https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-dolezal-aktiviste-z-arabskeho-sveta-se-sjeli-do-dauha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Doležal: Aktivisté z arabského světa se sjeli do Dauhá

2.12.2012
Katarské hlavní město Dauhá, kde již týden probíhá mezinárodní konference o změně klimatu, v sobotu ráno zažilo vůbec první demonstraci svého druhu v regionu. Stovky mladých aktivistů z více než 15 arabských zemí vyzvaly vlády svých zemí a světové lídry k ambicióznějším politikám na ochranu klimatu a k investicím do čistých technologií. Demonstraci podpořili i stovky dalších zástupců občanské společnosti z celého světa, k vidění tak byly i velké mezinárodní značky jako například WWF, Climate Action Network, 350.org, či IndyACT. Celkem se akce zúčastnilo kolem tisícovky lidí.
 


Událost početně nestačila na akce pořádané v minulosti v Kodani, či loni v Durbanu, kde se za zvuku písní z doby apartheidu (ovšem s novým obsahem) sešlo kolem 20 000 lidí. Přesto jde o významnou událost, která reflektuje změny probíhající na Blízkém východě a severu Afriky. Arabští lídři mezinárodnímu klimatickému vyjednáván tradičně nepřejí a proces často blokují. S ohledem na závislost mnoha zemí v regionu na vývozu fosilních paliv nejde o nic překvapivého. Katar samotný je zemí s nejvyššími emisemi skleníkových plynů na hlavu, expandující ekonomikou a je největším vývozcem zkapalněného zemního plynu na světě. Paradoxně, v důsledku limitovaných přírodních zdrojů, jde zároveň o oblast, jež se bude významně potýkat s negativními dopady změny klimatu. Zjednodušeně je tak zároveň viníkem i obětí. Nejen Katar, sousedící Saudská Arábie, a další země jsou značně závislé na dovozu potravin pro stále narůstající populaci. Arabské vlády a společnosti jsou tak významnými investory do záborů zemědělské půdy zejména v Africe. Klíčovou komoditou, jež se mnohdy získává i energeticky náročným odsolováním, je v poušti nepřekvapivě voda.

Mnohé blízkovýchodní země se sice snaží investovat do čistějších technologií, či jinak diverzifikovat svou závislost na fosilním průmyslu, jde však spíše o první krůčky. Pro arabské, často autoritářské, monarchie by citlivější politika v oblasti energetiky a klimatu byla i projevem pudu sebezáchovy. Zejména produkce potravin je citlivě adaptována na současné klimatické podmínky. Růst cen potravin a zastavení vývozu pšenice ze suchem postiženého Ruska, bylo v roce 2010 podhoubím, z něhož se v Egyptě rodilo arabské jaro. Arabské země, jak je přesvědčena mladá generace, již nemohou otálet a spoléhat na petrodolary, a to ve svém vlastním zájmu.

reklama

Aktivisté z arabského světa se sjeli do Dauhá

předchozí    další
Aktivisté z arabského světa se sjeli do Dauhá
Aktivisté z arabského světa se sjeli do Dauhá
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Jan Doležal/Glopolis
Aktivisté z arabského světa se sjeli do Dauhá
Aktivisté z arabského světa se sjeli do Dauhá
Aktivisté z arabského světa se sjeli do Dauhá
Aktivisté z arabského světa se sjeli do Dauhá
Další informace |
Webové stránky arabských aktivistů sdružených do Arab Youth Climate Movement k dispozici na http://aycm.net/
Jan Doležal
Autor pracuje v analytickém centru Glopolis
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist