https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-anderle-43-let-s-feromony-lykozrouta-smrkoveho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Anderle: 43 let s feromony lýkožrouta smrkového

3.3.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiří Anderle
V roce 1981 jsem dostal na revíru Černý les, polesí Uhlíkov (pod VLS Horní Planá), zvláštní úkol. Instalovat u nás prvních devět kusů feromonových lapačů jako součást výzkumu Entomologického oddělení ČSAV České Budějovice. Do té doby jsem lýkožrouta lákal na poražené smrky, po napadení asanované odkorněním. Nějaký lýkožrout se v revíru množil, vytvářel sporadicky malá kola, což je pro zdravý les přirozené.
 
Feromonové lapače týmu Ing. Zumra CSc. ovšem přinesly jiné kafe. Kam jsem feromony instaloval, tam vzniklo druhým rokem kůrovcové ohnisko velikosti půlky až celého hřiště.

Nějak mi to v tu dobu ještě vědomě nedocházelo (byl jsem čerstvě po vojně), ale podvědomě člověk cítil, že je něco špatně. Takže v následujícím létě jsem odmítl lapače instalovat, za což jsem byl potrestán.

Dnes vidím, že lapače za 43 let nepřinesly zlepšení. Naopak. Exaktním výsledkem celého feromonového pokusu, i důvod konečně zamávat akademikům, bylo postupné množení lýkožrouta a ohromné výdaje na feromonové lapače.

Předběžným propočtem mi za 43 let tohoto bláznivého pokusu vychází nepředstavitelná suma vyhozená z okna. Ale opravdu vyhozená? Ekonomika je ošidná v tom, z jaké strany ji uchopíte. Zde feromony pomáhaly vydělávat ohromné sumy na dřevě, čímž se bohatě zaplatily. Na úkor našich lesů, našeho přírodního bohatství číslo jedna.

Nikomu v zemědělství by neprošel insekticid, který by po 43 let nejenže nevykazoval výsledky hubení škůdců, ale ještě je množil. A v lesnictví tohle jde.

Nejsem ani výzkumník ani neobchoduju se dřevem, jen celý rok běhám po lese. Což mi dalo možnost vypozorovat následující….

Lesníci po 43 let šíří po lesích něco, co lýkožrouta stimuluje k větší sexuální aktivitě, s níž jde potažmo i apetit. Feromon je Viagrou dodávající impulzy, které konkrétně u tohoto hmyzu nechceme.

Předpisy Lesů ČR říkají: „Standardně se feromonové lapače instalují podél porostní stěny v bezpečnostní vzdálenosti 10–25 m“. Krásný nesmysl. Každý revírník ví, jak lýkožroutový roj prolétá kolem nich, aby se následně usadil na feromony lákavě navoněné kůře smrků stojících po větru za lapači.

Akademici lesnímu provozu určili obranná opatření, čímž řekli „A“. Ale už nedokázali (nebo nechtěli) říci „B“, jímž je změřitelnost efektivity. Představme si Lesy ČR jako soukromou firmu. Pan majitel ročně napumpuje desítky milionů do obranných opatření, takže chce vidět graf účinnosti. Ten ukazuje ne úbytek, nýbrž růst lýkožrouta. Pan majitel cca po pár letech řekne: „Tak dost hoši, nebudu vyhazovat prachy z okna.“

U státních podniků Lesů ČR a Vojenských lesů to ale funguje jinak. Zaměstnávají „specialisty“ ochrany lesa, mající za úkol s lýkožroutem „bojovat“ (směšný výraz, copak s přírodou se bojuje?). Sledováním těchto „specialistů“ nabýváte dojmu, že nejsou úplně při smyslech. Tak hledáte smysl jejich počínání… a nacházíte toto.

V roce 1980 to s komunisty vypadalo hodně špatně, devizové rezervy se tenčily a Solidarita v Polsku vystrkovala růžky. Bylo třeba více devizových injekcí pro uklidnění národa, to už se vědělo, že kde nezabírá ideologie, tam zaberou prachy.

Půlka lesa stojí, půlka leží. Většina dřeva vyvezena za hranice.
Půlka lesa stojí, půlka leží. Většina dřeva vyvezena za hranice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Google Earth

Vývoz dřeva na Západ byl pro komunistickou kasu klíčový. Dřevo bylo jednou z mála surovin, přinášející neschopné ekonomice zlatá vejce. Před rokem 1990 byla dřevařina pro národní hospodářství ČR tím, čím je dnes automobilový průmysl. S nesprávnými způsoby těžeb, necitlivými technologiemi, a feromony, se v době zvané „Drvoštěpský Klondike“ rodila budoucí zlatá léta pro lýkožrouta.

Na přechodech Dolní Dvořiště, Strážný a Železná Ruda se od roku 1980 začaly míhat německé a rakouské dřevovozy. Lidé se načuřeně ptali, proč prodáváme naše lesy na Západ (tenkrát bylo vše více ryzí a lidem to opravdu vadilo).

Mezitím nějaký chytrolín ze Západu rozjel lýkožroutové feromony. V ČSSR se chytila příležitosti a proměnila feromony v kšeft zájmová skupina soustředěná kolem Entomologického odd. ČSAV České Budějovice. A tak se feromony, proklamované jako veleúspěšný nástroj v boji proti lýkožroutu, staly úspěšnými v boji o tvrdou měnu. Brouk se množil ve stoupající sinusoidě.

Čím více jsem měl na revíru lapačů, tím více se navyšovaly těžby. Na pilách v Nově Peci ve Volarech a jinde se rakouské a německé kamiony netrhly. V tomto případě už lid mlčel, neboť viníkem, posílajícím šumavské smrky na Západ, se stal malinkatý černý lesklý brouček.

No a po revoluci na české Borneo navázala dřevařská mafie Mičánek a spol., po ní Uniles propojený s Babišem a jeho tehdejším poskokem ministrem Brabcem známým tím, že proti ničemu neprotestoval, a mnoho dalších k lesu lhostejných, příživníků na našem národním bohatství.

Pohled, který dřevařskou mafii neomrzí.
Pohled, který dřevařskou mafii neomrzí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiří Anderle

Dokáží se stromy ubránit lýkožroutu, i když máme sucho?

Poslední předkovidové dva roky jsem hodně cestoval po Bavorsku, Baden-Würtembersku, Horním a Dolním Sasku, Durynsku. V nejlesnatějších státech Německa jsem pracoval pro Deutsche Bahn na eliminacích stromo-traťových nehod. Němci mají stejné sucho jako my (v Baden-Würtemberg ještě větší), ale jsou vůči lesu vnímavější. Taky snadno… že? Peníze mají oni, takže po desetiletí dováží dřevo od chudých sousedů a své lesy si šetří.

Nicméně… kousek za hraničním přechodem Strážný je na bavorské straně porost, v němž bylo (chtěně, či nechtěně) použito biodynamické pěstování lesa. Přál bych našim lesům, aby každý český lesník povinně navštívil toto místo, kde jsem v roce 2018 uviděl zdravý dospělý šumavský les v sousedství českých, zničených kůrovcem. Není to tak složité,… neporušený plášť, opatrná výběrová těžba a zachování všech pater.

Naše lesnictví je zapleveleno pseudoodborníky, skrytými lobbisty dřevařských společností, a kšeftmany s nafouklým zeleným egem. Všechny spojuje bití se v prsa, jací jsou zastánci lesa.

Závěr

Masové šíření jakýchkoliv feromonů je ohromný zásah do přírodních dějů, narušující přirozený běh v ekosystémech. Těžko se chápe, že tato oblast jde mimo zájem ekologů. Myslí si snad někdo, že když bude pro všechny občany povinné užívání Viagry, že se ve společnosti nic nezmění, nebo že to bude lepší? Jakýkoliv masový průnik do ekosystému v něm způsobí anomálii, což je něco, co má ochrana přírody eliminovat.


reklama

 
foto - Anderle Jiří
Jiří Anderle
Autor je citlivý a vnímavý bývalý optimista, z nějž se po desetiletích ochrany přírody stal nechápající a stále naštvaný pesimista.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

3.3.2024 07:14
Vývoz dřeva na Západ pokračuje po " sametu " vesele a násobně a to jak to " na stojato ", přes zpracované až po palivové !
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.3.2024 08:15
Jestli to tak skutečně bylo, jak je popsáno v článku, tak byla buď použita špatná formulace feromonů nebo v příliš vysoké nevhodné koncentraci.
Kůrovcem napadený a tak feromony označkovaný smrk obvykle odsouzený k zániku taky ty feromony nešíří do okolí a neoznačkovává jimi okolní stromy.
Odpovědět
JJ

Josef Janečka

3.3.2024 21:52 Reaguje na Radim Polášek
Pán má s feromony špatné zkušenosti, avšak to co z nich vyvozuje je mylné a zavádějící. Lýkožrout žádnou Viagru nepotřebuje, chce se nažrat a založit další generaci a feromon je jen svolávací signál. Skupina napadených stromů je silnější zdroj feromonu, než typicky feromonový odparník. Chápu motiv nedávat feromon, kde se lýkožrout nevyskytuje. To je vlastně docela rozumné. Ale feromon lýkožrouta rozhodně nemnoží, je ho svolává na jedno místo, což může potom vypadat tak, že jej je tam víc. Víc je ho tam z důvodu, ze se stáhl z okolí. Na lesníkovi je to, aby používal účelné metody, které mu umožní lýkožrouta svolat na místo a zničit. Metod to umožňujících je více. Nestačí jen vymýšlet si hypotézy, ale také zkoušet a ověřovat hypotézy.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.3.2024 13:04 Reaguje na Josef Janečka
Řekl bych, že víte, o čem mluvíte. Souhlas.
Odpovědět
MB

Mirda B

3.3.2024 09:32
V 1981 roce jsem začínal jako lesní v Jeseníkách, po nějaké době jsme museli stavět trubicové lapače i na našem horském polesí. Záhy jsem zjistil stejnou věc jako autor článku, kde byl lapač byl najednou i kůrovec. Bohužel se lapače musely instalovat nejen na místa ,kde jsem kůrovce skutečně evidoval, ale i do míst kde vůbec nikdy nebyl, jelikož to ukládal zákon, proto že na určitý počet hektarů smrkového lesa, kde by se MOHL vyskytnou kůrovec se musel instalovat lapač. Nejvíce mě štvalo to, že byly vlastně ohroženy i nejvýše položené partie v okolí vegetační hranice. Nakonec jsem to vyřešil tak, že do míst, kde jsem si byl jistý svou věcí jsem do lapačů zavěsil starý, nefunkční feromon a myslím si, že jsem tím zachránil mnoho krásného horského lesa, který tam je do dnešních dnů.
Odpovědět
JM

Jiří Matuš

4.3.2024 07:17 Reaguje na Mirda B
Postup, který popisujete, nikdy žádný zákon neukládal (ani vyhláška). Buď Vám to nařídili nadřízení nebo předpisy špatně pochopil.
Odpovědět
Hu

Hunter

3.3.2024 12:59
Ze stejného důvodu jsem přestal používat lapače před cca 10 lety.
Odpovědět
Pa

Pavel

3.3.2024 19:38
Souhlasím s vámi, lapač brouka spíš přiláká, 1000 se jich chytí a 10 000 nalítne do stěny okolo. Lepší jsou lapáky, ty skutečně fungují. Když je ale kalamita a brouk je na vrcholu, tak nepomůže stejně nic, jen pila a sanace vytěženého dřeva (nejlépe včasným vytěžením a oloupáním). Lapáky používat jen ve specifických případech, např. na pilách, aby stáhly brouka z pily a okolí. Kůrovec jinak do lesa patří, když se hlídá a zásahy se dělají uvážlivě (a tento postup se dlouhodobě drží), tak se dá ve většině případů rozvoji kalamity předejít (nejde to ale vždycky, příroda si dělá, co chce).
Hezký den
Odpovědět
Pa

Pavel

3.3.2024 19:39 Reaguje na Pavel
Omlouvám se, na pile jsem mínil "lapače", nikoliv lapáky. Jde o překlep.
Odpovědět
JJ

Josef Janečka

3.3.2024 22:02 Reaguje na Pavel
Feromonový odparník a navrtaný lapák jsou v lákání lýkožrouta podobní. Problém je s nárazovými lapači, ty nechytí všechny brouky, které feromon přiláká. Na druhou stranu položený lapák má omezenou kapacitu a navíc je náročný na použití. Je třeba odkornit ve správné fázi, je na to málo času... Ale takový otrávený lapák je ideální kompromis - neomezená kapacita a vysoký záchyt brouka. Otrávený lapák je ale nutné navnadit feromonem, jinak není efektivní.
Odpovědět
JJ

Josef Janečka

3.3.2024 22:11
Pán nemá pravdu v tom, ze by neexistovaly data, které prokazují efektivitu použití feromonových odparníků. Pokud se použijí feromony v kombinaci se správnými metodami (řízený nálet na stojící stromy+asanace, otrávené lapáky ležící nebo stojící), tak efektivita je průkazná. Zájemcům mohu poslat. Jediné v čem mohu souhlasit je to, že nemá smysl dávat feromonové odparníky do zdravého lesa, brouka je účelné svolávat a hubit přímo tam kde se vyskytuje a nesnažit se jej lákat tam, kde žádné ložisko není.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

4.3.2024 00:45
Pěkné. Ale já zde pravidelně čtu, že lesům škodí myslivci a přemnožená zvěř. Naopak lékem na všechno je vlk. Alespoň takto to píší Bláhoví Duhaisti.
Odpovědět
Ra

Radek

4.3.2024 10:50 Reaguje na Michal Ukropec
Jet to tak , lesům škodí lesníci . Bohužel
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

4.3.2024 15:48 Reaguje na Radek
Ti mladí, vyškolení Kutalama jednoznačně.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.3.2024 10:10 Reaguje na Radek
Brouk je neobyčejně užitečný. Plní státní kasu a taky dotacemi dřevorubecké firmy. Na čo občanovi les.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist