https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/david-chytil-jak-se-dotkne-nova-odpadova-legislativa-sberu-stareho-elektra-v-cesku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

David Chytil: Jak se dotkne nová odpadová legislativa sběru starého elektra v Česku?

30.8.2024
Zdroj | REMA Systém
Změny v legislativě, které postupně vstupují v platnost, mají zlepšit nakládání s odpady v České republice. Jednou z hlavních novinek je povinnost obcí vytřídit do roku 2025 60 % komunálního odpadu, s ambiciózním cílem dosáhnout až 70 % do roku 2035. V kontextu rostoucího objemu elektroodpadů a neustálého tlaku na efektivnější recyklaci se tyto cíle jeví jako nevyhnutelný krok. Otázkou však zůstává, jaké dopady bude tato legislativa mít na sběr a recyklaci odpadních elektrozařízení.
 
V roce 2023 jsme v REMA Systém dosáhli rekordního sběru, a to bezmála 30 tisíc tun odpadních elektrozařízení. Zároveň se jednalo o nejvyšší míru sběru ze všech kolektivních systémů v ČR, podíl sběru totiž činil 68,3 %. To je důkazem stále zodpovědnějšího přístupu firem, obcí i jednotlivců k recyklaci. Množství materiálů, které jsou předávány k recyklaci, se kontinuálně zvyšuje, což se dá považovat za pozitivní trend posledních let.

Ale vždy je co zlepšovat, a to zejména v rámci sběru malých elektrospotřebičů. Právě drobné spotřebiče nejčastěji končí ve směsném – tedy komunálním – odpadu, kam rozhodně nepatří. Množství takto vyhozených elektrozařízení, která najdeme v komunálním odpadu, se podle oficiálních dat pohybuje pod jedním procentem případů. Může se to zdát jako zanedbatelný podíl, ale ve výsledku jde o značný objem. Ročně se totiž od každého obyvatele v Česku nedostanou k recyklaci přibližně 3 kilogramy převážně drobných elektrozařízení. Navíc je třeba si uvědomit, že celkové množství elektroodpadů meziročně narůstá, a to skokově. Průměrný Evropan totiž vyprodukuje přibližně 18 kilogramů vysloužilých spotřebičů za rok.

Co přináší legislativní změny pro sběr elektroodpadu?

Od ledna 2025 začne platit nová povinnost průběžné evidence odpadů. Ta se však sběru elektrozařízení výrazně nedotkne. Díky zjednodušenému administrativnímu režimu, který se aplikuje na zpětný odběr elektrozařízení z míst zpětného odběru, nebude nutné vést tyto odpady v průběžné evidenci ani v hlášení o odpadech. Díky tomu nehrozí, že by firmy či obce musely kvůli nové legislativě měnit své procesy v oblasti zpětného odběru elektrozařízení. Zjednodušený režim, který se aplikuje již dnes, bude pokračovat nadále i v dalších letech.

Jiná pravidla platí pro zpracovatele elektroodpadů, tedy specializované odpadářské podniky. Přestože se technologické procesy zpracování odpadu nezmění, dojde k některým administrativním změnám právě v evidencích odpadů. Na tuto změnu se ale společně s našimi smluvními zpracovateli již chystáme, včetně úprav IT systému. Veřejnost tyto změny nepocítí.

Legislativní výzvy budoucnosti

V rámci sběru a recyklace starého elektra tak zůstávají některé výzvy, jež možná vyřeší připravovaná novela zákona o výrobcích s ukončenou životností. Cílem by totiž neměl být složitý proces, ale efektivní recyklace odpadních elektrozařízení, která má přímý vliv na ochranu přírody. Současná globální situace je totiž alarmující. Podle posledních výsledků zprávy The Global E-waste Monitor totiž lidé po celém světě vyprodukují 62 milionů tun elektroodpadu ročně, přitom v roce 2030 má roční produkce elektroodpadu dosáhnout až 82 milionů tun. A ekologická likvidace starých elektrospotřebičů je jediné správné řešení.


reklama

 
foto - Chytil David
David Chytil
Autor je člen představenstva společnosti REMA Systém, která je jedním ze tří největších kolektivních systémů zajišťujících sběr odpadních elektrozařízení působících v České republice.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

30.8.2024 09:12
CO pak třídění, copak sběr, ale jak vypadá zpracování, to se moc neví.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

30.8.2024 10:43
Jednou z hlavních novinek je povinnost obcí vytřídit do roku 2025 60 % komunálního odpadu, s ambiciózním cílem dosáhnout až 70 % do roku 2035. .........

Kteří hlupáci vymýšlejí takové povinnosti? Jak "obce" mohou třídit? Třídí občané. Proč se nikde neválí pivní láhve? Protože jsou zálohované a běžně se vyplatí odnést je zpět do obchodu. Když mně ale doslouží televize či cokoliv jiného, zvláště to drobné, je nejjednodušší mrsknout to do popelnice nebo do lesa. Protože když to táhnu někam do sběrného dvora, mám s tím práci a výdaje. A k televizi musím mít auto. A pak co? Ani mně tam nepoděkují.
Za všechna el-zařízení se v ceně platí recyklační poplatky. Ale co já z toho mám? To nikoho skutečně nenapadne ten nejjednodušší systém jako u těch pivních lahví? Poplatek - a v recyklačním dvoře jeho vrácení. A nemusí se vymýšlet kdejaké administrativní pitchoviny.
Odpovědět
PP

Petr Pavlata

1.9.2024 19:02 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Což samozřejmě není pravda, běžně se staré elektro vykupuje.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

30.8.2024 10:48
Průměrný Evropan totiž vyprodukuje přibližně 18 kilogramů vysloužilých spotřebičů za rok. ...................

Přemýšlí někdo proč? A by se "kola ekonomiky točila" jsou občané vyzýváni aby nakupovali a nakupovali. Průmysl jim "pomáhá" tím, že v přístrojích jsou "ku.rvítka", tedy součástky "se stanovenou dobou životnosti" které zajistí, že za určenou dobu se výrobek porouchá a je konstruován tak, že je NEOPRAVITELNÝ!
Přirozenou vlastností lidí je šetřit, resp. rozumně hospodařit. Ale kapitalistická ekonomika je postavena na plýtvání, čím více se nakupuje a vyhazuje, tím jsme bohatší. Tedy ano - někteří. U ostatních se vzbuzuje jen iluze.
Odpovědět
Anyr

Anyr

31.8.2024 14:41 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Přirozenou vlastností lidí je, v první řadě a s obrovským náskokem před dalšími vlastnostmi, hloupost. Bez ohledu na režim. A protože každý režim dělají vždycky jen a pouze lidé, bude každý lidský režim, logicky, spíše špatný než spíše dobrý. :)

Každopádně:
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-o-azyl-v-rusku-uz-pozadalo-400-lidi-co-nesdileji-hodnoty-svych-zemi-40486182 - šťastnou cestu. :*
Odpovědět
PP

Petr Pavlata

1.9.2024 19:11 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Drtivá většina vecí ve skutečnosti opravitelná je. Problém je, že taková oprava potřebuje poměrně dost vysokou kvalifikaci, která z toho dělá dost drahou záležitost.
Dám příklad.
Obvykla nikomu nic neopravuji, živim se něčím jiným, al se tam, když jde o zajímavou věc, tak pro zzábavu udělám vyjímku, ale jen pro kamarády nebo B2B.
Šlo o větší stoj používaný v dílně, v ceně cca 800kkč. Při provozzu se začal vypínat, vyjádřění dodavate bylo, že stoj je po záruce,mužou zkusit vyměnit desky řízení, za 180kkč, bez záruky úspěchu.
Po asi hodině a půl jsem vyměnil 3 součástky v celkové ceně 38,- kč, na dvakrát, na poprvé tak aby mohli dělat, než přijdou vhodné.
Cena za práci se vším všudy 12kkč bez DPH, v mojí běžné hodinovce.
Oni velmi spokojení.
Nicméně na spotřební elektroniku nikdo ruzumný nebude platit 1000,- a véc bez daně za hodinu práce. A servis za 300-500 prostě nikdy nezaplatí lidi, kteří reálně vědí, co dělají, a jen pokus omyl měmí celé celky, pokud jsou k dispozici.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

1.9.2024 17:42
Problém při sběru může být i v požadavku sběrného dvora na kompletnost odevzdávaného elektrického předmětu. Jestli si totiž při přebírání spotřební elektrotechniky a elektroniky přebírající pracovník dovolí majitele nařknout z "vykradení" předmětu, jen proto, že ho majitel při pokusu o jeho opravu rozebral, nebo si z něj dokonce nějakou součást ponechal, je to na pár přes držku. Majitel předmětu totiž není zloděj a přestává být jeho majitelem až v okamžiku předání předmětu, a to buď ve sběrném dvoře, do kontejneru nebo do popelnice. Až pak se z vyřazeného předmětu po ukončení jeho životnosti stává komunální odpad, který je již majetkem obce, která sběrný dvůr provozuje. Pak se nedivme, že někteří lidé se vysloužilého elektrozařízení zbaví raději u popelnice, než by se s ním trmáceli do sběrného dvora a riskovali nevhodné chování nějakého jeho zaměstnance.
Odpovědět
PP

Petr Pavlata

1.9.2024 19:13 Reaguje na Tonda Selektoda
Všimě te si, co se od Covidu stalo s provozní dobou mnohých sběrných dvorů.
Nedivim se, že stání ve frontě hodinu a víc v běžné pracovní době je pro mnoho lidí no-go.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist