https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/hnuti-duha-odstrel-vlku-patri-mezi-nejmene-ucinne-metody-ochrany-stad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hnutí DUHA: Odstřel vlků patří mezi nejméně účinné metody ochrany stád

22.9.2022
V pondělí protestovala v Náchodě skupina farmářů z Broumovska za možnost odstřelu vlků. Také my vnímáme škody na hospodářských zvířatech jako problém. Rozumíme tomu, že mimo jiné snižují tyto konflikty i míru tolerance některých lidí vůči vlkům. Občasný odstřel vlků, který někteří farmáři navrhují, ale patří mezi nejméně účinné metody ochrany stád.
 
Jednak může vést k narušení struktury smečky a problémy tak mohou ještě více eskalovat. Navíc prázdné teritorium by po nějaké době obsadila smečka nová a v případě, že by opět narazila na snadný zdroj potravy v podobě nedostatečně chráněných ovcí, celý scénář by se mohl opakovat. Naopak účinným, přestože ne vždy 100% řešením, je zabezpečení chovu tak, aby vlci neriskovali zranění, bolest nebo přílišnou energii na jeho překonání. Z toho důvodu dlouhodobě nabízíme chovatelům různé druhy pomoci, ať už ve formě konzultací, poskytování informací z monitoringu šelem, zjišťování příčin útoku nebo administrace dotací na preventivní zabezpečení stád.

Návrat vlků zasáhl do zaběhnutých modelů chovu. Některým pastevcům do jejich koníčku, některým do chovu jako formy péče o krajinu a jiným přímo do podnikání. Je proto pochopitelné, že dotčení farmáři z toho nejsou nadšení. Řešení nemusí být vždy snadné, na druhou stranu konflikt mezi člověkem a vlkem je starý stejně, jako chov domácích zvířat. V průběhu tisíců let se proto vyvinula i řada funkčních metod, jak hospodářská zvířata před útoky predátorů ochránit. Také na Broumovsku se chovatelé nepotýkají s vlky prvním rokem, ale již od přelomu let 2015 a 2016, kdy se tu usadil první vlčí pár a v létě 2016, tedy před šesti lety, vychoval vlčata.

Kromě úplného vyhubení vlků, které je zcela mimo současnou debatu, však občasné střílení vlků, které někteří farmáři navrhují, patří mezi nejvíce kontroverzní a nejméně účinné metody ochrany stád (Treves et al. 2016). Jak snížit množství útoků predátorů na dobytek? Na to téma byly publikovány čtyři nezávislé analýzy, které v součtu hodnotily 114 studií, provedených v předchozích 40 letech po celém světě (van Eeden et al. 2018). Z evropských studií víme, že lov vlků neměl vliv na výši škod ve Španělsku ani ve Slovinsku (Fernández-Gil et al. 2016, Krofel et al. 2011).

Některé studie jsme v minulosti detailněji popisovali také na našem webu: https://www.selmy.cz/clanky/strileni-vlku-problemy-chovatelu-ovci-nevyresi/, https://www.selmy.cz/clanky/argumenty-pro-lov-selem-stoji-na-chatrnych-zakladech/, https://www.selmy.cz/clanky/lov-vlku-farmarum-nepomohl/. Také na Slovensku docházelo v době, kdy zde byl vlk každoročně loven, k poklesu v chovech ovcí. Lov tak zjevně nepomohl vyřešit problémy tohoto zemědělského odvětví, více zde.

Účinným, přestože nikdy ne 100% řešením, se ukazuje být zabezpečení chovu tak, aby vlci neriskovali zranění, bolest nebo přílišnou energii na jeho překonání. Vlci jsou totiž potravní oportunisté, to znamená, že si vybírají vždy tu nejsnáze dostupnou potravu. Ve chvíli, kdy jim farmář přístup k jednoduše ulovitelným ovcím dostatečně ztíží, je pro vlky jednodušší hledat si potravu ve volné přírodě.

I řada chovatelů na Broumovsku preventivní opatření realizovala a škody tak zcela eliminovali nebo výrazně redukovali. Pro snížení míry konfliktů je zásadní především nápomocnost a podpora státu, která z našeho pohledu pokulhává. Program na podporu zabezpečení stád sice existoval, byl však extrémně administračně náročný, delší dobu také nevyužitelný pro menší farmáře. Navíc chovatelé si museli opatření předfinancovávat, což pro řadu z nich nebylo možné. V současné době je to již rok, kdy poslední podobná výzva skončila a nová zatím stále nebyla vyhlášena. Přístupnější dotační programy by mohly existovat v rámci krajů, zatím k nim ale přistoupily jen dva z nich: Královéhradecký a Moravskoslezský. To všechno jsou reálné kroky, které k soužití s vlky přispějí nejvíce.

Po řadě let, kdy se ochraně šelem a tedy i otázce soužití chovatelů a vlků věnujeme, máme řadu zkušeností se zabezpečeními, která fungují a míra konfliktů byla díky ním razantně snížena nebo úplně eliminována. Několik z nich jsme představili zde, zde nebo ve volně dostupném dokumentu Beránek a vlk: Dokument BERÁNEK A VLK - plná verze.

Nemusí jít vždy o velké projekty - lány vysokých ohrad, pořízení pasteveckých psů - někomu mohou pomoci i změny v režimu pastvy. Je ale potřeba přijmout fakt, že žádná řešení nejsou univerzální a že nemusí být 100% - stejně jako ne vždy zabrání farmáři u zvířat nemocem, zraněním na pastvě apod. Mohou být ale dostatečně efektivní na to, aby se zemědělcům vyplatilo hospodařit i v krajině s vlky.


reklama

 
Hnutí DUHA

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (76)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

22.9.2022 16:49
Ano. Podařilo se nám se zbavit vlka, moru, tetanu nebo vztekliny. Má to svoje negativa i pozitiva. Zejména po té, co se hlavní Bláhový DUHAista Kutal podepsal pod prohlášení, že les je třeba nechat sežrat broukem, nechat uschnout a vypálit na popel se vším živým v něm. Od motýla přes slepýše po ježka, jsem přesvědčen, že návrat všeho výše uvedeného budu vítat, pokud bude vyhlazena DUHA.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.9.2022 17:24
Dlouhá staletí ochrana stád před vlky prostřednictvím redukce těchto šelem fungovala. Podle úředníků z hnutí Duha to naráz není pravda. Pokud si mám vybrat, jestli věřit mnohaletým zkušenostem, nebo úředníkům, kteří vlka viděli tak maximálně v zoo, je mi jasné, že musí zvítězit ta první alternativa.
Odpovědět
Sl

Slovan

22.9.2022 18:47 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Po staletí fungovala a na mnoha místech dodnes funguje i ochrana stád pasteveckými psy (to je prostě fakt). Na našem území to nebyla redukce, nýbrž likvidace. A netýkalo se to zdaleka jen vlků, ale všech druhů, kteří se člověku jakkoli "znelíbili"... nejenom známé případy jako orel, rys nebo borb, nýbrž i jelen, divočák nebo zubr. Jestli Vy v takovém světě chcete žít, pak já ne a věřím, že ani většina této společnosti ne. A ne, světe div se, nejsem žádný úředník.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.9.2022 19:31 Reaguje na Slovan
Jelenů je v republice neurekom, včetně siky, divočáků jako naseto a kdybychom měli trochu jinou přírodu, dočkali bychom se i záplavy medvědů ze Slovenska. Výskyt vlků třeba na Jablunkovsku je úplna pitomost. Pokud smečka před prázdninami za jediný měsíc zlikvidovala několik desítek ovcí, je jasné, že se divokou zvěří neživí. Proč taky, když má hospodářská zvířata naservírována jako na talíři. Mantra s ploty a pasteveckými psy třeba u malých chovatelů nefunguje, takže ti asi brzy skončí a ti větší asi zamění ovce za krávy, které se nedají tak snadno zabít, nebo skončí taky. Kdo na to doplatí, bude příroda, kdy pastviny bez spásání přijdou o nejcennější vegetaci. A to vše jenom proto, že partička ideologů se tady snaží prosadit neco, co nemůže fungovat.
Odpovědět
MK

Milan Kmocháček

22.9.2022 20:20 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ano, uvedené zvěře je tolik, že ji nestačí regulovat. Způsobuje škody zase jiným lidem. A víte proč? Protože není dostatek predátorů, kteří by ji regulovali přirozeně. :o)
Problém je, že každy vidí jen a jen to svoje. Začíná mi to připomínat zavržený socialismus, kdy zejména někeří lidé dokázali velice moudře rozkazovat větru, dešti.
A ještě by mě zajímalo, kolik vlků jste viděl Vy?
Odpovědět
Sl

Slovan

22.9.2022 20:22 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Zatímco druhá partička ideologů proti nim bojuje. To jste tím chtěl říci? Nebo zde jsou prostě dvě názorové skupiny, které spolu sice nesouhlasí, ale měli by spolu umět diskutovat v mezích slušnosti? Toho nálepkováním alá Okamura nedocílíte.

Asi, možná... víte, já tohle při různých diskuzích doslova miluju. Většina lidí vlastně neví nic, ale vyvozují různé závěry. Mluvíte o Jablunkovsku... jste tedy pro regionální řešení nebo celorepublikové a pro likvidaci vlka i tam, kde páchá škody minimální? Pokud se v určité oblasti dostanou škody do výšin, které jsou skutečně přiliš vysoké a chovatelé zároveň mají snahu o kvalitní ochranu stád, nejsem proti regulaci, ale naprosto odmítám to, že by se měl vlk znovu celorepublikově vystřílet.
Já samozřejmě chápu obavy malých chovatelů, nicméně pokud chci něco chovat, musím si to zvíře umět i co nejlépe zabezpečit (nejenom proti tomu, aby hloupá ovce nevlezla na silnici). Stojí to čas i peníze, samozřejmě. Pochopím, když se to někomu stane v místě, kde se vlk objeví poprvé a lidé na jeho přítomnost nejsou zvyklí. Nepochopím to v momentě, kdy se ví, že vlk v oblasti je, člověk žádné opatření přesto neudělá a pak si jde postěžovat, že se proti němu spojil vlk s aktivistou...
Zároveň jsem přesvědčen, že ti velcí chovatelé by měli mít pastevecké psy automaticky.

Ta diskuze je tady ale vesměs stejná a se stejnými lidmi.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.9.2022 22:43 Reaguje na Slovan
No jo, bohužel. Diskuze je pořád stejná a přesto někteří nepochopí, že na 100% žádné technické zabezpečení nefunguje. A pastevecký pes? To je to samé. Drobnochovatel si k pár ovcím psy určitě pořizovat nebude a ten velký se zase vystavuje riziku, že ti psy v lepším případě na těch pastvinách někoho pokoušou. Nejsou totiž pastviny jako pastviny. Argumentace že někde v Rumunsku, kam mimo místních po většinu roku nikdo nepáchne, to funguje je naprosto zcestná. U nás může chovatel místo škod vlky platit ujmu nějakému pokousanému turistovi co si pastvinou zkracuje cestu.A "vlčí ochranář" je spokojený. Ať je to, jak je to, on je vždy z obligy a platí jiní. Psi jsou navíc dalším nákladem a starostí která u nás dřív nebyla. Můžete mi říci pane Slovane proč do dnešního dne pořád není v plánu péče o vlka jeho rajonizace a stanoven unosný stav? Na co se čeká?
Odpovědět
Sl

Slovan

23.9.2022 12:42 Reaguje na Jarek Schindler
Poslední odstavec v článku - kdo tedy tvrdí, že je jakékoli opatření 100%? Já ne, DUHA ne, tak kdo? Nikdy není nic 100%, tady jde o prevenci. A prevence by měl být snad automatická... zvlášť v momentě, kdy se v oblasti pohybuje vlk.
Ještě sem neviděl turistu, který by si zkracoval cestu přes označenou pastvinu. Vy ano? Co to bylo za blbce? Navíc si k danému tématu doporučuji i něco pozjistit, viz.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/pravni-odpovednost-za-pastevecke-psy

On se ten pastevecký pes využívá ve velkém i jinde než v tom neustále připomínaném Rumunsku (je to jiný a bla bla bla)... a že je pes náklad? No, on je i zároveň příležitost - šikovný chovatel toho využije.
A k Vaší poslední otázce. Nevím, možná se čeká na Vaše odborné znalosti. Nebo Machačka? Těžko říct, nicméně v posledním plánu péče je to jako jeden z hlavních úkolů.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.9.2022 13:38 Reaguje na Slovan
Nutit lidi aby investovali své peníze do něčeho co nefunguje a ochranu nezajistí je opravdu hodné inteligentů vašeho ražení. O tom kde všude se jsou lidé schopni se vyskytnout se s vámi asi zbytečné bavit. Za všechny živé tvory v držení člověka má odpopvědnost vlastník. Chápu ale, že duhák co měl tak akorát křečka v akváriu je na doporučování druhým největší expert. No a rajonizace a četnost? Na mé odborné rady opravdu nemusí čekat. Ta rajinizace a akceptovatelný počet vlků tu měl být již dávno. No a jako hlavní úkol to bude řekl bych hodně ale hodně dalších let. Vždyť vy Slovane i s těmi vlčími ochranáři nemůžete říci nějaké číslo a prostor. Pokud byste ho totiž řekli tak současně musíte říci co s nadstavem a s vlky mimo oblast. Tak co s tím nadstavem Slovane?
Odpovědět
Sl

Slovan

26.9.2022 13:49 Reaguje na Jarek Schindler
Když něco nefunguje na 100%, pak to nefunguje vůbec? Zajímavé.
Doporučení není nucení. Ochrana přírody chovatelům doporučuje určitá opatření udělat a na tom nevidím nic špatného. Je to na zodpovědnosti každého z chovatelů. Jsou tací, kteří jednali a dnes nemají žádné problémy. Pak jsou tu i tací, kteří se na to, slušně řečeno, vyprdli. Nejlepší jsou však ti, kteří opatření udělali, vlk jim od té doby nic nesežral, ale protože mají s ochranáři asi nějaký osobní problém, bojují proti nim přes toho vlka (viz. Havrlant, pokud se nepletu).
Jakmile se určí příznivý stav populace a ta daného čísla poté dosáhne, je na řadě chtě nechtě určitá regulace. Spokojen? To jste potřeboval ke svému uspokojení slyšet? S tím se ale podle mého počítá od samého začátku, to jen v určitých kruzích (kam patří i vaše maličkost) se začal šířit nesmysl o tom, že vlk je pro ochranu přírody něco víc. Ne není, ale jelikož je proti němu a pár dalším druhům šířena z těchto kruhů nemalá nenávist (vystřílet apod.), pak je jasné, že taková akce vyvolá jasnou reakci druhé strany. A tak je to dobře!
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.9.2022 23:10 Reaguje na Slovan
A že ta opatření znamenají nemalé náklady, to vám nedochází?
Odpovědět
Sl

Slovan

27.9.2022 12:15 Reaguje na Viktor Šedivý
Ano, proto tu jsou dotační programy, které to částečně nebo úplně kompenzují. Chce to ale zjednodušit. Hlavně administrativně = jednoduché vyplnění se základními údaji a nazdar. Tak, aby to prostě zvládl každý z domova a dostali to tak skutečně všichni, kdo na to mají právo.
Odpovědět

Viktor Šedivý

28.9.2022 00:41 Reaguje na Slovan
Ježišmarjá, to si snad myslíte, že "dotační peníze" rostou na stromech? To je další zvýšení dluhu, který naši potomkové budou muset zaplatit - nebo jeho nesplácení těžce odskáčou.
Odpovědět
Sl

Slovan

28.9.2022 18:15 Reaguje na Viktor Šedivý
Ne. Ale chovatel, co díky dotaci bude úspěšně podnikat dál to relativně zachvilku vrátí na daních.
Notabene ta částka je stejně nic. Kapička v moři, která ten státní dluh nevytrhne ani náhodou. Ale krásný populistický žvást, to se musí nechat.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

4.10.2022 19:31 Reaguje na Slovan
Nedávno jsem četl krásný článek jak se ekologistům a různým neziskovkám nedostávají peníze na jejich činnost. Než změnili nadpis tak tam stálo něco jako " Zaplaťte nebo odcházíme". Popřál jsem jim šťastnou cestu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

4.10.2022 19:27 Reaguje na Slovan
Aha. Vy si pořídíte drahý výrobek co nebude fungovat na 100%? Nikdo nikoho nenutí? Zase bez zabezpečení nedostanou náhrady. No a zabezpečují aby ty náhrady nemuseli zdlouhavě vymáhat. No a i "zabezpečený" chov dle propozic ekologistů není zabezpečený na 100%.Takže ano, pokud řeknete A a B proč se nezmíníte i o tom C. Tedy zabezpečili a stejně jim to není nic platné. A bude hůř. Vlk snad není pro ochranáře tím deštníkovým druhem? Šíření nemalé nenávisti? No já to vidím spíš tak, že demagogicky hlásáte pouze dvě alternatívy. Buď na sto procent chránit nebo vystřílet. To opravdu nevidíte nic mezi tím? No k regulaci jednou dojde. Je jen na ekologistech jak moc potom bude drastická.
Odpovědět
JP

Ján Prečuch

22.9.2022 23:59 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Takže pokud jedna smečka zlikvidovala za chvilku deset ovcí , jak to , ze při mé návštěvě příbuzných na Horehroni ( Cierny Balog ) tam po loukách behalo spousta ovcí ? Mají tam totiž desítky smecek , tudíž by mělo po těch letech být už s ovcemi amen. Ale protože táta byl bača , měl na salaši smečku čuvačů. Ta se nebala postavit vlkum ani medvedovi . Pokud nějaký byl bazlivy , šel do města dělat na zahradu městskou krásavici .
Odpovědět
Miloš Lesák

Miloš Lesák

23.9.2022 00:26 Reaguje na Ján Prečuch
Jenže u nás je struktura chovů a chovatelů úplně jiná než tam, tady jsou chovy ovcí většinou malé o pár desítkách kusů a děláme to po práci takže se nějaká smečka nebezpečných psů nikomu nikdy nezaplatí ani nemáme čas ji ještě hlídat protože musíme taky pracovat, pokud takový hobby chov navštíví vlci je to konečná. Nemluvě o tom jak ve zdejší hustě zalidněné krajině můžou být takoví psi bez dozoru nebezpeční pro lidi. takové řešení je ve zdejších podmínkách bohapustá utopie.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

23.9.2022 17:23 Reaguje na Ján Prečuch
Ještě loni byl na Slovensku odstřel vlků povolený. Takže vlci věděli , co je u lidí čeká. Počkejte pár let a uvidíte.
Odpovědět
MM

Milan Milan

22.9.2022 21:48 Reaguje na Slovan
No tak to aby jste si šel někam do vlčího lesa postavit boudu. Ale pokud hájíte volný pobyt vlků v přírodě někde z bezpečí "osmého patra", tak to snad raději mlčte.
Odpovědět
Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

23.9.2022 09:29 Reaguje na Slovan
jednoducha vec
Odpovědět
RV

Richard Vacek

22.9.2022 17:32
Moudrost našich předků říká, že vyhubená šelma stádu neškodí. Proto nás zbavili jak medvědů, tak vlků.
Odpovědět
JP

Ján Prečuch

23.9.2022 00:03 Reaguje na Richard Vacek
Moudrost našich předků vyhubila pratury a zubry. Moudrost našich předků považovala čáry lepší než lékaře , pijavice a pouštění žilou léčilio. Taky věřili pověrám. Třeba menstrujici žena nesměla zadelavat těsto .
Ještě nedávno dávali dětem pít makový odvar aby deti neřvali .
Odpovědět
RV

Richard Vacek

23.9.2022 06:24 Reaguje na Ján Prečuch
No vidíte jak se nám ve zdravotnictví podařilo vyřešit to, co se předkům nedařilo.
Ale ten problém s vlky vyřešili dobře, ne? Tak proč ho znovu vytvářet.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.9.2022 15:31 Reaguje na Richard Vacek
Úplné vyhubení vlků na našem území předky považuji za velké lidské selhání a doufám, že se to nebude nikdy opakovat.
Odpovědět
Miloš Lesák

Miloš Lesák

24.9.2022 22:44 Reaguje na Majka Kletečková
Nebylo to žádné selhání ale životní nutnost, většina našich předků se živila zemědělstvím a potřebovali především nakrmit svoje děti, nikoli krmit škodnou, dnes je to ovšem diametrálně jinak, chovatelstvím si tu "přivydělává" pár lidí a těm ostatním (kterých je dnes většina) je úplně fuk že je vlci připraví o jejich přivýdělek.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.9.2022 20:02 Reaguje na Miloš Lesák
1*
Nejen přivýdělek, ale často i obživu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.9.2022 17:54
Nejvíce účinná metoda, by byla - odstřel všech těch aktívistů/bohužel neproveditelné.
Další varianta - odeslat je mimo civilizaci bez všech vymožeností současné doby/1krabička sirek povolena, návrat žádoucí nejdříve po 1roce !
Odpovědět
MK

Milan Kmocháček

22.9.2022 20:23 Reaguje na smějící se bestie
Uklidňuje mne, že hned po nich vymřou tací, jako jste Vy a s vámi i vaše představy, jak na této planetě žít. :o)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.9.2022 21:53 Reaguje na Milan Kmocháček
já jsem nepsal, že musí umřít
Odpovědět
MK

Milan Kmocháček

23.9.2022 00:36 Reaguje na smějící se bestie
odstřel aktivistů BOHUŽEL neproveditelné. Opravdu jste nepsal, že musí umřít. :o)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.9.2022 10:07 Reaguje na smějící se bestie
Další druhá účinná metoda v pořadí potom bude v dnešních a zítřejších volbách nevolit nikoho, kdo takové rozšiřování vlků v dnešní krajině podporuje.
Podotýkám, že místní úřady jsou tady v tom dost rozhodující, protože mohou kvalifikovat pravidelné přepadávání dobytka chovatelů vlky jako jejich ohrožení a tak mohou povolit nebo snad i nařídit odstřel těch příslušných vlků.
Kdo tedy chce, abychom u nás mohli mít svoje vlastní jehněčí a nefutrovali se jenom dováženým jehněčím třeba z druhého konce světa třeba z Nového Zealandu, volte lidi, kteří se chtějí s vlky zbytečně namnoženými u nás vypořádat. Kdo chce mít k jídlu vlastní české jehněčí a jiné maso z pastviny za rozumnou cenu a neplatit v ceně toho masa nesmysly jako ploty, za které by se nestyděl ani německý koncentrák nebo smečku drahých ovčáckých posů, silnějších a dravějších než vlci, kteří jsou nebezpečím vedle vlků i pro obyčejné turisty, volte v těchto volbách lidi, kteří se s těmi vlky chtějí skutečně vypořádat.
Odpovědět

Viktor Šedivý

22.9.2022 19:59
V dnešním Česku už vlk nemá prostor k nekonfliktnímu životu a popravdě nemá už ani žádnou funkci v systému.
Odpovědět
MK

Milan Kmocháček

22.9.2022 20:21 Reaguje na Viktor Šedivý
A Vaše funkce v systému je jaká?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.9.2022 21:52 Reaguje na Milan Kmocháček
žít a přežít i tak potomci
Odpovědět
MM

Milan Milan

22.9.2022 21:59 Reaguje na Milan Kmocháček
Naši předkové dobže věděli a pochopili, že vlk je zabiják a jako takový byl zlikvidován. V hustotě osídlení ČR, cca 130 lidí na km2, jen těžko může být najedou místo pro takovéto dravce. A v hospodářeké krajině je jeho funkce v podstatě nejen nulová, spíše na úrovni škůdce, a možná po přemnožení na úrovni budoucího "obecného ohrožení"......nechápu že přemnožení medvědů na slovensku nestačilo některým provlčím aktivistům k pochopení nebezpečí.
Odpovědět
JP

Ján Prečuch

23.9.2022 00:04 Reaguje na Milan Milan
Myslím , ze nešikovní myslivci zabili za posledních deset dvacet let víc lidi než vlci .
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.9.2022 15:26 Reaguje na Ján Prečuch
Dobrý postřeh.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

23.9.2022 17:25 Reaguje na Ján Prečuch
Nešikovní jedinci ekotlup zabili během pár let svými činy mnohem více lidí, než myslivci.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.9.2022 10:09 Reaguje na Milan Milan
Přesně tak. 1*
Odpovědět

Viktor Šedivý

22.9.2022 23:28
Ovšem ten titulek je naprosto čistá lež.
Odstřel vlků je totiž ta nejlepší, zcela stoprocentní ochrana - kde nebudou vlci, nebudou ani škody vlky způsobené.
Odpovědět
MK

Milan Kmocháček

23.9.2022 00:38 Reaguje na Viktor Šedivý
Přesně jak říkáte - kde nebudou lidé, nebudou ani škody lidmi způsobené.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.9.2022 07:44 Reaguje na Milan Kmocháček
No lidé jsou opravdu přemnoženi nejvíce ze všech obratlovců. Zkuste požádat o povolení odstřelu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.9.2022 09:34 Reaguje na Milan Kmocháček
Vždy když něco podobného čtu mě napadá jediné. Nechcete jít ostatním přákladem pane Kmocháček?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.9.2022 09:52
Každý hájí své, pouze Duha chrání to, co škodí hlavně jiným a těch se na
to neptá. Je to nátlaková skupina radující se z cizího neštěstí, když jim
vlci sežerou ovce, les kůrovec, pod okny jim burácí kamiony, protože oni
brání obchvatu města, či obce. Nepochopím tu povahu lidí radujících se tomu, že jiným škodí, komplikují život a podnikání, ohrožují jejich zdraví
blokací obchvatů atd. Co to může být za lidi, když lidi nenávidí a dělají
jim naschvály? Přitom si sami nezkusí chovat deset ovcí s pasteveckými
psy, nepečují o své lesy a sami nežijí u frekventované silnice. To musí
být opravdu úchylka, být tak zaujatý vůči trpícím kvůli jejich sobeckých zájmům. Pokud si myslí, že třeba i 1000 vlků vyřeší černou zvěř, tak ať
si spočítají kolik by ji museli ulovit místo těch stovek tisíc ulovených myslivci. Mají představu kolik škod napáchá 1000 kusů vlků, když už u té
stovky jdou škody do mnoha milionů ročně? Ať tedy ty škody alespoň zčásti
spoluinvestují jako jiné spolky svoji činnost. Myslivci platí odškodné
za zvěří poškozenou úrodu, rybáři přispívají na zarybnění hájených vod
a živočichů( nasazují i to, co neloví) a co DUHA? Nechají si zaplatit i
výlety do přírody spojené se "sčítáním" šelem a strašně se diví, že v
zimě nenašli stopy spícího medvěda. Není načase tyto spolky odstřihnout
od dotací a přestat je brát jako partnery, když odmítají kompromisy
a defakto nic mimo problémů nevytvářejí ?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.9.2022 10:11 Reaguje na Břetislav Machaček
1***
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.9.2022 09:55
Česká krajina je už obsazená člověkem. V takové krajině už vlčí smečky nemají žádné místo. Jediné místo, které tady zbývá, je místo pro osamocené vlky nebo maximálně malinké smečky vlků, kteří mají udržováním počtu vlků odstřely zásadní respekt před lidmi a všude, kde ucítí člověka, v intravilánu, v zemědělských oblastech a extravilánových hospodářských zařízení, jako jsou pastviny, se odváží tak maximálně se sklopenýma ušima a s ocasem staženým mezi nohy v noci proběhnout. Pokud se vlk odváží za bílého dne beze strachu promenádovat uvnitř vesnice, jako to dělají dnešní vlci, jedná se o dravá zvířata, které nemají z člověka žádný respekt a kteří sotva budou lovit nekde rychlé jeleny, které musí nejdřív uštvat nebo divoká prasata, která mohou vlka jedním úderem kelce zabít. Když se jim všude nabízí ohrady, kde se stačí akorát dostat a potom zabíjet ovce či jiný dobytek, který ani nemohou utéct, protože jsou v ohradě, podle libosti. Takoví vlci musí z naší krajiny bezpodmínečně zmizet.
Dámy a pánové, dneska a zítra jsou volby. Koho chcete zvolit, aby nám v místních správách vládl? Zelené exponenty, kteří evidentně přes ochranů vlků i dalšími prosazovanými zelenými opatřeními naplňují heslo zelených aktivistů a ideologů "Čím hůře pro lidi, tím lépe" Nebo lidi, kteří nepoklonkují zelenému Bruseli a skutečně řidí ty místní úřady a vládnou pro lidi a pro společnost? Ne pro nějakou zelenou šmejdovskpou bruselskou kliku, která lidi a lidskou spoelčnost nenávidí a která si dala za cíl minimálně v EU lidi ekonomicky vyždímat a ožebračit. A celou Evropu nechat propadnout na úroveň rozvojové země někde v Africe nebo Asii.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

23.9.2022 10:43 Reaguje na Radim Polášek
Tak já se teda na volební lístek podívám.
Odpovědět
iJ

ing Jiří Lenc

23.9.2022 13:10
Jenom študovaný nepraktický člověk může obhajovat v hustě osídlené krajině přítomnost vlka .Pan Čapek pravil největším nebezpečím pro praktický život je študovaný nepraktický blbec .
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.9.2022 06:40 Reaguje na ing Jiří Lenc
Tak to je perfektní, naprosto přesné.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

23.9.2022 15:03
Naši předkové již ten "konflikt" vyřešili.... a není žádný důvod to neudělat stejně.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.9.2022 16:42 Reaguje na Karel Padevet
Řešení naši předků považuji za nešťastné. Kvůli tomu, že u nás vyhubili vlky, došlo k významnému ochuzení našeho životního prostředí. Vlk byl stovky tisíc let důležitou součástí naší přírody a jeho existence přispívala k optimálnímu fungování některých našich ekosystémů. Proto jsem ráda, že se k nám vlci vracejí.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.9.2022 15:32
Škoda, že se k nám vlci nevrátili dřív, dokud ještě bačové chovali beskydské bundáše. To bylo naše původní plemeno pomáhající hlídat ovce, které už bohužel není. Byl podobný slovenským čuvačům, ale o něco menší. Díky své nevelké výšce byl vhodný pro práci v rovinatém i horském prostředí, a to s ohledem na nízkou náročnost v krmení. Dnes by měl při chovu ovcí v ČR skvělé využití.
Odpovědět
RT

Richard Toman

25.9.2022 03:22 Reaguje na Majka Kletečková
Zase pohádky paní Kletečkový. Bundaš byl dobrý ovčák, ale špatný hlídač. Navíc kdyby se vlci vrátili v době, kdy tu naháněl ovce, tak by tu zase moc dlouho nezůstali, to byly jiné časy, neduhové.
Odpovědět
dm

david matoušek

25.9.2022 05:42 Reaguje na Richard Toman
Tahle odbornice na psy, pastevectvi, myslivost a jine obory, by si prvne mela ujasnit pojmy ovcacky a pastevecky pes.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

23.9.2022 16:12
Hnutí Duha už dávno neberu vážně. Hnutí Duha jsou lidé, kteří si prosadí návrat škůdce do krajiny, ale nejsou ani v nejmenším ochotní se osobně zasadit o to, aby škody, jejich hračkou způsobené, byly co nejmenší. Nikdo z nich není ochotný přijít chovateli pomoci s úklidem ovcí roztrhaných jejich hračkou. Nikdo z nich není ochotný v noci osobně hlídat u stáda a odhánět útočící vlky. Hnutí Duha je banda žvanilů, kteří budou povýšeně kázat lidem, kterým jejich hračka působí pořád dokola škody a trauma, že je to jejich vina. Obvinit oběť, že si za své útrapy může sama, je totiž jednodušší, než pomoci oběti problém vyřešit. Pomoc není kázání o tom, co všechno oběť musí zaplatit a strpět, aby se Hnutí Duha mohlo chlubit, jak zachraňuje svět. Dnes lidé z Hnutí Duha pracují na likvidaci pastevních chovů ovcí, zítra budou ty pastviny spásat sami, aby nezarostly křovím.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

25.9.2022 12:57 Reaguje na Marcela Jezberová
To není degenerace jenom hnutí Duha, to je degenerace v podstatě celé zelené ideologie. Původní kladná myšlenka ochrana přírody pro člověka se zvrhla v prosazování politické moci a v program infiltrace jednak do mocenských struktur států, společností a sdružení, jako je EU, jednak v infiltraci zelené ideologie plošně do populace a přetváření mladých lidí , kteří s totalitní ideologií například tu socialistickou nemají zkušenosti a tudíž nejsou proti jejímu šíření odolní, v nemyslící a neználkovské zelené aktivisty plnících v prosazování takzvaných zelených cílů roli užitečných idiotů. Ve prospěch někoho, kdo chce na úkor společnosti moc nebo peníze nebo jiný prospěch.
Odpovědět
RT

Richard Toman

23.9.2022 16:56
V řadě evropských zemí se začínají nad vlky a jejich ochránci pomalu stahovat mračna. Cítí to i naši duhoví soudruzi.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

23.9.2022 17:26
Odstřelený vlk se málokdy vrátí znovu napadnout stádo. Zde je úspěšnost opatření velmi vysoká.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.9.2022 10:24 Reaguje na Petr Pekařík
Na 100% a zbytek smečky se bude ovcím vyhýbat obloukem! Pak už
bude stačit poplašná pistole a budou mazat od ohrady pryč! Tak
tomu bylo po staletí, dokud nepřišli ke slovu ekomagoři.
Odpovědět
JH

Jiří Havlík

26.9.2022 12:03 Reaguje na Břetislav Machaček
Asi jste ten článek nečetl pořádně. Je dokázáno, že odstřel nic neřeší.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.9.2022 19:16 Reaguje na Jiří Havlík
Dokázal to kdo? Zastánce vlků? Tak to je zcela to
samé, jako když obhájce tvrdí, že vrah je nevinen
a přitom ví, že vraždil.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

27.9.2022 10:40 Reaguje na Jiří Havlík
Naopak, odstřel je jediná 100% fungující metoda na eliminaci škod působených vlkem. To dokázali už naši předkové (kdyby ne, tak by Hnutí Duha nemělo čemu napomáhat k návratu). V Francii v regionech, kde povolili regulaci odstřelem, škody na ovcích klesly. Vlk není blb, jednou do smečky účinně střelte a přeživší jedinci si moc dobře rozmyslí, jestli jim lov ovcí stojí za to.
Odpovědět
Sl

Slovan

27.9.2022 12:26 Reaguje na Marcela Jezberová
Ano, když je vyhubíte, nebudete mít škody žádné. Je však tohle to správné řešení od tvora, který se považuje za nejinteligentnějšího na planetě? Navíc v momentě, kdy velice účinná opatření dokázal jeho mozek již vymyslet?
Ve Francii je mimochodem cca. 3x více vlků než u nás - většina jich ale žije na území o rozloze cca. poloviny naší republiky v tamních Alpách a jejich blízkém okolí.
Odpovědět
Hu

Hunter

27.9.2022 13:52 Reaguje na Slovan
Co to tady pořád melete o nějakém vyhubení? Všichni normální diskutující tady zmiňují možnosti regulace početních stavů, stanovení normativních počtů a vhodných lokalit a vy jak kolovrátek pořád dokola - vyhubení, vyhubení, vyhubení..... Už jste s tím dost trapnej.
Odpovědět
Sl

Slovan

27.9.2022 14:45 Reaguje na Hunter
Nečetl jste snad příspěvky? Názorů, že by vlk neměl být součástí české krajiny se nejenom v této diskuzi najde dost. Je to jen jinak napsaná podpora pro vyhubení vlka z naší krajiny.

Třeba z Vinklera tu neustále páčím, co je podle něj ta jeho “jádrová zóna NP a CHKO”, kde by podle něj mohli vlci v klidu žít. Stejně tak, proč by měli být vlci spíš v Českém ráji (protože CHKO) místo Krušných hor (bez CHKO) mi taky nedokázal vysvětlit. Nic sem se dodnes od něj nedozvěděl a nedozvěděl jsem se to vlastně od nikoho. Kde by tedy měl být vlk tolerován a jak je ono území rozlehlé? K normovaným stavům se také nikdo nevyjádřil a to ani Schindler, který ze mě chce vytlouct nějaké číslo, ačkoli on sám toho není schopen.
Nikdo ze zdejších “odborníků” nedal žádný konkrétní plán jak by si to on představoval.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.9.2022 14:49 Reaguje na Slovan
To už není blábolení, to jsou čisté lži! Unavuje mě to neustále opakovat, že jsem pro REGULACI všude tam, kde vlk působí škody. Kde tomu tak není, ať si v klidu žije.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.9.2022 14:58 Reaguje na Slovan
A jenom hlupák může tvrdit, že v případě regulace neplatí přímá úměra. Tj. čím méně vlků, tím méně škod. Optimální stav pro čr vidím někde mezi 100-200 kusy, více bude problémových z pohledu škod, ale jako genetická zásobárná, v kontextu celé stř E., je to početnost zcela dostačující. Což je +- dnešní stav.
Odpovědět
Sl

Slovan

28.9.2022 18:11 Reaguje na Karel Zvářal
To je ale nic neříkající “plán”. Škrtám si ale aspoň políčko “počty”.
Ono totiž každé divoké zvíře způsobí čas od času člověku škodu. Některé víc než jiné... a vlk rozhodně není tím, kdo způsobuje ty nejvyšší. Ani zdaleka. To, že vlk zabije ovce chovateli, jenž nemá stádo zabezpečené je dostatečná záminka jednat hned s flintou v ruce? Anebo to musí být pravidelné škody na alespoň elektrickým drátem chráněných stádech? To je totiž minimum, co bych očekával od chovatele z oblasti, kde se vyskytuje vlk.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

4.10.2022 19:49 Reaguje na Slovan
Slovane už se vzpamatuj. Proč bych já měl dávat nějaké číslo. Já od začátku tvrdím, že tahat vlky do hustě zalidněných zemí je nesmysl. Je to týraní nejen tamních obyvatel ale i těch vlků. Nemáme u nás velikostí žádné uzemí kde by bylo nějaké bezproblémové soužití, jak o tom básní ochranáři, možné. Ono není možné ani v zemích s podstatně menším zalidněním a odpovídající krajinou. I tam musí přistupovat k redukčnímu odstřelu a tím neustále prohlubovat respekt vlka k člověku. Jinak s tím číslem početnosti vlčí populace Slovane, už se vzpamatuj, musí v první řadě přijít jeho ochranáři. Ale neboj,redukce v brzké budoucnosti bude nutná. Ono to přijde protože ta populace nemůže růst do nebe. A bude to horší než nějaký dnešní kompromis.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

25.9.2022 12:57 Reaguje na Petr Pekařík
1***
Odpovědět
RP

Radim Polášek

25.9.2022 13:03
Koukám, pod tímto článkem o diskuzi jak nejlépe omezovat škodlivé působení vlků v přírodě je už víc než 50 příspěvků v diskuzi, zatmco podle rubriky nejčtenější články jsou čtenější i ty, kde nefiguruje ani jeden diskuzní příspěvek nebo jenom jeden. Jeden by neřekl, že v těchto věcech, čtenosti článků mohou být takové neočekávané rozdíly!
Odpovědět
JJ

Jaromír Janouch

25.9.2022 19:36
Co je lidstvo lidstvem, vždy co lidem škodilo lidé vyhubili, do dnes na horách, jsou po tom známky v názvech, např. Vlčí jámy. Teď škodí ochránci.
Odpovědět
Anyr

Anyr

26.9.2022 15:29 Reaguje na Jaromír Janouch

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
DA

DAG

26.9.2022 13:27
Takže chápu to správně, že nám tady Duha roky tvrdí, že přece existují dotace na ploty a administrativa je jednoduchá, tak najednou ta samá Duha trvrdí, že to tak není. Navíc veškerou chybu hodí na stát. To je pro Duhu typické nejdřív něco propagují. Tvrdí, že je to jediné správné řešení a když jde do tvrdých, tak to hodí na někoho jiného. Pak si tedy ještě většinou zvolí jiné mediálně vhodné téma, které zase nějakou dobu propagují.
Odpovědět
Ra

Radek

8.12.2022 09:25
Chtěl bych se zeptat, kolik stád úředníci z Duhy chovají.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist