová nezapoměla připomenout. Piráti se zasadí, udělají,pusťe nás na ně- jen žvanění o ničem. Už jste na Praze předvedli, vaši kámoši se pakují jak bylo někým napsáno. A jalové žvanění to vám jde. A p. Balcarová jako poslanec Parlamentu neudělá nic. Na to musí být shoda. A labutí píseň co tady předvádíte?. jděte k šípku. Čeření vody.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.1.2021 19:11
Hezký začátek předvolebního boje a nelze než souhlasit. Otázkou bude ale
koaliční potenciál potřebný k prosazení těchto úprav zákonů. Ono by nebylo
marné vypracovat takový dotazník pro jednotlivé strany, co chtějí změnit
a vedle toho i jak. Volič by viděl, kdo chce to a kdo ono. Pak by porovnal
koaliční potenciál jednotlivých stran a uskupení a zjistil by, zda se
nejedná pouze o předvolební slib bez potenciálu ho splnit. Naslibovat je
toho možno mnoho, ale splnit je to ale problém. Stranické a koaliční vlády
plní pouze to, co jim umožní jejich síla to prohlasovat. Být tu vláda
úřednická, tak každá strana bude hlasovat podle svého volebního programu
a volič porovnávat sliby a skutky jim zvolené strany. To koaliční vláda často neprosadí díky odporu koaličního partnera a principiálního odporu opozice, která měla v programu často totéž. Demokracie tak dostává na frak politikařením a volič je zhnusen z nesplněných slibů i jim zvolenou stranou, která to prostě neprosadila. V tom se demokracie zadrhává a je těžkopádná. Stranické vlády s absencí většiny a s podporou koaličních partnerů, tak jsou jejich rukojmími a naopak. Obě se často znemožní a nesplní své vlastní programy jako úlitbu koaličnímu partnerovi. Pak je
tu ještě vykrádání volebních programů o líbivé nápady a to pouze pro nalákáni voličů s plánem to nikdy ani nesplnit. Politika se dostává do stádia nesplněných slibů a výmluv na jiné. Volič je zhnusen ze všech
a tak vytrvale klesá volební účast. Tahákem se tak nestávají programy,
ale tváře a aféry oponentů. Výsledkem je to, co zažíváme.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist