https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jachym-brzezina-prehled-odkazu-kde-hledat-informace-o-extremnich-srazkach-a-povodnich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jáchym Brzezina: Přehled odkazů, kde hledat informace o extrémních srážkách a povodních

13.9.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
V tomto článku si představíme odkazy, které se vám v následujících dnech mohou hodit s ohledem na očekávané extrémní srážky a povodně. Částečně jsem se inspiroval článkem od Kuby Čížka, který také doporučuji na Živě.
 
Základní stránkou určitě je tzv. „HPPSka“ – Hlásná a předpovědní povodňová služba ČHMÚ. Zde najdete aktuální stav toků, především tedy aktuální vodní stav, průtok a informace o daném profilu. Body, které jsou vyznačeny obdélníčkem, jsou tzv. předpovědní profily, pro ty je po kliknutí k dispozici i odhad budoucího vývoje vodního stavu s vyznačením hranic povodňových stupňů. Ty pak poznáte podle barvy – modrá bez povodně, zelená I. Stupeň povodňové aktivity, žlutá 2. stupeň, červená 3. stupeň, růžovofialová 3. stupeň extrémní.

Po rozkliknutí konkrétní stanice je v okně nahoře ještě zajímavý odkaz Evidenční list hlásného profilu. V tom mj. najdete historické maximální stavy pro daný profil.

HPPSka bude možná hodně přetížená. Jedná se sice o nejkomplexnější informace, částečně ale můžete v případě nedostupnosti HPPS nebo pro ulehčení jejího zatížení použít ještě web http://hladiny.cz.

Pokud vás zajímá, kolik kde napršelo, můžete využít moji novou aplikaci v rámci stránek Envidata, která s využitím open dat ČHMÚ ukazuje hodinové srážkové úhrny z jednotlivých stanic v České republice. Najdete ji na http://envidata.cz/rain. Na stránce Envidata pak najdete i různé historické informace a spoustu dat a vizualizací, jak z oblasti hydrologie, tak např. meteorologie a klimatologie.

Aplikace sestává z mapové a tabelární části a umožňuje sledovat srážky v různých intervalech a v tabulce vyhledávat a filtrovat. Oficiálním zdrojem, avšak dostupným jen pro tzv. profesionální stanice, kterých není tolik je na stránkách ČHMÚ například https://chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/ceska-republika/stanice/profesionalni-stanice/tabulky/srazky

Klíčový je také výstup z meteorologického radaru. Pro Českou republiku najdete zpracovaná data z radarů Skalky a Brdy. To stejné, ale interaktivní pak na Radar bouřky a pokud vás zajímá širší kontext v rámci Evropy, doporučuji http://radareu.cz. Doporučuji ještě web, kde jsou kumulované sumy srážek vypočítané z dat českých radarů.

Může se hodit také mapa záplavových zón. Tu najdete pro vybrané úseky na https://cds.mzp.cz. Po výběru úseku si vpravo můžete zobrazit plochu záplavy při povodni Q5, Q20, Q100 a Q500. Tedy při pěti-, dvaceti-, sto- a pětisetleté povodni.

Jaké vlastně bude počasí? Ideální je dívat se na více modelů, doporučuji ten náš český Aladin a dále například evropský ECMWF nebo globální GFS. Více modelů asi nejpřehledněji a nejsnáze zobrazíte v aplikaci Windy, kterou samozřejmě lze použít i na řadu dalších prvků, je velmi univerzální a srozumitelná. Najdete na http://windy.com. Modely si vyberete vpravo dole. Mapy z modelu Aladin najdete na https://chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ov/aladin/results/ala.html a tzv. meteogramy (graf očekávaného vývoje teploty, srážek) na https://chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ov/aladin/results/public/meteogramy/mhtml/m.html, kde si můžete přímo vybrat místo, které Vás zajímá.

Užitečná mohou být také data z amatérských stanic. Sice zde není garantovaná přesnost – a obzvláště při extrémních situacích nemusí být tyto stanice přesné – ale je jich hodně a celkově mohou dát užitečnou informaci zejména tam, kde profesionální stanice dostupné nejsou. Srážky totiž mohou být velmi prostorově variabilní a i na malý rozdíl vzdálenosti se velmi lišit. Pokud tedy ve vašem okolí nemáte profi stanici a je tam nějaká amatérská, podíval bych se i sem. Největší katalog amatérských stanic má dnes globálně server Weather Underground. Jeho tzv. Wundermapu najdete na https://wunderground.com/wundermap. Čím více mapu přiblížíte, tím více se Vám zobrazí stanic dostupných v dané oblasti. Do Wundermapy může přispívat kdokoliv, kdo má kompatibilní meteostanici a zaregistruje se.

Zajímají Vás teoretické informace? Co jsou stupně povodňové aktivity (tzv. SPA)? Jak se počítá N-letost povodně? Jak interpretovat vodočet? Můžete zkusit mé stránky Infoviz, konkrétně sekci s infografikami o vodě, které právě výše uvedené otázky zodpoví. Nechybí ani srovnání některých konkrétních dat nebo například grafika kolik srážek napadlo v červenci 1997.

Aktuální vývoj situace lze samozřejmě sledovat i na sociálních sítích a tady bych jednoznačně doporučil profil Českého hydrometeorologického ústavu. Informování se snažíme nyní věnovat co nejvíce pozornosti i v době, kdy je odborné práce hodně. Najdete zde nejdůležitější a nejaktuálnější informace. Existuje také profil přímo zaměřený na překračování povodňových stupňů na @CHMU_hydrologie.

Velmi užitečná je také mapová aplikace Indikátoru přívalových povodní od kolegy Petra Šercla z ČHMÚ. Najdete na https://experience.arcgis.com/experience/f7a

Kolik vody je v nádržích? Jaký je odtok z nádrží? To najdete na stránkách povodí. Konkrétně například:

Povodí Moravy, Povodí Odry, Povodí Labe, Povodí Vltavy. Zde si vyberte nádrž zájmu a zobrazí se Vám veškeré důležité informace.


reklama

 
foto - Brzezina Jáchym
Jáchym Brzezina
Autor je vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu a a správce blogu ČHMÚ.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

13.9.2024 12:18
Nezapomínat na pojmenovávání, přece !
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.9.2024 12:19 Reaguje na smějící se bestie
posíláno 1x
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.9.2024 12:18
Nezapomínat na pojmenovávání, přece !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.9.2024 09:09
Dobrý počin, ale většina odkazů mi nefunguje.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist