https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jak-i.h.farm-hospodari-v-krusnohorskych-bucinach-nad-hornim-jiretinem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Olga Chabr Grillová: Jak I. H. Farm hospodaří v krušnohorských bučinách nad Horním Jiřetínem?

30.4.2021
Ilustrační snímek bučiny u Horního Jiřetína.
Ilustrační snímek bučiny u Horního Jiřetína.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Obracím se na vás se žádostí o uveřejnění mé reakce na lži pana Lukáše Hrábka, kterých se dopustil v textu o krušnohorských bučinách nad Horním Jiřetínem.
 

Dále jen fakta:

1) Společnost I. H. Farm hospodaří v lesích v souladu se zákonem a s platným lesním hospodářským plánem. Hospodaří zásadně šetrně a vynakládá veškerou odbornou péči na to, aby její zásahy neohrožovaly předmět ochrany evropsky významné lokality Východní Krušnohoří (EVL).

2) Mimo rámec svých povinností I. H. Farm vždy s předstihem konzultuje plánovanou těžbu s odborem životního prostředí Krajského úřadu Mosteckého kraje. Společnost I. H. Farm nikdy neprováděla úmyslnou těžbu v bukových porostech holosečným způsobem. Vždy ji provádí výběrovým způsobem podporující přirozené zmlazení bučin. V žádném případě se nejedná o intenzivní kácení.

3) Jediné holiny, které se na pozemcích společnosti nacházely, byly důsledkem větrné kalamity z června 2013 a v současné době jsou tato místa již zalesněna.

Jsme přesvědčeni, že ke stejnému závěru dospěje i Česká inspekce životního prostředí, jejíž šetření iniciované udáním právě probíhá.

4) Mezi společností I. H. Farm a Krajským úřadem Ústeckého kraje probíhají jednání o smluvní ochraně Evropsky významné lokality Východní Krušnohoří na území LHC horní Jiřetín. Součástí dohody bude určení rozsahu bezzásahového území a také objem ponechání starých stromů a mrtvého dříví.

Očekáváme, že jednání budou ukončena v první polovině letošního roku, k dnešnímu dni jsme již dosáhli shody na většině bodů. V případě zájmu Krajského úřadu Ústeckého kraje jsme připraveni jednat o zahrnutí celé plochy LHC Horní Jiřetín v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří do bezzásahového území.


reklama

 
foto - Chabr Grillová Olga
Olga Chabr Grillová
Autorka je jednatelka I. H. Farm.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (57)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

30.4.2021 12:25
Máme zde tvrzení proti tvrzení.

V pořadu Nedej se (https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/220562248410028-buciny-v-ohrozeni/) tvrdí odborníci na ochranu přírody, že firma Tykačovy rodiny porušuje zákon např. podle soudní znalkyně v oblasti ochrany přírody Evy Volfové by případ měly prověřit také orgány Evropské unie, protože je tu zanedbána péče o lokalitu Natura 2000 a dochází k jejímu velkoplošnému poškozování. Na celém tom území Východního Krušnohoří vykonává státní správu v ochraně přírody krajský úřad v Ústí nad Labem. Redaktorům České televize mluvčí Ústeckého kraje Martin Volf přiznal, že společnost I. H. Farm dlouhodobě porušuje lesní hospodářský plán, a že chráněné území tím poškozuje: „V území došlo k určitému nežádoucímu posunu směrem k hospodářskému lesu nepůvodní druhové skladby a nízkého stupně přirozenosti“. Připustil také, že jednání firmy poškodilo „rozsah a integritu“ chráněného území. Nevysvětlil ale, proč Krajský úřad Ústeckého kraje po tak dlouhou dobu není schopen zasáhnout a zajistit účinnou ochranu vzácného území. Úřad prý delší dobu vyjednává s vlastníkem o takzvané „smluvní“, tedy dobrovolné formě ochrany — zatím stále bez výsledku. Přesto, že Horní Jiřetín už řadu let na situaci opakovaně upozorňuje a podával na krajský úřad v Ústí nad Labem podněty.

Chtělo by to opublikovat na Ekolistu k této věci vyjádření ČIŽP, které by vneslo větší světlo do tohoto problému.
Odpovědět
JH

Jan Horál

30.4.2021 13:32 Reaguje na Majka Kletečková
Pokud je případ ve fázi tvrzení proti tvrzení, tak je dobře, že probíhá šetření ČIŽP. Od toho přece inspekce je. Inspektoři posoudí a vynesou verdikt, Vše okolo je jenom omáčka.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.5.2021 18:28 Reaguje na Majka Kletečková
Pořad Nedej se je ekologistický a aktivistický, údajům v něm uváděným se nedá věřit.
Odpovědět
JH

Jan Hladil

30.4.2021 13:39
Tyhle přestřelky o lesním hospodaření byly, jsou a budou. Stačí se podívat na Šumavu. Nesmiřitelné tábory, prakticky neexistuje šance na rozumnou dohodu. Tu by přitom lesy potřebovaly mnohem víc než přivazování řetězy, demontrace a vzájemné napadání v médiích.
Odpovědět
Sl

Slovan

30.4.2021 18:51 Reaguje na Jan Hladil
Jistě, jenže ochrana přírody si prostě nemůže dovolit ustoupit z některých hodnot. Nemůže jen staticky čekat na to, zda někteří třeba náhodou včas (pro přírodu) pochopí, že Národní park není hospodářský les a už vůbec ne v první zóně, kde smrk je naprosto přirozený a ten úhyn je v životě toho lesa něco normálního. Dnes se jasně ukazuje, že to bylo správné rozhodnutí (ponechat les samovolnému vývoji) a bylo tedy správné za to i bojovat. Tamní přírodě to jen pomohlo. Buď chceme Národní park, a pak se tak k tomu území i chovejme, nebo ne, ale pak to nebude Národní park.
Že ne všechny dohody se musí dodržovat je zase případ Soutoku - předchozí dohodu LČR nedodržely, tak proč by to mělo být s další desetiletku jinak? Nemyslím si, že případ Soutoku nebo tento je o napadání - je naopak dobře, že se o tom veřejně mluví a veřejnost se o ten problém třeba začne více zajímat, což vyvine tlak na obě strany, aby se skutečně dohodly a ne, že se podepíše papír s dohodou na 10 let a stejně si LČR budou dělat co chtějí. Jde jen o to, aby se tam šetrně hospodařilo. Což si nemyslím, že je nějaký velký požadavek u takového území.
V tomto případě (krušnohorské bučiny) si každý může ověřit osobně, zda paní mluví pravdu a zda těžba v těch místech probíhá šetrným a výběrovým způsobem. A zase jde jen o to, aby se v těch lesích hospodařilo šetrně - nic víc, nic míň.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

1.5.2021 15:26 Reaguje na Slovan
Ano, ochrana přírody si prostě nemůže dovolit ustoupit ze svých pozic ke kterým se prolhala a tak musí zákonitě lhát dál. Co vám říká ilustrační fotka? Není asi na čase začít uvolňovat ten podrost? No a opět tu máme výraz "šetrně". Tak na šetrnou těžbu bude asi 1000 názorů a pro některé, včetně vás nebude šetrného nakonec vůbec nic.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.5.2021 18:29 Reaguje na Jarek Schindler
Přesně tak.
Odpovědět
Sl

Slovan

1.5.2021 21:16 Reaguje na Jarek Schindler
Prosimvás a prolhala si to jen u nás nebo i všude jinde? Ochrana přírody se totiž nejenom u nás, ale všude po světě, řídí vědeckými poznatky. Nikdo nezakazuje např. v těch bučinách hospodařit výběrově, tedy šetrně, nebo chcete-li ohleduplně. Že je podle vás hrozné mít takovou "prosbu" mě ale nepřekvapuje, protože vy jste vždy a za každé situace v opozici s názorem ochránců a vědců.
Pokud budu chtít, aby se mé dítě k okolí chovalo zodpovědně a slušně a ne jak nafoukaný idi*t, bude to asi podle vás z mé strany také přehnaný požadavek... však co mu do toho mám co kecat, že.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.5.2021 05:57 Reaguje na Slovan
Tak znovu. Co je podle vás šetrně? Neodpověděl jste na otázku ohledně fotky. Za ty roky v lese vím co jde a nejde udělat. Nemohu za to, že se půlka národa zbláznila do divočiny o které nic neví. Neví co to obnáší. Znám různé způsobů ( školy)výběrové těžby a mají jedno společného. Musíte na to mít nejen porost ale i přístupný terén. V lanovkových terénech jste schopen realizovat tak akorát clonou seč. Pokud opravdu prosvětlují způsobem ukázaným na fotce tak klobouk dolů. Jen by mě zajímalo jak moc to bude domýceno a jak budou zachraňovat v tom svahu ten podrost. Jestli jste to nepochopil tak v případě článku "ochranářů" mě nejvíce vadí ten hysterický pokřik ohledně těžby mýtních porostů v hospodářském lese. Je snad úplně jedno komu ten les patří- Ano, máte pravdu jen nafoukaný i.iot může lidem tvrdit, že "padají tisícileté lesy".
Odpovědět
Sl

Slovan

2.5.2021 10:33 Reaguje na Jarek Schindler
Já vám odpověděl - šetrně = výběrově (s ponecháním určitého množství starých stromů a objemu mrtvého dřeva). A teď můžete odpovědět vy mě na mou první otázku.
Nikdo se tu do žádné divočiny nezbláznil - to jen lidé nechtějí, aby se z naší přírody vytratilo to málo cenného a přirozeného co nám zbylo. Nechtějí mít všude jen ten "dokonalý" hospodářský les, který je všude kolem nás. Doporučuji někdy zajít do nějaké těžko přístupné lesní NPR. Já tyhle plochy cíleně vyhledávám, protože je to jak v jiném světě oproti zbytku lesa.

Uvidíme, co vznikne v té zmiňované dohodě. Společnost je dle jejich slov ochotná přistoupit na vznik maloplošek v bezzásahu a na zbytku změnit hospodaření. Už to je pozitivní. Teď to jen zavést do praxe a budu tleskat.
Odpovědět
AM

Anežka M

3.5.2021 15:41 Reaguje na Slovan
Myslím, že dotaz pana Schindlera by v tomto případě neměl zapadnout - jak těžit výběrově, aby to bylo šetrné?

Ono výběrové kácení má své mouchy. V listnatém lese a blbém terénu snadno uděláte věšák, při přibližování odřete kořeny, zrasíte podrost a mladší stromky, zkrátka naděláte dost škody na okolním porostu.

Nejsem lesník ani dřevorubec, ale s kladením rovnítka mezi šetrnost a výběrové kácení bych byla opatrná.
Odpovědět
Sl

Slovan

1.5.2021 21:16 Reaguje na Jarek Schindler
Prosimvás a prolhala si to jen u nás nebo i všude jinde? Ochrana přírody se totiž nejenom u nás, ale všude po světě, řídí vědeckými poznatky. Nikdo nezakazuje např. v těch bučinách hospodařit výběrově, tedy šetrně, nebo chcete-li ohleduplně. Že je podle vás hrozné mít takovou "prosbu" mě ale nepřekvapuje, protože vy jste vždy a za každé situace v opozici s názorem ochránců a vědců.
Pokud budu chtít, aby se mé dítě k okolí chovalo zodpovědně a slušně a ne jak nafoukaný idi*t, bude to asi podle vás z mé strany také přehnaný požadavek... však co mu do toho mám co kecat, že.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.5.2021 16:55 Reaguje na Slovan
Vědeckými poznatky? To myslíte vážně? V opozici jsem k nesmyslným návrhům a opatřením. Za jeden z těch nesmyslů třeba považuji váš požadavek na výběrný způsob těžby kdekoliv. Ono kdekoliv prostě a jasně výběrně hospodařit asi nejde. Šetrné hospodaření je hospodaření v rámci zákonů. Ony snad zákony podporují a umožňují nešetrně hospodařit?
No a příměr z dítětem? Celkem nesmysl. Do mýtního věku ty lesy přivedli lesníci. Najednou se do toho začnou "srát" ochranáři. Oni měli s těmi lesy snad do této doby něco společného? Oni do něj něco investovali? Nic, ani peníze ani čas ani práci. Jako nafoukaní rozmazlení idioti se chovají spíš ochranáři co s myslí, že dostanou vše na co ukáží.
Odpovědět
Sl

Slovan

6.5.2021 21:44 Reaguje na Jarek Schindler
a) Jistěže myslím. Je to holý fakt.
b) "váš požadavek na výběrný způsob těžby kdekoliv." - cože? Já se snad bavil o dané lokalitě a ne obecně. Čtěte proboha a nevymýšlejte si.
c) Zákony jsou v naší zemi snad bezchybné? Takovéto "všichni jsme si před zákonem rovni, jen někteří si jsou rovnější" již neplatí?
d) "Srát" se do toho ochranáři a veřejnost budou a můžete se klidně stavět na hlavu. Nevidím jediný důvod, proč bych nemohl kritizovat způsob hospodaření, když v té krajině žiju taky a majitel tedy ovlivňuje i můj život. Doba KSČ, kdy se musela držet huba a krok, jsou dávno pryč. Smiřte se s tím.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

8.5.2021 08:11 Reaguje na Slovan
a. Vědecky podložená biopaliva I. generace, kůrovec jako architekt lesa a podobné nesmysly.
b. Ano, právě prudké svahy a ty, pokud se nepletu v této lokalitě jsou, znemožňují nebo alespoň silně prodražují a komplikují nějakou výběrnou těžbu.
c. Oni jsou snad ochranáři nad zákony? Zákony samozřejmě bezchybné nejsou a vždy se narazí na někoho komu nebude vyhovovat to, jinému zase ono. Pokud není porušen zákon je zbytečné polemizovat nad rovností. Samozřejmě vy se asi stavíte do role těch rovnějších.
d. Problém je asi to, že nikdo nekritizoval způsob hospodaření do dnešní doby. No a v dnešní době tam dospěly porosty do mýtního věku a začalo docházet k jejich obnově. Problém je ten že je to na velké ploše. To ovšem zase značí že dříve ta velká plocha musela být nejdříve velkoplošně vykácena a následně opět zalesněna. Tedy nic nového.
Co je ale nového jsou ochranáři a jejich lži. Najednou se nekácí stodvacetiletý mytní hospodářský porost ale tisícileté původní lesy. Nedochází k obnově porostu ale k odlesnění atd. Všiml jste si například významu ochranáři velice často používaného termínu odlesnění? Tady se snad o žádné odlesnění nejedná, jen se obnovuje porost.
No a s kritikou by měla jít, ruku v ruce i nějaká znalost problému. No a ta znalost evidentně chybí.
Bohužel to, že čím víc do hospodaření v přírodě ekologové kecají, tím víc jde ta příroda do kopru, začíná být realitou. Smiřovat se s tím ale nehodlám.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.5.2021 21:09 Reaguje na Jarek Schindler
Vás tu, pane Schindlere, bylo pro věcnou diskusi opravdu moc potřeba! Za mne díky. Za Slovana (pokud je to aspoň trochu (sebe)kriticky myslící člověk) možná také.
Odpovědět
Anyr

Anyr

30.4.2021 14:20
Stručně a jednoduše, lesy prostě nemají být předmětem k zisku, alespoň ne ve formě záhonů se dřevem. :/ Jsou na to příliš důležité, jsou příliš významným celosvětovým a celospolečenským zájmem, než aby o nich někdo měl "rozhodovat na bázi dobrovolnosti". :/
A ne, nejsem levičák, jen si prostě myslím, že člověk by ve své nenažranosti neměl mít právo na vše, co si usmyslí, jen pro to, že žije v nějaké hloupé představě vlastnictví, která často vychází z hloupých lidských zákonů a zvyků, které nás přivedly až k dnešnímu stavu všeho kolem. (-_-)

Add "ona to inspekce vyšetří": to vážně někdo českým úřadům tak věří? Navíc když je řídí současná vláda?
Fakt, lidi jsou na tom hůř, než jsem si myslel. XD
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

1.5.2021 15:37 Reaguje na Anyr
Aha , pán není levičák???? Ano, představa vlastnictví do kterého vám bude moci kdokoliv kvákat je hodně hloupou představou. Že by právo na to nakládat se svým majetkem mělo být hloupé? Jo, ochranáři by nakládali s cizím majetkem asi velice rádi. No a nakonec, mít právo sklidit plody své práce má být nenažranost? Druzí by nejraději sklízeli i na cizím, že?
V hospodářském lese se jinak nerozhoduje na základě dobrovolnosti ale hospodaří se dle LHP. No a celospolečenského zájmu měli plnou hubu i komunisti.
Odpovědět
Anyr

Anyr

1.5.2021 17:30 Reaguje na Jarek Schindler
Ty jsi přesně ten typ, kterému není radno co vysvětlovat, protože nemá dispozice chápat.
Jako házet perly svini. :)
Nicméně mám hezký den, tak se to pokusím vysvětlit. :)

Lesy mají zcela zásadní vliv na, jednoduše řečeno, fungování přírody, v lokálním i "absolutně nelokálním" měřítku. Příroda je mocinky moc důležitá pro to, aby měl Jarek co baštit a bumbat, neumřel na přehřátí ani neumrzl, měl se čím kochat, jednoduše aby se měl příjemně. :) No a když si lidé začnou s lesy dělat co chtějí, protože "MOJE", zcela ignorujíc fakt, že tím ovliňují mnohem víc než "jejich", tak svět půjde do kopru a Jarek se sveze s ním. Proto jsem napsal zhruba to, že les NESMÍ BÝT ZÁHON DŘEVA, se kterým si "majitel" (a ano, témata jako vlastnictví živého organismu nebo půdy jako takové jsou na filozofickou diskuzi jako stvořené, ale ta mezi námi nemůže proběhnout z důvodu přilišné jinakosti) dělá co chce, a tedy by to měl velmi řídit stát, a ještě raději odborníci složení z vícera zainteresovaných oborů. Protože majitelé dokáží velmi zhusta skutečně pouze kácet na paseku, sázet na paseku a prodávat dřevo a to vše většinou "Picea abies forever".
Za mě se to musí dělat těžbou výběrnou, s maximální heterogenitou prostorovou, věkovou i druhovou, a musí to být formou zákona, extra u primitivnějších národů, jako jsou třeba Češi.
Nicméně ti asi rozumím. Ten režim, ve kterém spousta z vás prožila velkou část života, poškodil příliš mnoho duší, a ty dozvuky budou rezonovat ještě dalšími generacemi dlouhou dobu.
Jen je škoda, že se toho stihne ještě tolik zničit, než se ta společnost trochu víc vzpamatuje a pozvedne. No, práce mám a budu mít v životě dost, díky tomu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.5.2021 18:31 Reaguje na Anyr
Pěkné socialistické žvásty. Clověče, vy byste se snadno uživil za totality jako redaktor Rudého Práva.
Odpovědět
ig

1.5.2021 18:41 Reaguje na Anyr
Co posledně odborníci v širokém konsensu vymysleli byla biopaliva, a teď si všichni kdo je poslechli drbou hlavu, protože se jich neumějí zbavit :-)
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

1.5.2021 18:43 Reaguje na Anyr
Pořád stejná nesmyslná písnička. Já bohužel nevidím a nezaměňuji ani ty hospodářské lesy za záhonky dřeva. Když už, tak záhonky dřeva v podobě rychle rostoucích dřevin, jako obnovitelný zdroj, k nám opět zatáhli ekologové. Tam je panečku přímo ukázková heterogenita. Jinak pořád dokola. Les se pěstuje dlouhou dobu a je nějaký zákon podle kterého se jeho pěstování řídí. No a pak tu je nějaký LHP podle kterého se řídí ty práce.
Strašně se mi líbí jak někdo, kdo o tom nemá ani ponětí, mluví o výběrových těžbách a druhové heterogenitě. Jakou různorodost v druhovém složení si u těchto bučin představujete, žvanile. Podívejte se na ilustrační fotku. Co ukazuje , nebo spíš co na ni vidíte?
Ano, prožil jsem část doby v systému s propagandou, které se současná zelená ekologická propaganda začíná velice podobat. Také rádoby vzletné kecy a starost o blaho druhých.
Nyní považuji za hlavní aby si naopak různí pomatení ochranáři a ekologové nezačali s lesy dělat co chtějí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.5.2021 19:42 Reaguje na Anyr
Z článku: "Společnost I. H. Farm nikdy neprováděla úmyslnou těžbu v bukových porostech holosečným způsobem. Vždy ji provádí výběrovým způsobem podporující přirozené zmlazení bučin. V žádném případě se nejedná o intenzivní kácení."

Není to to, co chcete?

Pokud ano a v článku je napsána pravda, byly vaše výlevy zbytečné.

Pokud článku není napsána pravda, je třeba na to reagovat jinak, než jste předvedl.
Odpovědět

Jan Škrdla

1.5.2021 23:54 Reaguje na Jiří Svoboda
Trochu se mi nezdá, že provádí obnovu výběrným způsobem (těžbou jednotlivých stromů). Pokud by tomu tak bylo, měli by je ochránci přírody vynášet do nebes.

Spíš bych si tipoval, že provádí tzv. clonou seč. Tj. že nejprve prosvětlí obnovovaný porost, počkají až se v podrostu objeví zmlazení, a po té porost dotěží. V případě buku je tohle docela běžný způsob obnovy.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.5.2021 18:21 Reaguje na Jan Škrdla
Dobrá, ale pokud si to dokážu představit, tak při clonné seči naředím vzrostlé stromy na polovinu a vznikne prostor pro zmohutnění zbylých stromů. Bylo by je ale škoda kácet hned po objevení zmlazení, když ještě mohou pěkně narůst. Pokud by se do bučiny znovu vlítlo s pilami až za třeba 30 let a pak co 30 let, už by se to ideálu docela blížilo.
Odpovědět

Jan Škrdla

3.5.2021 23:32 Reaguje na Jiří Svoboda
To co popisujete je něco mezi clonou a výběrnou sečí, nevím o tom, že by daný způsob někdo praktikoval. Obávám se, že po 30 letech by při celoplošné těžbě došlo k zničení podrostu.

Principem výběrného hospodářství, ale i dauerwaldu je, že se těží jen na části porostu. V porostu jsou zastoupené prakticky všechny věkové třídy, těží se stromy dosahující mýtní zralosti a větší část porostu se může nechat růst.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.5.2021 14:32 Reaguje na Jan Škrdla
Ano, ale tady zjevně všichni chtějí zachovat bučinovou monokulturu. A pokud buk doroste obřích rozměrů s obrovskou korunou, jak on to umí, tak se asi při jeko kácení poničí kdeco. A tak asi to, co říkáte, je jedinou prakticky schůdnou cestou. V tom případě to ale bude prakticky stejnověková monokultura.

Jak to jde dělat lépe, když toto se nelíbí?
Odpovědět

Jan Škrdla

5.5.2021 21:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Při dauerwaldu máte různověký porost.
Stejnověká monokultura nakonec vznikne při clonné seči. Když se pokácí mateřský porost, zůstane podrost +- stejného stáří. Docela dost stromků se při tom poničí, ale dost jich tam zůstane, pokud jsou ještě malé.
Po mě je tato varianta přijatelnější než holoseč.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

6.5.2021 09:12 Reaguje na Jan Škrdla
Dám na vás. Jiná reálná varianta tedy moc asi není.

Důležité je, že les je při tomto hospodaření vlastně pořád zelený a plní své základní funkce. Les tedy bude rozčleněn na řadu oblastí s různým stářím dřevin, což asi není ideální ale snad přijatelné. Ať se vyjádří ti, co se jim to nelíbí, a řeknou proč.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.5.2021 14:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Ne, les by měl být po celé ploše zastoupen různě starými stromy. Les rozčleněný na "řadu oblastí" s různě starými stromy je vlastně les věkových tříd a hospodaří se v něm pasečným způsobem.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

6.5.2021 19:27 Reaguje na Jarek Schindler
Já nemám nic proti tomu, co píšete. Jak ale budete kácet buky s mohutnými korunami, abyste neponičil 10 menších stromů v okolí. Takový zralý smrk je štíhlý a dá se nějak položit, ale buk? Proto se pořád ptám na praktickou stránku věci a jen pan Škrdla smysluplně zareagoval.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.5.2021 21:54 Reaguje na Jiří Svoboda
Znám různé způsobů ( školy)výběrové těžby a mají jedno společného. Musíte na to mít nejen porost ale i přístupný terén. V lanovkových terénech jste schopen realizovat tak akorát tu clonou seč. To jsem napsal jen o pár komentářů výše. No a ještě dodám , že pro výběrný způsob potřebujete dřeviny u kterých nemusíte uvažovat o nahodilé těžbě z důvodu šíření kalamitních škůdců. No a těžba tam nakonec není ten největší problém. Ten vzniká potřebou vytěžené dříví přiblížit. No a proto říkám, že na výběrné způsoby potřebujete nejen odpovídající dřevinu ale hlavně příhodný terén.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.5.2021 10:13 Reaguje na Jarek Schindler
Tak to je jasná odpověď!

Takže ve svazích nad Horním Jiřetínem jsou dvě možnosti. Buď netěžit nebo cloná seč. Jelikož nechat dřevo v lese hnít je ekologické o ekonomické zvěrstvo, zbývá jen jedna rozumná varianta.
Odpovědět
DD

Daniel Dvořák

11.5.2021 17:30 Reaguje na Jiří Svoboda
Kde se prosím pěkně píše, že nechat dřevo hnít v lese je ekologické zvěrstvo?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.5.2021 16:58 Reaguje na Jan Škrdla
Nemáte v tom trochu zmatek?
Odpovědět

Jan Škrdla

5.5.2021 21:10 Reaguje na Jarek Schindler
Buďte konkrétní a uveďte v čem.
Jinak je to takové plácnutí do vody z vaší strany.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.5.2021 14:42 Reaguje na Jan Škrdla
Třeba to, že se těží jen na části porostu. Řekl bych , že se naopak těží po celé ploše porostu vybrané stromy. Proto je to výběrný způsob.
Odpovědět

Jan Škrdla

6.5.2021 20:34 Reaguje na Jarek Schindler
Příliš lpíte na slovíčkaření.
Tak dobrá, ve výběrném lese se těží část porostu (to jsou ty jednotlivé stromy), dauerwald připouští i kotlíky. Při clonné seči se vytěží celá etáž, při holoseči celý porost. Samozřejmě se mohou ponechat výstavky.
Stačí vám to?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.5.2021 22:11 Reaguje na Jan Škrdla
No pokud ty slovíčka vyjadřují podstatu věci.
Navíc bych řekl, že jak při holoseči tak při clonné seči se nakonec těží celý porost. Rozdíl je v tom , že ta clonná seč na rozdíl od holoseče se těží ve čtyřech krocích. (klasika). Ve skutečnosti asi stačí jen dva. Prosvětlení a domýcení. No a hlavně je to způsob realizovatelný i v lanovkových terénech.
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.5.2021 14:56 Reaguje na Anyr
Anyr, vraťte se do pralesa, odevzdejte oblečení a veškeré vlastnictví, sbirejte kořínky a bobule, neberte leky a pak vám tyto pateticky řeči uvěřím. Nebo si zjistěte, co je kulturní krajina. Tvrdit, že zmena krajiny pro rozvoj je nenazranost, může snad jen ten, kdo má kocovinu z prezranosti. Že celospolecensky zájem spojujete s komunismem, je vtip nebo nevedomost? Ten existuje všude. Vlastníci lesa mají jednat dle zákonů a smluv, tak bude zajímavé slyšet, co zjistí ČIZP. Klidně i ekolist. Ale jak tu nekde padlo nebo pod článkem od greenpeace, že by to měla prošetřit nadnárodní EU, to se snad nemyslí vážně! Žalovat, fuj. Ze rezimy meni lidi, je fakt i teď. Muj nazor je i, ze narody maji odlisne charaktery. Podle toho vidění světa civilizacne nejhorsi nejsme, i kdyz se nam ted vic nez v dřívějších 40 letech snazi nekdo vnutit, co jsme za primitivy. Je to nesmysl. Jo, a své okolí meni i mravenec nebo bobr. Jenže ti stastlivci nemají aktivisty.
Odpovědět
DD

Daniel Dvořák

11.5.2021 18:50 Reaguje na Jarka O.
Paní Jarko,
pomíjíte skutečnost, že jde o území chráněná evropskou legislativou - tedy ano, orgány EU mají co do toho mluvit.
Odpovědět
MG

Milan G

3.5.2021 11:01 Reaguje na Anyr

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
kk

karel krasensky

30.4.2021 15:41
Paní má pravdu.Greevpeace ji řekne pouze tehdy když se splete
Odpovědět

Jirka Černý

30.4.2021 16:57
Nejsem úplně v obraze tak si dělám obrázek z informací které jsou snadno dostupné. Celkem důležité mi připadá že místní bojůvka zelených odvrátila povrchovou těžbu (což je asi kladný počin) bohužel jak jednou začnete bojovat je vítězství problém protože časem se stane důležitý samotný boj a vítězstvím skončil. Proto je jakýkoliv další konflikt vítaný. Z vlastní zkušenosti vím že v takové lokalitě je těžké cokoli dělat a stále má někdo s něčím problém (čím míň tomu rozumí tím větší problém), protože prostě chce ten samotný konflikt a ne řešení, můžete jim vyjít vstříc a mít spoustu kompromisů ale o ty nikdy nestojí, pro ně je kompromis když je to prostě po jejich. Pak jsem viděl pár fotek, no docela jsem fotil až do stadia že jsem si za to mohl říct o peníze takže už tak trochu poznám když se něco vyfotí na co největší dramatičnost. Jako bonus jeden z článků proti I. H. Farm byl psán vyloženě ve stylu oni mají peníze a peníze, peníze, peníze, prostě ta klasika jak se někdo cítí ukřivděný že není u lizu. Takže problém je spíš v rovině lidské než ekologické.
Odpovědět
ig

1.5.2021 16:33 Reaguje na Jirka Černý
Je to přesně tak. Ekologové (nebo třeba bojovníci proti korupci, rasismu, feministky, všude je to stejné), tyhle spolky neumějí přestat bojovat a tak se z úspěšné organizace časem stávají otravnými nebo směšnými.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.5.2021 18:32 Reaguje na
Kdyby byli otravní nebo směšní, to by ani tak moc nevadilo. Oni se ale ve svém zápalu nakonec stávají škodíci lidské společnosti.
Odpovědět
LH

Lukáš Hrábek

4.5.2021 22:22 Reaguje na Radim Polášek
To mě mrzí, že to berete takhle. Na nás se obrátili místní lidé z Horního Jiřetína s tím, že se kácí unikátní lesy, které by měly být chráněné. Jeli jsme na místo a od podzima ho monitorovali a co jsme zjistili, jsme předali České inspekci životního prostředí a obrátili se na Ústecký kraj a Ministerstvo životního prostředí, aby situaci řešilo.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.4.2021 20:48
Málo informací , navíc protikladných. ČIŽP se zahalí bobříkem mlčení, ti zveřejní max. svoji adresu.

Škoda, že z Ekolistu někdo nezajede na místo a udělá nestrannou zprávu.
To by se mi líbilo.
Odpovědět
LH

Lukáš Hrábek

4.5.2021 22:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já jsem rozhodně pro to, aby se tam nejen někdo z Ekolistu, ale kdokoli ze čtenářů vypravil a viděl, jak to tam vypadá na vlastní oči. Místní případné zájemce jistě rádi provedou po místních holosečích, které podle Olgy Chabr Grillové neexistují.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.5.2021 13:21 Reaguje na Lukáš Hrábek
Myslím, že by stačil odkaz na leteckou mapu, ať si to každý prohlédne.

Jiná věc je, jak se to má dělat reálně správně. Je asi třeba říci, jak jinak je dobré těžit dřevo zralých stromů. Že by tam ty stromy jen shnily, to je ekologický a klimatický nesmysl.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.5.2021 21:19 Reaguje na Lukáš Hrábek
Zde je ta letecká mapa.
https://mapy.cz/zakladni?x=13.5049767&y=50.5573483&z=18&base=ophoto&source=muni&id=2057

Nemám z toho až tak špatný pocit, ale mohu se mýlit.
Odpovědět
kk

karel krasensky

30.4.2021 20:54
Kormorán,hnutí duha,křídlatka,greenpeace,vlk,vydra,děti země největší škudci přírody,krajiny a biodiverzity
Odpovědět
Lenka Malíčková

Lenka Malíčková

1.5.2021 23:27
A toto je realita. A takových pasek je u nás nad Horním Jiřetínem opravdu velké množství.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

3.5.2021 14:04 Reaguje na Lenka Malíčková
Tak tohle jsem si myslel, že realita bude vypadat nějak takhle. Je mi to líto, paní Malíčková. Inu člověk a jeho honba za prachama.
Odpovědět
LH

Lukáš Hrábek

4.5.2021 22:14
LOL. Takže předpokládám, že podle I.H.Farm lže i Ústecký kraj ústy mluvčího Martina Volfa, který říká, že v území došlo k určitému nežádoucímu posunu směrem k hospodářskému lesu nepůvodní druhové skladby a nízkého stupně přirozenosti a že jednání firmy poškodilo rozsah a integritu cenného území. Konkrétně sdělil toto: "Bylo zjištěno, že minimálně do roku 2018 vlastník lesa soustavně porušoval směrná ustanovení Lesního hospodářského plánu systematickým vnášením smrku a dalších jehličnatých dřevin do porostů při výsadbách." Lže asi i starosta Horního Jiřetína, který říká: “Všechna velká pohoří v ČR mají vysoký stupeň ochrany, jen Krušným horám chybí. To je další významné selhání státu ve vztahu k českému severozápadu, který již celé věky devastuje uhelná energetika a těžký průmysl. Mnoho let jsme strávili obranou Horního Jiřetína před těžbou uhlí a nakonec se nám ho podařilo zachránit. Ale radovat se pořád nemůžeme, když vidíme, jak mizí vzácné lesy, které nás obklopují, které máme rádi a které neodmyslitelně k našemu domovu patří. Kompetentní orgány rozsáhlému kácení jen přihlížejí. My, místní lidé, jsme pohledem na systematicky odlesňované svahy rozladění a znovu prožíváme křivdu z toho, jak se s naší tolik zkoušenou krajinou zachází.“ Je spíš jasné, že lže Olga Chabr Grillová. Jediné pozitivní, co si z toho odnáším, je, že firmě nevadí zařadit veškeré území do bezzásahového režimu, a tedy že Ústecký kraj může tu bezzásahovost nařídit, což požadujeme.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.5.2021 21:24 Reaguje na Lukáš Hrábek
A k čemu je ta bezzásahovost dobrá? Víte vůbec o cěm hovoříte???????????????????
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

8.5.2021 08:47 Reaguje na Lukáš Hrábek
"Došlo k určitému nežádoucímu posunu směrem k hospodářskému lesu nepůvodní druhové skladby a nízkého stupně přirozenosti! Proboha co je to za termíny? Došlo k určitému...., Otázka samozřejmě je k jakému nežádoucímu posunu konkrétně mělo dojít? Nebo , nepůvodní druhová skladba? Opravdu chce někdo tvrdit, že v bukových porostech je smrk o který se asi jedná, nepůvodní dřevinou? Je vyhláška která upravuje možnosti výsadby jednotlivých dřevin(hlavních i melioračních a u těch i s požadovaným %) podle jednotlivých lesních typů a cílových hospodářských souborů. Opravdu jsou tam vysazovány dřeviny odporující této vyhlášce?
Nízký stupeň přirozenosti. Podle mě nic neříkající ochranářská fráze.
No a hlavně. Novinář ba měl používat přesné termíny. Tady se píše o odlesnění. Ano , takto to zní velice dramaticky. Oni nám chtějí odlesnit kopce!? Musíme proti tomu odlesnění bojovat. Co naše děti? Já tvrdím , že o žádné odlesnění nejde. Jde o obnovu těch lesů. On ani les totiž nestojí věčně. No a pokud místní mají obavu o to co jejich děti, tak by neměli na bezzásahovost vůbec přistupovat. Bezzásahovost je v našich podmínkách totiž cesta do pekel.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist