Frank Bold: Ministerstvo životního prostředí tají, kolik vody odteklo z ČR do dolu Turów
Ukazuje se, že se naplňují obavy místních obyvatel. Dohoda žádné dostupné informace nepřinesla. Místní se tak mohu jen dívat, jak jejich voda ze studní mizí. Bez dostupných informací jsou jejich právní možnosti minimální. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková nyní může rozhodnutí svého úřadu zvrátit. Právníci Frank Bold proto jako experti na celou kauzu i právo životního prostředí podali proti tomuto rozhodnutí opravný prostředek.
Dohoda, kterou Česká republika s Polskem uzavřela ohledně dolu Turów, je podle expertní analýzy špatná. Obyvatele českého území neochrání před úbytkem vody, jen zajistí peníze na krizovou infrastrukturu - vodovody, aby občané v poškozeném území měli alespoň co pít. Jak ukázala analýza právních expertů, dohoda navíc porušuje české i evropské právo. I v tak náročných časech, jakým nyní v Evropě čelíme, je nezbytné chránit základní pilíře, na kterých Evropská unie stojí, a to je zejména dodržování vlády práva. Vypuknutí války na Ukrajině mimo jiné ukazuje i to, jak zranitelný je stát, pokud nemá k dispozici vlastní strategické zdroje. Je proto nutné chránit vodu na českém území kvalitní dohodou, která zajistí nejen dočasné kompenzace, ale i skutečně zamezí odtoku vody.
„Je to skandální. Nejdříve vláda uzavře dohodu naprosto netransparentním způsobem, pak zjistí, že nevyjednala ani dostatek financí na krizovou infrastrukturu a teď dokonce odmítá poskytovat informace o množství odtékající vody. O informacích přitom vládní představitelé mluvili jako o hlavním přínosu dohody. Přístup k nám místním je stále arogantní," říká obyvatel přilehlé obce Uhelná Milan Starec.
„Mít informace je naprostý základ. Bez nich nemůžeme chránit zdraví a řešit nějakou prevenci. Ministryně Hubáčková musí ta data zveřejnit. Jak může místním odmítnout informace o dopadech těžby na jejich životy?," reaguje lékařka Anna Kšírová.„Je obtížně představitelné, že informace o množství odčerpávané vody z dolu Turów představují obchodní informaci. Spíše ukazují na škody, které těžba na českém území způsobuje. Je tak nepřijatelné, že se český státní úřad rozhodl tyto údaje českým občanům a místním lidem zatajit,” říká Petra Kalenská, právnička Frank Bold.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Zan K.
5.5.2022 14:14Jarka O.
8.5.2022 10:35 Reaguje na Zan K.Jezero je vždycky dobrý nápad:-)
Daniela V.
8.5.2022 17:39Jarka O.
8.5.2022 22:53 Reaguje na Daniela V.Jiří Svoboda
9.5.2022 13:45 Reaguje na Jarka O.Z mého pohledu je to nerealizovatelná šílenost a byly by to vyhozené peníze. To ale aktivisty nemůže od jejich protestní činnosti odradit.
Jarka O.
11.5.2022 11:57 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
12.5.2022 15:11 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
13.5.2022 09:27 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
17.5.2022 16:14 Reaguje na Jarka O.Geologové těžko získají dost informací, aby mohli navrhnout 100% řešení. Pak je tu ještě realizace, která taky není 100% bezvadná.