František Janáč: Evropa se zbláznila do zachytávání a ukládání oxidu uhličitého
Výraz Longship až donedávna označoval pověstné dlouhé lodě, kterými bájní Vikingové brázdili půl Evropy. Vloni pod tímto názvem Norové představili obří CCS projekt, který má ambici dosáhnout alespoň v obchodní rovině podobných úspěchů: Cílem je zřídit první „otevřenou“ platformu pro ukládání CO2, kterou budou moci využívat i ostatní evropské země, především Švédsko, Dánsko, Německo, Nizozemsko, Belgie či Francie. Nejde o žádné překvapení, protože Norsko je dlouhodobě evropským lídrem v CCS, ostatně už čtvrt století ukládá ročně zhruba milion tun CO2. Země pochopitelně využívá toho, že může využít vhodné geologické struktury v Severním moři. I tak však dosáhne aktuální investice gigantických rozměrů. Norský parlament na projekt uvolnil v přepočtu 43 miliardy Kč. Protože výstavba potrvá 3 roky, provoz bude zahájen nejdříve v roce 2024.
Ještě více rozevřela státní pokladu nizozemská vláda, která chce nasypat v přepočtu přes 50 miliard Kč do jednoho z největších CCS projektů na světě. Největší evropský námořní přístav v Rotterdamu, proslulý svými závody a rafinériemi, sníží emise zhruba o 10 %. Ropní giganti jako Shell či Exxon totiž plánují zachycovat emise oxidu uhličitého na zdrojích emisí v oblasti přístavu a ukládat je do prázdných plynových polí v Severním moři. Největší překážkou projektu bylo až dosud nedostatek financí. To díky státní podpoře nyní padlo a zařízení by mělo být uvedeno do provozu v roce 2024.
Zní to jako tajný kuchařský recept. Zachycený CO2 promíchejte s vodou a vstřikujte do čediče několik set metrů pod zemí. Z kamene se v důsledku působení kyselé vody uvolní minerály jako vápník či hořčík, které na sebe navážou CO2. Vznikne tak nová, uhličitanová hornina a ta vyplní volný prostor v pórovitém čediči. Proces odstranění skleníkového plynu z atmosféry je dokončen. Na tomto principu je založen projekt Carbfix na Islandu, který se rozvíjí už 15 let. Letos se začíná stavět nové úložiště nedaleko Reykjavíku. Příští rok jsou v plánu první vrty a v polovině 20. let uvedení do provozu. V roce 2030 přesáhne celková kapacita tři miliony tun ročně, a to nejen z Islandu, ale pravděpodobně i z Velké Británie či kontinentální Evropy. Přepravu plynu bude v konečné fázi zajišťovat šest lodí.
Zatímco většina CCS projektů spočívá v zachycení CO2 v průmyslovém či energetickém zdroji, ve Skotsku se rodí velké zařízení na zachytávání CO2 přímo ze vzduchu, první svého druhu v Evropě. Když si prohlédnete vizualizace kanadské společnosti Carbon Engineering, padne vám čelist. Obří hradba jímacích přístrojů připomíná intergalaktický telefon ze sci-fi filmů. Místo komunikace s mimozemšťany se tu však bude z atmosféry odčerpávat každoročně až milion tun CO2. Projekt počítá s uvedením do provozu do roku 2026.
Na konci června schválily Evropský parlament a Evropská rada návrh Evropského klimatického zákona, a posvětily tak cíl snížení emisí CO2 v EU o 55 % do roku 2030. Na začátku července se cena za vypuštění jedné tuny emisí CO2 přiblížila k dosud bezprecedentní hranici 60 eur. Ať už si o dekarbonizačním úsilí EU myslíme cokoliv, jedno nelze popřít. Snížení emisí CO2 a naplnění klimatických cílů přestává být v Evropě smělou vizí a začíná být komerční realitou.
A je to velmi dobrá zpráva, protože to znamená, že Evropa nechce rezignovat na výrobu oceli, cementu a dalších klíčových emisně náročných materiálů ani na těžbu potřebných surovin. Vše nasvědčuje tomu, že navzdory ambiciózní klimatické politice odmítáme rezignovat na soběstačnost a domácí výrobu a vydat evropskou ekonomiku všanc čínskému dovozu. Jsou to vlády evropských zemí, kdo uvolňuje miliardy, a evropské či americké fosilní a průmyslové firmy, kdo připravuje rozsáhlé investice, aby se zbavily povolenkové zátěže. Kalendář 20. let se velmi brzy naplní potenciálními daty zahájení provozu. Jedinou otázkou zůstává, jaký bude konečný účet za toto dobrodružství, a zda cena finálních produktů obstojí v globální konkurenci.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (187)
Miroslav Vinkler
23.7.2021 08:37Souvisí s dalším fenoménem, který v dějinách moderní společnosti nemá obdoby. Peníze ztratily svoji cenu a banky vládám natisknou a předají libovolnou částku podle politického zadání. Globální zadluženost dosáhla (r.2020) 275 biliónu USD = 275 000 000 000 000 USD a je ,jak uznávají i renomovaní finančníci, nesplatitelná.
Nároky společnosti na energie strmě stoupají, celosvětová spotřeba energie má v průběhu následujících 20 let stoupnout o 34 %. Hlavními důvody nárůstu poptávky po energii budou podle britské společnosti BP růst světové populace a ekonomiky a do r. 2050 se má zvýšit o 50%.
Každý kdo absolvoval alespoň střední školu ví, že řada matematických úloh je zcela odvislá na okrajových podmínkách jejího zadání a podle toho lze získat ne jedno, ale i několik řešení.
Vztah rozvoje společnosti ve vazbě na životní prostředí lze pochopitelně také matematicky modelovat. Pokud do modelu dosadíme reálné hodnoty potom zjistíme zajímavou věc. Úloha nemá řešení.
Jinými slovy dopady stávajícího růstu společnosti na okolní prostředí jsou doslova devastující a tedy neslučitelné s budoucí existencí homo sapiens.
Nezfalšovatelným důkazem k tomuto tvrzení je strmě klesající velikost i kvalita biodiverzity. Vyhynutí podle mezivládního panelu OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) hrozí až jednomu milionu druhů živočichů a rostlin. Termíny, kterými se vědci pro popis současné situace ohánějí, se různí. Někdo mluví o zániku biodiverzity, někdo o šestém hromadném vymírání. Na tom, že se ale nepochybně jedná o vážný stav, se shodnou všichni.
Místo toho, abychom napravovali systém, který jsme již vážně poškodili, přicházejí řešení jak vystřižená z budovatelských knih komunistů a socialistů, kteří si plácli s kapitalistickými elitami.
Řešení ryze technická, mající doložit moderní inženýrskou všemohoucnost nad naším světem a zejména přírodou. A financována bilióny USD nebo €, která jsou kryta leda velkohubými sliby politiků a plky guvernérů centrálních bank.
Jak je doloženo termodynamickými zákony, perpetum mobile nelze sestrojit.
Přesto se i dnes o to řada jedinců i skupinek pokouší.
Stejné perpetum mobile se pokouší sestavit dnešní vládnoucí elity svedené mámivými přísliby rádoby odborníků.
Ale z podstaty věci to tak nefunguje a fungovat nemůže.
Plán na dekarbonizaci společnosti není špatný plán, ale cesta k jeho dosažení skrze Zelený úděl prostřednictvím OZE a chimérickým jímáním CO2 povede pouze k tomu co profesor Bárta popsal jako budoucí a očekávaný kolaps společnosti.
Pavel Hanzl
23.7.2021 09:07 Reaguje na Miroslav Vinkler"Místo toho, abychom napravovali systém, který jsme již vážně poškodili"......
Zkuste nastínit, jak bychom to měli udělat. Ale reálně, styl "všechno špatně, zpátky na stromy" neberu.
Ptal jsem se už vícekrát ale nikdy ani ťok, tož jak dycky.
Pavel Hanzl
23.7.2021 09:22 Reaguje na Miroslav VinklerNapište, jak by to mělo vypadat podle vašich názorů.
Kritizovat a nic dokáže každé hlupačisko........
Jaroslav Řezáč
23.7.2021 16:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.7.2021 19:38 Reaguje na Jaroslav ŘezáčVám bych doporučil se zajímat o to, "čo je také oné únia" trochu blíže, ale ne z proruských zdrojů.
Jarka O.
24.7.2021 18:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.7.2021 20:48 Reaguje naTahat se s pitomcema je vždy vysilující.
Aly my půjdeme totálně do dupy.
Proč?
Nejsme Británie, světová velmoc.
Jarka O.
25.7.2021 08:44 Reaguje naPavel Hanzl
26.7.2021 08:41 Reaguje na Jarka O.Jenže chudší státy mají doma bo.del a ty peníze prožerou nebo si je nechají rozkrást svou oligarchií.
To byl taky jeden z důvodů brexitu, Angláni, jako čistí plátci, se na to nemohli dívat.
Obávám se, že pokud EU v tom neudělá pořádek a bude rozdávat covidové peníze (samozřejmě na dluh) stejným způsobem, může nastat skutečně fatální problém a normální země se vzbouří.
Pavel Hanzl
24.7.2021 20:45 Reaguje na Jarka O.Jaroslav Řezáč
25.7.2021 08:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.7.2021 08:42 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
23.7.2021 16:43 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
24.7.2021 07:27 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
25.7.2021 08:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.7.2021 09:40 Reaguje na Jaroslav ŘezáčKarel Ploranský
24.7.2021 14:35 Reaguje na Miroslav VinklerHlavně jsem rád, že i Vy poukazujete na tu hlavní a zásadní příčinu, PROČ ta rovnice nemá a nemůže mít řešení.
PROSTĚ - JE NÁS MOC !!!
Je nás moc už teď a to je příčina oteplování. Protože kdyby nás bylo tolik jako před půl stoletím, nemuselo by se spalovat ani o chlup víc fosilních paliv než tenkrát.
A JESTLI NÁS BUDE DÁL PŘIBÝVAT STEJNÝM TEMPEM (NATOŽPAK GEOMETRICKOU ŘADOU), MŮŽEME NAPROSTO VŠECHNY TY NÁPADY - AŤ UŽ SE JEDNÁ O RELATIVNĚ ROZUMNÁ OPATŘENÍ, NEBO O TA "OPATŘENÍ", KTERÁ JSOU SPÍŠE ZHOUBNÁ A BLBÁ UŽ NA PRVNÍ POHLED, ZAŘADIT DO KATEGORIE BLÁHOVÝCH NADĚJÍ A IDIOTSKY ZMRHANÝCH PENĚZ.
Je jediná věc, do které má smysl ty biliony dolarů, Eur, jüanů, rublů atd. investovat.
Nebo abych to nepřehnal, do které by se měly investovat s prioritou č. 1.
Do ANTIKONCEPCE!!!
Do intenzivní kampaně výchovy K ODPOVĚDNÉMU RODIČOVSTVÍ a do prostředků k hmotné motivaci lidí v zemích, kde populační nárůst už není nárůstem nýbrž DOSLOVA explozí, aby se jim JEDNOZNAČNĚ VYPLATILO nemít víc než dvě, výjimečně tři děti.
Teprve když zvládneme tohle, zbyde nám dost peněz - a také času - na to, abychom si hráli s pokusy, jak to perpetuum mobile přece jen sestrojit...
Pavel Hanzl
23.7.2021 09:03A) Náš ekosystém se vyvíjel v současných a nižších teplotách a s koncentrací CO2 v rozmezí asi 200 - 300 ppm.
B) Současná koncentrace je asi 415 ppm a lidstvo k tomu ročně 40 - 50 miliard tun přidává (více, jak 2%). Tím, že právě koncentrace CO2 přímo způsobuje skleníkový efekt a tím rohoduje o teplotě atmosféry, je její snížení zcela klíčový prvek k udržitelnosti klimatu.
C) Pokud bychom okamžitě přestali emitovat CO2 (což je zcela nereálné) stále by teplota stoupala. Proto je odchytávání CO2 zcela klíčovým systémem, pokud se máme zachránit.
D) Cena celého bude velmi vysoká, ovšem je to zcela neptrný zlomek ceny, kterou by muselo lidstvo zaplatit, pokud by neudělalo nic.
Richard Vacek
23.7.2021 14:27 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Atlantik_(klimatologie)
Pavel Hanzl
23.7.2021 14:48 Reaguje na Richard VacekČlověk se vyvíjel hlavně v dobách ledových, kdy v Africe byla možná pohoda.
Richard Vacek
23.7.2021 17:19 Reaguje na Pavel Hanzlhttp://moravske-karpaty.cz/prirodni-pomery/flora/vyvoj-vegetace-v-holocenu/
Pavel Hanzl
23.7.2021 18:44 Reaguje na Richard VacekTak nevím, v žádném grafu světové teploty žádný takový zub nevidím.
Ale to je v pořádku, řeší se světová teplota a ne ČR.
U nás samozřejmě nějaké oteplení není problém, ale codál, až teplota půjde o +4 - +5°C nahoru?
Richard Vacek
23.7.2021 20:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.7.2021 20:28 Reaguje na Richard VacekDnes jsme úplně někde jinde a počasí nám může s horkem naservírovat ještě sucho.
To nikdo neví.
Samozřejmě Evropa snese vyšší teplotu než dnes, ale to oteplování eskaluje a nemá konce. +6°C do konce století (velmi konzervativní odhad) nemůže přežít. Vysvětluji to posté a snad naposled.
Petr Eliáš
24.7.2021 10:12 Reaguje na Richard VacekEvropa:
https://www.researchgate.net/publication/295667339_The_temperature_of_Europe_during_the_Holocene_reconstructed_from_pollen_data
Globál:
https://www.nature.com/articles/s41597-020-0530-7
r b
23.7.2021 17:01 Reaguje na Pavel Hanzlpretoze nas ekosystem zacal vznikat po poslednom masivnom vyhynuti dinosaurov - ked nastal dramaticky rozvoj cicavcov
od tej doby dramaticky klesla ako globalna teplota tak aj koncentracia CO2 (v tom case to bolo ~1500ppm - lisi sa podla zdrojov od 1000~2000ppm)
vznik cloveka mozeme datovat rozne, ale +- je zhoda na cca 10mil rokov (ked sa od nas odclenili sucasne ludoopy)
Pavel Hanzl
23.7.2021 19:45 Reaguje na r bDnes jsme v obou parametrech na špičce a otázkou je, kdy začne ekosystém masivně kolabovat. Možná už začal.
Jirka Černý
23.7.2021 09:56 Reaguje na Pavel HanzlJirka Černý
23.7.2021 10:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.7.2021 10:40 Reaguje na Jirka ČernýKarel Ploranský
24.7.2021 15:00 Reaguje na Pavel HanzlKoho zajímá, jestli je na Zemi dost místa?
MÍSTA, toho lidi moc nepotřebují. Mnozí dokonce považují za velmi dobré žít ve velkoměstech, kde je hustota zalidnění extrémní.
Ze států je největší počet obyvatel na km2 v Monaku - a tam by rád bydlel skoro každý. I když je tam hustota zalidnění víc než 300x (!) větší než světový průměr...
Takže problém, který se tu řeší, jaksi není o tom, že bychom se na chudinku Zemi nemohli vejít. My o voze, vy o koze.
Podle vás klimatickou změnu nevyvolávají samotní lidé, ale spalování fosilního paliva.
Chápete vůbec, jakou jste napsal volovinu?
Proč asi se toho fosilního paliva spaluje čím dál víc, když ne kvůli rostoucímu počtu lidí, kteří potřebují jíst, topit, jezdit, mít nějaký oděv, nějaké to nářadí, atd., atd.?
Vysvětlete nám to!
Pavel Hanzl
24.7.2021 16:08 Reaguje na Karel PloranskýRůst emisí táhne Čína, kde moc lidí nepřibývá.
Jenže Číňan, který jezdil celý život na kole má sice jen jednoho syna, ale ten už musí jezdit autem.
Ten problém je v celkově bohatnoucí populaci lidí ve vyspělých zemích, nejvašší emise na člověka jsou v ropných, tj. bohatých zemích.
Somálec, který s kravkou obdělává kousek země a má 8 hladových děcek, toho fosilu skutečně moc nespálí.
vladimír šmídl
25.7.2021 04:08 Reaguje na Pavel Hanzlo více než sto milionů.
Pavel Hanzl
25.7.2021 09:45 Reaguje na vladimír šmídlNe, nemyslel jsem to vážně.
Jen opakuji, že problém je spalování fosilu a ne počet lidí. Tj. jejich zvyšující se nároky na energii a mobilitu.
Proto se EU zaměřuje ne tyhle oblasti.
A takových věcí jsou po světě rozeseté milióny, kde by jednoduchým opatřením, které zvládne realizovat každý blbý inženýr, ušetřili procenta a desítky procent energie.
Pavel Hanzl
23.7.2021 11:48 Reaguje naJenže v dnešní době musíme dělat ty malá i velká opatření současně, k tomu zablokovat pálení fosilu i za dost vysokou cenu.
Bo neni čas.
Jiří Svoboda
23.7.2021 16:45 Reaguje naBohužel se často setkávám se situací, že za vrcholného odborníka je považován ten, který důsledně a často nesprávně aplikuje poučky ze školy a nepřipustí jakoukoli jinou možnost.
Pavel Hanzl
23.7.2021 19:01 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
24.7.2021 09:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.7.2021 09:54 Reaguje na Jiří SvobodaTohle by zvládli snad jen špičkoví ruští demagogové, čili nic.
Jarka O.
23.7.2021 10:29Co me celkem zajima, je energeticka narocnost dopravy k tem skladkam, kolik emisi vseho vzniklo pri budovani a bude vznikat pri udrzbe a jestli je EIA na tyto stavby a jaky je ekologicky dopad a ekologicka stopa tech staveb. Jestli neni jednodussi jit jinou cestou..
Pavel Hanzl
23.7.2021 10:41 Reaguje na Jarka O.A jakou jinou cestu máte na mysli??
Jiří Svoboda
23.7.2021 16:49 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.7.2021 19:06 Reaguje naJá to přičítám ruským demagogiím, které právě tohle se snaží lidem natlačit do hlav. Vše znevěrohodnit, rozeštvat, představovat prosperující Západ jako prolhané, zkorumpované a krachující Rusko.
Jarka O.
23.7.2021 19:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.7.2021 20:02 Reaguje na Jarka O.Vymírání korálů kvůli teplejší vodě je přece úplně jiný proces a jinak probíhá.
Přebytky peněz i nedostatky jsou přece staré jak lidstvo samo, Západ prosperuje, ale problémy má a vždy mít bude, jinak vůbec nevím, co mi chcete sdělit.
Některé národy se množí, některé vymírají, to je taky normání, ne??
Po válce nastává oživení zcela pravidelně, ne?
Jarka O.
24.7.2021 11:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.7.2021 16:13 Reaguje na Jarka O.Franta zemře na infarkt a Pepu klepne pepka.
Nejrychleji vymírající národ světa jsou Rusové, je to především alkoholem a drogami (největší konzument heroinu). O Bulharech nevím nic, to bude spíš emigrací. U nás to na průměr dotahují cizinci, v celé EU taky.
Jarka O.
24.7.2021 18:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.7.2021 20:51 Reaguje na Jarka O.Pavel Hanzl
23.7.2021 21:49 Reaguje naJá si takových kampaní prožil něurékom a myslím si, že je poznám na první phled.
Základem je, že nemají elementární logiku.
Jenže OZE a elektromobilita ji má velmi jednoduchou a dost krutou.
Musíme máknout na všech frontách a možná máme šanci. Jinak jdeme do dupy stoprocentně.
Jak prosté milý Watsone, toho netvora jsme vydráždili už dost......
Jarka O.
24.7.2021 11:07 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.7.2021 16:29 Reaguje na Jarka O.Uhlí se ukládalo milióny let hlavně proto, že tehdy neexistovalo tolik dřevokazných hub nebo termitů a uhelnatění probíhalo velmi dlouho.
Dnes se neuloží ani ťok.
Jarka O.
24.7.2021 18:47 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.7.2021 20:58 Reaguje na Jarka O.Meniralizece CO2 probíhá milióny let. Zkuste si na stůl nakreslit čáru dlouhou 100 let (třeba 1 cm) a k tomu jeden milión. Bude dlouhá 100 metrů.
Jarka O.
24.7.2021 21:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.7.2021 10:03 Reaguje na Jarka O.Nula celá nic.
Ale sama sopka vychrlí CO2 v obrovských objemech.
V podloží pralesa žádné uhlí nevzniká, dřevo sežerou termiti a půdy jsou tam dost jalové.
Proto po vykácení má problém s obnovou.
Několik metrů hluboké vykopávky můžou být jen v zápavových oblastech, s uhlíkem to nic společného nemá.
My spalujeme uhlík uložený milióny až stamilióny let (dle rozboru radioaktivního izotopu), takže není oběhový ani superpomalu.
Pavel Hanzl
24.7.2021 21:03 Reaguje na Jarka O.Za 12 let už pocítíme klimatickou změnu celekem asi i osobně.
K vaření máme ještě dost dlouhou dobu, z nás se toho asi nikdo nedožije.
Ten ďábel sedí je v tom rozjetém vlaku.
Ten se už rozjíždí a nabírá rychlost. Pro lidský věk pomalou, pro civilizaci ale vražednou, nehovořím o geologii.
Jarka O.
24.7.2021 21:26 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.7.2021 21:32 Reaguje na Jarka O.proč myslíte, že klima problém nebude, když se jím stává už teď a to si teprv netvor protahuje drápy?
Žádný Bůh slitování není.
Pavel Hanzl
25.7.2021 10:06 Reaguje na Jarka O.Já vím, já straším.
Bohužel, je to realita, které se normální člověk bojí a proto si ji nechce připustit.
Jaroslav Studnička
25.7.2021 10:37 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.7.2021 13:02 Reaguje na Jaroslav StudničkaTo je blbý, ale co když je pravdivá? Taky kriminál?
Jiří Svoboda
24.7.2021 09:40 Reaguje na Pavel HanzlMáme tu i pojem klimaskeptici, což jsou ale spíše přiléhavěji klimakverulanti nebo klimachaotici, kterým chybí opora o fyziku a nechají si cokoliv nakukat.
Pavel Hanzl
24.7.2021 09:52 Reaguje na Jiří SvobodaPokud byste celý systém detailně prostudoval zjistil byste, že je dávno oponován a dávno všichni kritici všechno stokrát obrátili naruby.
Pokud někdo v normální zemi investuje milióny, tak si velmi pečlivě zjistí, jestli to nemá nějaké nejasné chyby.
Pokud je to stát, tj. politici, o to více, protože opozice na tyhle chyby čeká a okamžitě je danému jedinci omlátí o hlavu.
Jmenuje se to DEMOKRACIE, u nás pojem víceméně neznámý.
Richard Vacek
23.7.2021 11:54Kdyby raději vyhozené prostředky věnovali na stavbu pyramid aby se návštěvníci po další staletí mohli obdivovat našemu stavitelskému mistrovství.
Miroslav Vinkler
23.7.2021 12:25gram ekvivalentu CO2 / kWh
Uhlí 1001
Ropa 840
Zemní plyn 469
Jaderná energie 16
Bioenergie 230
Geotermální energie 45
Solární (fotovoltaická) 46
Solární (koncentrovaná) 22
Větrná energie 12
Mořská energie (z vln apod.) 8
Vodní energie 4
Jak pane Hanzle vidíte, zase jste totálně out.
Pavel Hanzl
23.7.2021 14:33 Reaguje na Miroslav VinklerJen nevím, jak se ten ekvivalent počítá.
FV panel se dělá ze skla a dalších materiálů a jejich těžba a tavba se provádí fosilní energetí, likvidace taky.
Co až bude všechna tahle energie z OZE? Pak ten ekvivalent budevelmi blízko nule. Ovšem u fosilu se nezmění.
Jiří Svoboda
23.7.2021 16:50 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.7.2021 18:29 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
24.7.2021 20:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.7.2021 21:04 Reaguje na Jiří SvobodaJaroslav Studnička
24.7.2021 21:16 Reaguje na Pavel HanzlV ČR jsme snad měli na svých jaderkách havárii ve stupni 7?
Jaroslav Studnička
25.7.2021 10:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.7.2021 11:17 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
25.7.2021 13:23 Reaguje na Pavel HanzlTak toho jste schopen pouze vy...
vladimír šmídl
25.7.2021 04:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.7.2021 11:27 Reaguje na vladimír šmídlPro výrobu potřebujete vytěžit hodně křemíku na skleněnou desku (není to technický problém, pece se dají rozpalovat zeleným vodíkem) a zbytek obstará elektřina (taktéž z OZE).
Problém by byl v mikrokoncentracích germania a jiných vzácných kovů, které by se teoreticky taky mohly těžit pomocí energie z OZE.
Klíčem k úspěchu ale bude recyklace vypálených panelů (samozřejmě pomocí OZE), potom by byl podíl vstupních surovin minimální.
Pavel Hanzl
23.7.2021 14:42 Reaguje na Miroslav VinklerV tom se asi shodneme.
Jenže vy kritizujete inženýrské postupy, které chtějí čistší energie, bojovat s CO2 metodou CCS, recyklovat odpad a další postupy shrnuté v Green dealu.
Prý je to nesmysl a pitomost a blbost atd. atd. atd.
Tak jakou cestou to teda má jít? Jádro s obrovskými problémy s bezpečností, gigainvestice i odpadem??
A co zbytek? Plasty, CO2 z dopravy i průmyslu, odpady atd. atd. atd.??
Já navrhuji náboženství Gaia, což by bylo skutečně komplexní řešení, ovšem ani tohle se vám nelíbí.
Miroslav Vinkler
23.7.2021 19:00 Reaguje na Pavel HanzlRecyklovat odpady jde EU pouze hubou. Od té doby co Čína stopla dovoz plastových odpadů se vozí jinam, včetně elektroodpadů, kde nedělají problémy . Asie, Afrika.
Další extra chujovinou je protěžování elektromobility a rigidní boj proti spalovacím motorům. To je hodno pobytu v ústavu pro duševně choré.
Absolutně se nedodržuje to k čemu se všechny země zavázaly -princip trvale udržitelného rozvoje, jako vyváženého poměru mezi ekonomickým růstem, sociální soudržností a životním prostředím. Pokrytectví non plus ultra.
O ostrakizaci jádra tady padlo hodně slov takže se nerozepisuji.
I vy byste si měl povšimnout, že vnitřní problémy EU/USA se zastírají tím, že se hledá vnější nepřítel, který za všechno může./čehož vy jste skvělým důkazem/
Tady alternuje Rusko s Čínou, podle toho co se právě Bruselu/Washingtonu hodí.
Ve stručnosti asi všechno.
Pavel Hanzl
23.7.2021 20:05 Reaguje na Miroslav VinklerJá se ale ptal na jiný a lepší eystém, než vymyslela a dělá EU. Kritika je vaše parkete, ale to fakt dokáže každej trúba.
Miroslav Vinkler
23.7.2021 19:28Zastavte šílenství s elektroauty na baterky, dokud je čas!
Pět důvodů, proč je sázka na elektromobily na baterky slepou cestou. Ideologií, nikoliv chytrým řešením.
Jenom úvodem, než mě začnete lynčovat. Miluji přírodu. Vysázel jsem nespočet stromů. Poctivě třídím odpad. Připouštím, že ke klimatické změně přispívá činnost lidstva. Chápu tedy úsilí o snižování škodlivých emisí.
1. Děti jako otroci
Začnu hrou na city. Aby měl bohatý Evropan ve svém luxusním elektromobilu dobrý pocit, kolik toho udělal pro záchranu planety, musí asi tak dvanáctiletý chlapec v africkém Kongu vlézt do stometrové štoly a ručně vytěžit kobalt. Jedno auto ho potřebuje zhruba deset kilogramů.atd.
2. Chudí dotují bohaté
Tolik módní elektromobilita je ve skutečnosti jen pro bohaté. Alespoň zatím. Auto na baterky stojí dvakrát tolik co stejný model se spalovacím motorem. Škodovácký Enyaq, který stojí 1,2 milionu, se nejlépe prodává v Německu, Nizozemsku a v Norsku. Tedy v bohatých zemích, kde stát poskytuje dotaci v přepočtu až 200 tisíc korun ...
3. Malá auta do měst? Ale kdeže, obří SUV!
Automobilky jsou k výrobě elektroaut tlačeny nařízením EU. Ta vyžaduje, aby vážený průměr oxidu uhličitého ze všech prodaných vozidel byl maximálně 95 gramů na kilometr. Za každý gram navíc se platí pokuta 95 eur z každého prodaného auta. Aby se automobilka do limitu vešla, musela by dnes dělat auta se spotřebou 3,8 litru benzinu na sto kilometrů. Takové spalovací motory neexistují....Kromě toho se zatím neví, co s bateriemi. Jejich recyklace je možná tak z 20 procent.
4. Čistá krajina v EU = závislost na Číně
Elektromobily potřebují ke své výrobě hodně vzácných, a tudíž drahých kovů. Ložiska těchto kovů jsou většinou v Africe, Asii nebo Latinské Americe či Austrálii. Africké doly, které má Evropa nejblíž, dávno koupili Číňané. Pokud jste někdy viděli fotografie obřích povrchových dolů na lithium nebo měď, nic takového byste asi v Evropě za domem nechtěli. Proti tomu je polský hnědouhelný důl Turów malá jamka v zemi.
5. Nulové emise? Lež
EU stanovila, že elektromobily mají nulové emise. Jak k tomu došla? K výpočtu používá pravidlo tank-to-wheel (z nádrže na kolo), tedy od nabití baterky po vybití pohybem auta. To je ovšem úmyslná slepota.
Když se podíváme na energetickou náročnost elektroauta od jeho výroby přes provoz až po recyklaci – technici tomu říkají od kolébky po hrob (from cradle to grave) – vidíme férovější výpočet. A to už elektroauta zdaleka tak zeleně nevycházejí. Kdyby dnes všech pět milionů aut v Česku přešlo na baterky, potřebovali bychom podle výpočtu ČVUT dalších devět temelínských reaktorů...
celé zde :
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zastavte-silenstvi-s-elektroauty-na-baterky-dokud-je-cas-170399#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=z0YnAj4PoIa-202107231706&dop_id=170399&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Jarka O.
23.7.2021 19:39 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
23.7.2021 20:11 Reaguje na Jarka O.Nejste závislí na dlouhé dobíjení velké baterie.
Jaroslav Studnička
23.7.2021 22:19 Reaguje na Pavel HanzlNapř. v případě Hyundai motor 1.6 GDI, to je mrňous.
Pavel Hanzl
24.7.2021 08:09 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
24.7.2021 09:03 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.7.2021 09:45 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
24.7.2021 18:03 Reaguje na Pavel HanzlNicméně já reagoval na váš "malý benzíňák".
Malý benzíňák má benzínová sekačka na trávu. Hybrid mívá zcela běžný spalovací motor.
Pavel Hanzl
24.7.2021 21:34 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
24.7.2021 23:25 Reaguje na Pavel HanzlRaději si to přečtěte znovu...
Pavel Hanzl
25.7.2021 11:18 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
25.7.2021 13:25 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.7.2021 15:35 Reaguje na Jaroslav StudničkaPokud ani tohle nechápete, máte smůlu.
Karel Ploranský
25.7.2021 16:26 Reaguje na Jarka O.To kouzlo spočívá v tzv. rekuperaci. Najděte si někde, co to je, vysvětlovat takovéhle základní pojmy nehodlám.
Pavel Hanzl
23.7.2021 20:21 Reaguje na Miroslav VinklerKdyž se rozvíjela železnice, velké množství panikářský článků tvrdilo, že člověka zabije vysoká rychlost a když ne, zadusí se kouřem z lokomotivy.
Ovšem citová demagogie je dost síla. V Nigérie dvanáctiletí kluci těží cokoliv prodatelného v příšerných podmínkách, s žádným OZE ani elauty to nic společného nemá. Taky pracují na ropných polích, což taky nebude žádná fajnovka.
Jaký vývoj má ten váš fosil?
Podstatný rozdíl až zcela zásadní je v tom, že všechny kovy (především vzácné) se dají recyklovat, kdežto fosilní uhlík nikoliv. Navíc nová Muskova baterie je bezkobaltová.
Co budete sepisovat, až se elauto vyrobí včetně baterie z energií z OZE a na jeho výrobu se použije z 90% recyklovaná surovina??
Pavel Hanzl
23.7.2021 21:40 Reaguje naZcela podstaný rozdíl je v tom, že tenkrát nehrozila klimatická tragédie, kdežto dnes hrozí velmi silně.
Pavel Hanzl
24.7.2021 16:35 Reaguje naJestli se mu to podaří není jasné, ale s ropáckými názory i jednánám rohodně NE.
Někdo se prostě snaží a někdo jen kritizuje a podráží nohy zezadu. Normálka.
Miroslav Vinkler
24.7.2021 21:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.7.2021 21:37 Reaguje na Miroslav VinklerJá vím, jsem naivní, ale vývoj k tomu směřuje.
Důležité bude, jak úspěšně to dokážou ropáci celý sabotovat.
Pavel Hanzl
23.7.2021 20:35 Reaguje na Miroslav VinklerJá miluji tu vaši až bytostnou iracionalitu.
Zkuste popsat situaci, ve ktré by tohle mohlo nastat.
Já znám jen jedinou. Poslal by nám to celé Jyrka Paroubek ze svého Marsu. Ovšem pravděpodobnost odhaduji na absolutní nulu.
Jaroslav Studnička
23.7.2021 21:31 Reaguje na Pavel HanzlKdyž si ten odkaz otevřete, sám se o tom přesvědčíte. Následně můžete konfrontovat autora článku.
Pavel Hanzl
23.7.2021 21:41 Reaguje na Jaroslav StudničkaPavel Hanzl
24.7.2021 07:24 Reaguje naPavel Hanzl
23.7.2021 20:37https://www.seznamzpravy.cz/clanek/studie-vyvraci-mytus-o-elektromobilech-opravdu-vyprodukuji-mene-emisi-170264
Miroslav Vinkler
24.7.2021 08:31 Reaguje na Pavel HanzlJádro sdělení ve vašem odkazu je :
"Problém je však výroba elektromobilu, která je stále o něco náročnější na emise oxidu uhličitého než výroba tradičního vozidla. Uhlíkovou náročnost elektromobilů by mohla snížit recyklace baterií."
A šídlo je z pytle venku. Baterie se dnes nevyplatí recyklovat a taky to nikdo nedělá, mimo jedné štace ve Švýcarsku placené z grantu.
Prostě se pohodí, nejlépe v rozvojových zemích, a koupí se nová.
Pro vaši informaci baterie váží 500-600 kg a pro její výrobu musíte vytěžit tisíci násobně více rudy ze které získáte lithium, kobalt, vanad, měď apod.
Fosilní palivo a jeho dobývání a přeprava potrubím je proti tomu výrazně méně zatěžující ŽP. Ale to vy nevidíte, protože nechcete.
Pavel Hanzl
24.7.2021 09:01 Reaguje na Miroslav VinklerDnes se málo recykluje, dnes se těží bambilióny surovin, dnes se používá fosilní energie.
Jenže OZE i elektromobilita je systém budoucnosti. A nikde není napsané, že se musí pořád jezdit na těžké lionky.
Zkuste se přenést na začátek minulého století:
Kupovat automobil je úplná blbost, je to drahé a ještě to žere nedostatkový benzín. Štýrského valacha napasu na louce za barákem a není k tomu potřeba žádná fabrika se stovkami dělníků.
Ptám se posté a zase zbytečně. Jaký jiný systém byste navrhoval?
Karel Ploranský
24.7.2021 15:20 Reaguje naAktivista se nemůže zdržovat tím, že by četl něco co je zastaralé, protože to napsal nějaký pan Faraday už před málem 200 lety.
Aktivista musí být především aktivní a musí podporovat nové myšlenky.
Když se ukáže, že to byly hloupé myšlenky, nevadí - stejně nadšeně začne podporovat jiné nové myšlenky.
Důležité je NĚCO PODPOROVAT - co to je a jestli je to dobré, to není podstatné.
Pan Hanzl už pár takových pootočení korouhve předvedl.
Pravda, trochu se začal odchylovat od těch dřívějších témat a dělit pozornost. Teď se od boje za klima nechává odvádět kvůli boji proti Rusku.
Pavel Hanzl
24.7.2021 16:37 Reaguje na Karel PloranskýKarel Ploranský
25.7.2021 16:02 Reaguje na Pavel HanzlJeden příklad je ale nesporný. Ještě dost nedávno jste velmi nekriticky vynášel do nebe elektromobily a všechny problémy s spojené s elektromobilitou jste prohlašoval za naprosto marginální a vyřešené. Teď už alespoň uznáváte, že nějaké jsou a k jejich vyřešení je ještě třeba vývoj.
Pak jste se zakoukal do výroby vodíku a prezentoval její technologii jako kompletně zvládnutou a zralou ke komerčnímu využití (tj. ekonomicky únosnou). Což možná někdy nastane, ale pochybuji, že vývoj bude dost rychlý na to, abychom se toho dožili.
Atd., atd.
Pavel Hanzl
27.7.2021 08:19 Reaguje na Karel PloranskýTo pak působí dogmaticky.
Samozřejmě není vše hotové a bezproblémové, ale důležitý je konečný cíl, ten považuji za správný.
Je mi jasné, že cesta má hodně hrbolů a zatáček, ale k tomu cíli vede.
Vadí mi lidé, kteří pouze kritizují, špiní, hyenizují a sami žádnou cestu nenabízí.
Sami sice tvrdí, že uhlí a ropa je fuj, ale OZE je ještě horší.
Tyhle kritizuji.
Jaroslav Studnička
24.7.2021 21:17 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
25.7.2021 08:25 Reaguje na Pavel HanzlVysvětlování vám nepomůže :-)
Pavel Hanzl
25.7.2021 11:20 Reaguje na Jaroslav StudničkaPavel Hanzl
25.7.2021 10:13 Reaguje nagravimetrická hustota:
olovněná baterie 50 Wh/kg
lionka dnešní 270
li-S 600
li-O2 1000
li-O2 až? 11.000
benzín 13.000
vesmír 99(150) 11/2020
Pavel Hanzl
25.7.2021 10:35 Reaguje naPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Pavel Hanzl
27.7.2021 08:22 Reaguje naPavel Hanzl
24.7.2021 09:17 Reaguje na Miroslav VinklerExistuje ale ucelený a velmi propracovaný systém, jakým se můžeme vyhnout tragédie z přehřátí klimatu a dopracovat se k ekologicky vyrovnaném životu na Zeměkouli.
Jmenuje se to Green deal a vy to stále kritizujete, aniž byste to četl.
Karel Ploranský
25.7.2021 16:10 Reaguje naJenže ono to vlastně vůbec není k smíchu, je to smutné.
Rozdíl je totiž v tom, že soudruzi sepsali blábol plný prázdných frází, ale tím to v podstatě skončilo. Škody nenastaly.
Ten dnešní blábol ale slouží jako pláštík, který kryje záměr promrhat astronomické částky bez toho, že by existoval solidně podložený předpoklad takového výsledku, který by tu enormní výši těch výdajů ospravedlnil.
Natožpak jistota...
Vladimir Mertan
24.7.2021 14:57Miroslav Vinkler
24.7.2021 18:52 Reaguje na Vladimir MertanPavel Hanzl
24.7.2021 21:24 Reaguje na Vladimir MertanVytrháme asfalt z měst a stane se co? Budeme jezdit po makadamu a prudce se zvýší prašnost.
Nasadíme všude stromy (ve městech už místa moc není) a stane se co?
Budeme je muset stále zalívat, jenže nebude voda.
Mezitím vám stoupne teplota přes +35°C, Aralské jezero vyschne velmi svižně a sromy ve městech uschnou.
Tím to začíná. V dalším kroku půjde teplota v letních extrémech přes +40°C a to bude kolabovat úplně vše, včetně lidí.
Dobře, deset let se s tím bojovat dá.
Jak stoupne teplota přes +50°C nepřežije to žádný strom v ČR a lidé budou chodit ve skafandrech.
Mezitím se totálně rozpustí permafrosty a CO2 naběhne na úroveň normální ve druhohorách, což je konec současného ekosystému země.
Mám pokračovat? Dál se neví, konec nezná nikdo. Limitou je Venuše??
"Zatímco na Zemi se vyvinuly nespočetné formy života, je Venuše doslova pekelnou planetou. Pod jejími oranžově-žlutými mraky z kyseliny sírové dosáhl skleníkový efekt apokalyptických rozměrů".
Jarka O.
24.7.2021 21:37 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.7.2021 21:39 Reaguje na Jarka O.Vladimir Mertan
25.7.2021 07:52 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.7.2021 10:14 Reaguje na Vladimir MertanPetr Eliáš
25.7.2021 10:16 Reaguje na Vladimir MertanJarka O.
25.7.2021 08:29 Reaguje na Pavel HanzlPetr Eliáš
25.7.2021 10:10 Reaguje na Jarka O.1) Merkur je Slunci ještě blíže a přitom na Venuši panují vyšší teploty.
http://planety.astro.cz/soustava/1861-planety-slunecni-soustavy
https://solarsystem.nasa.gov/resources/681/solar-system-temperatures/
2) Kyselina sírová se v atmosféře nachází:
Sulfuric acid is produced in the upper atmosphere by the Sun's photochemical action on carbon dioxide, sulfur dioxide, and water vapour.[48] Ultraviolet photons of wavelengths less than 169 nm can photodissociate carbon dioxide into carbon monoxide and monatomic oxygen. Monatomic oxygen is highly reactive; when it reacts with sulfur dioxide, a trace component of the Venusian atmosphere, the result is sulfur trioxide, which can combine with water vapour, another trace component of Venus's atmosphere, to yield sulfuric acidl.,,
https://en.wikipedia.org/wiki/Atmosphere_of_Venus
3) Myslíte, že si skleníkový efekt bere na noc volno? To jako fakt? :-)
Jarka O.
25.7.2021 12:32 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
25.7.2021 12:55 Reaguje na Jarka O.Petr Eliáš
25.7.2021 13:04 Reaguje na Jarka O.2) Jste schopná doložit měření noční ,,zimi,, na Venuši? Zatím všechna měření dokládají, že na Venušině denní i noční straně jsou teploty cca stejné. Ale třeba máte přesnější měření... (vím že nemáte, prostě jen kecáte kraviny)
3) No tak doložte nějaká vlastní měření množství vitriolu ne? Jeďte se tam podívat a přineste důkaz že to tak není. Sorry jako, ale dokud nebudete mít důkaz, tak raději budu věřit sondám a měření. :-)
Water vapor on Venus:
https://www.sciencedirect.com/topics/earth-and-planetary-sciences/venus-atmosphere
Jarka O.
25.7.2021 15:52 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
26.7.2021 07:51 Reaguje na Jarka O.Pavel Hanzl
25.7.2021 10:19 Reaguje na Jarka O.Ale na likvidaci lidské civilizace bude stačit nárůst o mrzkých +10°C velmi spolehlivě i s rezervou.
A to můžeme stihnout ještě v tomhle století, pokud by se to nepodařilo, určitě v dalším.
Pavel Hanzl
24.7.2021 21:40 Reaguje na Jarka O.Ale lidstvo to má nahnutý asi fest.
Karel Ploranský
25.7.2021 15:49 Reaguje na Pavel HanzlS člověkem se to totiž nahýbá o hodně pomaleji než s jinými tvory. Je to bestie, která si i při těch +10 stupních navíc zase nějak poradí...
Problém rozhodně není v tom, že by lidstvu hrozilo vyhynutí. Problém je v tom, že se mu bude žít hůř než se mu žilo doposud a než by se mu mohlo žít, kdyby se choval rozumněji.
Pavel Hanzl
26.7.2021 15:45 Reaguje na Karel PloranskýPokud by teploty stoupaly dle všeobecných předpokladů stále stejně, nastane napřed kops civilizace a vymření podstatné části obyvatel, ale někdo přežije.
V polárních oblastech je místa dost, otázkou ale je získávání potravin, půda tam úrodná není.
Další oteplení zažene poslední lidi do bunkrů a krytů, to je ovšem pouze čirá fantazie.
Vladimir Mertan
25.7.2021 08:05 Reaguje na Pavel HanzlJarka O.
25.7.2021 08:34 Reaguje na Vladimir MertanPavel Hanzl
25.7.2021 10:25 Reaguje na Jarka O.U nás se tomu říká, že jim tou kapkovou závlahou především kape na karbid.
Jarka O.
25.7.2021 12:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.7.2021 12:52 Reaguje na Jarka O.Nevím, co máte se Špilberkem, mým prapradědou, Čínou a uhlím i JED, máte to domatlané do pár vět s nejasným významem.
Chtěla jste něco sdělit, nebo jen blábolíte?
Pavel Hanzl
25.7.2021 10:22 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
25.7.2021 08:08Skôr by sa mali vedci zamerať na zistenie spôsobu, ako uhlík uložiť do pôdy. Bolo by to oveľa užitočnejšie, ako ho ukladať niekam do čadičových štruktúr. Tak napríklad uhlíkom obohacujeme pôdu pri zaorávaní slamy a rastlinných zbytkov a pri hnojení maštalným hnojom. To ale nie je taký lukratívny biznis ako priemyselné zachytávanie CO2.
Jarka O.
25.7.2021 08:40 Reaguje na Vladimir MertanPavel Hanzl
25.7.2021 10:28 Reaguje na Vladimir MertanAle uhlík do půdy musí zapravovat zemědělec a ten má jiné starosti, navíc ten objem je velmi omezený a v souhrnu by dělal jen něco málo nad nulou.
Miroslav Vinkler
25.7.2021 11:21Než bychom se starali o o přirozenou obnovu půdy tak raději dáváme přednost technokratickým řešením v článku zmiňovanými.
Což je nejen zbytečné, ale ve svém důsledku také škodlivé jak pro ŽP, tak i pro další rozvoj naší společnosti.
Válka v Afghánistánu stála USA komplet kolem 2 bil. USD.
Za tuto částku by Aralské jezero bylo kompletně obnovené a ještě by vám tak polovina zbyla.
Ale to by nesměli být lidé typu pana Hanzla, který píše :" Dobře. Za gigantické peníze napumpujeme vodu do Aralského jezera. Stane se co? NIC."
Pane Hanzle - dostáváte pětku a propadáte z předmětu ekologie, to i cikán Masarovič , nejlepší žák třídy z povídky Šimka a Grosmana "Jak jsem se stal učitelem" , je vedle vás profesor.
Pavel Hanzl
25.7.2021 11:47 Reaguje na Miroslav VinklerJen jsem stále nečetl vaši představu, jak by to mělo fungovat, i když jste zkritizoval ÚPLNĚ VŠECHNY postupy, které kdokoliv jiný vymyslel a hlavně je snaží realizovat.
Koncem minulého století vyhlásili vůdci muslimského světa naší civlilizaci oficiálně teroristickou válku. Prvním útokem bylo
11. září, pak vlaky v Madridu a autobusy v Londýně. Tím se to mělo otevřít celé, Afgán byl centrum výcviku i politického krytí a pokud by to Ammeričani razantně nezařezali, jedou bombové útoky po celé Evropě, ČR nevyjímaje.
Bylo by to lepší a levnější??
Ajattoláhové tehdy vyzývali, aby "všichni mudžahínové napadali bombami města hříchů v USA i Evropě". Všichni se smáli a pak přišlo 11. září.
Koncept civilizování Afgánu byl velmi podobný tomu, jaký Američani úspěšně realizovali v Japonsku a Německu po válce.
Tehdy se to velmi podařilo a tyhle země jsou dnes stabilní demokracie, v Afgánu to prostě nevyšlo. Důvody jsou na jiný příspěvek.
Pavel Hanzl
25.7.2021 12:06 Reaguje na Miroslav VinklerTo je systém, teorie, projekt a cíl celého snažení.
To, co se skutečně daří realizovat (obrovský rozvoj OZE a tím snižování emise CO2 atd.) vy zásadně ignorujete, ale to, co se nadaří mohutně rozmazáváte a děláte z toho proncip.
Takhle funguje ruská demagogie, je to bod C): záměna hladiny významnosti, někdy přímo záměna skutečného významu dějů.
Pavel Hanzl
25.7.2021 12:07 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/frantisek-n-elfmark-zelena-dohoda-green-deal-cesta-k-
zelene-budoucnosti
Miroslav Vinkler
25.7.2021 13:07 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.7.2021 14:43 Reaguje na Miroslav VinklerTen pán to pouze vysvětluje naší ropácké společnosti, která bere informace pouze z ruských demagogií.Ty píší jen o jednání EU (a vždy zásadně negativně), o Rusko se zcela zásadně nezmiňují.
Zkuste si projít svoje příspěvky a zjistíte, že máte pouze jedno téma. Plivat na Unii a na celou ekologii.
Miroslav Vinkler
25.7.2021 13:12 Reaguje na Pavel HanzlA ta nám rapidně klesá, což znamená, že úspěšně pořezáváme větev na které sedíme.
Druhým absolutně objektivním údajem je produkce antropogenních odpadů, která na rozdíl od biodiverzity strmě roste.
Všechno ostatní Green Dealy , jímání CO2, elektromobilita, cirkulární ekonomika a jiné idiotismy jsou úplně k ničemu.
To proto, že neřeší příčiny, ale následky a ještě blbě.
Pavel Hanzl
25.7.2021 14:38 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
26.7.2021 20:57 Reaguje na Miroslav VinklerBohužel, ropáci jsou stále ještě silnější a ta pila stále řeže.
vaber
26.7.2021 08:40tenhle svět už nic nezachrání ,blbost zvítězila,
ale někdo si nahrabe ,
bude to krásné mít hodně peněz na zničené planetě, kde nebude možno pořádně žít
Pavel Hanzl
26.7.2021 09:00 Reaguje na vaberMiroslav Vinkler
26.7.2021 09:06 Reaguje na Pavel HanzlJak známo, kde není kupující , není ani prodávající.
Pavel Hanzl
26.7.2021 15:48 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
26.7.2021 18:53 Reaguje na Pavel Hanzlvaber
26.7.2021 20:42 Reaguje na Pavel Hanzllékaři tomu říkají stihomam nebo paranoia ,strašná nemoc,
kdo kupuje dřevo z pralesů,kdo kupuje palmový olej, když je poptávka bude se prodávat, to je zákon kapitalizmu
Pavel Hanzl
26.7.2021 20:55 Reaguje na vaberVy tu tvrdíte, že ekologie je bůhvíjaký kšeft, jenže to je nesmysl. OZE a celá infrastruktura stojí gigantické peníze, jenže produkuje funkční, čistou energii.
Kdežto ropa a uhlí jsou dávno odepsané systémy, které produkují kromě fatálích emisí a všemožných jedů taky gigantické množství peněz, které končí v kapsách ropácké oligarchie.
A ona za to produkuje tyhle demagogie, bod A) zní: z vlastních špinavostí obviníš nepřítele.
Pavel Hanzl
27.7.2021 08:12 Reaguje na vaberRusi mají velmi talentované lidi na digitální technologie a hlavně IT a k čemu jim to je? Používají je k tomu, aby škodili kde můžou, mají nejlepši hackery světa, kteří dokážou rozvrátit jakýkoliv systém!!
Proč je nepoužijí ve prospěch Ruska a celého lidstva, proč dělají všechno jen PROTI?
Veškerý výzkum a výroba je u nich zaměřena pouze na stroje na zabíjení lidí! PROČ??
Vyhrožují celému světu a napadají sousedy, dlouhodobě terorizují Ukrajinu zamrzlou válkou a Sýrii zničili tak, že 80% obyvatel tam žije pod hranicí bídy, 14 miliónů je na útěku!!
PROČ???
Jen proto, aby Putin vypadal před svými mužiky jako chlapák, která dá počuni každému, kdo se mu nelíbí??? Co je to proboha za svoloč??