https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/frank-bold-ministerstvo-zivotniho-prostredi-taji-kolik-vody-odteklo-z-cr-do-dolu-turow
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Frank Bold: Ministerstvo životního prostředí tají, kolik vody odteklo z ČR do dolu Turów

4.5.2022
Již dva měsíce od podpisu dohody mezi Českou a Polskou republikou o těžbě v dole Turów dochází k omezování přístupu k informacím. Vláda při podpisu tvrdila, že dohoda zajistí přístup i k informacím, ke kterým se před podpisem dohody česká strana nedostala. Ani přesto není nyní Ministerstvo životního prostředí ochotné tyto velmi důležité informace občanům sdělit.
 
Organizace Frank Bold požádala o informace týkající se podzemních vod. Dohoda totiž slibovala, že se česká strana konečně dostane k datům o klesání vod a jejich odčerpávání z dolu Turów. Tyto informace české straně při vyjednávání nápravných opatření chyběly. Ministerstvo životního prostředí, které data ze strany polského těžaře obdrželo, je však odmítlo poskytnout. Své rozhodnutí navíc odůvodnilo tím, že není možné je zveřejnit kvůli obchodnímu tajemství společnosti PGE. Místo ochrany vody na českém území tak chrání polského těžaře.

Ukazuje se, že se naplňují obavy místních obyvatel. Dohoda žádné dostupné informace nepřinesla. Místní se tak mohu jen dívat, jak jejich voda ze studní mizí. Bez dostupných informací jsou jejich právní možnosti minimální. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková nyní může rozhodnutí svého úřadu zvrátit. Právníci Frank Bold proto jako experti na celou kauzu i právo životního prostředí podali proti tomuto rozhodnutí opravný prostředek.

Dohoda, kterou Česká republika s Polskem uzavřela ohledně dolu Turów, je podle expertní analýzy špatná. Obyvatele českého území neochrání před úbytkem vody, jen zajistí peníze na krizovou infrastrukturu - vodovody, aby občané v poškozeném území měli alespoň co pít. Jak ukázala analýza právních expertů, dohoda navíc porušuje české i evropské právo. I v tak náročných časech, jakým nyní v Evropě čelíme, je nezbytné chránit základní pilíře, na kterých Evropská unie stojí, a to je zejména dodržování vlády práva. Vypuknutí války na Ukrajině mimo jiné ukazuje i to, jak zranitelný je stát, pokud nemá k dispozici vlastní strategické zdroje. Je proto nutné chránit vodu na českém území kvalitní dohodou, která zajistí nejen dočasné kompenzace, ale i skutečně zamezí odtoku vody.

„Je to skandální. Nejdříve vláda uzavře dohodu naprosto netransparentním způsobem, pak zjistí, že nevyjednala ani dostatek financí na krizovou infrastrukturu a teď dokonce odmítá poskytovat informace o množství odtékající vody. O informacích přitom vládní představitelé mluvili jako o hlavním přínosu dohody. Přístup k nám místním je stále arogantní," říká obyvatel přilehlé obce Uhelná Milan Starec.

„Mít informace je naprostý základ. Bez nich nemůžeme chránit zdraví a řešit nějakou prevenci. Ministryně Hubáčková musí ta data zveřejnit. Jak může místním odmítnout informace o dopadech těžby na jejich životy?," reaguje lékařka Anna Kšírová.

„Je obtížně představitelné, že informace o množství odčerpávané vody z dolu Turów představují obchodní informaci. Spíše ukazují na škody, které těžba na českém území způsobuje. Je tak nepřijatelné, že se český státní úřad rozhodl tyto údaje českým občanům a místním lidem zatajit,” říká Petra Kalenská, právnička Frank Bold.


reklama

 
Další informace |
Frank Bold je nevládní nezisková organizace právníků zabývající se ochranou práv občanů a životního prostředí.
Frank Bold

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ZK

Zan K.

5.5.2022 14:14
Inu - bude asi třeba doma vyhloubit umělé jezero níže než onen důl. Pak do něj možná bude voda stékat.Alespoň podle zákonů zemské tíže.....
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.5.2022 10:35 Reaguje na Zan K.
Ta voda stéká do vrtů kolem dolu, do dolu se nedostává, a vrty nejsou hlubší než důl. Odvodnění je i na polském území. Kdyby byly ty vrty na českém území nebo se z vrtů v Polsku voda čerpala zpět na české území, muselo by to stačit. Hlubší než důl být nemusí. Nechápu, proč by mělo být těžké, aby to ve spolupráci vyřešili geologové z Čech a Polska, kteri maji udelané průzkumy. Jinak, Poláci, jako veřejné mínění, jsou uražení, a to může být v budoucnu nepříjemné.
Jezero je vždycky dobrý nápad:-)
Odpovědět
DV

Daniela V.

8.5.2022 17:39
Takže to, co říkali ti, kteří tomu rozumí- geologové a hydrogeologové - se naplňuje .... jezero je naprosto laický pohled na věc. Voda ubývá a nikdo neví, co s tím ....snad vodovod s dostatečným zdrojem vody místní zachrání.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.5.2022 22:53 Reaguje na Daniela V.
Ano, vodovod je řešení, zavřít důl nejde. Aktivismus pomohl ke kompromisu, ale měl by na chvili skončit. Prodlužoval by spor mezi Polskem a Českem a to přeci nemůže nikdo ani F. Bold teď chtít. Bavila jsem se o tom s polskou geoložkou a ta jako správná Polka byla za aktivismus uražená, i jeho původ je Polákům jasný.... bylo by teď lepší držet se smlouvy...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.5.2022 13:45 Reaguje na Jarka O.
Dovede si někdo představit technickou realizaci nějaké stěny, která by dlouhodobě zabránila úniku vody z ČR do důlní jámy?

Z mého pohledu je to nerealizovatelná šílenost a byly by to vyhozené peníze. To ale aktivisty nemůže od jejich protestní činnosti odradit.
Odpovědět
JO

Jarka O.

11.5.2022 11:57 Reaguje na Jiří Svoboda
Jak psala p. Daniela, podz. voda po desetiletí klesá a vodovod je šance pro místní. Před odtěžením uhlí kolem jednoho zlomu (poludńový mu říkají) se hladina podz. vod moc nesledovala, po odtěžení začal být pokles jasný. Pěkně je situace popsaná na stránce ČGS, jestli Vás zajímá, tam jsem to vyčetla. Je tam mapka se směrem toku podz. vod a kde je výron vody do dolu kolem odtěženého zlomu, a těsnící stěna u zlomu. PGE ji staví (nebo má stavět) na své náklady v očekávání, že voda přestane do dolu téct a zůstane v hornině. Pak se uvidí … ale i sucho hraje roli… aktivista není nikdy spokojen...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.5.2022 15:11 Reaguje na Jarka O.
Mám obavu, že voda v hornině si do dolu vždy nějakou cestu najde. To prostě není spolehlivé řešení.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.5.2022 09:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Snad tam geologové ví, co dělají. Je to aspon řešení u známého zlomu. Jestli těsnění nepomůže, má se rozsiřovat, tak jsem rozuměla plánu. Voda ani nemusí téct do dolu, trhlinami (novými kvůli otřesům třeba) může mizet i jinudy. Jestli bude stěna dobře těsnit, zvodně se zaizolují a začnou se plnit, ale na to je potřeba, aby pršelo, a může to trvat roky. A ono moc neprší...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.5.2022 16:14 Reaguje na Jarka O.
Pocitově: jak se budou zvodně plnit, poroste tlak na ucpávky až se provalí nebo si voda najde cestu jinudy.

Geologové těžko získají dost informací, aby mohli navrhnout 100% řešení. Pak je tu ještě realizace, která taky není 100% bezvadná.
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.5.2022 06:54 Reaguje na Jiří Svoboda
Co byste chtěl dělat? Utěsnění zlomu je 1.podminka toho, aby se zvodně v různých úrovních v oblasti mohly začít postupně plnit. Plnění trvá dlouho. Voda si hledá cestu nejmenšího odporu a výsledkem by měl být mj. vzestup hladiny vody v studnich, lepší růst rostlin... Utěsnění se bude monitorovat. Nejšpatnější na celé smlouvě se mi zdá 5letý monitoring jen. Ale snad se situace vyvine k nějaké trvalejší spolupráci a monitoringu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist