https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-habart-ceska-republika-ve-vyrobe-biometanu-zaostava
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Habart: Česká republika ve výrobě biometanu zaostává

15.8.2024
Evropský trh s biometanem zažívá výrazný růst. Podle nové mapy biometanu Evropské asociace biometanu (EBA) má instalovaná kapacita potenciál pokrýt energetické potřeby pěti milionů evropských domácností. Tento růst přispívá k výrazné redukci emisí CO2 a je krokem vpřed k naplnění evropských klimatických cílů.
 
Příkladem dynamického rozvoje v oblasti biometanu jsou Francie a Itálie, přičemž Francie svou kapacitu v rozmezí necelých dvou let zdvojnásobila a Itálie ji zvýšila čtyřnásobně. Tyto země dokazují, že správná kombinace státní podpory a investic může vést k rychlému rozvoji zelené energie.

Česká republika, bohužel, v této oblasti zaostává. S pouhými deseti biometanovými stanicemi, z nichž některé nevyrábějí kvůli vysokým cenám záruk původu, je daleko za svými vlastními cíli. Pro letošní rok je cílem vyrobit 127 milionů m3 biometanu, ale i to se zatím plní jen z malé části.

Podle mého názoru je jednou z hlavních příčin problémů nízká úroveň státní podpory, která je ve srovnání s jinými evropskými zeměmi pod úrovní 100 EUR/MWh a není příliš jasné, jak bude slíbená podpora reagovat na inflaci. V zahraničí je často podpora vyšší, zlepšují se podmínky a podpora je také valorizována o inflaci. Energetický regulační úřad (ERÚ) požaduje, aby biometanové stanice měly vyšší podíl pokročilých surovin, než ukládá zákon, s očekáváním, že tyto vstupy budou levnější. Praxe ukazuje, že některé pokročilé suroviny jsou nepatrně levnější, ale vyšší náklady na svoz, skladování a nákladnější zpracování tuto výhodu vyrovnají.

Pokud chce Česká republika splnit cíle ve výrobě biometanu, musí urychleně zvýšit podporu a zlepšit podmínky pro výrobu, jinak zůstane pozadu za svými sousedy. Je nutné přijmout efektivnější politiku, která umožní plné využití potenciálu biometanu a přispěje k energetické bezpečnosti a udržitelnosti. Je třeba zamyslet se nad tím, zda chce Česká republika výrobu metanu a s tím spojené obnovitelné zdroje energie podporovat, nebo jestli vše zůstane jen u předpisů a u planých řečí. K zelené budoucnosti máme nakročeno dobře, podaří se ale všechny cíle včas splnit?


reklama

 
foto - Habart Jan
Jan Habart
Autor je předseda asociace CZ Biom.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

15.8.2024 05:37
Děkuji autorovi za příspěvek. ANO, je nutné vyplácet další a větší dotace na devastaci orné půdy pěstováním zejména kukuřice pro bioplynové stanice. Tak je to ekologické. Ekologismu zdar a přírodě zmar!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.8.2024 05:40 Reaguje na Michal Ukropec
1*
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.8.2024 06:20
Šťastný to muž, který může psát takové budovatelské články! Zde věak podobnost s paní Boženou N. končí - nešťastná to doba, kdy pro jednoduchá hesla nedohlédneme katastrofických dopadů. O ceně za takové "hospodaření" je technokratům vykládat zcela zbytečné. Proto je jen a jen dobře, že Česká republika se do tohoto nesmyslu nehrne.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.8.2024 07:24
Komu sebereme peníze, abychom mohli dotovat to, co je nekonkurenceschopné? A když někomu peníze sebereme, nestane se kvůli tomu nekonkurenceschopný? Neskončíme pak obklopeni projekty, které budou vyžadovat další a další dotace na které už nebude kde brát?
Podporou neschopných tu skvělou zelenou budoucnost nevybudujeme.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.8.2024 10:01
Ano, biometan je krokem vpřed k naplnění evropských klimatických cílů. A cíle je potřeba naplnit i kdyby se mělo " jit přes mrtvoly. Jen ty vaše cíle jsou málo ambiciozní. Co tak prosazovat " malou biometanovou stanici" do každé domácnosti. Ministr Výborný se svým dokonalým přehledem a úsudkem, když mu to náležitě vysvětlíte , na to snad nějakou tu miliardu v rozpočtu najde.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

15.8.2024 17:08 Reaguje na Jarek Schindler
„Přes spáleniště, přes krvavé řeky“..... tito lidé se jen narodili později,v šišce je to stejné.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

15.8.2024 21:49 Reaguje na Emil Bernardy
Přesně! Pluk za plukem jde neochvějně dál................
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.8.2024 10:02
Když EU zavelí, že máme vyskočit z oken, tak vyskočíme? Já nikoliv, ale
pomyslím si o EU své. Kdo prosazuje zhovadilost pěstování kukuřice na
biomasu pro bioplynky pomocí stovek tun chemie, tak je ZLOČINEC a
nikoliv ekolog. Pominu-li chemii, tak se v ní líbí černé, která pak
škodí jinde a jinak. Opět chyba, ale kdo je vinen, že půl roku je tam
schovaná a vykrmována bez možnosti ji lovit? A co teprve digestát,
který v půdě zahubí zbytky života svojí kyselostí? To ekologistům
nevadí? Kam ses EKOLOGIE proboha dostala, když tví stoupenci ničí
půdu a přírodu stále více a více? Povím to vulgárně! Do mezihýždí!
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

16.8.2024 14:32 Reaguje na Břetislav Machaček
Společnost se vyvíjí. Ekolog = zločinec. Ekologisti podporují devastaci přírody, humanisti grilování nemluvňat a nic než národ chodí s RuSSkou vlajkou. Svět se v zadel obrací.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.8.2024 22:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Preboga Macháčku, vy zase nevíte nic o ničem že? Jak dycky.
Odpovědět
MM

Milan Milan

17.8.2024 10:04
Rozumím-li správně této "myšlence", tak vlastní produkci a výrobu dotovaných zemědělských plodin budeme pálit, a pro občanstvo dovezou prodejci potraviny od tisíce km vzdálených výrobců. Tak to je opravdu pozoruhodné ekomyšlení, snad to moc nebolelo?
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.8.2024 17:30
Je logické, že ČR nemůže vyrábět drahý dotovaný bioplyn, když na to nemá nastavené hospodaření - nemá živočišnou výrobu na rozdíl od států exportujících masné výrobky do celého světa (Holandsko, Španělsko, Dánsko). Nedávno to tu popisoval p. Blažek- zemědělec. Pokud autor míní BPS v ČOV, tak ty by bylo správné podporovat a také dobré vztahy se státy, kde se těží levnější přírodní plyn.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

20.8.2024 07:27
Bioplynové stanice, ano. Ale jen pro zpracování biologického odpadu, vznikajícího při zemědělské výrobě, při zpracování potravin a čištění odpadních vod. Nikoliv pro cílené pěstování plodin k velkovýrobě a prodeji paliva a čerpání, s tím spojených dotací!
Děkujme té „drzé holce“, kdysi prezidentce ERÚ, že po zkušenostech se solárním byznysem, připravovaný tunel BPS, včas zarazila!
Odpovědět
ig

20.8.2024 20:20
Vždyť to je v pořádku. Biometan je zhovadilost a zaostávání ve zhovadilostech je tím pádem pokrok.
Odpovědět

Viktor Šedivý

23.8.2024 14:05
Skutečnost, že je možné publikovat podobnou zhůvěřilost, svědčí o šílené devastaci myšlení ve zdejších krajích.

"jednou z hlavních příčin problémů nízká úroveň státní podpory"
Proboha!
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

25.8.2024 21:32 Reaguje na Viktor Šedivý
Toto je ekolist! Vítejte v nové době!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist