https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ivan-sommer-vyhazovani-odpadku-oknem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivan Sommer: Vyhazování odpadků oknem

11.12.2012
Foto | Ivan Sommer
Kdysi ve středověku nebylo radno se procházet v noci městem, chodce mohla zkropit sprška všelijakého neřádstva vyhozeného z oken počestných měšťanů. V českém právu se dokonce usadila zásada, že nepravosti mají být odstraněny oknem, a tak se spory řešily defenestrací. Do historie vešla akce českých stavů na začátku 17. století, ve svatém rozhořčení vyprovodili oknem tři úředníky z kanceláří Hradčan. Naštěstí se postiženým mnoho nestalo díky tomu, že spadli na hromadu odpadků, snad po staletí pod oknem vršené. Následky byly tristní, čeští stavové utrpěli drtivou porážku v bitvě na Bíle hoře a jejich vůdci, šlechtická elita, skončili na popravišti. V Evropě se pak válčilo třicet let, počet obyvatelstva se snížil téměř na polovinu. Z toho plyne poučení, že není rozumné si začínat s vyhazováním odpadků z oken.
 


Přesto se starý zvyk čas od času projeví. Během odborné konference asi před deseti lety jsem byl ubytován na studentských kolejích v Pardubicích. Kolem klasických podélných paneláků se nacházel trávník, pod okny posetý různými odpadky počínaje lahvemi, listy poznámek atd. Místo bylo vyhlášeným shromaždištěm bezdomovců, pročesávajících pravidelně plochu, jásajících nejen nad lahvemi, ale i hodinkami, přehrávači nebo budíky. Prý i prstýnek s věnováním Miluši se našel, zřejmě ho vyhodil zhrzený student. Dotázal jsem se a dověděl, že když odpadky pokryjí terén téměř souvisle, vedení koleje vyhlásí jejich sběr. Od té doby uplynulo hodně času, nerad bych křivdil, situace se možná naprosto změnila. Žiji v Brně, procházím kolem koleje, lidově nazývané "Na Nudli". Nepřipadá mi, že by okolí bylo nějak enormně znečištěno.

Bohužel v panelových sídlištích na okraji města na trávnících lze nalézt nejrůznější odpadky, někdy tam na jaře vyrostou chráněné rostlinky, pocházející z květináčů domácností. Odpadky se množí i na ulicích historické brněnské zástavby. Mám dojem, že k tomu přispěl tzv. Kuberův zákon, přesunující povinnost čistit chodníky z majitelů přiléhajících budov na obecní úřady. Proč chodit až ke kontejnerům, jestliže vyhozením z okna povinnost za pořádek přechází na obec. Na brněnských ulicích nejsou jen odpadky, ale i psí pozůstatky a obsahy žaludků hostů restaurací. V létě se vytváří ze všeho toho svinstva pekelná prašná směs mikročástic, spor a pod., dusící za horka obyvatele. Ti sepisují petice, že je ulice zaneřáděna, lenivý úřad má sebou hýbnout a podestýlku odstranit. Zdá se to až tragikomické, kdyby mně mi nedávno někdo nenasypal smetí na hlavu a neviděl jsem lopatku čnící z okna (viz obrázek).

Obyvatelé onoho domu si odsouhlasili v tzv. Prohlášení vlastníka při převodu bytů družstva "Skřivanova 6, bytové družstvo" do osobního vlastnictví, že nebudou odpadky odkládat do kontejnerů. Předsedou družstva je Ing. Alois Hrubý, manažer firmy De Heus. Prý se odpad bude kompostovat, což by bylo na jinou úvahu, protože další člen družstva Mgr. M. Sláma, ředitel základní školy, sbírá podpisy na petici, aby úřad zajistil čištění okolních ulic. Je to dvojice, jejíž nevšední úsilí jsem zmínil v Ekolistu v článku "Příběh zrodu a smrti jednoho ořešáku v Brně"
Nejde o vtip, Prohlášení vlastníka je k dispozici veřejnosti na Katastrálním úřadu Brno-město a přehled statutárních orgánů družstva na internetu v obchodním rejstříku Krajského soudu JmK. Na otázku, jak se zachovat, jsem z magistrátu města Brna dostal důmyslnou odpověď. Úředníci nemohou zasahovat do soukromovlastnických vztahů. Je ovšem zřejmě, že za čištění ulic zaplatíme nakonec všichni, vinný či nevinný. Kdyby někdo odmítl, brněnský magistrát na něho požene exekutory, soukromovlastnické vztahy mu překážet nebudou.

reklama

 
Ivan Sommer
autor je členem redakce zpravodaje brněnských unitářů Poutník
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist