Ivan Gabal: Rosatom nebo úřednická vláda? Nebo raději obojí?
-
- mimořádnou schůzi sněmovny svolaly promoskevské KSČM a SPD
-
- aktuální spekulace nevylučují možnost vystřídání vyhořelého premiéra a straší poslance ANO jejich odsunutím z vládních pozic úřednickou vládou
-
- eliminují devastovanou ČSSD z vládní koalice
-
- vyhovují ČEZu a jeho zájmům investovat stamiliardy za garantované státní peníze bez rizika, a otevřeně spekulují o premiérství šéfa ČEZu Jiřího Beneše
-
- jasně jdou proti varováním BIS a zpracovanému memorandu všech bezpečnostních složek státu, které vláda k věci obdržela
-
- jediný uchazeč, který disponuje proponovaným reaktorem 1200 MW, je Hradu milý Rosatom.
2. Předloha zákona, který má být schválen:
-
- zákonem zaváže český stát snižovat uhlíkové emise pouze stavbou jaderné elektrárny
-
- za peníze daňových poplatníků a garantované ceny energie na několik desetiletí dopředu a bez ohledu na vývoj technologií
-
- zbavuje vládu a ministerstvo průmyslu povinnosti projednávat vše v poslanecké sněmovně
-
- zejména zbaví parlament šance kontrolovat a korigovat výběr dodavatele
-
- zcela ignoruje a ani nezmiňuje opakovaná varování zpravodajských služeb
-
- nemá zabudovaný legislativní mechanismus bezpečnostní prevence nebo korekce výběru dodavatele a technologie.
3. Naděje Westinghouse
Leckdo v této situaci vyslovuje naději, že dodavatelem nemusí být Rosatom, ale může to být Westinghouse, pobídnutý americkou vládou, nebo jihokorejský dodavatel, který jaderné reaktory a elektrárny umí. Fakticky jde o všem o iluze:
-
- Westinghouse je dnes kanadská firma, která vydělává na dodávkách paliva a nebude si komplikovat život složitým projektem, na který není sama připravena a nemá srovnatelné podmínky ani u nás
-
- Korejci sice vyvíjejí námi požadovaný reaktor 1200 MW, ale nikdy jej dosud nedělali a naše zadávací dokumentace bude požadovat prokázání takových zkušeností praktickou realizací v dokončeném projektu - to má jen Rosatom
-
- a možná by to ještě dokázala Čína a možná budeme dokonce vybírat mezi ruským a čínským dodavatelem. Záleží na rozhodnutí Pekingu.
4. Zcela na okraj toho, co se dnes děje, si jen zopakujme:
-
- ČR nemá kvalitně a ověřitelně zpracované alternativní cesty dosažení uhlíkové neutrality jinými technologiemi, natož v podmínkách energeticky propojené EU
-
- dokumentace k atomovému zákonu jednoznačně a chybně nadřazuje naši energetickou soběstačnost nad naše vlastní geopolitické zájmy a bezpečnost - proto předloha zákona nemá žádné bezpečnostní mechanismy korekce rozhodování vlády a výběru dodavatele podle našich bezpečnostních a geopolitických zájmů a podle stanovisek bezpečnostních služeb, ani možnost poslanecké sněmovny do procesu dále zasahovat podle těchto kriterií.
-
- zákonem spoléháme v našem geopolitickém vývoji na prokremelskou komunistickou stranu a zájmy bezohledného populistického zlatokopa lhostejného k demokratické budoucnosti této země.
5. Co na to opoziční strany, ČSSD a zbytky zdravého uvažování a geopolitického patriotismu v hnutí ANO?
Na koho se v této situaci můžeme spolehnout uvidíme tento pátek. Ale již nyní by nám mělo být jasné k jakým politickým nástrojům a metodám budou sahat zastánci Rosatomu, na Hradě i v podhradí, a co nebudou váhat zničit, aby se k jaderné elektrárně dostali.
A symbolicky a paradoxně - opět uvidíme tentýž historický kus: Demise demokratických ministrů a vlády do rukou proruského prezidenta a za asistence komunistického vůdce?
Ale možná jsou to všechno opravdu jen spekulace. Až na to, že zákon sněmovna opravdu projednává, mimořádná schůze k jeho projednání je platným způsobem svolána na tento pátek, opozice ke schůzi i projednání předlohy je laxní a nedostatečná. Spekulace a lakmusové politické balónky o pádu vlády propírají media. A zákon tudíž možná projde.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (192)
Richard Vacek
17.11.2020 07:04Jiří Daneš
17.11.2020 16:37 Reaguje naEmil Novák
17.11.2020 18:48 Reaguje na Jiří DanešJiří Daneš
19.11.2020 19:51 Reaguje na Richard VacekRichard PECH
17.11.2020 08:14Milan G
17.11.2020 21:02 Reaguje na Richard PECHMilan G
18.11.2020 21:08 Reaguje naKorejci nic neřešili, ale podváděli se vším možným tak aby se dostali s cenou co nejvíc dolu. Díky tomu, že se to provalilo Korea v podstatě skončila se svým jaderným programem, ten úpadek si zavinili sami. Arabové tím ztratili naprosto víru v korejský dodavatelský řetězec. Francouzi nazvali jejich řešení jako auto bez dveří, airbagů atd., narážka na to, že korejci udělali rozhodnutí opustit přidání další stěny do budovy kontejnmentu reaktoru - funkce určená ke zvýšení ochrany proti záření v případě nehody. Takže za mně, Korea ne.
A nějaký odkaz, že ten autor toho textu je zelený aktivista by nebyl.
Emil Novák
18.11.2020 21:24 Reaguje na Milan GMilan G
18.11.2020 22:45 Reaguje na Emil NovákBarakah má tloušťku stěny 1,3 m, Temelín 1,2 m to není zas takový rozdíl. K čemu slouží vnější stěna je celkem jasné u vnitřku také http://www.youtube.com/watch?v=bNYWudrOS7o
Arabové mají smluvně zajištěno dodávku paliva a odvoz vyhořelého paliva pryč.
Jinak strefit se do kontejmentu velkým dopravním letadlem, třeba Boeing 767, je prakticky nemožné. V rychlosti přes 500km/h, extrémně nízko nad zemí to fakt nejde. Přesto se tenhle možný scénář testoval a kromě toho, že kontejment se prohnul a malinko popukal se nic nestalo. To je pro alarmistu p. Hanzla.
Ale vzhledem k tomu co všechno se stalo v Koreji, stran těch podvodů, je ta důvěra pryč i když jsem si přál aby tu naši JE stavěli právě oni, ale teď nevim, nevim.
Emil Novák
18.11.2020 23:04 Reaguje na Milan GMilan G
19.11.2020 00:52 Reaguje na Emil NovákBohužel a v tom má snad jedinou pravdu p. Hanzl, že takovou soutěž nejsme snad schopni zorganizovat. Pořád někdo něco mele, jednou tak a podruhé onak když posloucháte toho žvanila Havlíčka, tak se vám chce brečet.
A čas běží, vážení....
Tady hrozí totiž ještě jedna věc. Je klidně možné, že podvratnou činností Evropské komise vylítne cena emisních povolenek do takové výše, že pro uhelné elektrárny to bude znamenat z ekonomického pohledu konec. Nějaké uhelné komise to je jen divadlo pro lidi.
A v tom momentě jsme nesoběstační ve výrobě EE a budeme muset nakupovat. Za levno, jak si myslí pár bláznů, to samozřejmě nebude. A hlavně aby bylo kde nakupovat....
Milan G
19.11.2020 00:59 Reaguje na Milan GSakra vždycky zapomenu na ty teplárny. Bydlim v baráku, no :-)
Pavel Hanzl
19.11.2020 07:04 Reaguje na Milan GOni na to prostě nemají "v hlavě závit", volby musí taky vždy zfalšovat, i když by je Putin vyhrál i napoctivo.
Jejich způsob myšlení není kompatibilní ze Západem (citace Putina)a proto se nesnaží spolupracovat, ale budují Euroasijskou civilizaci.
Jan Šimůnek
19.11.2020 10:59 Reaguje na Pavel HanzlMilan G
20.11.2020 12:35 Reaguje naNa rozdíl od tebe jsem ten článek četl. To, že Korejci dělali podvody jak Arabům tak i doma v Koreji, nelze popřít. Ty podvody byly formou dodávek dílů podřadné kvality, ale ceny se účtovaly za špičkové díly, kromě jiných podvodů. Nakonec jejich vlastní soudy je za to odsoudily. Nemá to nic společného se sváry v Dukovanech, možná jen v tvojí duté hlavě.
Můj názor na OZE je z mých příspěvků zde na Ekolistu dostatečně znám, takže se mi zase snažíš něco lživě podsouvat tak jak je tvým dobrým zvykem.
Poslední věc tydýte, můžeš už konečně sem dát ten odkaz, že autor toho článku je zelený aktivista?
Cituji: "můžeš už konečně" Tys po mně nic nechtěl, vyIízaný milánku. Jinými slovy, buď předvádíš svůj analfabetismus, alzhaimra nebo se jen ztrapňuješ, abys měl poslední slovo. Bláboly aktivistického novináře (na volné noze), který dělá rozhovory se svými kolegy aktivistickými bojovníky proti korejské jaderné energetice, nazývá jadernou energetiku a průmysl "jadernou mafií", a zveřejňuje svoje články v sekci "climate change", což plyne ze samotného článku, což bys věděl, kdybys ses jej namáhal přečíst, toho novináře definují naprosto jasně. Ostatně stejně jako tebe. To že jsi schopen se ohánět ničím nepodloženým rozhodnutí nového zeleného aktivistického prezidenta Jižní Koreje, jako "výbuchem korejského jaderného programu" ses sám zařadil. Od teď jsi zelený tydýt.
Mimochodem umíš vůbec číst? Článek popisuje to samé co dělali zaměstnanci Škody JS při kontrole svarů (tedy podváděli) nebo ty samé problémy, které měla ŠKoda JS při dostavbě Mochovců. Kdyby ten novinář byl čech, tak to co napsal o KHNP a Kepcu a bývalých jihokorejských prezidentech,tak napíše to samé o Škodě JS a hradním čučkaři.
Miroslav Vinkler
17.11.2020 08:21To, že je Rosatom number 1 v oblasti jaderných elektráren je jeho zásluha a zatím jsem nezaznamenal, že by některá z jeho elektráren postavených mimo území Ruska měla jakékoli problémy.
A tak je mi líto, že Rosatom nepatří Američanům nebo Francouzům, protože potom by se autor článku naopak rozplýval štěstím nad takovým postupem .
Rusofobie dodnes u některých lidí spolehlivě funguje jako červený hadr na býka.
Zbyněk Šeděnka
17.11.2020 08:43 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
17.11.2020 09:10 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaDovedete si představit, že by Masarykova republika ve 30.letech dala stavět největší energetický komplex státu německé firmě ovládané A. Hitlerem?
Jiří Daneš
17.11.2020 16:48 Reaguje na Pavel HanzlA BIS už zřejmě zapomněla na to jak se provařila s "ricinovým" kufříkem.
Pavel Hanzl
17.11.2020 17:13 Reaguje na Jiří DanešJan Šimůnek
17.11.2020 18:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.11.2020 08:22 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
17.11.2020 09:01 Reaguje na Miroslav VinklerZřejmě nezanamenáváte nic. Paní Dana Drábová jasně říká, že evropská projekty Rosatomu mejí problémy VŠECHNY. A těžké:
https://www.youtube.com/watch?v=8NULH-WOb_o&feature=emb_title
Stačí si poslechnout v čase 1.29.00 - 1.30.40
Milan G
17.11.2020 14:23 Reaguje na Pavel HanzlTo nemají pro vás v Petrohradu novější soft? Protože jak vidno jste se zasekl a jste jak robot Emil.
Pavel Hanzl
17.11.2020 17:16 Reaguje na Milan GDal jsem to jemu.
Svatá Prostoto
17.11.2020 20:01 Reaguje na Pavel HanzlMně je nějaký Rosatom doslova u prdele, ale vaše interpretace toho pořadu s Drábovou mne už docela ... nebaví. Boha jeho, když jste proti něčemu, což je ok, to tak máme občas každý, tak fakt nejste schopen dát dohromady nějaké racionální protiargumenty?
Pavel Hanzl
17.11.2020 20:40 Reaguje na Svatá ProstotoA) BIS jasně říká, že Rusko je bezpečnostní riziko. Když ho pustíme do energetiky, začne nás vydírat. Proč se asi stavěl hned po plyšákovi Ingoldstat?
B) Po technické stránce i pí Drábová říká, že je Rosatom problémový. A jí věřím.
C) Ostatní země Evropy jádro nerozvíjí vůbec, nebo silně uhelná Belgie půjde asi do SMR, Polsko jde do Amerických technologií.
NIKDO S ŽÁDNÝM ROSATOMEM NEPOČÍTÁ!!!
Proč máme dělat zase všechno naopak, když to ostatním funguje?? PROČ??
Odpověď není složitá, opět odpovídá BIS. Máme být zase ruští votroci.
Emil Novák
17.11.2020 21:34 Reaguje na Pavel HanzlAd C) Belgie vůbec elektřinu z uhlí nevyrábí, má cca 50 % elektřiny z jádra. Má stanovené zákonem, že do roku 2025 veškeré jádro odstaví a žádné nové stavět nebude. Nahradit ho chtějí dotovaným plynem.
S Rosatomem počítají v EU Finové a Maďaři, příští rok se začne stavět. V Bulharsku je konsorcium s Rosatomem favoritem v tendru na výstavbu JE Belene. Rosatom má ale po světě tolik zakázek, že EU natož ČR pro něj není žádný pupek světa, jak si mnozí myslí.
Pavel Hanzl
18.11.2020 08:24 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
18.11.2020 08:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.11.2020 17:17 Reaguje na Emil NovákKdo je na téhle diskusi největší pitomec?
Emil Novák
18.11.2020 17:40 Reaguje na Pavel HanzlOna však nic takového neříká, naopak říká:
"Ta technologie je srovnatelná..."
"...a fakt ta technologie je dobrá, má obrovský bezpečnostní rezervy"
Zde je doslovný přepis celé její odpovědi:
"Já nevím jestli je absolutní špička. Ta technologie je srovnatelná, je to technologie tlakovodního reaktoru odvozená od toho westinghouzského konceptu. Ta technologie je konkurenceschopná, nevím jak konkurenceschopný by byl Rosatom jako dodavatel, protože jeho zahraniční projekty mají teda docela slušný potíže, všechny. S výjimkou Číny a Tianwanu, kde si to Číňané hlídali. A odstrašujícím příkladem schopnosti, a fakt ta technologie je dobrá, má obrovský bezpečnostní rezervy. Tohle všechno ano, ale přistoupit na model který, nebo na modely které Rosatom jako dodavatel nabízí, to se zle nevyplatilo Maďarům a zle se to nevyplatilo Finům, ještě se tam nekoplo do země a už ty projekty mají čtyři pět let zpoždění."
Milan G
18.11.2020 18:09 Reaguje na Emil NovákTa prodleva byla zaviněná tím, že hrubě podcenili předpřípravu celé stavby, tzn. různá povolení, finanční krytí atd.
Emil Novák
18.11.2020 18:19 Reaguje na Milan GJaroslav Studnička
18.11.2020 21:42 Reaguje na Milan GMilan G
19.11.2020 12:52 Reaguje na Jaroslav StudničkaPavel Hanzl
19.11.2020 06:34 Reaguje na Milan GPavel Hanzl
19.11.2020 06:41 Reaguje na Emil NovákKdyž je na světě povícero firem, které ty potíže nemají.
Zvláště, když je už technologie, kdy se nestaví nic, jen se to koupí celé hotové licencované a jen se to instaluje.
Emil Novák
19.11.2020 07:28 Reaguje na Pavel Hanzl2) Slovní spojení "těžké potíže" v tom textu vůbec není. I když vám to slovo od slova přepíšu, tak nejste schopný ani to opsat doslovně.
3) Pokud se za "těžké potíže" považuje spuštění elektrárny do sedmi let od zahájení stavby, tak takové "těžké potíže" jsou snem každého investora.
4) Když je na světě "povícero firem, které ty potíže nemají", tak mi ukažte jedinou. Každá prototypová výstavba s sebou nějaké potíže nese a přinesla je všem dodavatelům bez výjimky. Potíže minimalizuje až opakování a sériová výstavba.
5) Vůbec jste nepochopil, před čím paní Drábová v případě Rosatomu varuje, a to je investorský a dodavatelský model, který byl použit ve Finsku a Maďarsku. Český model je úplně jiný.
6) Technologie, "kdy se nestaví nic, jen se to koupí celé hotové licencované a jen se to instaluje", existuje zatím jedině na papíře. Leda bychom si na Vltavě zaparkovali Akademika Lomonosov.
Pavel Hanzl
19.11.2020 08:28 Reaguje na Emil NovákMě skutečně vaše otáčení na slovíčku nazajímá, mě je jasné, že nechat si stavět mastodonta JE od napřítele, který proti nám vede hybridní válku a stále lže, je prostě dost blbý nápad. A klidně si tady zdůvodňujte, že těžké potíže znamenají něco úplně jiné, než těžké potíže, mě je to fakticky úplně fuk.
Emil Novák
17.11.2020 19:30 Reaguje na Pavel HanzlMilan G
17.11.2020 20:21 Reaguje na Emil NovákA je to marný, je to marný a je to marný.
Pavel Hanzl
17.11.2020 20:43 Reaguje na Milan GPavel Hanzl
17.11.2020 20:42 Reaguje na Emil NovákProč pořizovat něco od někoho, kdo pořád jen lže?
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/jaderna-elektrarna-kterou-v-sobotu-spustil-lukasenko-ma-poruchu/1956773?utm_source=rss&utm_medium=feed
Emil Novák
17.11.2020 20:50 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.11.2020 08:29 Reaguje na Emil NovákCo kdybychom si to pořídili od nějakého spojence, (když už to prý musí být) to vás fakt nenapadlo?
Emil Novák
18.11.2020 08:41 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.11.2020 06:32 Reaguje na Emil NovákJaroslav Studnička
17.11.2020 21:25 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
17.11.2020 10:16 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
19.11.2020 11:03 Reaguje naMimochodem, nevšim jsem si, že by Gabal byl fandou hradního čučkaře, který nás do oze tunelu navez, když v době svého premiérování neblahé paměti v Bruselu v rámci vstupních vyjednávání odkýval vše co před něj předložili včetně povinného podílu tzv. oze na energetickém mixu, ani ping. paroubka, který do české legislativy prosadil ten megatunel známý jako zákon č. 180/2005 Sb., ani agenta bureše, který se zesraI před von der Leyenovou a odkýval jí uhlíkovou neutralitu a green deal.
Svatá Prostoto
17.11.2020 20:03 Reaguje naA zrovna Fico žádná sláva, ale že bychom zrovna my v ČR na tom byli nějak joooo líp ...
vaber
17.11.2020 09:00rozhodnutí bude stejně politické a já myslím ,že je jasné i když my za to zaplatíme cenou za stavbu elektrárny a i při následném provozu
Pavel Hanzl
17.11.2020 09:07 Reaguje na vaberDůkazem byla plynová krize v roce 2009, kdy trpěloMaďarsko, Bulharsko a Slovensko, my i celý Západ jsme si toho ani nevšimli.
Problém e zcela opačný, Ruskoje zcela fatáně závislé na vývozu surovin do Evropy, dělá mu to snad 50% HDP celého státu, pro EU to je snad 3 - 4%.
Proto Rusko tak bojuje proti Green dealu a celkově OZE.
Jaroslav Studnička
17.11.2020 09:37 Reaguje na Pavel HanzlNavíc, když skončí uhelné elektrárny, které spalují domácí palivo (Německo, ČR, Polsko).
Pavel Hanzl
17.11.2020 09:57 Reaguje na Jaroslav StudničkaA zemní plyn je přechodové médium, které se začne nahrazovat zeleným vodíkem.
Jaroslav Studnička
17.11.2020 10:04 Reaguje na Pavel HanzlProto Rusko rozhodně nemá nic proti rozvoji OZE. Zelený vodík je hudba budocnosti, do té doby bude Rusko vydělávat na Green deal
Pavel Hanzl
17.11.2020 10:32 Reaguje na Jaroslav StudničkaDnešní propad ekonomik kvůli koronáči chce EU řešit masivními investicemi právě do OZE a hlavně do akumulací. Takže už dnes se staví obrovské kapacity třeba v Británii i v jiných normálních zemích.
Mě děsí jen jedno: u nás se neděje ani ťok.
A uhelná komise zasedá, řeší, zasedá, řeší zasedá, mudruje, zasedá.... už druhý rok a zase ani ťok.
A mastodont JE se řeší, mudruje, řeší a navrhuje jak to zkřivit, aby to mohl dostat Rosatom. Už asi 10 let a výsledek: zcela výjimečně ani Ťok.
Vaclav Sobr
17.11.2020 12:36 Reaguje na Pavel HanzlJenom proto že se do něčeho investuje neznamená že to bude fungovat.
Často vedou vysoké investice k tomu že se zainvestuje ještě víc protože by byla škoda o původní investici přijít. V marné naději že nefunkční koncept trochu víc peněz zachrání.
A staví se obrovské kapacity - zatím neexistuje jedna jediná země v které by se projektované kapacity v zálohách v roce 2040 blížili byť jenom k 10 procentům toho co bude energeticky potřeba.
tyto investice by bylo nutné navýšit minimálně o řád.
ale upřímně - Evropa na to nemá ani dost kvalifikovaných lidí kteří by rukama k tomu všemu tahali kabeli, dělali elektrorevize... a upřímně i mýchali beton a odlévali ocel...
na stavbu energeticky ekvivalentního množství větrníků se spotřebuje víc betonu a železa než jaderné elektrárny.
Taky to zabere mnohem víc prostoru...
a nějak se nezdá že by imigranti do EU byli kvalifikovaní takovou práci dělat.
Pavel Hanzl
19.11.2020 06:26 Reaguje na Vaclav Sobr"Samotné reaktory přímo neprodukují emise skleníkových plynů, ovšem stavba a likvidace odpadů či těžba, zpracování a přeprava uranu ano. Jaderná energetika tak vypustí do ovzduší až 25krát více emisí CO2 než větrné elektrárny. Emise naskakují i v případě odstávek jaderných elektráren či zvýšení spotřeby ve špičkách, kdy musí být výpadek nahrazen záložním zdrojem. Takovou zálohu zpravidla představují velké uhelné elektrárny".
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/daniel-vondrous-statnici-a-jaderne-reaktory
Emil Novák
19.11.2020 07:42 Reaguje na Pavel HanzlTuto nehoráznou lež vyvrací i IPCC: https://en.wikipedia.org/wiki/Emission_intensity
Jaroslav Studnička
17.11.2020 12:40 Reaguje na Pavel HanzlJedna věc je totiž politické prohlášení, druhá věc je technická realizace...
Za 9 dní by měla uhelná komise vyslovit ortel. Opravdu to tak vypadá, když se ekologičtí supi slétají před ministerstvo :-).
Pavel Hanzl
17.11.2020 17:31 Reaguje na Jaroslav Studničkahttps://oenergetice.cz/akumulace-energie/partneri-bp-orsted-planuji-nemecku-vyrabet-tisice-tun-zeleneho-vodiku-rocne
Vaclav Sobr
17.11.2020 17:59 Reaguje na Pavel HanzlTechnologie zajímavá teĎ jen jestli se povede postavit takových stanic několik desítek tisíc.
Pavel Hanzl
17.11.2020 18:58 Reaguje na Vaclav SobrVe stavu, kdy je třeba v Británii už rozestavěny kapacity v giga?wattech to už běží velmi rychle. Navíc nejde jen o vodík, ale těch systémů je daleko více.
Jaroslav Studnička
17.11.2020 18:43 Reaguje na Pavel HanzlZkuste si nejprve zjistit, jakou má spotřebu tepla nějaké okresní či krajské město, nebo průmyslový podnik a pak mudrujte...
Pavel Hanzl
18.11.2020 08:32 Reaguje na Jaroslav StudničkaPřečtěte si ty články, co vám dávám, (nebo jakékoliv jiné) třeba na webu oenergetice.cz a tam se dozvíte dost zásadních informací a nepruďte tady blbostmi.
Jaroslav Studnička
18.11.2020 09:40 Reaguje na Pavel HanzlJá sleduji web oenergetice pravidelně. Nicméně je nutné taky těm článkům rozumět a vyvodit si souvislosti.
To vám chybí a prokazujete to neustále. Energetika není váš kamarád a měl byste si najít nějakou jinou zábavu, třeba cvrnkání kuliček...
Jan Šimůnek
17.11.2020 10:19 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
17.11.2020 20:06 Reaguje na Pavel HanzlAle no tak ...
Pavel Hanzl
18.11.2020 08:43 Reaguje na Svatá ProstotoDobře, počítá se s rychlým rozvojemm paroplynů, zároveň ale s neméně rmohutným rozvojem vodíku. Tak na co?
Já osobně si myslím, že Němčouři jsou podělaní, protože musí skončit s jádrem, které jim teď krutě schází.
Jan Šimůnek
18.11.2020 17:38 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
19.11.2020 11:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.11.2020 08:35 Reaguje na Jiří SvobodaŠedý vzniká rozkladem zemního plynu, převážně metanu.
Modrý je to samé, ale s odchytem zbylého uhlíku.
Zelený se vyrábí elektrolýzou z přetoků OZE.
Nic složitého.
Jiří Svoboda
18.11.2020 13:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.11.2020 22:32 Reaguje na Jiří SvobodaTen bude dodávat do sítě jen za špičkové ceny, celý zbytek půjde na vodík.
Richard Vacek
17.11.2020 10:28 Reaguje na Pavel HanzlHistoricky se nabízí paralela s poválečným stavem, kdy obdobně řada lidí varovala před Německem, protože si neuvědomili, že nacismus tam skončil. A dnešní škodovka je příkladem výhodné spolupráce.
Jakub Graňák
17.11.2020 17:18 Reaguje naTo se nikdy nestane, celá jejich národní identita je po staletí definována územní expanzí (protože ti co jsou vně hranic jsou hrozba) a nezmění se dokud se nebude "matička rus" rozpínat od atlantiku po pacifik
Pavel Hanzl
17.11.2020 17:37 Reaguje na Jakub GraňákPutin se snaží tlačit do Evropy sice usilovně, ale silně neúspěšně, kromě nás a Maďarónům ho mají všichni na háku.
A proč se na nás tak klepe?
Je mu jasné, že Čína mu sebere celou Sibiř (pokus se tak ještě nestalo) a tím by přišel o jedinou obživu, tj. kšeftovat se surovinami. A aby Rus pracoval? Dost děsivá představa....
Vaclav Sobr
17.11.2020 17:55 Reaguje na Pavel HanzlI kdyby se číňani pokusili mu Sibiř vzít má víc než dost atomových bomb na to je odpařit všechny.
A i číňani to ví - a je pro ně mnohem logičtější Putinovi a Rusku prostě za dané suroviny zaplatit i když jim dá jenom koncesi na těžbu.
atomové zbraně jsou ve spoustě ohledů vynikající technologie.
Pavel Hanzl
17.11.2020 19:02 Reaguje na Vaclav SobrA možná ani to ne, Číňani si bačují na Sibiři zcela autonomně, jen přestanou posílat výpalné do Moskvy a je posekáno.
Jan Šimůnek
18.11.2020 06:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.11.2020 08:45 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
18.11.2020 17:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.11.2020 22:28 Reaguje na Jan ŠimůnekJenže Rusko má asi desetinu obyvatel než Čína a taky desetinový výkon ekonomiky, ruská armáda se vyznamenala hlavně na Ukrajině, kde se proti zoufale nevyzbrojeném nepříteli neprostřílele ani do Muriopolu.
Snad největší majstrštych byl sestřel MH17, za to by měli dostat metál.
Emil Novák
18.11.2020 22:31 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
19.11.2020 11:12 Reaguje na Pavel HanzlNavíc se (70. - 80. léta) ukázalo, že výskyt rakovin v těchto městech byl měřen jinou metodikou než u kontrolní populace (jiné lokality v Japonsku), a když se některé lokality začaly "pročesávat" na výskyt nádorů stejně intenzívně jako Hirošima a Nagasaki, tak se zjistilo, že tam bylo dost rakovin a leukémií, o nichž se nevědělo, takže se s dopadem radioaktivity na zdraví obyvatel šlo dolů.
Emil Novák
17.11.2020 19:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.11.2020 20:48 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
17.11.2020 20:55 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.11.2020 22:14 Reaguje na Emil NovákRusko je zcela fatálně závislé na vývozu uhlíkových paliv a OZE mu může zbourat ekonomiku. Evropa je jeho největší a hlavně solventní odběratel. A Rusi ví, že plyn je jen přechod k zelenému vodíku a ropa s elektromobilitou končí úplně.
A u nás energetiku řídí jaderná lobby starých, bolševických papalášů, takže zase Rusi tu hrají prim. A hlavně si přečtěte zprávu BIS, tam je ten klíč.
https://www.respekt.cz/politika/bis-otevrene-varuje-pred-promorenosti-ceska-ruskymi-spiony?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=Feed%3A+respekt-clanky+%28T%C3%BDden%C3%ADk+Respekt+%E2%80%A2+V%C5%A1echny+%C4%8Dl%C3%A1nky%29
Jaroslav Studnička
17.11.2020 22:52 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
17.11.2020 23:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.11.2020 08:48 Reaguje na Emil NovákTo fakt někde nakdákali????? Dejte link!
Emil Novák
18.11.2020 10:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.11.2020 17:27 Reaguje na Emil NovákJan Šimůnek
18.11.2020 06:31 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.11.2020 17:27 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
18.11.2020 17:40 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
19.11.2020 11:13 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.11.2020 09:23Tahanice kolem tohoto bloku trvají od roku 2011 a stále gradují a to ještě není vypsán ani tendr!!
Příšerná představa, co se bude dít, až se to ušije na míru Rosatomu!!!
Tohle je typický příklad těžkého problému, který byl vytvořen jeho řešením. Takže co s tímto gordickým uzlem?
Možná je nejlepší systém Alexandara Makedonského a jeho meče, prostě to zrušit celý.
Má to výhodu, že se tím se otvírá řada možností dalšího vývoje:
A) cesta Polská, které si udělalo strategickou smlouvu s USA a tím si otevřelo prostor pro jejich nejmodernější technologie, ať klasické nebo SMR i jaékoliv jiné.
B) cesta Německá, kdy se na járo rezignuje a jde se cestou čistě OZE
C) cesta Západoevropská, která počítá s JE v dojíždějících reaktorech a s rozvojem pouze v SMR (Belgie) a těžiště je v OZE.
Jaroslav Studnička
17.11.2020 09:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.11.2020 10:01 Reaguje na Jaroslav Studnička"- jediný uchazeč, který disponuje proponovaným reaktorem 1200 MW, je Hradu milý Rosatom".
Stačí?
Jaroslav Studnička
17.11.2020 12:47 Reaguje na Pavel HanzlUvádí se, že nový blok má být maximálně 1200 MW. Důvodem je výkonové omezení lokality Dukovany, vi odkaz.
https://www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zdroje/jaderna-energetika/jaderna-energetika-v-ceske-republice/nove-jaderne-zdroje/nove-dukovany
Pavel Hanzl
17.11.2020 17:47 Reaguje na Jaroslav StudničkaAle babišistán je založen na podvodech a křivárnách, tak logiku to má.
Jaroslav Studnička
17.11.2020 18:44 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
17.11.2020 20:08 Reaguje na Jaroslav StudničkaPak panu Hanzlovi křivdíte, bo to není navíc:-))).
Vaclav Sobr
17.11.2020 09:57 Reaguje na Pavel HanzlNuscale TEĎ dostal licenci na koncept reaktoru
v roce 2022 má v plánu žádat o licenci ho postavit na konkrétním místě (lokalita se licencuje zvlášť a vždy individuálně)
V roce 2029 bude dle jejich odhadu stát funkční prototyp.
(obvykle mají tyhle projekty spoždění 2-3 roky) a pak nějaké 3 roky testů na plnou certifikaci zařízení dle direktiv MAAE.
a ještě s tím že to bude třeba certifikovat i v Evropě zvlᚍ protože ta má pravidla ještě náročnější než MAAE.
Na trhu budou tedy nejdříve v roce 2035. a v Evropě tak v roce 2040.
Vaclav Sobr
17.11.2020 10:01 Reaguje na Vaclav Sobr(jinak on koncept SMR není vůbec nový, zkoušeli se v 60tých letech... a nějak se zjistilo že se nijak výrazně proti velkým zdrojům ekonomicky nevyplatí)
Většina z nich skončila na lodích a ponorkách kde prostě dodávali strategické výhody bez ohledu na cenu.
Třeba v ČR se transportem elektřiny přes nejdelší myslitelnou trasu po drátech ztratí pouze 10 procent elektřiny.
Energetický benefit "decentralizace" je tedy vcelku malý... často soupeřící s vlastní neefektivitou menšího zdroje.
Ekonomická studie ke které se ten někdo dostane v roce 2035 možná ukáže že takové decentralizované zdroje budou horší než velký zdroj centrální stejně jako se to ukázalo v 60tých letech.
Ostatně to co se dnes staví jsou oprášené koncepty zavrhnuté v 60letech. S tím že se prostě musí vyzkoušet zda to pokrok v materiálech a řízení neudělá použitelné dnes. Výpočtem to zjistit nejde.
Vaclav Sobr
17.11.2020 10:03 Reaguje na Vaclav Sobr(kupříkladu nové jaderky by mohli přímo nahrazovat uhelné elektrárny v místě jejich fungování - voda na chlazení tam je... ty elektrárny už města vytápí takže by stačila jen rekonstrukce...) a daly by se rovnoměrně rozprostřít po republice.
stejně jich potřebujeme minimálně 35 pokud máme odstřelit fosilní zdroje jak v elektřině tak v topení.
Pavel Hanzl
17.11.2020 10:14 Reaguje na Vaclav SobrProblém je v bezpečnosti. Právě proto je na celém systému nejtěžší získat licenci, což už NuScale má. Teď by to mohlo jít už "dole vodou". Zájem je asi dost velký a ani Rusi to zablokovat nedokážou.
Vaclav Sobr
17.11.2020 12:42 Reaguje na Pavel HanzlBezpečnost je poměrně jednoduchá pokud od toho nechcete elektřinu. Pokud chcete elektřinu a musíte to dělat tlakově, tak je to poněkud problém.
A jistě - teď jen nuscale musí zvládnout certifikaci místa kde bude stavět (tak rok dva administratinví procedury v USA)- žádat bude 2022.
následovat bude nějaká výstavba - 2029 je hodně optimistické... ale prosím.
A pak nějaké 3-4 faktického testování.
Pavel Hanzl
18.11.2020 22:19 Reaguje na Vaclav SobrUSA nejsou babišistán a firmy (nejen NusCale), nežijí z dotací a musí investované miliardy vydělat prodejem svých zařízení.
A státní správa pracuje pro lidi (firmy) a ne proti nim. Proto je USA nejsilnější ekonomika světa. Odhaduji první SMR spuštěné v roce 2025.
Emil Novák
18.11.2020 22:28 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.world-nuclear-news.org/Articles/US-government-backs-NuScale-projects-at-home-and-a
Pavel Hanzl
19.11.2020 08:37 Reaguje na Emil NovákJá v tom vidím podstatný rozdíl.
Emil Novák
19.11.2020 09:16 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.11.2020 07:56 Reaguje na Emil NovákTady je, proč to nemá stavět Rosatom:
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/jak-nedostavovat-dukovany-madarsky-priklad-varuje/r~5c14ae08b6d611ea95caac1f6b220ee8/
Emil Novák
20.11.2020 08:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.11.2020 10:07 Reaguje na Vaclav SobrUSA nejsou babišistán a ta firma investovala do vývoje miliardy a potřebuje tu technologii prodávat.
Já odhaduji první kousky ke komerčnímu využití nejpozději do roku 25 - zdůrazňuji, že je to ODHAD.
Do té doby může být hotovo i licenční řízení u nás (nebo pro EU) může být vybrána i lokalita a postaven ten bazén, ve kterém to celé jede.
Jenže u nás babišistán je, takže nebude hotovo ani ťok.
Vaclav Sobr
17.11.2020 11:33 Reaguje na Pavel HanzlDesign certification means the NRC has, after thorough examination of compliance with safety requirements, approved a nuclear power plant design independent of an application to construct or operate a plant. Full certification allows a utility to reference the design when applying for a combined licence to build and operate a nuclear power plant anywhere in the USA, although site-specific licensing procedures must still be completed and a combined construction and operating licence obtained before construction can begin. Design certification is valid for 15 years from the date of issuance, but can be renewed for an additional 10 to 15 years.
užijte si - prvního září letos ;-)
2022 budou žádat o ty "site specific" licencing procedures.
ty budou - i v USA trvat tak rok až dva.
licencování konceptu reaktoru trvalo 42 měsíců. Žádali v roce 2016.
takže - 2025? těžko - nejdříve 2023-24 jim povolí kopnout do země.
Vaclav Sobr
17.11.2020 11:40 Reaguje na Vaclav SobrJaroslav Studnička
17.11.2020 13:15 Reaguje na Vaclav SobrPavel Hanzl
17.11.2020 19:05 Reaguje na Jan ŠimůnekVaclav Sobr
17.11.2020 09:54to je 40 těchto bloků...
ten jeden patetický blok v Dukovanech nenahradí ani půlku kapacity co v době jeho dostavby bude na konci životnosti. Tudíž nenahradí z fosilu ani PRD.
budu hodný - 5GW exportu do Německa a Rakouska (co na tom že rakušáci formálně platí a OZE elektřinu ze skandinávie, ta k nim fyzicky po drátech nikdy nedoteče) zcela škrtněme... řekněme si že nějaké 2-3GW ještě zateplíme...
Pořád i s tímto potřebujeme nahradit 35GW výroby energie z fosilní výroby a odstavených Dukovan.
To je tedy 35 nových bloků téhle velikosti.
A nebo pokud by jste to chtěl ve větru bude to nějakých 60 000 x 2,5MW větrník, plus k tomu nové distribuční sítě a zálohovací kapacity schopné požrat 90GW výkonu a akumulovat ho desítky hodin... o kapacitách v řádech skoro 1TWh (a to je jenom denní akumulace, natož nutnost nějaké sezóní z podzimu do zimních inverzí) a z jara do letních bezvětří.
u soláru - nějakých 800km2 (tedy během 20 let by se muselo postavit 120 000m2 denně) se stejnou akumulační kapacitou... jen zde by se musela energie akumulovat i půl roku z léta až do jara...
Čili - ten jeden reaktor nás rozhodně nezabije, ani nás nezachrání... potřebujeme jich na splnění těch zelených nesmyslů - totiž cca 35.
Pavel Hanzl
17.11.2020 10:21 Reaguje na Vaclav SobrTakže to dopadne jak?
Při současném stavu naší ekonomiky, vlády i uhelné komise můžeme se spolehnout, že green deal nesplníme, takže uhláky vypneme povinně.
A kde budeme brát elektřinu? Kupovat, jinou možnost nevidím. Tož si nachystejme pořádný měšec....
Vaclav Sobr
17.11.2020 11:27 Reaguje na Pavel HanzlRakousko už pak ani nebude mít od koho dovážet a nakoupovat protože nikdo kolem něj elektřinu fyzicky mít navíc nebude.
Skandinávie jí sice navíc, i pěkně zelenou mít bude, ale to co oni vyrobí se fyzicky spotřbeuje v Německu.
připravoat si měšec moc nemá cenu. protože kolem nás nebude co kupovat a co bude dál od nás k nám fyzicky ani nedoteče.
Import bude fyzikálně nereálný, a v takové chvíli je úplně irelevantní jestli bude reálný ekonomicky a nebo ne.
Pavel Hanzl
17.11.2020 17:44 Reaguje na Vaclav SobrJan Šimůnek
17.11.2020 10:15Pavel Hanzl
17.11.2020 21:01 Reaguje na Jan ŠimůnekBřetislav Machaček
17.11.2020 17:33celkem fuk. Pokud se bude ekonomika řídit ideologicky, tak jsme si tím
"plyšákem" moc nepomohli. Tehdy byla ideologie ekonomice taky nadřízena,
ale co jsme neuměli, tak jsme dovezli i z toho Západu, pokud nám to vůbec
on z ideových důvodů dovolil(COCOM- omezení vývozu některých technologií
do zemí RVHP). Takže to nechávám na mladých, kteří volí zajisté Piráty
a některé jiné opostrany. Ti je přivedou k prosperitě za cenu předražených technologií od našich spojenců. Nač dělat nějaká výběrová řízení, když
už předem vylučujeme jiné firmy. Víte ono ten kapitalismus je v Rusku
mnohem kapitalističtější, než ten náš sociál kapitalizmus, když stát
zachraňuje i firmy a zaměstnanost v odvětvích, které krachnou pouze o
pár měsíců později. Takže to vidím tak, že na dluh žijeme, dluhy sekáme
nové a ještě si vymýšlíme podmínky pro dodavatele JE. Možná budeme rádi,
že bude mít odvahu to tu někdo vůbec stavět, protože to možná rozestaví
a pak přijde vláda nejaderných aktivistů a ta to zase zastaví. V takovém
blbákově neočekávám už ani položení základního kamene, natož vůbec řešení, jak stát zabezpečí dostatek finančně dostupné energie. Utopické teorie
o OZE a rapidních úsporách energie si mohou aktivisté vykládat večer dětem, ale já už pohádkám dávno odrostl. Pan Gabal mě nepřesvědčil a ani BIS,
která omílá stále to samé. To samé mohu klidně každý rok oznamovat lidu
sám, zdarma a bez celoročního zkoumání. Zda je to oprávněné nelze i tak doopravdy zjistit a nelze zjistit ani opak. Zkušenosti s tajnými službami jsou vesměs takové, že musejí podávat takové informace, jaké jsou předem objednány a nakonec konstatovat, že došlo k nepředvídané situaci. Tož si
podiskutujte a hlavně ať neskončíme za pár let bez energie úplně.
Karel Zvářal
17.11.2020 18:32 Reaguje na Břetislav MachačekPetr Eliáš
18.11.2020 09:25 Reaguje na Karel ZvářalJiří Svoboda
18.11.2020 13:30 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
18.11.2020 22:10 Reaguje na Břetislav MachačekUž Duce říkal ve 20. letech v Itálii že bude řídit stát jako firmu, už tehdy byli ministři manažery korporátních firem. Jako u nás Havlíček, Brabec, Schillerová atd. atd.
Babiš to dotáhl daleko dál, stát je vlastněn už jen jednou firmou a ta si diktuje i svoje zákony a čerpá giga dotací.
To byl Duce v budování fašismu skutečně žabař.
Karel Tejkal
17.11.2020 18:54Karel Tejkal
17.11.2020 18:54 Reaguje na Karel TejkalVáclav John
17.11.2020 19:13Pokud si ale čtu podobné diskuze, pak z nich mám dojem, že si v podstatě musíme vybrat, jestli budeme pod vlivem Ruska nebo USA nebo Číny atd. Jako by nikdo ani nepočítal s variantou, že by nebylo špatné, když si budeme aspoň v něčem rozhodovat sami. Bez čekání na instrukce z Moskvy, Washingtonu, Pekingu aj.
Pavel Hanzl
17.11.2020 20:56 Reaguje na Václav JohnRusi dají samozřejmě nejvýhodnější nabídku, jenže smouvy nedodrží. To je u nich zcela normální jednání.
Od státu, který garantuje bezpečnost Ukrajině, bych nekoupil ani fusekle. A Rosatom je státní firma.
Václav John
18.11.2020 01:13 Reaguje na Pavel HanzlAno, to bohužel nejsme.
Jesli Rusové smlouvu dodrží nebo nedodrží bych nepředvídal. Pokud ale zhotovitel smlouvu nedodrží, měli bychom si to umět ohlídat. My máme celkem čerstvou negativní zkušenost s Rusy a spadáme do jejich bývalé sféry vlivu, je logické, že bychom měli být opatrní. Ukrajina podobně. Jiné státy a není jich málo mají naopak čerstvou negativní zkušenost s USA (namátkou třeba Panama, Grenada, Sýrie, Srbsko, Írán a řada dalších), situaci budou vidět opačně. Tím nechci říct, že USA jsou ekvivalent Sovětského svazu, ale slovy Kissingera: "Amerika nemá trvalé přátele nebo nepřátele, jen zájmy". Lze to samozřejmě vztáhnout na jakoukoliv velmoc.
Pavel Hanzl
18.11.2020 08:57 Reaguje na Václav JohnJe ovšem otázka, jestli by to bylo lepší, kdyby vůbec nepřijeli.
Jan Šimůnek
18.11.2020 17:42 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.11.2020 16:24 Reaguje na Václav JohnEmil Novák
17.11.2020 21:13 Reaguje na Václav JohnPavel Hanzl
18.11.2020 08:54 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
18.11.2020 10:17 Reaguje na Pavel HanzlVaclav Sobr
19.11.2020 09:09 Reaguje na Pavel HanzlČili - my už si ve skutečnosti žádné čekání nemůžeme moc dovolit. Musíme začít něco dělat teď, protože za těch 10-15 let už nám půlka uhelek zastará do neopravitelnosti a budeme odepisovat i 1-4 v dukovanech...
o teplárnách nemluvě.
Konat se u nás musí začít okamžitě.
Pavel Hanzl
19.11.2020 16:22 Reaguje na Vaclav SobrSvatá Prostoto
17.11.2020 20:26Trocha faktů ... na pátek jsou svolány 4 mimořádné schůze ... 66+67+68+71.
A co se týče toho diskutovaného zákona, tak jde zatím o druhé čtení a o vládní návrh ... přesně je to popsáno zde ... https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&t=966
Takže dělat z toho nějakou konspiraci může jen takový vůl jako je Gabal.
A když už jsme u toho, vyzvracel se v článku pěkně, ale nějak taktně opomenul napsat, kdo konkrétně by pro ty jeho úchylné nápady měl hlasovat, a to jak v PS, tak v Senátu.
Stejně tak z článku není zřejmé, kdo by měl hlasování o důvěře vládě navrhnout a opět jak by kdo podle něj hlasoval.
Protože bez toho vládu jaksi máme.
Leda že by Babiš podal sám demisi ... jako když ho vidím.
Nicméně nutno uznat, že mne článek opravdu zaujal, protože s ohledem na výše uvedené jsem zde větší hromadu exkrementů ještě nečetl.
Svatá Prostoto
17.11.2020 20:48 Reaguje na Svatá ProstotoKdyž se podívám na web PS, tak se dočtu ...
"Schůze mohou být svolány předsedou Poslanecké sněmovny na základě usnesení sněmovny nebo na základě písemné žádosti aspoň jedné pětiny všech poslanců sněmovny."
https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=696
Dvě kontrolní otázky ... kolik poslanců má SPD a kolik KSČM? A kolik je jedna pětina poslanců?
Pavel Hanzl
17.11.2020 20:59 Reaguje na Svatá ProstotoJaroslav Studnička
17.11.2020 21:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.11.2020 08:51 Reaguje na Jaroslav StudničkaMilan G
18.11.2020 18:18 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.11.2020 18:25 Reaguje na Milan GMilan G
18.11.2020 21:28 Reaguje na Pavel HanzlJak jsem napsal, Babiš je mi u pr..... A už jsem vám to také několikrát psal, argumentovat Šafrem to chce odvahu a ještě větší tvrdit o něm, že je solidní novinář, teď jste mně pekelně rozesmál :-)))
https://g.cz/pavel-safr-je-podvodni/
Pavel Hanzl
18.11.2020 21:59 Reaguje na Milan GŠafr taky udělal obrovský kus práce pro naši demokracii (třeba v Reflexu) a občasné přešlapy dělá KAŽDÝ.
Vystižení podstaty babišovy moci je ale neúprosně přesné a významově ovlivňuje celý stát, to je přece tisíckrát vyšší level.
Milan G
18.11.2020 22:59 Reaguje na Pavel HanzlVy jste to vůbec nepochopil, nejedná se o to kdo komu platil hotel, ale o to, že tu informaci Šafr zakázal vydat, tak to je jeho příspěvek pro naši demokracii, už se proberte...
Pavel Hanzl
19.11.2020 06:18 Reaguje na Milan GProti stamiliónům až miliardám nakradenými soudruhem je to nula, proti trapném divadlu jak si Kellner vodí Zemana na provázku po Číně kvůli svému byznysu a vozí ho svým letadlem je to absolutní nula.
Jan Šimůnek
19.11.2020 11:16 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.11.2020 16:20 Reaguje na Jan ŠimůnekKdyž si miliardář postaví luxusní sídlo za peeníze ukradané z fondu pro malé firmy, je to co? Když si pouýžívá finanční úřad jako svoji mafii a nechá zbankrotovat firmy, které chce ukrást je to co?
Milan G
19.11.2020 12:57 Reaguje na Pavel HanzlJakub Graňák
18.11.2020 11:03Pavel Hanzl
18.11.2020 17:35 Reaguje na Jakub GraňákTendr na dálniční mýto vybírali asi 5 let se sériemi špinavostí a korupcí, Nečasovu reformu důchodů zrušili a místo ní neuděli ani ťok, tendr na JE taky zrušili a nový nevypsali.
Nikdy jsemn netušil, jak může vláda nepolitiků zablokovat celou zemi na tak dlouho. Energetika je ve stavu totální devastace a státní korupce na nejvyší úrovni z celé EU.
Svatá Prostoto
20.11.2020 14:06 Reaguje na Pavel HanzlAle je dobré si připomenout, kdo byl ministrem dopravy, když se ta smlouva s Kapschem uzavřela a kdo je odpovědný za znění, které bylo pro ČR opravdu "výhodné".
Zase ta vaše paměť.
Korona ... tam si bohužel mohou všichni podat ruce, ta krásně ukázala bídu a nemohoucnost naší celé politické scény.
Pavel Hanzl
19.11.2020 08:53Tohle je lež typu bullshit, tj. nejhorší varianta a ještě od představitelů státu. Samozřejmě na tom stále trvají, i když museli přiznat "dovolenkáre" atd.
Od státu, jehož představitelé tak děsivě a běžně lžou, si nechat stavět energetický komplex je prostě dost šílený nápad.
Zvláště, když se netají ambicí nás zase ovládnout.
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=699611
Pavel Hanzl
19.11.2020 09:22 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/experti-varuji-pred-bezpecnostnimi-hrozbami-pri-dostavbe-dukovan