https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jana-vlckova-pred-nasim-panelovym-domem-pokaceli-osm-stromu.pisu-o-tom-abych-te-ztrate-dala-nejaky-smysl
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jana Vlčková: Před naším domem pokáceli osm stromů. Píšu o tom, abych té ztrátě dala nějaký smysl

19.4.2019
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jana Vlčková
Žádost o kácení podal výbor společenství vlastníků bytových jednotek a udal několik racionálně vyhlížejících důvodů. Skutečným, ale nevyřčeným důvodem bylo padající jehličí.
 

Stromy byly vysázené příliš blízko domu a bylo snadné najít důvod pro jejich poražení. Pokácení stromů jsem oddálila o dobrých 15 let, díky pracovníkům odboru životního prostředí, kteří přihlíželi k nezpochybnitelnému velkému přínosu stromů a mým protestům.

Tedy až do nedávna.

Nyní vzniklo neutěšené místo, kudy se vám nechce ani projít, natož tu bydlet. Rozdíl je propastný, se stromy to byla rušná ulice ve městě, teď je to velmi nehezké místo. V bytě je víc hluku. V létě teprve pocítíme, jakou službu nám ta skupinka zdarma prokazovala.

Ukazuje se tu zásadní problém. Není jak podat žádost o zachování stromu. Není jak ochránit svůj strom.

Občan, kterému vadí strom, podá žádost a úřad koná v souladu s předpisem. Občan, který chce strom zachovat, nemůže dělat nic. Často se o záměru ani včas nedozví.

Naše okolí se tak mění k horšímu podle přání hrstky nevědomých, bezcitných lidí. Mizí velké stromy, které už za našich životů znovu nenarostou.

Modřín. Padalo z něj jehličí. Tak šel.
Modřín. Padalo z něj jehličí. Tak šel.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jana Vlčková

Myslím, že nastal čas veřejně mluvit o přínosech stromů, začít brát vážně hodnotu každého vzrostlého stromu.

Dávat stromům přednost před malichernými požadavky lidí.

Stíní hluk a zachycují prach z dopravy, produkují kyslík, ochlazují a zvlhčují ovzduší, plodí ovoce, žijí dlouho a celou dobu činí své okolí krásným. Stačí je nechat žít.

Proti těmto dlouhodobým přínosům klidně stavíme například argument, jestli je strom nakloněný nebo roste na rozvodech, potom nemá právo zůstat. Ale i křivý strom nad rozvody plní všechny tyto funkce.

Zatím ale z města mizí vzrostlé stromy, přednost dostávají hypotetická rizika a pozitivní role stromů není ani vyčíslena. Za 40 let svého života naše skupina stromů vyprodukovala tuny kyslíku, beznákladově klimatizovala okolí. Stromy zachycovaly hluk a prach z dopravy na ulici, ochlazovaly ovzduší a jejich výkon by dále rostl. Odborník by tyto hodnoty dovedl uvést v číslech a milionech korun.

Estetickou funkci zatím vyčíslit nedovedeme a ani přepočíst zdravotní důsledky drobného polétavého prachu z dopravy, které tu byly dosud zmírněny. Dosud...

Naproti tomu zde nikdy nebyla havárie na rozvodech, nad nimiž rostly, a omítka domu je netknutá, naopak, tam, kde stromy rostly, má původní barvu, zatímco ostatní plocha je vybledlá. Případná škoda na majetku se v reálném čase za ohraničenou částku dá odstranit.

Vyrostl tu sám, bez zálivky. To už se asi nebude opakovat.
Vyrostl tu sám, bez zálivky. To už se asi nebude opakovat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jana Vlčková

Ztrátu vzrostlých stromů nevyváží ani náhradní výsadba, protože 40 let na růst stejných stromů nikdo nedodá.

Majitelé bytů, kteří kácení iniciovali, neutrpěli žádnou ze škod, které uváděli jako důvod.

Ve skutečnosti jsme poškození my všichni ostatní. Zvažte sami, zda všichni obyvatelé ulice, města nebo planety.

Z okna vidím lidi na ulici, jak se zastavují a nevěřícně se dívají na prázdné místo. Jiní udiveně hledí z oken autobusů. Přátelé mi volají, nechápou a litují, že už tu stromy nejsou. Nespokojených reakcí je hodně.

Jestliže předpis umožňuje vyhovět nesmyslnému požadavku nerozumného občana, je na čase se zasadit o změnu. Je jednak na straně úřadů, aby takové nařízení nebylo prosazováno. Jednak je na straně veřejnosti, aby žádost o odstranění vůbec nevzešla.

Nás, kteří chceme v ulicích zachovat vzrostlé stromy, se kterými jsme vyrostli, je hodně, ale zatím nemáme jak stromy uchránit. Žadatelé bez estetického citu a vědomí důsledků, kteří hledí jen na vlastní malicherný zájem, mají na své straně fungující úřední aparát, který na jejich podněty musí reagovat v souladu s předpisy.

Je čas změnit atmosféru ve společnosti, aby lidé, kteří přicházejí s takovými podněty, sklidili od ostatních zasloužené opovržení. Posuzovat člověka podle vzhledu se považuje za neslušné. Strom ve městě musí být perfektní, nestrpíme vybočující větev, naklonění, suchou větev, hned je ohrožen nějakým předpisem nebo úsudkem zaslepeného občana.

My jsme zde přišli o výkonnou bezúdržbovou klimatizaci a estetickou kotvu. Kladla jsem odpor dlouho, jak nejlépe jsem dovedla. Ale kolik stromů má to štěstí?

Zajímejte se, prosím, o stromy ve svém okolí. Pojďme změnit vztah lidí ke stromům, přestaňme se mlčky smiřovat s bezcitným zacházením s nimi. Uvědomme si, že jejich dobrodiní spotřebováváme denně, většinou bez povšimnutí a vděku. Je třeba změnit povědomí lidí o hodnotě každého živého stromu.

Ty, které potkáváme v ulicích mnohdy vyrostly samy, bez zálivky. To už zřejmě v příštích letech nebude možné. Sázet stromy vypadá v médiích dobře. Musíme ale dřív přestat bezhlavě kácet ty, které máme.

Jestli máte inspiraci, jak popsaný stav změnit, dejte o sobě vědět, připravených lidí, je myslím, už dost.

Každý strom každý svůj den dělá náš život lepším.


reklama

 
Jana Vlčková
Autorka je čtenářkou Ekolistu.cz.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.4.2019 14:59
Právo svědčí bdělým , latinsky Vigilantibus iura scripta sunt.
Autorky je mi líto, ale brečí sama nad sebou.
Nic jí nebránilo založit spolek ,jehož hlavním předmětem činnosti je ochrana krajiny a přírody. Pak už jenom zaslat na příslušný městský úřad žádost o oznamování zahajovaných správních řízení -vydání povolení ke skácení dřevin rostoucích mimo les.
A jako účastník řízení se zasadit o to, aby nám stromy zůstaly zachovány,a to nejen v okolí svého bydliště,ale i v jiných částech města.

K založení spolku potřebujete pouze tři lidi, vše potřebné je na internetu a navíc spolky jsou osvobozeny od soudních poplatků.
Tak velký problém to přece není.
Odpovědět
MM

Milan Milan

19.4.2019 17:37
Hlavně píše "před naším domem", tudíž v tom domě zřejmě bydlí, taková věc se bezpochyby odsouhlasuje shromážděním vlastníků, tak proč tam neprotestovala a nepřesvědčila většinu vlastníků o nesprávnosti kácení???? Výbor žádost o kácení jistě neodsouhlasil o své vůli. Nebo jak to vlastně bylo?
Odpovědět
javor 567

javor 567

19.4.2019 20:41
Přesně před 12 lety, když jsem se přestěhoval do nového bytu, jsem doprostřed travnatého dvorku ve vnitrobloku vysadil malej modřínek, dvě lipky a jeden javor mléč(ten se na podzim barvil do šarlatova). Lipky a javůrek zničily děti. Modřín zůstal, jen jednou ho někdo zlomil, ale udělal novou špičku...Ale už není uprostřed dvorku,ale na okraji parkoviště, které se tam asi před šesti lety nově vybudovalo. Jako každý modřín roste rychle, je hustě zavětvený až k zemi, má husté jehličí, je nádherný!!!Radost pohledět.
Jen mám ustavičnej strach, kdo přijde s návrhem na jeho odstranění, na podzim bude za pár let opadávat jehličí na auta(zatím ne, jehličí opadá pod strom). Přitom po letošním odstranění starých třešní je to jediný stromek na dvorku, lítají na něj sýkorky a kosi.
Odpovědět
KV

Kuky Všímálek

20.4.2019 06:02
Je mi z článku smutno,sám prožívám něco podobného když proškolení zedníci a přidavači z Technické služby ořezali za pomocí plošiny a motorové pily bohaté koruny čtyř vzrostlých kaštanů a to tak ,že od loňska kdy k tomu došlo nemají ani jeden lístek,řezy zůstaly neošetřeny.Městečko kde k tomu došlo se jmenuje Nová Role,místní paní profesorka říká ,že je to na žalobu .Myslím si podle zbarvení kůry stromu,že uhyne vystaven slunci bez jakékoliv ochrany.Je podivnou módou ořezávat koruny listnáčů až ,,na kost",že zbyde jen smutné,svědčící torzo zásahu.














Odpovědět
VN

Václav Neguš

20.4.2019 14:37
Vy jste ten článek asi nečetl,jinak byste tohle nemohl napsat! Přinejmenším ta paní kladla odpor kácení 15 let a to není málo.Jenže ani to nestačilo,lidé se v této době(po r. 1989)příliš nestarají,hlavně ti mladší,protože právě ti budou žít na této Zemi ještě dlouho.
A význam stromů a další vegetace nedokážeme vůbec docenit(řekl bych,že víc než 80% lidí je to šumafuk).
Odpovědět
ad

24.4.2019 21:10
Když dojde k pokácení velkého stromu, je to snad vždy smutný den.
Lidi a firmy by měli být zásadně postihováni za neoprávněné pokácení stromu na jiném pozemku než vlastní zahrada a za jeden pokácený strom by měla být povinnost vysadit jeden nebo dva další. Stromy ochlazují výrazně vzduch díky výparu vody; akumulují oxid uhličitý, jsou krásné a pomáhají i zvířatům, hmyzu atd.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist