Jaroslav Šebek: Prosadit změny ve Strategickém plánu ČR je v zájmu drtivé většiny českých zemědělců
30.12.2021
Transformace českého zemědělství je v zájmu všech.
Licence | Některá práva vyhrazena
reklama
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Dále čtěte |
Podle svazu zemědělců klesá potravinová soběstačnost České republiky
Zemědělský výbor podpořil rozpočet ministerstva zemědělství s výdaji téměř 59 miliard korun
Chovatelé očekávají, že stavy hospodářských zvířat se budou dále snižovat
Další články autora |
Jaroslav Šebek: Škody hrabošem nebo spárkatou? Předcházet oběma se vyplatí a stát musí být připraven
Jaroslav Šebek: Řešení pro české zemědělství v době války? Nepanikařit a pokračovat v reformě!
Jaroslav Šebek: Poděkování vládě za využití selskému rozumu aneb Co dobrého přineslo vyjednávání změny Strategického plánu?
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (29)
Karel Zvářal
30.12.2021 07:20Dotační dravci - to se mi líbí:-) Myslím, že je podpoří i Duha, neb predátorů není nikdy dost. A jinak by bylo zajímavé spočítat, kolik těch dotačních cecíků vlastně je, a kdo je na ně přisán...
Odpovědět
FF
For Fun
30.12.2021 09:57 Reaguje na Karel Zvářalto by nebylo politicky prozíravé rozhodnutí. Vono totiž by se pak zjistilo, že nejvetšími příjemci jsou ti malí drobní ekosedláci.
Odpovědět
JŘ
Jaroslav Řezáč
30.12.2021 15:00 Reaguje na For Funono je to takové podivné ale pochopitelné...drobní sedláci fungují často samostatně, nesdružují se do družstev, jenž by měli funkci jak pěstební, výrobní tak i obchodní. Musí nakupovat mechanizaci každý na svoje pole a to prodražuje jejich produkty. Obchodní infrastruktura alespoň na regionální úrovni neexistuje. Brusel ale vyhodnocuje investice jako nedovolenou podporu a tak podporuje konkurenční rigiditu a nekonkurenceschopnost sektoru, kdy ve finále všechnu smetanu slíznou velké korporace, které mají velkou ekonomickou sílu a tím i ničí zaměstnanost v regionu....TAKŽE TY TAKZVANÉ DOTACE JSOU PENÍZE, KTERÉ BY JSME SI JINAK DOKÁZALI VYDĚLAT NEBÝT BRUSELU A JEICH NESMYSLNÝCH PRAVIDEL, KTERÉ PODPORUJÍ VELKÉ ORGANIZACE A OBCHODNÍ SPOLEČNOSTI s masivním kapitálem
Odpovědět
VS
Vilda Smakal
30.12.2021 16:36 Reaguje na Karel ZvářalVždyť na těch dotacích je to založené ! Zemědělec poseká louku a má ranec peněz na dotacích....stačí sekat louky na X hektarech a máte vyděláno ! Pak tady celý rok leží na poli baléky trávy a nikdo je nechce ! Celý tento bussines je založen jen na dotacích...klasika !
Odpovědět
Karel Zvářal
30.12.2021 07:24A jinak zemědělství samozřejmě reformu potřebuje, stejně jako účelně (nikoliv účelově) směrované dotace. Ovšem najít shodu bude nesmírně těžké kvůli roztříštěností zájmů a hlavně motivů v podnikání v tomto sektoru.
Odpovědět
PB
Petr Blažek
30.12.2021 10:22Bohužel záměr je bohulibý, ale jak to udělat je věc mnohem složitější.
Za prvé definujte co je to "evropské zemědělství". - Tisíce BPS v Německu, nebo těžké zatížení živočišnou výrobou v Nizozemí, Velké zatížení pesticidy v Belgii....?
Odpovědět
Za prvé definujte co je to "evropské zemědělství". - Tisíce BPS v Německu, nebo těžké zatížení živočišnou výrobou v Nizozemí, Velké zatížení pesticidy v Belgii....?
va
vaber
30.12.2021 10:24,,zemědělství se ani po více než 30 letech po listopadu 1989 nedokázalo vymanit z předlistopadových přístupů,, to mu mám rozumět tak ,že jsou třeba opět rolníci s kravkami, co budou hospodařit na dvou hektarech?
Odpovědět
pp
pp
pavel peregrin
30.12.2021 10:51Pane Šebku, vaše řeč mi silně připomíná báseň Žvahlav- naprosto nesrozumitelné. Ale nebojte se, my si to umíme rozklíčovat- vám jde pouze a zase jen o peníze. Nemusíte to maskovat rádoby vzletnými prohlášeními, nemluvíte k žádným blbcům.
Odpovědět
Kamil Krabice
30.12.2021 10:57Takže přesun vlastnictví zemědělských podniků do zahraničních investičních společností považuje Šebek za trend a tedy to je v pořádku,
kdežto volání po soběstačnosti za nebezpečnou mantru.
Přesun se neděje jen tak. umožnili ho prozápadní politické strany. Jinde ve světě se to neděje.
Odpovědět
kdežto volání po soběstačnosti za nebezpečnou mantru.
Přesun se neděje jen tak. umožnili ho prozápadní politické strany. Jinde ve světě se to neděje.
KS
Krejcar Stanislav
30.12.2021 14:45Jak se v praxi po třiceti letech zmněnilo českomoravské zemědělské vzdělávání ? Z jezedáků na farmáře ! Z honby za jednotkou na IP a eko pěstování ? O dotacích se moc nevyplatí diskutovat, v ČR je vyžadováno dotování všeho od narození po smrt. A českomoravský obchod se bez českých sedláků se zemědělským vzděláním neobejde. Ukazuje se,ale ,že vzdělanci s agro vzděláním, utluče politika politologů, jež o problému nemá páru a vidle viděli z pendolína.
Odpovědět
ss
smějící se bestie
30.12.2021 15:58 Reaguje na Krejcar StanislavDotace by měly být pro ty, co budou především pěstovat základní potraviny, aby v nich byla zase ČR soběstačná. K tomu patří chov skotu, vepřového.
A ne aby vychc á nkové brali dotace za to, že 2x do roka nechají posekat louky a podobné " speciality " !
Odpovědět
A ne aby vychc á nkové brali dotace za to, že 2x do roka nechají posekat louky a podobné " speciality " !
RV
Richard Vacek
30.12.2021 16:04Předpokládám, že se jedná o snahu zajistit přežití příštipkářů, kteří hospodaří na pár hektarech a mají nízkou produktivitu práce.
Odpovědět
ss
smějící se bestie
30.12.2021 17:49 Reaguje na Richard VacekJo, " kovozemědělci " nás mají zachránit.
Odpovědět
PL
Patrik Lamberg
31.12.2021 01:10Zásadní by bylo navázat jakékoliv dotace - jak na plochu, tak z PRV, tak na investice do techniky - na poměr chovaného dobytka vzhledem k obhospodařované půdě. Kdo by neměl dobytek, a nehnojil statkovými hnojivy, tak by nedostal na hektar nic! Tedy by sedlák či společnost museli chovat minimálně 2 VDJ na hektar orné půdy či pastviny, aby měli nárok na dotaci na plochu a na další dotace. Jednoduché a účinné. Žádné omezování obhospodatovanych hektarů - jen a pouze počet kusů dobytka (dojnice, prasata, masný skot...) vůči hektarům. Oni totiž tzv malí sedláci, aspoň v 90% případů, dobytek vůbec nemají, na pole sypou pouze chemii a "točí" na svých 5-20 ha dvě tři nejvýnosnější plodiny pořád dokola, bez ohledu na stav krajiny. Bohu žel je to tak. Pouze podniky či rodinné farmy od cca 2-3000 ha výše jsou schopné z rostlinné výroby dotovat živočišnou, investovat do rozvoje chovatelských areálu, plánovat zadržení vody v krajině, protierozní opatření, vše samozřejmě financované minimálně z 50-60% pouze ze svého minizisku. Přitom evropský dotacemi pokřivený trh neumožňuje prodat obilí, řepu, maso v živém za více, a tedy se závislosti na dotacích zbavit. Pokud bude nově omezena platba na plochu pouze podle výměry na IČ, bez vztahu k VDJ, živočišná výroba v ČR zanikne, neboť i když podnik o velikosti třeba 3000 ha rozdelite na 2-4 podniky, administrativa natolik stoupne, že to už bude nezvládnutelné, navíc pokud jde o rodinný podnik a ne JZD, tak vás stejně budou posuzovat jako propojeny podnik a formální rozdělení neuznají... Jediná cesta je dotovat pouze ty, kdo prokáží 2VDJ na 1ha orné půdy nebo pastviny. Na kolik ha ti 'stačí" zvířata, na tolik ha dostaneš dotace. A rozhodně je třeba zvýšit dotace na dojnice a na chov a výkrm prasat !!! 🍀
Odpovědět
JS
Jiří S
31.12.2021 17:17 Reaguje na Patrik LambergPan Lambergu, moc hezký odstavec a jako agronom za něj děkuji. Jediné co bych ve Vaší řeči upravil jsou ty 2 VDJ/ha, to je šíleně moc, já vím, nezdá se to, ale to by bylo extrémně moc živočišné, kolem tohoto čísla se pohybují v Holandsku a jsou z toho ted dosti zoufalí. Ono by bohatě stačilo 0,5 VDJ/ha a divil by jste se, že většina zemědělců by nedostala při tomto poměru ani vindru.
Odpovědět
Karel Zvářal
31.12.2021 17:41 Reaguje na Jiří SJá děkuji za Váš příspěvek, nechtěl jsem panu Lambergovi kazit radost:-) Jsme posedlí intenzitou, a jím uváděná čísla jsou z říše sci-fi, to bychom se doslova topili v hnoji. Nicméně podmínění (vyšších) dotací živočišnou výrobou považuji za klíčové, neb pouhá samotná rostlinná je cesta do... (víme kam).
Odpovědět
JS
Jiří S
1.1.2022 22:01 Reaguje na Karel ZvářalS tou živočišnou souhlasím. Takhle mne vychoval děda (sedlák), otec (agronom), kteří vždy říkali, bez hovna není klasu. Každopádně je to závislé na tom odbytu a abych pravdu řekl, nedokážu si představit nějakou reálnou situaci jak se aspon přiblížit k nějakému lepšímu stavu. Na to podle mne jsme malí páni a EU to nedovolí.
Odpovědět
Jakub Graňák
31.12.2021 18:23 Reaguje na Patrik LambergJednu výtku přiložil Jíří, druhou přidám já: jak by to dělali specializovaní producenti rostlinné výroby, kupříkladu zelináři, nebo sadaři? To jsou také producenti citlivých komodit a upřímně řečeno nedovedu si představit, co by s jejich až k prasknutí napnutými rozpočty udělala byť i jen povinnost budovat kapacity okolo 0,5 VDJ/ha, jak píše výše Jiří S.
Odpovědět
JS
Jiří S
1.1.2022 21:26 Reaguje na Jakub GraňákNevím zdali by bylo něco takového reálné, ale takoví vinaři, sadaři by třeba mohli sečené uličky sbírat a kompostovat, pak by měli alespoň nějakou organiku, kterou by mohli točit v postupu, ale jak říkám, k realitě asi daleko. Jinak s těmi zelináři by mohlo dojít k následovnému, není to zcela košér, ale znám i příklad z praxe, bylo by to hlavně o dohodě. Například nějakou část osevu by zařadil cizí podnik co má živočišnou, vyhnojil by si hnojem pod kukuřici a sklidil, naopak zelinář by na jejich bloku rozšířil osev třeba o cibuli. Tento postup jsem viděl v Bulharech, ale trohcu více zjednodušeně, kdy zelinář potřeboval splnit greening, tak si vysel vojtěšku, kterou potom podnik kde jsem pracoval sklidil a na oplátku jim vydal část hnoje odpovídající ceně vojtěšky. I taková by mohla být praxe.
Odpovědět
Jakub Graňák
2.1.2022 10:39 Reaguje na Jiří SVyvstává tady jeden problém: v případě zakládání sadu (o vinohradech mluvit nebudu, páč nevím jaké mají požadavky) je optimální hnojit dávkou mezi 100-300 tunami hnoje/ha (v závislosti na druhu a hustotě výsadby), takže se obávám, že objem kompostu "vyprodukovaného" v meziřadích nebude dostatečný. Bez organiky se zase prodlužuje doba nástupu plodnosti a zkracuje celková životnost. A to je vážný problém, protože hnoje není, gór v takových kvantech.
Co se týče toho postupu z Bulhar - to dává smysl, jen se obávám, že jakmile na to vlítne úřední šiml bude průser - i když kdo ví, třeba se jim zrovna povedlo s tím vybabrat natolik elegantně, že na tom nikdo nic nenajde:-)
Odpovědět
Co se týče toho postupu z Bulhar - to dává smysl, jen se obávám, že jakmile na to vlítne úřední šiml bude průser - i když kdo ví, třeba se jim zrovna povedlo s tím vybabrat natolik elegantně, že na tom nikdo nic nenajde:-)
JS
Jiří S
3.1.2022 06:56 Reaguje na Jakub GraňákAsi by to dostatečně nebylo, každopádně lepší něco, než drátem do oka. Ve vinohradě se při zakládání dává zhruba 90 - 120 tun/ha. Problémem je například legislativa, protože vy nesmíte dát na pole více jak 90 tun/ha za 3 roky, takže jestli někdo dává více jak 90 porušuje legislativu, což je dle mého samozřejmě prostě administrativní hovadina.
Co se týče Bulhar, raději bych do toho nezabrušoval, abych z toho nemusel vybrušovat, jak říká Míla Rozner :D. Tam bych to zakončil tak, že zemědělci nejsou zase tak hloupí a ví co a jak a umí se mezi sebou ještě rozumně domluvit.
Odpovědět
Co se týče Bulhar, raději bych do toho nezabrušoval, abych z toho nemusel vybrušovat, jak říká Míla Rozner :D. Tam bych to zakončil tak, že zemědělci nejsou zase tak hloupí a ví co a jak a umí se mezi sebou ještě rozumně domluvit.
Jakub Graňák
3.1.2022 10:33 Reaguje na Jiří SNo jo, a právě i kvůli takovýmto chujovinám jsem se před časem ve zlém rozešel se SZIF. Vysvětlovat fachidiotům, že praxe vyžaduje poněkud diferencovanější přístup, je skutečně boj s větrnými mlýny. Hlavně, že když mě tam brali, tak pěli ódy, jak konečně mají někoho, kdo se vyzná v zelinářství a ovocnářství. Jakmile jsem jim ty kraviny začal rozebírat na prvočástice, tak bylo bleskem po ódách:-)
Odpovědět
pp
pavel peregrin
3.1.2022 10:57 Reaguje na Jakub GraňákPane Graňáku,jednu otázku úplně mimo téma- vyznáte se v sadařině,já v ochraně, ale poraďte- jak se dá až do konce sezony ochránit jabloň proti monilioze? Pokud provádíte u rezistentů(které mám na zahradě v podobě štíhlého vřetene)ochranu proti strupovitosti, použiju max. tak 2-3 ošetření na potlačení primární infekce, zároveň je potlačena i monilioza. Jenže pak nastává problém, a při sklizni jsem půl úrody likvidoval právě kvůli monilioze.
Samostatnou kapitolou jsou vosy, bohužel, ale jak z toho ven? Mám neblahý dojem, že v případě moniliozy by ochrana musela být prováděna ož téměř do konce. Jak to tedy řeší sady s integrovanou, neřku-li bio-produkcí?
Odpovědět
Samostatnou kapitolou jsou vosy, bohužel, ale jak z toho ven? Mám neblahý dojem, že v případě moniliozy by ochrana musela být prováděna ož téměř do konce. Jak to tedy řeší sady s integrovanou, neřku-li bio-produkcí?
Jakub Graňák
3.1.2022 12:30 Reaguje na pavel peregrinU moniliozy je problém hlavně při mechanickém poškození - to bývá většinou hmyzem nejčastěji právě vosama, nebo obalečem, s tím se dá těžko něco dělat (myslím s těma vosama).
Lze to jenom tlumit a to především důsledným odstraňováním napadeného ovoce, obzvlášť pak moniliózou mumifikovaných plodů, ty musí před zimou pryč, pokud jsou přilepené k obrostu, tak klidně i s částmi větviček. Stejně tak i v průběhu sezóny napadené ovoce musí být pravidelně odstraňováno. Pokud, ale máte sousedy, kteří na to dlabou, tak vám to bude asi prd platné. Taky pomáhá prosvětlení koruny a probírka plodů.
V integrované produkci jsou schválené nějaké přípravky, tuším Euparen, no a v bio režimu jim nezbývá nic jiného, než mechanické metody výše popsané.
Asi vás to moc nenadchne, ale tyhle nespecifické houbové choroby v souvstažnosti s průběhem počasí a tlakem vos... je asi nejúčinnější eliminovat odstraňováním napadeného ovoce
Odpovědět
Lze to jenom tlumit a to především důsledným odstraňováním napadeného ovoce, obzvlášť pak moniliózou mumifikovaných plodů, ty musí před zimou pryč, pokud jsou přilepené k obrostu, tak klidně i s částmi větviček. Stejně tak i v průběhu sezóny napadené ovoce musí být pravidelně odstraňováno. Pokud, ale máte sousedy, kteří na to dlabou, tak vám to bude asi prd platné. Taky pomáhá prosvětlení koruny a probírka plodů.
V integrované produkci jsou schválené nějaké přípravky, tuším Euparen, no a v bio režimu jim nezbývá nic jiného, než mechanické metody výše popsané.
Asi vás to moc nenadchne, ale tyhle nespecifické houbové choroby v souvstažnosti s průběhem počasí a tlakem vos... je asi nejúčinnější eliminovat odstraňováním napadeného ovoce
pp
pavel peregrin
3.1.2022 14:25 Reaguje na Jakub GraňákDěkuji za odpověď, v podstatě je to okolo mě tak, jak jste popsal, jinak řez stromů pro mě není samozřejmě španělskou vesnicí, ale stejně by mě zajímalo, pokud víte- jak se v tom bio popasují s vosami a kolik ovoce tedy potom může zbýt? Mohu s klidným svědomím prohlásit, že letos díky monilioze jsemz každého vřetene 3/4 úrody vyhodil, protože ta jablka hnila jak na běžícím páse- a to si nikdo, pro koho je to obživa, nemůže dovolit, tím myslím ty bio sady.
Odpovědět
Jakub Graňák
3.1.2022 17:06 Reaguje na pavel peregrinZ mojich zkušeností tahle nákaza bývá zpravidla důsledek "nedostatečné hygieny" a to pak stačí jeden soused v uliční řadě, který to ovoce nechá viset na stromě a všichni mají "vystaráno". Oni si často myslí, že když to "nechají na stromě ptáčkům", tak tím něčemu pomůžou. To je lepší to dělat jak my doma, že jednou za čas vytáhnem pár jablek ze sklepa, rozkrojíme a necháme na zemi - kosi si to najdou a vyzobou.
Často to bývá i od třešní, nebo švestek, ty jak to chytnou, tak mumifikují hodně rychle, ani nestihnou opadnout a visí tam až do další sezóny.
Jinak co se týče těch biosadů, tak tam myslím skutečně nemají jinou možnost, než udržovat pořádek pod stromama, případně při zakládání sadu ho založit co nejdál od potenciálních zdrojů nákazy.
Proti vosám existuje jednoduché udělátko, kdy říznete petku tak ve dvou třetinách výšky napůl, hrdlo otočíte vzhůru nohama a vrazíte do toho zbytku, vznikne vám tak jednoduchý lapač, kam stačí nalít trochu sirupu. Tohle dělá kámoš z Hané a říká, že to funguje, já si tím nejsem úplně jistý, jestli si tím spíš ty vosy nenaláká
Odpovědět
Často to bývá i od třešní, nebo švestek, ty jak to chytnou, tak mumifikují hodně rychle, ani nestihnou opadnout a visí tam až do další sezóny.
Jinak co se týče těch biosadů, tak tam myslím skutečně nemají jinou možnost, než udržovat pořádek pod stromama, případně při zakládání sadu ho založit co nejdál od potenciálních zdrojů nákazy.
Proti vosám existuje jednoduché udělátko, kdy říznete petku tak ve dvou třetinách výšky napůl, hrdlo otočíte vzhůru nohama a vrazíte do toho zbytku, vznikne vám tak jednoduchý lapač, kam stačí nalít trochu sirupu. Tohle dělá kámoš z Hané a říká, že to funguje, já si tím nejsem úplně jistý, jestli si tím spíš ty vosy nenaláká
JM
Jan Marján
31.12.2021 22:57 Reaguje na Patrik LambergNejsem z oboru ale mám jednu otázku: co odbyt?
Odpovědět
JS
Jiří S
1.1.2022 22:03 Reaguje na Jan MarjánJak by řekl klasik slovy paní Jolandy. Co odbyt? Tady vidím velký špatný.
Odpovědět