Jiří Anderle: Co byste měli vědět, než se pustíte do přikrmování ptáků
Část lidí bere krmení ptáčků v zimě jako spasitelství, část to dělá kvůli dětem, a jiní kvůli tomu, aby mohli ptáky pozorovat. Altruismus prolnutý sobectvím ptáky víc likviduje, než jim pomáhá.
Nebezpečným úletem je přikrmování ptáků celoročně. Tím ztrácejí návyky v hledání přirozené potravy a například sýkorky s brhlíky zaměňují svojí hmyzí stravu (vláknino-vitamínovou) za tučnou slunečnici suplující u ptáků naší housku s máslem. I ptáci, stejně jako lidé, si rychle zvyknou na fastfood. Nedávejme tomu šanci. Jejich generační cyklus se měří na roky, ne na desetiletí jako u lidí, takže se nezdravé stravovací návyky se u nich rychle přenáší na následující generace.
Osobně se ztotožňuji s míněním jiných ornitologů, že ptáci by se neměli přikrmovat vůbec. Tak to nakonec příroda zařídila, ptáci přežívali běžnou zimu bez přikrmování. Uhynuli slabší jednici, což je právě to, co každý druh živočicha potřebuje, úhyny slabých, aby potomstva po sobě zanechávali ti nejsilnější. Když už se o pomoci ptákům zmiňuji tak si dovolím dodat, že důležitějším počinem než přikrmovaní, je vytváření hnízdních možností. I když ty naopak ptákům ubývají, lidská pomoc schází, neboť to už není tak atraktivní.
Když už, tak tedy kdy začít krmit. Každým rokem vypadají naše zimy podobně, listopad deštivý s plusovými teplotami, prosinec střídavě zimní. Minimálně do opravdové zimy s trvalou sněhovou pokrývkou a mrazy, mají všichni ptáci hojnost potravy i bez lidské pomoci. Podzim právě vydal svoji úrodu semen a bobulí. V plusových teplotách je ještě dostatek aktivního hmyzu, a také ještě není úplně vyloven z kůry stromů, z trávy, ze štěrbin staveb, spadaných větví a listů. Proto zhruba do Vánoc nemá smysl ptáky přikrmovat. Opravdu nemají problém najít si svůj dostatek potravy.
Jednou jsem 3. 12. pozoroval v lese u Jilemnice, kdy právě napadl čerstvý sníh, koupající se sýkoru koňadru. Ve vodě byla dlouho, přestože teplota byla jen lehce nad nulou, líbilo se jí to tak, až měla peří na kostrči nasáklé vodou. Bylo vidět, jak v prosinci má i citlivá sýkora ještě dost rezerv.
Nejlépe je začít přikrmovat o Vánocích nebo po Novém roce (podle počasí). Pokud budete ptáky krmit už na podzim, pak na úkor toho, aby vám sbírali hmyz na zahradě, třeba z ovocných stromů, jejichž jsou sýkory sanitáři.
U ptáků stejně, jako u lidí jde o kvalitu stravy. Kvantita nehraje roli, naopak, pokud budete přikrmovat nepravidelně jen v mrazech nebo větší sněhové pokrývce tak ptákům pomůžete, a zároveň zásadněji nenarušíte jejich přirozený zimní výživový rytmus.
Jak má vypadat krmítko. Bohužel výrobci krmítek nemají ponětí co vlastně, a pro koho vyrábí. Malé domečky vypadají sice stylově, ale jsou tou nejhorší variantou. Předně…ptáci v přirozeném prostředí sbírají semena ze země, anebo je ozobávají z klasů. Nikdy se při krmení nedotýkají (pokud se neperou), naopak si drží sanitární odstup od ostatních.
Malé krmítko je nutí být nahloučenými, což způsobuje kromě stresu u jídla přenos nemocí. U zvonka zeleného se to reálně děje. Hromadně hynou na Trichomonózu, kterou způsobuje bičenka drůbeží, jíž se dobře daří v prostředí krmítek, kdy jsou ptáci přežráni nezdravou stravou a zároveň malá, těsná krmítka umožňují její přenos z ptáka na ptáka. Malé krmítko způsobuje stres při jídle, ptáci jsou tvorové volného prostoru, navíc se zde těsně potkávají s druhy, se kterými by jinak vůbec nepřišli do kontaktu.
Správné pojetí krmítka je na obrázku: Bez střechy, aby ptáci měli prostor a přehled o okolí tak, jak jsou na to zvyklí.
Obyčejné prkno zhruba 50-60x30-40 cm, po obvodu ohraničené latěmi aby se semena nesunula mimo krmnou plochu. Z boku jsou horizontálně do stran přišroubovány tři, nebo pět větviček či latiček přiskakovaček. Slouží jedincům, kteří se bojí a potřebují ke zdroji přiskákat a zároveň slouží jako čekačky při střídání u koryta. To vše je přibité na kůlu zaraženém do země někde u stromu nebo keře.
Pokud část semen ptáci vyhážou na zem, je to v pořádku. Semenožraví raději zobou ze země, a i hmyzožraví…například červenka s pěvuškou na krmítko téměř nejdou. Berou, až co spadne pod něj. Pěnkavy, zvonci, dlaskové, vrabci, všichni vám budou vděčnější za semena na zemi. Hned vyvstane otázka….
„Vždyť píší, že semena mají být v suchu“. Nemusí, někdy je dokonce lepší, když nejsou, je to v přírodě naprosto přirozené, většina semen je dost olejnatých, jsou chráněna proti plísním a pokud trochu navlhne slupka, pro ptáky je to někdy lepší z hlediska dobývání.
Snažme se o imitace přirozenosti, i když mnozí krmiči by jisté uvítali, kdyby ptáci zobali z misek a utírali si zobáky do ubrousků. V zimní přírodě v podstatě neexistují vyschlá semena. Když na krmnou plochu napadne sníh, smeťte jej smetáčkem i se semeny na zem a nasypte nová. Semena pod krmítkem ptáci ve sněhu dokonale vyzobou. Dobývat z něj stravu je pro ně opět přirozené.
Čím krmit
Drobné ptactvo dělíme na semenožravé a hmyzožravé. Obě se prolínají, v zimě se sýkorky, červenky a brhlíci stávají také semenožravými a zvonci, vrabci, pěnkavy jsou hmyzožravci v létě. Jde o navázání na přirozený jídelníček. Současná móda přikrmování ptáků nyní vypadá tak, jako kdybyste do vesnice, kde se po tisíciletí usedlíci živili svými naturálními výpěstky, vpadli se supermarketem a s cukrárnou. Tak se z vesnice stane invalidovna.
Semena: Začnu slunečnicí, kterou berou za vděk jak semenožraví tak hmyzožraví. Právě vzniká nový nešvar - loupaná slunečnice. Loupaná rychle žlukne a neumožňuje ptákům přirozený pohyb při dobývání jádra. Ptáci neprovozují sport. Jedinými jejich pohyby (kromě úniků před nebezpečím) jsou ty, které používají při hledání a dobývání potravy. Proto je nechte semena ze slupek dobývat pohyby, které je posilují.
Ideálním krmením je ptačí zob, v němž je směs semen. Krmení jen slunečnicovými semeny je jednostranná dieta vedoucí ke ztučnění jater a následným zdravotním problémům včetně snížené imunity, stejně jako u lidí. Ptačí zob zajistí pestřejší stravování.
Lůj
Dělí se na prasečí a hovězí. Lůj je od masa odříznutý kus syrového tuku. Sádlo je to, co jsme z loje vyškvařili. Krmíme zásadně lojem, ne sádlem. Obchodníci prodávají takzvané „lojové koule“, což jsou semena zalitá v sádle. Jsou nevhodně skladovány, žluknou. Vaší kočce, nebo psovi byste je nedali. A ptákům ano? Tyto vražedné koule by měla vzít pod kontrolu státní veterinární správa. Nikdo nemůže předpokládat, že když se nějaké zvíře bude cpát sádlem, tak je to v pořádku. I sýkory potřebují vlákninu a nestravitelné komponenty potravy.
Jak přikrmovat lojem? Kupte u řezníka hovězí lůj, má více výživových látek. Je levný, ale u některých řezníků je třeba ho objednat. Oddělíte zbytky masa (šup s ním do polévky) a do loje uděláte nožem dvě - tři díry, za něž napíchnete na větev ve dvou-třech bodech, aby neplandal a byl komfortní pro udržení rovnováhy ozobávajících ptáků, nebo se může přivázat k větvi provázkem.
Ořechy
Ty jsou ideálním krmivem ptáků.
Ovoce
Jablka rozkrojená a položená na zem, milují je všichni hmyzožraví. Kupovaná jablka nedávejte, nebudete přece krmit ptáky chemií…. A ani sebe.
Připomínka: Že suroviny mají být bez soli, cukru a koření je už obecně známo. K jakémukoliv pečivu by neměli mít ptáci přístup.
Kdy skončit přikrmování
Během března v prvních teplejších slunečných dnech.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (116)
Karel Zvářal
8.11.2023 07:50V dnešní městské zástavbě s výsadbou sterilních dřevin (platan, topol, kultivary, šeřík, zlatý déšť, bobkovišeň...) s angličáky je o hmyz nouze. Přikrmuji celoročně, slunečnici a vločky. Ptáci jsou ve vynikající kondici, o nějakém ztučnění nemůže být ani řeč.
Slunečnici berou přednostně, ta zmizí za dopoledne, odpledne již mají jen vločky. Na ně chodí např. strakapoud prostřední, a to v minulosti (před Usutu) i dva páry, zaletovali poměrně daleko, aby mladé nasytili. Prostě když dva dělají (či hodnotí) totéž, není to to samé.
Pohyb ptáků u krmítka zaregistruje i krahujec a poštolka, a ti už se postarají, aby ti nemocní, líní a tuční zmizeli. Takže je třeba se na problém dívat komplexně, nejen rádoby odborným pohledem.
Karel Zvářal
8.11.2023 10:29 Reaguje na smějící se bestiehttps://myslivost.cz/Casopis-Myslivost/MYSLIVOST-Straz-myslivosti/2019/Unor-2019/Vadi-zveri-monodieta?
Michal Ukropec
8.11.2023 11:09 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
8.11.2023 11:30 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
8.11.2023 14:14 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
8.11.2023 15:41 Reaguje na Michal UkropecČí chleba jíš, toho píseň zpívej (nebo aspoň neříkej, co si opravdu myslíš). Toho - aspoň ne v tomto případě, bohužel/bohudík, nejsem schopen.
Michal Ukropec
9.11.2023 05:52 Reaguje na Karel ZvářalRadek Lučan
30.11.2023 21:47 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
1.12.2023 16:54 Reaguje na Radek LučanKrmítko mám celoročně hlavně z důvodu, který byl uveden nedávno, https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-zvaral-bigamie-u-lejska-belokrkeho
ale všichni pomazaní drželi hubu, neb vrabců domácích ubylo podobně jako koroptve, jsou jich jednotky procent někdejších stavů (třesky plesky, že, sopláňu!). Mají jak krmení, tak hnízdní možnosti, ale nejsou. Odpověď už více méně znám, jen to nechávám dozrát.
Také kroužkuji, chytnu kosa/y na krmítku a pozoruji, odkud je. Většinou přímo pod okny, nebo max do sta metrů. Sýkorku chytnu spící v budce na okně, lítá celý rok a zahnízdí v sousední. Polňáci, brhlík, hrdlička, strakapoud a další jsou věrnými mými hosty.
Jinak nemíním ztrácet čas s člověkem, který pro stromy nevidí les.
Jiří Anderle
8.11.2023 22:20 Reaguje na Michal Ukropecj. pingu
9.11.2023 00:11 Reaguje na Jiří Anderlestareho psa novym kouskum nenaucis...
Michal Ukropec
9.11.2023 05:54 Reaguje na Jiří AnderleKarel Zvářal
9.11.2023 07:14 Reaguje na Jiří AnderleJiří Anderle
9.11.2023 08:25 Reaguje na Karel ZvářalHunter
9.11.2023 09:12 Reaguje na Jiří AnderleMichal Ukropec
9.11.2023 13:11 Reaguje na HunterKarel Zvářal
11.11.2023 09:13 Reaguje na HunterTytam jsou časy, kdy se organický odpad házel "do olší", kde na něm byla spousta hmyzu, potažmo i ptáků. V každé záhumence od každého něco, takže ptáci měli na výběr. V krajině mnohem více bodláků a pcháčí, na kterém zvonci, stehlíci, zvonohlíci, konopky aj. hodovaly. Běžte se podívat dnes, kolik z těch vyjmenovaných druhů zahlédnete!
Synantropizované sojky, straky, ale i poštolky, se postaraly o to, že ve městech spousta druhů přestala hnízdit, není zde bezpečno. Proto bych navrhl podobnou fci jako deratizátor na regulaci problémových druhů. Tak jako dostávají povolení k odlovu černé či holubů, dopsal bych další nežádoucí. A to jsem vynechal kočky a kuny, které spousta lidí krmí granulemi, tak jak to vidíte z londýnských předměstí u lišek a jezevců ("večerní párty"). A pak že nemá mizet diverzita...
Radek Lučan
30.11.2023 22:08 Reaguje na Karel ZvářalRadek Lučan
30.11.2023 21:54 Reaguje na Karel ZvářalAlice D
9.11.2023 11:58 Reaguje na Jiří AnderleRadek Lučan
30.11.2023 21:53 Reaguje na Jiří Anderlevladimír šmídl
8.11.2023 22:41 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
9.11.2023 05:59 Reaguje na vladimír šmídlRadek Lučan
30.11.2023 21:43 Reaguje na Michal UkropecHonza Honza
8.11.2023 08:31Autor je typický přírodovědec- ptáky nepřikrmovat (ztloustnou), stromy ve městě ve vedru nezalévat (čerpání vody z řek je kvůli rybám zakázáno), v NP nezasahovat (příroda si nejlépe pomůže sama)- takový názor nutno vyvracet. Příroda v dnešní době si sama napomůže. Mnohem lepší je funkční zavodněný pestrý smíšený hospodářský les než smrková monokultura v NP- je zde sice velké množství padlého dřeva, to je pozitivní, ale celou ohromnou oblast NP může kdykoli zničit kůrovec, zároveň i osud smrků do budoucna není jistý kvůli progedujícímu suchu). Abychom chránili klima a funkci přírody, je nutno uměle přírodu vést, jinak nám příroda zcela zkolabuje. To samé platí i o diverzifikaci, je nutno ji vytvářet uměle, ne poslat stáda býložravců do lesa, ale jen v nějakých nepřirozených ohraničených oblastech. I o diverzifikaci je nutno se uměle (násilně proti přírodní sukcesi) starat.
Karel Zvářal
8.11.2023 08:44 Reaguje na Honza Honzasmějící se bestie
8.11.2023 10:25 Reaguje na Karel Zvářala k tomu " anglický " trávník udržovaný co nejčastěji sekačkou/vysavačem !
Michal Uhrovič
8.11.2023 12:14 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
8.11.2023 12:20 Reaguje na Michal UhrovičMichal Uhrovič
8.11.2023 13:13 Reaguje na Karel ZvářalLetos mě začali rodit fíky a pokud je fík už skoro zralý a nesklidíte ho, tak vám ho ozobou ptáci. Mě vzali asi 5 kousků ...
Tonda Selektoda
8.11.2023 21:28 Reaguje na Karel ZvářalCo se týče zimního přikrmování, ano taky těm drobným ptáčatům přilepšuji. Většinou loupanou slunečnicí. Neloupanou obvykle někteří ptačí „bordeláři“ rozhází mimo. Tam to pak vyčistí kosi a holubi. Ptačí zob z marketu se neosvědčil, ovesné vločky nic moc, a ty nazelenalé kuličky občas vídám na stromech v okolí. Kosům občas na povrch umrzlého sněhu, pár sice již scvrklých, ale nenahnilých jablek...
Josef Valenta
9.11.2023 22:02 Reaguje na Michal Uhrovičkarel krasensky
8.11.2023 08:45Daniel Štěpánek
8.11.2023 08:48vaber
8.11.2023 08:57protože nejvíc energie jim sebere létání, takže jestli dostanou oloupanou slunečnici nebo ne ,bych řekl ,vůbec nevadí,
mimochodem, viděl jsem video kde nějaký důvěryhodně vypadající postarší odborník říkal ,že semena jako slunečnice, buráky ,dýňová semínka ,nejsou pro lidi dobrá a ty nedobré látky které v sobě tato semena mají, jsou i v oblíbeném slunečnicovém oleji
Karel Zvářal
8.11.2023 09:01 Reaguje na vabervaber
8.11.2023 09:49 Reaguje na Karel Zvářalco se týče výdaje energie ,vždy mě překvapí jak takový ptáček přežije mrazivou noc při -10°C a nezmění se ve zmrzlou kouli,
energie na udržení tělesné teploty musí být extrémní
karel krasensky
8.11.2023 10:42 Reaguje na vaberj. pingu
8.11.2023 11:09 Reaguje na karel krasenskyvaber
9.11.2023 08:18 Reaguje na karel krasenskyco všechno odborníci neobjeví,
matematicky je to jiná řada,
Jarek Schindler
13.11.2023 08:30 Reaguje na vaberJiří Anderle
9.11.2023 08:34 Reaguje na vabervaber
10.11.2023 09:54 Reaguje na Jiří Anderlejinak vím že ptáci dokáží sežrat a strávit téměř vše,
prostě mají kachní žaludky, jsou to většinou všežravci
Jiří Anderle
13.11.2023 12:21 Reaguje na vaberJosef Mozek
8.11.2023 10:08smějící se bestie
8.11.2023 10:28 Reaguje na Josef Mozekkarel krasensky
8.11.2023 10:45 Reaguje na Josef MozekJosef Mozek
8.11.2023 11:01 Reaguje na karel krasenskyJosef Mozek
8.11.2023 11:01 Reaguje na karel krasenskyj. pingu
8.11.2023 11:16Posmaknout si ptaci chodi ke mne na zahradu, k ni se chodi nazrat
krysy, na zemi toho je vic nez dost.
j. pingu
8.11.2023 11:17Posmaknout si ptaci chodi ke mne na zahradu, k ni se chodi nazrat
krysy, na zemi toho je vic nez dost.
karel krasensky
8.11.2023 12:18 Reaguje na j. pinguj. pingu
8.11.2023 16:53 Reaguje na karel krasenskyjmeno ;) jo promin ( tykat jsi zacal ty ) , ze jsem ti slapnul na kuri oko ;)
karel krasensky
8.11.2023 17:10 Reaguje na j. pinguvladimír šmídl
8.11.2023 22:53 Reaguje na karel krasenskyj. pingu
8.11.2023 23:31 Reaguje na karel krasenskyHunter
8.11.2023 11:18Michal Ukropec
8.11.2023 14:19 Reaguje na HunterPavel Pesek
8.11.2023 11:38karel krasensky
8.11.2023 11:55 Reaguje na Pavel PesekKarel Zvářal
8.11.2023 12:02 Reaguje na karel krasenskykarel krasensky
8.11.2023 12:05 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
8.11.2023 12:15 Reaguje na karel krasenskyAle už nezkoumají, resp. nemají šanci zjistit, že na tom "dobrém" potoce výr loví/plení č. černé, že rys cíleně loví vydru jako potravního konkurenta a pod. Prostě dětinská naivita, že "příroda si poradí sama".
Jarek Schindler
8.11.2023 22:14 Reaguje na karel krasenskyRadim Polášek
13.11.2023 07:27 Reaguje na Jarek SchindlerJsem třeba uvažoval o tom, že by se myslivcům vyplatilo ty přirozené instinkty nějak začít rozvíjet už během toho umělého chovu. Třeba tím, že by do chovu toho predátora vypustili a nechali ho jednoho bažanta zabít. Akorát nevím, jestli by se takhle dodaným stresem neudělalo v tom chovu víc škody než užitku. Ale je to jen ůvaha neznalého člověka.
Co se týká slepic, tam by ten poměr byl mnohonásobně horší. Aby půl roku přežilo třeba jenom 5 kusů, musela by se do přírody vypustit ne stovka, ale tisíc nebo možná deset tisíc slepic. proti bažantovi tam je rozdíl několik tisíc let, kdy slepice byly člověkem chráněny před predátory a nemusely se před nimi chránit. Proto ty ochranné instinkty budou mnohem hlouběji zasuté než u bažanta.
Jarek Schindler
13.11.2023 14:15 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
8.11.2023 11:58 Reaguje na Pavel PesekAle v přírodě za prvé nepřežije, protože neuteče před predátorem. Možná jedna ze sta slepic nejlehčího nosného typu by mohla dostatečně rychle utíkat a naučit se uletět. A za druhé venku v přírodě by asi slepice přežila zimu jen při teplotě do nuly, možná do tak -5 - 10 mrazu. Záleží jak by dokázala instinktem hledat závětří a kryt.
Radim Polášek
8.11.2023 11:48Jinak z ptáčků je podle mne dost profláknutý kšeft, kdekdo smíchá pár balení různých semen dohromady, přirazí cenu o 50 - 100 procent, aby měl nějaký zisk a prodává to jako krmení ptáčků na zimu. Úplně stejné jsou ty lojové koule, troška předraženého loje a semen vytavená z kdovíjakých odpadů.
Potom vyjde jako krmení ptáčků mnohem levněji ta neloupaná slunečnice, kupovaná ne jako krmení, ale jako semeno neošetřené žádným prostředkem. A případně jiná semena, kupovaná například jako běžné krmení ptáčkům chovaným v zajetí.
Kolikrát vyjde potom ještě levněji prostě koupit v supermarketu lidskou potravu, třeba loupanou slunečnici nebo třeba jáhly. Dnes by se možná pro ptáčky hodily i různá další semena presentovaná jako zdravá výživa, třeba různé čočky s malými semeny a podobně.
Krmítko coby rovná plocha asi odpovídá nejlépe potřebám ptáčků, ale se na něm velmi plýtvá rozsypem po zemi. Který je na vesnici často problematický, protože na ptáčky na zemi často číhají kočky. A stejně rovná plocha nebrání kontaminaci nemocemi a parazity, která se asi nejvíc děje ptačími exkrementy produkovanými do krmiva. Navíc používané krmení často nejsou semena, která někde na zemi vlhnnou, ale drží se živá a jako potrava zdravá. Zatímco semena sypaná lidmi jsou jiná, často jsou umrtvená nebo mechanicky poškozená a při navlhnutí se rychle kazí. Takže spíš bych pro ptáčky bral krmítko s rozumným zastřešením, které trochu chrání ty semena před navlhnutím. Spíš je podstatné mít v tom krmítku njakou vyměnitelnou vložku, která se vybere, zbytky krmiva vyhodí a vložka se pečlivě vyčistí od ptačinců. Já myslím, že ptáčci se do určité míry, hnaní hladem, přizpůsobí.
Někteří ptáčci potřebují tu rovnou plochu, ale třeba sýkorky se přednostně krmí z letu, to znamená na zavěšeném krmivu. Nejlepší je asi ten hovězí lůj, mimochodem jeho nejlepší zavěšení je na přírodní provázek stáhnout do samosvorné smyčky. Nezavěšovat to přes díru dělanou v tom tuku, protože ta se prořeže. Já používám syrové vepřové sádlo, protože se v supermarketu snadněji kupuje.
Za mrazů potom dělám vlastní verzi lojových koulí, ze směsi vepřového sádla, stolního oleje a tvrdého 100procentního tuku, to se nějak opatrně roztaví v kastrolku při 50 - 60 stopních, plním ho směsí obilného šrotu, máku, slunečnice a dalších semen a potom ho naleju třeba do skleničky nebo kelímku od jourtu. Zavěšuje se ve vodorovné poloze, aby ptáčci mohli za letu klovat a aby přebytečné uvolněné zbytky padaly pryč.
je zajímavé, že už se mi párkrát stalo, že v zimě o to ptáci nejevili moc zájem, ale na jaře tak v dubnu zbylé dobrala vždy nějaká sýkorka, asi měla založené hnízdo a hmyzu ještě bylo málo. Jinak jsem četl o sýkorkách, že třeba v zimě za mrazu se umí živit i oklovávánim syrového masa ze zbytků zmrzlých mrtvolet, tak mě napadlo, že by se třeba mohli krmit obranými uvařenými skelety. Přirozeně uvařenými bez soli a jakéhokoliv koření, jen v čisté vodě. třeba kuřecí nohy nebo ty skelety, uvařit a obrat a zbylé kosti s kousky masa nějakým slušnm způsobem, na kratší dobu, aby se nekazily nechat ty zbylé kousíčky masa a tukudobrat ptáčkům. A pak je dát pryč, aby to zase nelákalo predátory.
Pavel Karel
8.11.2023 12:57Jarek Schindler
8.11.2023 21:28 Reaguje na Pavel KarelJiří Anderle
8.11.2023 22:16 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
8.11.2023 23:36 Reaguje na Jiří AnderleJiří Anderle
9.11.2023 08:16 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
9.11.2023 15:17 Reaguje na Jiří AnderleHunter
9.11.2023 11:22 Reaguje na Jiří Anderlekarel krasensky
9.11.2023 12:23 Reaguje na HunterHunter
9.11.2023 14:28 Reaguje na karel krasenskykarel krasensky
9.11.2023 19:09 Reaguje na HunterJiří Anderle
9.11.2023 20:29 Reaguje na karel krasenskyJiří Anderle
9.11.2023 20:33 Reaguje na HunterHunter
10.11.2023 07:19 Reaguje na Jiří AnderleJiří Anderle
13.11.2023 12:18 Reaguje na HunterHunter
13.11.2023 13:57 Reaguje na Jiří AnderleJarek Schindler
10.11.2023 10:19 Reaguje na Jiří AnderleJinak v dnešní době se již nikdo nedívá na minulost stejný pohledem jako byl pohled třeba v těch sedmdesátých letech. Tenkrát se vesnice na vrabce dívala jako na opeřeného potkána.
No a pokud někdo nemá co na práci a píše ptákoviny tak proč by si druhý neměl udělat čas na ty ptákoviny reagovat?
karel krasensky
10.11.2023 15:29 Reaguje na Jiří AnderleJiří Anderle
13.11.2023 12:14 Reaguje na karel krasenskyHunter
13.11.2023 13:59 Reaguje na Jiří AnderleJiří Anderle
22.11.2023 11:30 Reaguje na HunterJarek Schindler
9.11.2023 16:30 Reaguje na HunterBřetislav Machaček
8.11.2023 18:24totálně změnili a tím i potravní možnosti ptáků žijících v našem okolí.
Nepřikrmovat v zimě obyčejné vrabce, tak vyhynou, protože už nikdo
nekrmí drůbež obilím rozházeným po dvoře a nebo v kurníku kam zalétali.
Ona už vymizela z vesnic i ta drůbež a to nehovořím o trusu krav a koní
s nestráveným zrním, na kterém hodovali v zimě ptáci. No a takový hnůj
na hromadách plný hnojních červů, který v zimě ptáci rozhrabávali už je
taky vzácností. To nemluvím o bažantnicích s hromadami tkzv. pozadku,
což byly plevy se zlomky zrní a semen plevelů na kterých byla hejna
ptáků. Co by dnes asi tak žraly koroptve, když se před zimou kosí až
na hlínu kdejaká škarpa a nikdo nevykrmuje v bažantnicích bažanty k
lovu a chovu. Ano, kdysi dávno před příchodem člověka stál plevel se
semeny celou zimu a sbíraly semena vypadlá na sněhu. Kde ale brát
dnes ten plevel a navíc krmit zbytkem ptáků predátory, kterých stále
přibývá. Pokud vidím v přírodě už více predátorů, než jejich kořisti,
tak se ptám, zda je to normální? Není, ale některým je to pořád málo.
Pomáhejme ptákům a nejen jim přežít v prostředí, které jsme jim nejen
změnili, ale taky ukradli. Vzali jsme ho tolik, že by uživilo o mnoho
více ptáků a zvířat a tak pusťme ten pověstný chlup každý, kdo může.
Hlavně ale s rozumem, ať nenapácháme škodu, o které často lidé ani
nemají tušení. On ten nevhodně krmený pták neumře na krmítku, ale
někde skrytě ve křoví a je brzo i uklizen mrchožrouty. No a pak se
dotyčný diví, že včera jich bylo bylo na krmítku dvacet a dnes ani
jeden. Kdysi jsem měl souseda, který krmil slepice venku a potkany
a myši krmil otráveným zrním v kleci, kam se slepice nedostaly.
Bylo mu jedno, že tráví i ptáky a opatrně dnes i s likvidací
hlodavců granulemi, které chutnají třeba koňadrám a které pro ně
zalétaly i do haly s lokomotivami a vybíraly je z krabic s otvory
-krmítek pro hlodavce. Ty jsem schovával pod ponky a pod skříně,
aby nebyly pro sýkorky snadno dostupné tak, jak je umístil ten
deratizátor. Prostě on byl vyškolen k hubení hlodavců a že hubí
i sýkorky mu nedošlo! Při kontrole se divil, kde jsou krmítka a
tak jsem mu to objasnil. Byl to slušný člověk a nechal si to nejen
vysvětlit, ale řekl, že příště a i jinde to bude dělat tak, jak
jsem mu radil. Chybami se učíme všichni, ale některá chyba je
osudová a pro některé konečná. Nechybujme proto záměrně tím, že
nepomůžeme nikomu ani v nouzi a necháme to pouze na přírodě. Ono
by se to totiž dalo aplikovat i na lidi a říci, proč někoho léčit
a dát mu v nouzi jíst, když je to "přírodní" výběr a že je žádoucí,
aby přežili pouze ti úspěšní a nejsilnější.
Radim Polášek
13.11.2023 07:40 Reaguje na Břetislav MachačekJe ale fakt, že leckomu to nemusí dojít, že spousta ptáčků tvrdě slídí po čemkoliv, co má podobnou výživnou hodnotu jako hmyz se spoustou bílkovin nebo výživná olejnatá semena. Zvláště v době nedostatku v zimě, protože drobný ptáček si nemůže dovolit nějaký den v zimě hladovět, protože by další noc nepřežil.
Karel Zvářal
8.11.2023 18:38Další ptáček, který si zaslouží pozornost, je mlynačík dlouhoocasý. Svým miniaturním zobáčkem si se slunečnicí neporadí, ruch na krmítku je odrazuje od návštěvy. Osvědčilo se mi na jiné okno-balkon dát (vodorovně) desku, na kterou vyliju rozpuštěné sádlo smíchané s moukou. Mlynaříci příkrm vyhledávají málokdy, ale v tuhých a sněžných zimách (1997, 2006, 10, 17) jsou za něj vděčni. Celé hejnko se jich slétne a střídavě vyzobávají tučnou směs i z malých nerovností, dokud desku nevyčistí. Je možné, že někteří by kruté podmínky přežili i bez toho, nicméně opakované návětěvy svědčí o tom, že jim příkrm pomáhá.
karel krasensky
8.11.2023 18:52 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
8.11.2023 18:58 Reaguje na karel krasenskyJarek Schindler
8.11.2023 21:46 Reaguje na karel krasenskyJosef Potr
8.11.2023 19:39Ale o čem chci psát je to, že naše lesy jsou úplně mrtvé. Neslyšíte, nevidíte jediné zvíře, ptáka. Jediné čeho je plný les, jsou stopy divočáků.
Ten les chci porovnávat s městem. V krajském městě, podíváte se z okna a vidíte 5 až 6 druhů ptáků - ve městech musí žít o mnoho víc ptáků než v lesích. Dokonce jsem několikrát pozoroval i městského zajíce. Pásl se u chodníku u řady křovin, v těsné blízkosti hlavní třídy města, když někdo šel, schoval se v těch křovinách, pak vyhopkal a zase se pásl....
Karel Zvářal
8.11.2023 19:54 Reaguje na Josef PotrPochybuji o tom, zda je toto normální, jsem si jist, že předkové by něco takového nedovolili. Sojka se dříve lovila, kvůli iniciativě rádoby ochranáře je dnes chráněná. Člověku se chce brečet, ale může se jen bezmocně (či pobaveně?) smát.
j. pingu
8.11.2023 23:43 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
9.11.2023 07:16 Reaguje na j. pinguPavel Karel
9.11.2023 08:07 Reaguje na Karel ZvářalJiří Anderle
9.11.2023 08:18 Reaguje na j. pinguPavel Karel
10.11.2023 07:49 Reaguje na Jiří AnderleNa silnicích také vidíme, že každý kdo řídí auto, se považuje za úřadujícího mistra světa Amoleta :D.
Lenka Skoupá
9.11.2023 08:26FRANTIŠEK PTÁČNÍK
9.11.2023 20:39Jirka Černý
10.11.2023 08:17Nedávno jsem zjistil proč tu máme tolik sýkorek, manželka si sesbírá pár ořechů a zbytek zůstává ležet, jak tak chodím pro dřevo vždy nějaké rozšlápnu a to jsou potom hody. To už vůbec nemluvím o tom jako radost mezi ptactvem způsobuje náš kompost.
Krmítko jsem kdysi měl, ale až moc zajímalo naše kočky a muselo být ve výběru co má pes což už bylo dost překombinované.