https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/diana-maskova-regulace-mestskych-holubu-pomoci-dravcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Diana Mašková: Regulace městských holubů pomocí dravců

25.5.2023
Metoda umělé predace je dlouhodobě diskutované téma a čas od času se objeví nějaký nápad, jak ji zapracovat do regulačních metod populací zdivočelých holubů domácích v městské aglomeraci. Coby milovníci veškerého ptactva jsme rozhodně pro podporu hnízdění dravců ve městech, poněvadž to s námi lidmi rovněž nemají a v minulosti neměli vůbec jednoduché.
 
Tato metoda má zdánlivě mnoho pozitiv; využívá „přirozených“ principů potravních řetězců, není třeba používat nebezpečné prostředky atd. Draví ptáci určité procento holubů uloví, větší jich zaplaší, takže na dané lokalitě pak nehnízdí a jejich počet se v konkrétním místě snižuje.

Co se týče samotného regulačního efektu, jsme poněkud skeptičtí a nyní si řekneme proč:

      Za prvé městští domácí holubi nejsou volně žijícím druhem, není tudíž na místě hovořit o přirozené formě regulace. Člověk se v tomto případě vzdává své vlastní odpovědnosti problém adekvátně řešit.

      Pořizovací cena dravců (sokolů) často opakovaně vysazovaných do doby jejich trvalého usazení (zahnízdění) na příhodné stavbě je poměrně vysoká (pohybujeme se v částkách 10 000 Kč za samce a 20 000 Kč za samici). Služby sokolníka jsou pak úplně nejdražším způsobem regulace, kdy se smluvní částka může vyšplhat dokonce až k půl milionu korun ročně.

      Metoda funguje pouze tehdy, když jsou dravci hladoví ‒ pokud hlad nemají, o holuby se vůbec nezajímají. Dokonce existují snímky zachycující, jak holubi a menší dravci společně sedí na střeše. O tzv. deštníkovém efektu společného hnízdění predátora a kořisti již bylo také něco napsáno.

      Dravci působí především repelentně a při svých přeletech a loveckých pokusech často rozhánějí holubí hejna do dalších oblastí, čímž je problém pouze přesunut, nikoli vyřešen.

      Pár sokolů má velký lovecký areál, a přestože by se jich díky holubům uživilo i více, budou hnízdit ve městě (např. krajském) vždy jen v počtu jednotek párů, které týdně uloví 2–5 holubů, což je vzhledem k populacím holubů v těchto městech zcela zanedbatelný počet. Obecně je pro predátory město nebezpečnější a kořist má tady náskok.

      Holub je velmi dobrý letec, a dokonce ani pro sokola není vůbec snadné ho ulovit. Jen zhruba každý 10. lovecký pokus je úspěšný. Draví ptáci fungují jako regulace a selekce slabších a nemocných kusů. Postarají se tak o posílení genofondu holubí populace a podpoří její další natalitu, počty holubů se rychle obnoví, a ještě narostou (obdobně jako u deratizace).

      Navíc u sokolů je sameček výrazně menší než samice, a holuby tedy loví většinou ona. Pro samečka, který zajišťuje potravu převážnou většinu hnízdního období, je ulovit a donést na hnízdo holuba velmi náročné, a proto se zaměřuje na výrazně menší kořist (drobné pěvce). Dle dosavadních údajů představují holubi (byť v neustálé nabídce) jen asi 40 % potravy sokolů, ostatní množství tvoří často i ohrožené druhy, např. netopýři apod.

Především z těchto důvodů nejsou dravci podle nás ideální řešení. Nicméně se vůbec nebráníme tomu, aby obě dvě metody, městské holubníky i biologická ochrana budov, existovaly vedle sebe a byly prověřeny v praxi.

Odkazy a zdroje
HRUŠKA, J., MELICHAR, D. a ŠŤOVÍČEK, V.: Reintrodukce a hnízdění sokola stěhovavého (Falco peregrinus). Buteo: Časopis Skupiny pro ochranu a výzkum dravců a sov (SOVDS). Praha: Česká společnost ornitologická, 2000, (11), str. 139–148. ISSN 80-902216-4-5.
Ornitolog Dušan Rak: Sokoli loví ve městech oprsklejší ptáky. HOT magazín. Praha: Pražská teplárenská a.s., 2021(1), str. 10–13. Dostupné také z: https://www.ptas.cz/data/catalog/041-21-hot-1-2021-20stran-f77.pdf


reklama

 
foto - Mašková Diana
Diana Mašková
Autorka je členkou spolku Obecní holubník, z. s.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

25.5.2023 06:22
No foto je mladý jestřáb(asi mladá samice?) .
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

28.5.2023 20:50 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pohlaví bych bez pařátů a poměru velkosti s "něčím" raději nezkoušel. Ale jde o dravce pelichajícího z peří mladého ptáka do dospělého ( tedy 1. bílé)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.5.2023 06:48
1* Mnohem blíže realitě, než dva nedávné články adorující sokoly (vs. "mazaní" holubi).
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.5.2023 07:22
Regulace potřebná, ale sokoli přesto zatím nedostatečná.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.5.2023 07:27 Reaguje na smějící se bestie
V Praze žije 141 Sokolů. Když každého přeškolíme na pracovníka speciální stavební a hygienické firmy/služby, byl by v tom čert, abychom si s těmi holuby neporadili.
Odpovědět

Michal Ďuríček

25.5.2023 07:40 Reaguje na Karel Zvářal
V Praze nebo v celé ČR? To číslo na Prahu mi připadá dost přestřelené.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.5.2023 07:45 Reaguje na Michal Ďuríček
V celé ČR 1482 Sokolů (a 1659x Sokolová-)).
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.5.2023 07:51 Reaguje na Michal Ďuríček
Prostě růčo, Růčo!-)
Odpovědět
DM

Diana Mašková

25.5.2023 09:37 Reaguje na Michal Ďuríček
Pán to pravděpodobně myslí jako vtip, uvádí Sokola s velkým "S". V rámci celé ČR evidují ornitologové zhruba 130 sokolích párů, bavíme-li se o ptácích.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.5.2023 12:21
Nebylo by lepší naučit kocoury vybírat holubí hnízda?
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

25.5.2023 15:53
Myslím si, že největší problém je v městech s dostatkem hnízdního prostoru a potravy. Za komančů se na stavbách dělali holoubata krováka běžně... čas na škubání se v pracovní době našel (nebo to stáhli bylo jich dost..) a v té době nikdo neměl strach z ptačí chřipky. Jo viděl jsem půdy s 1m trusem, ale to je zase jiná písnička...soukromý vlastník pan domácí by nenechal krováka devastovat svůj majetek. Za mě intenzivní odchyt, atd dravci na zpestření proč ne, ale nic neřeší.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

27.5.2023 13:32
Paní Mašková, děkuji za zhodnocení vlivu dravců na městské holuby.Můžete mi sdělit, jakými úspěchy se může pochlubit váš městský holubník?Kolik holubů v něm hnízdí, kolik jim odebíráte vajec a kolik jsou náklady na provoz?Děkuji.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

28.5.2023 20:52 Reaguje na Jarda Bobr
A mne by zajímalo , jak se bude takový bytový dům zateplovat, měnit krytina apod. Do r. 2030 mají být budovy zatepleny(nařízení EU). Takže to za prachy zbouráte a za další prachy znovu postavíte ?
Odpovědět
DM

Diana Mašková

28.5.2023 21:01 Reaguje na Jarda Bobr
Dobrý den, nevím, který městský holubník máte na mysli, jestli v Praze u Staroměstského náměstí, tak ten není "náš", provozovatelem jsou LHMP, takže je třeba vyžádat si ty informace od nich. Bohužel nemáme oprávnění Vám je nyní poskytnout. Holubník je koncipován pro 150 holubů (75 párů), ti se tam postupně stahují, jsou tam aktivní hnízda a mění se vejce za podkladky, takže k redukci populace skutečně dochází. Adekvátní data určitě nebudou k dispozici ihned, holubník funguje zatím relativně krátce, ale jsem přesvědčena, že LHMP samy výsledky zveřejní.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

30.5.2023 00:14 Reaguje na Diana Mašková
Paní Mašková děkuji za odpověd, i když kromě kapacity holubníku nic konkrétního neobsahuje.
Protože chovám slepice(cca 20) na otevřené ploše, našli si cestu k slepičímu krmení i holubi, kteří zahnízdili ve stodole a na střeše verandy schované pod střechou domu, dokud jsme je nezačali omezovat zdržovalo se jicvh na naší střeše kolem 40, každoročně u nás přistávají poštovní holubi, kteří se přidají k starousedlíkům, zotaví se a pak odletí nebo zůstanou.Při pelichání byl dvůr plný peří a dlažba pod střechou stodoly plná holubího trusu.Takže jsme omezili možnosti hnízdění zahrazením otvorů ve stodole a zahrazením střechy verandy pletivem.Počet u nás přebývajících holubů tak klesl na cca 10, z toho se povede úspěšně zahnízdit tak 1 pár a vyvést tak 2x mladé na nějakém nenápadném místě, což považujeme za přijatelné.1 pár dokonce hřaduje v kurníku se slepicemi.Každoročně najdeme zbytky několika holubů roztrhaných pod stromy na zahradě, nejspíš je má na svědomí jestřáb(les je cca 200m daleko) ale viděl jsem i útok krahujce na vrabce kteří se u slepic také přiživují.
Myslím, že tam kde je krmení, jsou i holubi, bez krmení se vytratí - to je ale ve městech neřešitelné, odpadků na kterých se můžou přiživovat bude pořád dost.Další možnost je zamezit hnízdění což je také nereálné.Holubník v blízkosti holubí potravy(Staroměstské náměstí) je asi dobře vybrané místo ale pochybuji, že se tonějak na omezení holubí populace projeví, omezení vyvádění mladých u 75ti párů mi připadá jeko naprosto zanedbatelné, proto mě zajímaly náklady a jistě bude zajímavé vědět, jak dlouho tahle akce vydrží.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

28.5.2023 21:18
Samec sokola opravdu nedokáže odnést ani oškubaného holuba, samice jo. Nevím, kde paní vzala, že pro mladé loví jen samec. Má opravdu představu, kolik denně potřebují mladí a staří ? Mladý jedinec v době masívního vývinu peří potřebuje cca ekvivalent 1 holuba na den . Odhaduji do období vzletnosti spotřebu cca 30 ks/mládě. Pokud u holubího páru dojde ke ztrátě partnera, druhý opustí vejce i mladé. Zdá se to málo ?
Přestaňte bezhlavě obhajovat svou variantu
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist