https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/janez-potocnik-kouseme-do-ruky-ktera-nas-krmi?ids%5Bx4795fe6387834181ff3c83552f3242ff%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Janez Potočnik: Koušeme do ruky, která nás krmí…

22.5.2011
22. květen je mezinárodní den biologické rozmanitosti – dobrý důvod pro oslavu přírody, ale také připomenutí, že nejsme jedinou formou života na této planetě. Považujeme sami sebe za „inteligentní“ druh, ale naše kolektivní chování, přinejmenším pokud se přírody týká, příliš nenaznačuje, že by to byla pravda. Je prostým faktem, že pokud neriskujeme přímo zničení této jedinečné planety, pak „jen“ to, že příštím generacím zanecháme ohromnou finanční a ekologickou zátěž a nutnost vyřešit problémy, které jsme sami vyřešit nedokázali.
 

Biologická rozmanitost je obrácenou stranou mince změny klimatu. Avšak přestože se zdá, že svět konečně vzal na vědomí hrozby plynoucí ze změny klimatu, nezaregistroval dosud plně hrozbu, kterou představuje ztráta biologické rozmanitosti.

Jedním z důvodů je to, že ekonomické argumenty pro ochranu biologické rozmanitosti dosud plně nepronikly k politikům a podnikům.

Dalším důvodem je, že většina z nás si myslí, že ztráta biologické rozmanitosti znamená hrozbu vyhynutí několika dobře známých ohrožených druhů, jako jsou tygři a gorily. Je to jistě součástí problému, ale ztráta biologické rozmanitosti je mnohem více. Jde o ztrátu neuvěřitelně rozmanitých forem života, s nimiž sdílíme naši planetu, a o dopad této ztráty na náš vlastní druh. Biologickou rozmanitost totiž netvoří jen zvířata a rostliny, ale také ekosystémy, které zajišťují mnohé z našich základních potřeb, jako je jídlo, pitná voda, suroviny, úrodná půda, léčiva, ochrana před extrémním počasím a ještě daleko více. Je podmínkou našeho spokojeného života a zásadním faktorem hospodářské prosperity. Zdá se však, že během posledních desetiletí jsme se – my, inteligentní druh – intenzivně snažili tento vzácný zdroj využít, vyplýtvat, zasahovat do něj a obecně řečeno ho zničit. Říci, že jsme jej považovali za samozřejmost, skutečnost ani zdaleka nevystihuje.

Tato přezíravá lhostejnost přímo souvisí s růstem. Ve dvacátém století se lidská populace zvětšila čtyřikrát a hospodářská produkce čtyřicetkrát. Naše spotřeba fosilních paliv vzrostla šestnáctkrát, naše úlovky ryb pětatřicetkrát a naše spotřeba vody devětkrát. Není náhoda, že jsme byli ve stejném období svědky alarmujícího celosvětového poklesu počtu druhů a přírodních stanovišť, který až tisíckrát překročil přirozené tempo. Jen v samotné EU hrozí až čtvrtině živočišných druhů vyhynutí. Nadměrným odlovem je postiženo 88 procent našich populací ryb. Většina služeb našich ekosystémů je „degradovaná“ – to znamená, že již nejsou schopny zajišťovat základní a převážně neznámé funkce, které však mají zásadní význam – například opylování plodin, čisté ovzduší a voda, regulace záplav nebo eroze.

V roce 2050 bude na Zemi žít devět miliard lidí. Člověk nemusí být génius, aby dospěl k závěru, že jsme na šikmé ploše, která vede k ekologické katastrofě.

Ochrana přírody je morální i etickou otázkou. Rozumí se samo sebou, že musíme zachovat přírodní zázraky planety kvůli ní samotné a pro budoucí generace, ale pokud tento argument pro některé lidi není dost přesvědčivý, ekonomické argumenty by být měly. Jejich ochrana a obnova je v našem vlastním zájmu – jinak skutečně „koušeme do ruky, která nás krmí“. Pokud neprovedeme inteligentní investice na ochranu rozmanitosti života a zdravých ekosystémů okolo nás nyní, budou pozdější pokusy o náhradu ztrát ještě mnohem dražší.

Nejde o slepou víru v přírodu. V pozadí je zdokumentované, solidní ekonomické myšlení. Studie o ekonomické hodnotě ekosystémů a biologické rozmanitosti (The Economy of Ecosystems and Biodiversity, TEEB) odhaduje, že obchodní příležitosti z investic do přírody by mohly do roku 2050 dosáhnout 2 až 6 bilionů USD, a doporučuje, aby byla skutečná ekonomická hodnota biologické rozmanitosti zohledněna při přijímání rozhodnutí a aby se odrazila v účetních systémech jednotlivých států. Tato studie obsahuje překvapivá čísla. Uveďme několik příkladů: Celková ekonomická hodnota opylování hmyzem se odhaduje na 153 miliard dolarů ročně, což představuje téměř 10 % světové zemědělské produkce potravin pro lidskou spotřebu. Roční ztráta příležitostí vzniklá nadměrným využíváním světových rybolovných lovišť se odhaduje na 50 miliard dolarů. Město New York ušetřilo 6,5 miliardy dolarů díky tomu, že investovalo do zachování přírodních služeb čištění vody v povodí Catskills namísto toho, aby se rozhodlo pro čističku.

Co tedy můžeme dělat? Ministři životního prostředí celého světa se minulý rok v Nagoji dohodli na globální strategii boje se ztrátou biologické rozmanitosti. To byl úspěch sám o sobě, avšak nynějším úkolem je realizace a plnění uvedených cílů. Je nutné, aby byl přijat v co nejširším měřítku. Musí se mu věnovat nejen ministři životního prostředí, ale také ministři odpovědní za zemědělství, rybolov, průmysl, dopravu, výzkum, obchod… Zastavení ztráty biologické rozmanitosti se musí stát tématem diskusí v parlamentech, v představenstvech společností i v domácnostech. Já se budu se snažit přispět svým dílem v rámci EU, aby k tomu došlo na politické úrovni. Doufám, že se ke mně připojí mnoho dalších.

Známé přísloví Indiánů kmene Krí říká: „Teprve tehdy, až bude pokácen poslední strom, až bude otrávena poslední řeka a chycena poslední ryba, teprve pak si uvědomíš, že peníze se nedají jíst“.

Nerad bych patřil ke generaci, která prokáže moudrost Indiánů Krí.


reklama

 
Janez Potočnik
Autor je evropský komisař pro životní prostředí.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ano, je to demagogie - 22. 5. 2011 - Jan Šimůnek

>Biologická rozmanitost je obrácenou stranou mince změny klimatu.
Kdykoli se měnilo klima, mimo naprosté extrémy a katastrofy, tak biodiverzita vždy rostla, protože vznikaly nové druhy, přizpůsobené novým podmínkám.
Nehledě k tomu, že tzv. "klimatické změny, navíc "člověkem zaviněné" v současnosti nikdo vědecky neprokázal.

Další věcí je, že ekosystémy vznikají i lidskou činností, a to jak záměrně i nezáměrně (v opuštěných oblastech).
I v ČR jsou mnohé rezervace na místech, kde za raného novověku (někdy mezi Kolumbem a 30 letou válkou) byla pole a další zemědělsky využívaná půda. Příkladem mohou být Drahanská vysočina a CHKO Moravský kras.
Světově nejznámějším takovým ekosystémem je Amazonie, která ještě za Kolumba byla intenzívně využívanou zemědělskou krajinou (tamní populaci zlikvidovaly neštovice a už první evrpští dobrodruhové něco přes sto let po Kolumbovi, pátrající po El Doradu, tam nacházeli "panenský" prales).

>Ve dvacátém století se lidská populace zvětšila čtyřikrát a hospodářská produkce čtyřicetkrát.
Souhlas, ale řešení nespočívá v izolovaném "zachovávání biodiverzity". Je nutné dát na výběr exponenciálně rostoucím populacím rozvojových zemí buď přijmout naše civilizační hodnoty (vedoucí k populační stagnaci až poklesu), nebo přijít o potravinovou a zdravotnickou pomoc, bez nichž se jejich přerostlé populace zhroutí na předkolonizační stav. A zamezit jejich přesunu do vyspělých zemí (i tam je příroda hodná ochrany).

Kvílení nad drancovanými lovišti apod. je sice krásné, ale na špatném hrobě. Autor by měl jít kvílet k organizacím zelených, kteří blokují pokrok v oblasti výroby potravin, GMO, které by do značné míry umožnily redukovat extenzívnost jak pěstitelství kulturních rostlin, tak i chovů hospodářského zvířectva a jejich dopad na přírodu (méně pesticidů). Včetně toho, že v důsledku pohádek o lidmi způsobeném globálním oteplování, šířených a prosazovaných ekology, došlo k drastickému kácení tropických pralesů a jejich náhradě za plantáže olejnin.

>Město New York ušetřilo 6,5 miliardy dolarů díky tomu, že investovalo do zachování přírodních služeb čištění vody v povodí Catskills namísto toho, aby se rozhodlo pro čističku.
Tomuhle, přiznám se, opravdu nerozumím. Znamená to, že místo toho, aby čistili vodu, co pouštějí do moře (přes 8 000 000 obyvatel asi udělá denně docela velkou horu exkrementů), zafinancovali nějaký "ekologický" projekt?

Obávám se také, že ministerstva ŽP jsou právě těmi institucvemi, které v této oblasti brzdí jakýkoli pokrok (což je logické, zajišťují si další práci), a že nejlépe by bylo je zrušit.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist