https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jana-bartackova-jak-zastavit-nezastavitelne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jana Bartáčková: Jak zastavit nezastavitelné?

8.8.2024
Kultivace bakterií v Petriho misce.
Kultivace bakterií v Petriho misce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Co to vlastně jsou antibiotika? Jedná se o léčivé látky, které bakterie usmrcují nebo potlačují jejich růst. To znamená, že s nimi můžeme léčit pouze bakteriální infekce. Stále se však v praxi stává, že jsou antibiotika podávána nesprávně, například na infekce virové.
 
Díky objevu penicilinu Alexandrem Flemingem roku 1928 došlo k záchraně obrovského počtu lidí. Během druhé světové války, a hlavně po ní, měli lidé za to, že se díky antibiotikům dá vyléčit snad i obezita. V USA bylo po 2. světové válce spotřebováno několik desítek tun penicilinu ročně.

S nadměrným užíváním penicilinu se začaly vyskytovat i situace, kdy byl penicilin neúčinný, proto se pacientům během terapie často jejich zdravotní stav zhoršoval. Vysvětlení se nabízelo jednoduché. Na některé mikrobiální infekce penicilin nefunguje a začaly se vyvíjet další druhy antibiotik. A mělo se logicky za to, že tam, kde nepomůže penicilin, pomohou jiná antibiotika.

V té tobě už řada vědců upozorňovala na fenomén antibiotické resistence a na fakt, že antibiotika nejsou všespásná. V posledních letech se ukazuje, že přehnané používání antibiotik má za následek šíření bakterií, které jsou vůči antibiotikům odolné (rezistentní) a jimi způsobené infekce tak již často není možné léčit.

Může se jednat například o banální plicní infekce, které byly ještě před pár desítkami let léčeny běžnými antibiotiky. V Evropské unii v současnosti na infekce vyvolané rezistentními kmeny umírá ročně okolo 30 tisíc lidí. Predikce do budoucna bohužel také není příznivá. Existují obavy, že do roku 2050 zemře celosvětově na infekce způsobené rezistentními kmeny bakterií víc lidí než na rakovinu.

Problém antibiotické resistence tkví v několika zásadních faktorech. Prvním z nich je již zmiňované nadužívání antibiotik. Podle Státního zdravotního ústavu bylo v roce 2023 zbytečně léčeno antibiotiky okolo 30 % osob. Jako pacienti se léčíme tak, jak nám je předepsáno lékařem, ale zkusili jste se někdy zeptat svého lékaře, jestli je možné vaše onemocnění léčit i jinak než antibiotiky?

Samozřejmě, když je nám zle, a to je, pokud už jsme vyhledali lékařskou pomoc, tak chceme být co nejrychleji fit. Často máme i v blízké budoucnosti nějaký program, kde musíme být nebo o něj nechceme přijít. Představa toho, že dva týdny strávíme v posteli místo pár dnů na antibiotikách, je tak lákavá, že rozhodnutí je jasné.

I tak je však potřeba řídit se vědeckými poznatky a dbát na rady odborníků. Antibiotika se při virových infekcích mají podávat jedině tehdy, pokud virovou infekci doprovází infekce bakteriální a toto rozhodnutí je především na posouzení ošetřujícího lékaře.

Důležité je zmínit, že pokud antibiotikum užíváme, musíme přesně dodržovat pokyny svého lékaře (kolik dní a jak často užívat lék, zda lék užívat před, během nebo po jídle atp.) a nespotřebované léky odnést zpět do lékárny.

Pokud antibiotikum spláchneme do WC nebo vyhodíme do koše, dojde k jeho šíření do životního prostředí (buď na skládku odpadu nebo do řeky). Čistírny odpadních vod nejsou koncipovány na jejich odstranění.

Použití antibiotik u zvířat

Někteří lidé mají pocit, že notnou dávku antibiotik dostávají s přísunem potravin, a to hlavně masa. Má se za to, že zvířata se krmí antibiotiky, aby více rostla. Tyto informace se šíří překlady zahraničních zpráv (zejména z USA).

Ale pozor: to, co je problém v Americe, není vždy problém v ČR. Od roku 2006 je v celé EU zakázáno podávat antibiotika zvířatům určeným pro lidskou spotřebu z preventivních důvodů nebo za účelem podpory jejich růstu.

Maso, ale i jiné produkty živočišného původu jako je mléko, med atp., které je určeno ke konzumaci, je v souladu s legislativou testováno na jakékoli farmaka.

Striktní legislativa EU se však nevztahuje na domácí mazlíčky a další, doma chovaná zvířata. Těm teoreticky můžete podávat antibiotika téměř bez kontroly. Pokud vám však záleží na omezování šíření antibiotické resistence, opatrnost je na místě i zde.

Vznik a šíření antibiotické resistence

Jelikož naše tělo spotřebuje jen určitou část léčiva a zbytek vyloučíme, dostávají se antibiotika do odpadních vod a s nimi do prostředí. Tam se setkávají s běžnými mikroorganismy, které si při kontaktu s antibiotikem začínají vytvářet resistenci. Tento děj je přirozený a v přírodě se vyskytuje po miliony let.

Problémem je však množství antibiotik produkovaných lidmi v prostředí. Zde by se dalo říci, že jde o přímou úměru: „Čím více antibiotik, tím více resistentních bakterií.“

Bohužel, resistentní kmeny bakterií mají pro nás tu nevýhodu, že jsou schopné si informaci o rezistenci předávat navzájem. To znamená, že k šíření resistence už nepotřebují být v kontaktu s antibiotikem.

Jak vlastně fungují resistentní mikroorganismy? Co je činí odolnými vůči antibiotikům? Existuje řada mechanizmů, kterými si mikroorganismy vytvoří resistenci.

Nejzajímavější a v podstatě nejnebezpečnější jsou tzv. β-laktamázy. Jsou to enzymy, které se vážou na β-laktamový kruh antibiotik penicilinového typu a rozpojují jej, čímž činí antibiotikum neúčinným. Tyto enzymy tedy aktivně napadají antibiotikum.

To, že jste dítě, dospělý, malý, velký, sportovec či intelektuál, nemá vliv na náchylnost k infekci. Pokud v sobě rezistentní kmen máte, je důležité to zjistit včas a doufat, že si s nákazou tělo poradí, protože není moc jiných léčiv, kterými antibiotika nahradit.

Změnou antibiotika většinou dochází jen k pomnožení resistentního kmene a vybití všech okolních mikroorganizmů.

Antibiotika poslední záchrany pak mají těžký úkol vyhrát nad velmi silnou a rozšířenou nákazou. Bohužel při tom dochází až k úmrtí.

Jak se k nám vlastně geny resistence dostanou? Je potřeba si uvědomit, jak je vše propojeno a vlastně vše, co vypustíme do životního prostředí, se nám jako bumerang vrátí zpět.

Vše je jednoduše popsáno v konceptu ONE HEALTH (Jedno zdraví), jak je znázorněno na obrázku:

Představme si takový malý uzavřený systém: jsem zdravý jedinec, mám chalupu, kde si rád vypěstuji nějakou zeleninu, ze které mám radost. A dobrý pocit k tomu, že krom toho, že jsem jí dokázal vypěstovat, tak jí mám zdravou, protože je z mé zahrádky a já přece vím, že není ošetřena žádnými chemikáliemi. Je pouze zalévána z říčky, která mi teče kolem chalupy. A občas půdě dopřeji oživení koňským hnojem z nedalekých stájí.

Vše je krásné a v pořádku až do té doby, než si uvědomíte, že do řeky ústí výpusť z čistírny. A je dost možné, že koně mají zaléčená kopyta antibiotiky. Tak toto je ten zmíněný bumerang.

Naštěstí buďme rovnýma nohama na zemi a reálně si řekněme, že takto by to nešlo. S takovým přístupem by nás nezachránil ani hermeticky uzavřený prostor. Myslím, že je v pořádku jíst svojí vypěstovanou zeleninu, ale zároveň je dobré se o věci zajímat a zamyslet se nad svými činy.

Bohužel je prokázáno, že největším zdrojem resistentních bakterií jsou zdravotní zařízení. Snáz, než z vaší zahrádky, dostanete infekci z kliky nebo toalety v těchto prostorách a jedinou účinnou obranou je dostatečná dezinfekce rukou.

Zdá se to hloupé. Už od dětství slyšíme: umyj si ruce před obědem, ale přesto naše hygienické návyky nejsou natolik dostatečné, aby k infekcím nedocházelo. Člověk by neměl žít ve sterilním prostředí, tím i oslabuje svoji imunitu, ale mít základní hygienické návyky jako je umytí si rukou pokaždé, když jdu z toalety a před jídlem není tak těžké dodržet.

Posláním tohoto článku je vrýt do povědomí každého z nás, že něco takového jako je antibiotická resistence skutečně existuje. A i my se vůči ní můžeme bránit.

Jednou důležitou zásadou je, že nebudeme nadužívat antibiotika v jakékoliv formě a to včetně antibiotických mastí.

Pokud používáte krém nebo mast s antibiotikem, stačí malá účinná vrstva, kůže propustí jen část látky a zbytek smyjeme ve sprše nebo setřeme do oblečení. Tím se nám opět přebytečné antibiotikum dostane do čistírny odpadních vod. Druhou a zásadní obranou je důsledné dodržování základních hygienických návyků.

Přeji všem krásný život s co nejméně antibiotiky.

Antibiotická rezistence v ČR: Jak společně zastavit nezastavitelné

14.-15. listopadu 2024 se v Hotelu Duo v Praze uskuteční mezinárodní konference Antibiotická rezistence v ČR: Jak společně zastavit nezastavitelné.

Konference má za cíl spojit nejen odborníky, ale i veřejnost napříč všemi oblastmi, kde antibiotická rezistence představuje hrozbu. Program konference proto zahrnuje širokou škálu témat, včetně nejnovějších výzkumů, klinických studií, preventivních opatření a politických strategií.

Na konferenci vystoupí renomovaní odborníci z České republiky, kteří se podělí o své poznatky a zkušenosti.

Součástí konference bude také doprovodný program a společenský večer, během kterého bude možné pokračovat v diskuzích nad různými tématy, jež mohou ovlivnit budoucí směřování v oblasti boje proti antibiotické rezistenci.


reklama

 
foto - Bartáčková Jana
Jana Bartáčková
Autorka je pracovnicí Ústavu Technologie vody a prostředí VŠCHT Praha a členka České platformy antibiotické resistence.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (37)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EB

Emil Bernardy

8.8.2024 07:08
Rezistence k ATB vzniká především!!! při oprávněné léčbě.Buhužel.
Zbytky v prostředí nemají žádnou váhu.
Opravdu se někdo takto zabýval i vlivem reziduí ženské antikoncepce v řekách a jejich vlivu na sexuální apetit kapřích frajerů.
Odpovědět
LB

Lukas B.

8.8.2024 08:08 Reaguje na Emil Bernardy
ono i preventivní podání antibiotik (typicky před plánovanou operací nebo při akutní operaci) je oprávněné. ostatně, od té doby, co se poměrně rutinně podávají antibiotika před porodem klesla úmrtnost novorozenců a rodiček na bakteriální onemocnění (tzv. horečka omladic) na nepatrné číslo (jiná věc je, že si porodníci o století dříve začali mejt ruce a mělo to vliv ještě mnohem větší).

Odpovědět
EB

Emil Bernardy

8.8.2024 17:25 Reaguje na Lukas B.
S tou medikací porodu u žen jste něco popletl.... :-)
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.8.2024 08:36 Reaguje na Emil Bernardy
on se už rutinně při přijetí do špitálu k porodu nedělá test na strešptokoka a nepodává se antibiotikum?
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

9.8.2024 09:39 Reaguje na Lukas B.
asi jste šprýmař.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

8.8.2024 07:08
Rezistence k ATB vzniká především!!! při oprávněné léčbě.Buhužel.
Zbytky v prostředí nemají žádnou váhu.
Opravdu se někdo takto zabýval i vlivem reziduí ženské antikoncepce v řekách a jejich vlivu na sexuální apetit kapřích frajerů.
Odpovědět
JO

Jarka O.

8.8.2024 13:01
Moc nechápu, lidské odpady jsou normálně řešitelné známými a na západě dávno používanými postupy. Dezinfekcí povrchů v zdravotnických zařízeních, filtry s aktivním uhlím na úpravnách vody a ČOV, prodlením vody v lagunách, a spalováním komunálního a rozhodně zdravotnického odpadu, kalů z ČOV a použitého aktivního uhlí z úpraven a ČOV. Kde si hloupě a neekologicky zasypali doly na vlastní kvalitní uhlí pro výrobu filtrů, spalovny, a skomírá hygiena, šíří se tato bezradnost.
Horší to asi bude s kvalitou potravin, snad jen z ciziny mimo EU. Kde zvířata dostávají AB plošně a i jako prevenci, a třeba tam nejsou dodržované ochranné lhůty do porážky, člověk potraviny s AB a rezidui do sebe dostane. říční vody na zalití zahrádky, hnoje nebo kompostu ze ZD se nebojím.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

8.8.2024 17:33 Reaguje na Jarka O.
Píšu výše.Rezidua v prostředí nemají opravdu váhu. OL jsou dnes dost dobře dodržovány , jejich délka u různých léků a změny, budí někdy rozpaky.


Odpovědět
JO

Jarka O.

8.8.2024 21:55 Reaguje na Emil Bernardy
To je dobře. Ty obavy jsou z potravin z podivných dalekých dovozů. Škoda, že v článku nepadlo slovo o jinde obvyklém spalování odpadů nebo aktivním uhlí, příp. dezinfekcích vody, zato strašení zaléváním. OL jsou moc dlouhé nebo moc krátké?
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

9.8.2024 08:12 Reaguje na Jarka O.
lidi se musí strašit,asi se rádi bojí.Těch strašáků již bylo hodně,většina jaksi zmizela,tedy šlo o pitomosti.Jestli se něco opravdu povedlo s klimatem tak to byly před desítkami let freony,potom snad PCB,to není klima,jinak blablabla...
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.8.2024 09:38
Od dob socializmu jsou v medicíně ČR zavedené postupy: př zánětu HCD poslechové vyš., RTG, CRP, dle výše CRP může lékař usoudit, zda jede o bakteriální onem s nutností nasadit ATB. Existuje i superinfekce, kdy na každé vir onem. se na poškozené sliznici rozmnoží bakterie.
Podobný zavedený přístup je u močové infekce.
V případě prevence rakoviny prostaty se provede manuální vyš. konečníku, USG a vyš. PSA z krve.
Jak je to na Západě? V Anglii a USA je lékař absolutně nedostupný nebo předražený. Dokonce i v Německu, kde jsou podobné podmínky jako u nás, je u vyš. prostaty hrazené pouze manuální vyš. ostatní s příplatkem. Bude mít na to pacient peníze, bude dost uvědomělý?

Nesnažme se revidovat tyto naše postupy, pozápadňovat se, sami OL jsou přetíženi, specialisté mají dlouhé objednací doby, tento systém je napadán, je snaha o revizi ke škodě všech pacientů.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

9.8.2024 09:41 Reaguje na Honza Honza
Test CRP nemá nic společného s bakt.infekcí......... :-(
Odpovědět
pp

pavel peregrin

9.8.2024 12:49 Reaguje na Emil Bernardy
Má.S velkou pravděpodobností lze určit, zda jde o bakt. či virovou infekci. Virové jsou na hodnotách většinou do 50 mg C-reaktivního proteinu, bakteriální mnohem víc. Samozřejmě, nic není stoprocentní, ale míra odlišitelnosti je dost průkazná.
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.8.2024 13:00 Reaguje na pavel peregrin
není to všespásné, ale je to rychlý a levný orientačný test proveditelný i podomácku laikem. a korelace s nutností nasadit atb je dosti podstatná. samozřejmě někdy vyšší hodnota crp znamená něco jiného (typicky třeba autoimunitní onemocnění).
Odpovědět
pp

pavel peregrin

9.8.2024 13:50 Reaguje na Lukas B.
Jistě.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

9.8.2024 16:09 Reaguje na pavel peregrin
Pánové,nechte to lékařům.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

9.8.2024 17:54 Reaguje na Emil Bernardy
Tímto jsem si naprosto jistý, ač nejsem lékař.
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.8.2024 23:10 Reaguje na Emil Bernardy
promiňte, tohle je internetová diskuse a není jasné kdo je kdo. Vy jste lékař nebo mikrobiolog?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

9.8.2024 15:31 Reaguje na Emil Bernardy
To se tedy fakt hodně mýlíte.
Test CRP je prakticky jediným prostředkem, jak na úrovni praktického lékaře správně určit povahu infekce a podle toho pak správnou a ÚČELNOU (!) medikaci. Protože viditelné příznaky bývají zejména v počátečním stádiu onemocnění skoro stejné.
Jenže:
Lékař potřebuje odvahu, aby předpis AB odmítl. I když je mu naprosto jasné, že v daném případě jde úplně jasně o virózu a je úplná blbost použít antibiotika. Protože velké procento pacientů si je VYNUCUJE a pokud je nedostane, má pocit, že se o něj doktor postaral málo a špatně. Že to pan doktor odflákl, nebo že na něm chce šetřit.
A hned se to šíří po okolí, jaký je ten pan doktor vůl (nebo prevít), že nedává antibiotika...

Kéž by lidé konečně už jednou pochopili, že odfláknutou práci vykonal naopak právě ten doktor, který to neřešil a rovnou předepsal antibiotika v případě, že nebyla nutná...
Ono totiž že zbytečné podání antibiotik škodí pacientovi (a obecně nám všem) víc než jejich odmítnutí.


Odpovědět
pp

pavel peregrin

9.8.2024 17:55 Reaguje na Karel Ploranský
Naprosto přesně, pane Ploranský. Bohužel je to tak, jak píšete.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

9.8.2024 17:56 Reaguje na pavel peregrin
K viroze se samozřejmě může přidat i bakteriální infekce, a tam pak antibiotika mají samozřejmě svoje místo. I když v lehčích případech ani zde nejsou nutná.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

9.8.2024 17:57 Reaguje na pavel peregrin
Omlouvám se za dvojí "samozřejmě".
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

9.8.2024 09:47 Reaguje na Honza Honza
K poslednímu odstavci,dnešní generace dospělých je jiná,než předchozí.Poznal jsem ty co začínali po válce,já 1980b po VŠ,nad dneškem trochu kroutím hlavou,budoucnost patří mladým.... Jiný přístup ke všemu,za sebevědomím často málo,někdy opravdu vůbec nic.
Musím si přisadit.tO BY SE ZA BOLŠEVIKA STÁT NEMOHLO,tedy toho již chromého co pamatuji já.
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.8.2024 10:24 Reaguje na Emil Bernardy
já si teda na bolševika pamatuji především na naprostý nezájem o kohokoli kdo neměl nějakou "tlačenku".
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

9.8.2024 11:41 Reaguje na Lukas B.
Vždy byli potřeba lidé,kteří umějí řemeslo.
Jistě,že bez angažovanosti byl strop,výše s rudou knížkou,....a diplomacie fungovala vždy.
Ten způsob řízení společnosti se přežil a každý věděl,že změna je nutná.A přišla,lépe to udělat nešlo.
Ekologie tehdy tu nebyla věda neznámá.Prof.Moldan,z těch známých-
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

9.8.2024 18:25 Reaguje na Lukas B.
Neházejte všechny lékaře do jednoho pytle!
Ono je to bohužel tak, že o dobrých příkladech vzorné péče nikdo moc nemluví - považují se za samozřejmost. I když samozřejmost to rozhodně NENÍ.
Ale každá špatná zkušenost se propírá, zkazky o ní se šíří, každý si to co slyšel ještě trochu nafoukne...
Drtivá většina lékařů poctivě a svědomitě usiluje udělat pro pacienty to nejlepší co lze. A že se to někdy nemusí podařit, je zcela přirozené! A je nespravedlivé, že když lékař udělá chybičku, jsou lidé naprosto nemilosrdní. Když udělá chybu úředník, neděje se nic. Přitom mnohdy jsou následky větší. Lékař pracuje pod tlakem a drtí ho odpovědnost, která se v takové míře nevyžaduje od nikoho jiného. Když manažer přivede firmu k bankrotu, odchází se "z latým padákem" (má to už předem ve smlouvě). Prakticky nikdy na to nijak tvrdě nedoplatí. O politikovi ani nemluvě.
Když udělá chybu lékař, vláčí ho po soudech, hrozí mu zákaz činnosti, plivou na něho i blbečci, kteří by nezvládli ani zlomeček toho, co musí zvládnout lékař.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

9.8.2024 18:58 Reaguje na Karel Ploranský
....... když udělá chybu volič ..... ?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.8.2024 16:35 Reaguje na Emil Bernardy
To je bohužel téměř pravidlem...
To říkal už pan Werich, že chybou demokracie (bohužel z principu neodstranitelnou) je, že hlas pitomce má ve volbách stejnou váhu jako hlas génia.
S tím se nedá nic dělat - ale smutné je, že ve volbách mají lidé (a nejen pitomci) silnou tendenci stejnou chybu OPAKOVAT.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.8.2024 14:37 Reaguje na Karel Ploranský
Pokud se podívám na současnou politickou "reprezentaci", je v podstatě úplně jedno, komu dáte hlas. K volbám jsem šel naposled na začátku 90 let a od té doby již nikdy.
A vůbec si nemyslím, že bych tím něco zkazil, protože náš systém voleb umožňuje vytvářet takové koalice a vítěze tak vyšachovat ze hry, že naivní voliči pak nestačí zírat. Nakonec zjišťují, že jimi volená strana se spojila s tou, které by oni hlas nikdy nedali. Takže co prosím takové volby řeší? Nic. Naprosté nic.
Tedy řeší- pěkné pašalíky.
K volbám bych šel pouze tehdy, když by byl systém většinový- vítěz bere vše na 4 roky a za vše také zodpovídá. Jenže toho se nedočkám.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

10.8.2024 10:43 Reaguje na Karel Ploranský
Ve většině případů doufám, že to tak je, ale bohužel v poslední době v mém okolí zjišťuji, že lékaři těch chyb začínají dělat dost, a poměrně zásadní. Např. třikrát předávkování léků na ředění krve a to prosím naordinované přímo v nemocnici na JIP! Tam by člověk předpokládal erudici, ale bohužel. A není to ojedinělý případ.
Osobně nad pozici lékaře jednoznačně stavím piloty a řídící letového provozu, tam tu chybu většinou udělají jen jednou a následky jsou fatální.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

10.8.2024 16:45 Reaguje na pavel peregrin
Že to tak ve většině případů je, nemusíte jen doufat - je to tak doopravdy. Vždyť by to byl zázrak, kdyby se nevyskytovali nějací ti Cvachové. Stejně jako jsou někteří inženýři chytřejší a nadanější než jiní, zákonitě jsou chytřejší a nadanější i mezi lékaři. A bohužel taky někteří ne dost chytří a ne dost nadaní. A taky to jistě znáte, že některý den se člověku věci daří hůř než jindy.
Jedna z věcí, kvůli kterým lékaři hrozí že udělá chybu, je únava při dlouhých službách. Nechal byste strojvůdce nebo pilota řídit stroj 72 hodiny? U lékařů to není žádná výjimka.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

10.8.2024 17:24 Reaguje na Karel Ploranský
Ano, ale není to s těmi službami tak smrtelné, mám mezi lékaři kamarády. A věřte, že 72 hodin v kuse pracovat- a to pracovat podtrhuji- nezvládne nikdo. je rozdíl, býti v práci 72 hodin a 72 hodin pracovat. je to v podstatě to samé, jako u hasičů. Chlapi se někdy válí celé dny na vachcimře, ale vykazují práci. Je to práce či není? Podle mě není.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

11.8.2024 09:31 Reaguje na pavel peregrin
Já v mládí držel pohotovost i od Čt.7,00 do Po 15,30.... A za víkend i 200km za den po okrese,každých 10-20km pacient.Já i řidič.... Uvládlo se to.
Nebyli drzouni u PC.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.8.2024 13:39 Reaguje na Emil Bernardy
Jste stará škola. Ta to dává.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

11.8.2024 16:29 Reaguje na pavel peregrin
Ta stará určitě ano... :-(
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

11.8.2024 11:11
Pěkný článek. Kdyby takových bylo více!
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

17.8.2024 07:45 Reaguje na Jiří Kvítek
Je trochu matoucí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist