https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jaderny-dozor-pod-dozorem?ids%5Bxad9eebc13d57348c828af9c32c865f9a%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daniela Magersteinová: Jaderný dozor pod dozorem

15.3.2007
Po opakovaném incidentu s únikem primárního chladiva na jaderné elektrárně Temelín, zazněla z úst ministra životního prostředí Martina Bursíka mimo jiné pochybnost o kvalitě práce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman naopak úřad v čele s předsedkyní Danou Drábovou hájí, provozovatel jaderné elektrárny celkem pochopitelně mlčí a skalní příznivci jaderných elektráren na nejrůznějších internetových fórech zuří. Bursíkova iniciativa, která směřuje ke zvýšení kultury jaderné bezpečnosti na jedné české jaderné elektrárně, jim není po chuti.
 
Dosud práci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost kritizovaly pouze nevládní ekologické organizace, které upozorňovaly na jeho benevolenci vůči provozovateli jaderné elektrárny. Nad četností mimořádných událostí se sice pozastavují i předsedkyně úřadu Dana Drábová i její náměstek pro jadernou bezpečnost Karel Bőhm, úřad ale svým dosavadním přístupem k problémům v jaderné elektrárně Temelín (mohl se např. pokusit usměrnit provozovatele udělením sankce za opakované porušování zásad kultury jaderné bezpečnosti), problémy v jaderné elektrárně Temelín spíše bagatelizuje.

Nyní je zaostřena pozornost na tento úřad z pozice vlády. Což je velmi logické, protože zdejší jaderný dozor je vládě přímo odpovědný a ministři jsou jediní, kteří mohou práci tohoto úřadu kontrolovat. Kontrolní činnost předchozích vlád nelze však charakterizovat jinak, než že se jí prakticky nezaobírala, pokud nebereme v úvahu formální projednávání pravidelných zpráv Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a jejich braní na vědomí.

Bursíkovo "bouchnutí do stolu" připomíná situaci před devíti lety, kdy jako ministr v Tošovského vládě inicioval vznik nezávislé komise pro posouzení ekonomických a smluvních aspektů dostavby jaderné elektrárny Temelín. Do té doby ministři předchozích vlád jen pravidelně a více či méně rezignovaně brali na vědomí zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu, které, ovlivňováno ČEZem, předkládalo vládě neustálé navyšování rozpočtu a prodlužování termínu dostavby elektrárny.

Jaký byl výsledek tehdejší Bursíkovy iniciativy? Ustanovení již zmíněné komise a vypracování studie, jejíž závěry posoudila vláda premiéra Miloše Zemana a stanovila závazný termín dostavby jaderné elektrárny Temelín a také rozpočtový strop této investice.

Dnes ministr Martin Bursík upozorňuje na možnost existence " čehosi shnilého" ve státním jaderném dozoru a volá po prověření jeho činnosti. Analogicky: výsledkem by mohla být elektrárna, jejíž provoz nebude připomínat "škytající" automobil.


reklama

 
Daniela Magersteinová
Autorka je členka sdružení Jihočeské matky
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

jaderná energie - 15. 3. 2007 - Novák

Kdy už i "zelení" a - z rakouských grantů energetických společností placené - jihočeské maminy pochopí, že bez "jádra" to prostě nepůjde. To si již uvědomují představitelé stále většího množství států - Švýcarsko, Finsko, Francie, Slovensko, Švédsko, začíná i Německo,..... (Francie - cca. 70% el.energie z jaderek => pančelka Kuchtová by se zbláznila).
OZE mají samozřejmě značný význam v energetické bilanci regionů, ale nelze na nich postavit energetickou koncepci státu (tím méně celé Evropy). Hlavní nevýhodou většiny OZE je nestálost a kolísavost jejich výkonu, který je potřeba pro udržování fungující energetické sítě. Tato nevýhoda se řeší budováním pohotovostních záložních zdrojů, schopných rychlého zvýšení výkonu. Pokud však tyto zdroje jedou v pohotovostním režimu, jejich rentabilita klesá.
Kdo si vzpomíná na "Lisabonskou strategii o dohnání a předehnání" bude jistě pochybovat o zdravém rozumu autorů nejnovějších ekologických vizí EU.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist