Ivo Krajc: Návrh umožňující rituální porážky bez omráčení je stále ve hře
„Hrozí, že poslanci ve Sněmovně přehlasují stažení návrhu ministrem zemědělství, čímž otevřou cestu k jeho přijetí. Bylo by velkým selháním vůči veřejnosti, kdyby politici, kteří se od návrhu distancovali, nakonec podpořili jeho prosazení,“ říká Pavel Buršík z organizace OBRAZ – Obránci zvířat.
Politici mají zodpovědnost vůči veřejnosti
Návrh na rozvolnění pravidel pro rituální porážky bez omráčení vyvolal masivní nesouhlas veřejnosti. Tisíce lidí kontaktovaly poslance i ministra zemědělství s jasným požadavkem, aby byl návrh smeten ze stolu. „Tato reakce ukazuje, jak silně téma občany zasáhlo – ochrana zvířat se pro ně stala morální prioritou, kterou očekávají i od svých zástupců,“ hodnotí Buršík.
„Politici, kteří se nyní pokusí návrh znovu oživit, riskují zklamání veřejnosti a ztrátu důvěry svých voličů. Česká společnost v minulosti jasně ukázala, že otázky týkající se ochrany zvířat vnímá velmi citlivě, a očekává, že zástupci ve Sněmovně budou tyto hodnoty hájit. Poslanci mají nyní příležitost jasně se postavit na stranu zvířat i svých voličů a ukázat, že jejich slovo má váhu,“ dodává.
Zbytečné utrpení zvířat
Obránci zvířat varují před tím, že špatně nastavené podmínky pro halal porážky by v Česku mohly vést k výraznému zhoršení situace pro zvířata. Kritizují možnost, že by se Česko mohlo stát centrem porážek za plného vědomí zvířat v rámci celé Evropy. Upozorňují přitom, že halal porážky bez omráčení nejsou nutností ani z pohledu náboženských pravidel.
„Není přijatelné, aby zvířata zbytečně trpěla jen kvůli tlaku lobby, která si slibuje rychlé zisky na úkor zvířat. Tento návrh ignoruje doporučení odborníků na ochranu zvířat. Zatímco vyspělé evropské státy postupně od porážek bez omráčení ustupují nebo je přísně regulují, Česko by v případě přijetí návrhu zamířilo opačným směrem – na úroveň zemí Blízkého východu a Afriky, kde jsou podobné praktiky běžné. Přitom i v řadě muslimských zemí je halal porážka s předchozím omráčením zvířat považována za přijatelnou,“ upozorňuje Buršík.
Také Federace veterinárních lékařů Evropy se vymezuje proti porážkám zvířat bez omráčení. Na svých webových stránkách uvádí, že takové praktiky nelze za žádných okolností tolerovat. Federace zároveň doporučuje, aby jednotlivé státy zaváděly přísnější pravidla pro rituální porážky, než je minimální společný standard.
Návrh šitý horkou jehlou
Podle Obránců zvířat je návrh na změnu podmínek pro rituální porážky nepřipravený, uspěchaný a ignoruje jak odborné názory, tak reálné požadavky obchodních partnerů. Sám ministr Výborný na jednání zemědělského výboru přiznal, že v Turecku – jedné z klíčových zemí pro vývoz halal masa – nemají problém přijímat maso z porážek, kde jsou zvířata předem omráčena. Tento fakt však Výborný při přípravě návrhu zcela opomněl a zbytečně tlačil na umožnění porážek za plného vědomí.
„Je nepochopitelné, proč by Česko mělo umožňovat zbytečně kruté porážky za plného vědomí, když to pro export není nutné. Světové trendy i etické standardy jdou opačným směrem – směrem k vyšší ochraně zvířat. Je jasné, že návrh byl připraven horkou jehlou a bez ohledu na názory odborníků. Pokud ho poslanci nechají projít, bude to obrovským selháním jak pro politickou kulturu, tak pro ochranu zvířat v Česku,” uzavírá Buršík.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
Michal Uhrovič
4.12.2024 12:23Slavomil Vinkler
4.12.2024 13:15 Reaguje na Michal UhrovičMajka Kletečková
4.12.2024 14:20Radim Polášek
7.12.2024 12:42 Reaguje na Majka KletečkováKromě toho dobrý řezník - porážeč dobytka umí přesnou ranou nějakou palicí atd ho hlavy zvíře omráčit bez rozbití hlavy. Problém je asi v tom, že se to každý musí dost dlouho učit a jinak než na reálných zvířatech, která mají smůlu, že jsou zrovna k dispozici, to asi nejde.
A když to udělá slabě, zvíře "jenom" propadne panice a stresu a je to mnohem horší. A když to udělá moc silně, rozbije mu hlavu.
Plus to, že občas se vyskytne zvíře s příliš slabými kostmi na hlavě a naopak zvíře s příliš silnými kostmi a dopředu se to nepozná.
Milan Stehno
4.12.2024 16:10pavel peregrin
4.12.2024 16:39 Reaguje na Milan StehnoPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Emil Bernardy
5.12.2024 07:21Karel Ploranský
5.12.2024 11:47 Reaguje na Emil BernardyKdopak je dřív doma nechoval (a nezabíjel?
Na vesnici měl v době mého dětství a mládí nějakou drůbež ÚPLNĚ KAŽDÝ! A moje rodina chovala slepice, krůty, králíky a dvě ovce dokonce uprostřed města.
Emil Bernardy
6.12.2024 08:02 Reaguje na Karel PloranskýEmil Bernardy
5.12.2024 07:24Karel Ploranský
5.12.2024 11:35 Reaguje na Emil BernardyKarel Ploranský
5.12.2024 11:40Žijeme fakt v Kocourkově !!!
Milan Milan
6.12.2024 20:56 Reaguje na Emil BernardyEmil Bernardy
7.12.2024 10:47 Reaguje na Milan MilanJe to hlas neznalé veřejnosti,tedy hlas lidu.Ochránci zvířat jsou hlasití a vlivní.Pane Milane,i mně se nelíbí,že realisté a praktici v těchto prostých situacích,jako je štědrovečení kapr a příště možná Ježíšek, jsou méně vidět a slyšet.
Břetislav Machaček
7.12.2024 13:37písečku. Němci třeba mají halal jatka, aby uspokojili své muslimy. Ono
by stačilo postavit halal porážky v CELÉ EU mimo zákon a nabízet světu
k vývozu pouze klasicky poražená mrtvá zvířata. Oni totiž moc možností
dovážet odjinud nemají a z nouze poopraví názor na klasickou porážku.
Konkrétně třeba Turci žijící u nás nezkoumají způsob porážky zvířat.
Místní turecký restauratér odebírá maso z klasických jatek a podává
svým soukmenovcům kebab a jiná jídla z takového masa. Takže ono to
není ani tak o konzumentech, ale o politicích, kteří o dovozu masa
do Turecka rozhodují. Ti lpí na oko na halal porážce z ideových důvodů,
ale ve skutečnosti majitelé jejich jatek nechtějí přijít o zisky
z porážek a zpracování. Porážka je o přidané hodnotě o kterou vývozem
živých zvířat přicházíme a oni získávají. O to tu jde a podbízet se
odběratelům vývozem živých zvířat je o ztrátě příjmů ze zpracování.
Osobně bych přivítal levnější hovězí u nás v obchodech, ale toho se
asi nedočkám stejně, jako kdysi levného skopového. Vývoz se prostě
vyplácí více, než domácí trh. Ještě, že alespoň vepřové muslimové
nejedí a je tak finančně dostupné.