https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ivan-sommer-mizeji-stavebni-pamatky-z-duchovniho-dedictvi-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivan Sommer: Mizejí stavební památky z duchovního dědictví životního prostředí?

25.4.2012
Z obrázku části fasády s oknem ke sklepním kójím je zřejmá situace, přetrvávající léta. Brno, Skřivanova ulice
Z obrázku části fasády s oknem ke sklepním kójím je zřejmá situace, přetrvávající léta. Brno, Skřivanova ulice
Foto | Ivan Sommer
Před několika roky jsem se náhodou setkal s britským architektem, který navštívil Brno, aby se seznámil s historickými budovami. Ačkoli je Brno pověstné svými funkcionalistickými stavbami, zajímaly ho secesní domy z počátku minulého století v katastrální části Ponava, která se nachází na jižním okraji městské části Královo Pole na hranici s parkem Lužánky.
 

Brno je architektonicky velice rozmanité, protože 1919 k němu byla připojena dvě sousední města Královo Pole a Husovice a 21 dalších obcí, z nichž se všechny vyznačovaly specifickým rázem. Mezi nimi bývalo množství zeleně, a proto Brno proslulo názvem Velká vesnice. V současné době supermarketů postupně, jak se území zastavuje, zeleň mizí, a pozůstává zejména na plochách obklopených domy v tzv. intravilánech, jak je vidět na obrázku v příběhu o zrodu a smrti jednoho ořešáku. Žlutohnědý dům vlevo (na fotografii u výše zmíněného článku - pozn. red.) je součástí secesní řady, jejíž dvorní část byla narušena výtahem. Zahrada s pařezem ořešáku patří k domu na ulici Skřivanova, zobrazené v Encyklopedii Brna. Jde o světle hnědou budovu (číslo Ponava 336/6) vlevo bezprostředně za vývěsním štítem Starobrno.

Dojmy britského architekta byly dosti smíšené. U nádraží ho uvítala vyhořelá budova kasina, jejíž oprava se protahuje více než 17 let. Na ulicích se nachází množství odpadků a psích exkrementů, ulice Skřivanova v Ponavě má snad ve hromadění odpadků primát (viz www.podnety.cz). Takto znečištěně okolí historické budovy asi nevyvolá příjemný zážitek z památky. Údržba uliční fasády nebývá v popředí zájmu, opadávající omítka naznačuje citovou povrchnost vlastníků vůči prostředí, k místu v srdci, zvaném z hebrejštiny Makom, kam bychom se vraceli na své životní pouti.

Z obrázku části fasády s oknem ke sklepním kójím je zřejmá situace, přetrvávající léta. Britského architekta to ohromilo. Je také otázkou, proč sklepní prostory mají okno, jakoby se měly zateplit, je-li to okno téměř trvale otevřeno. Totiž uvnitř v domě nám naši předkové již před sto lety zřídili odvětrávací průduchy, modernější řešení než otevřené okno. Na pseudosecesních železných mřížích se projevuje rez, místo dešťového svodu z plastu se v okolí užívá zinkovaný plech. Falešná kamera by měla odstrašit vandaly?

Jako postarší senior shledávám, že se mi to okolní prostředí svými necitlivými proměnami nějak odcizuje. Už jsem si někde přečetl bonmot, že tam, kde si neváží historických památek, neváží si ani seniorů.


reklama

 
Ivan Sommer
Autor je čtenářem serveru Ekolist.cz
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist