Jiří Hlavenka: Vyplachování mozku včelami opět na scéně
Nečekal jsem, že tohle zopakují Ústa Nejvyšší, tedy ministr zemědělství Zdeněk Nekula: "74 % výroby potravin je závislé na opylování včelami".
Jakkoli chápu že to nepsal přímo pan ministr, ale nějaký jeho přičinlivý p.r. stážista, který dostal matroše od včelařů nebo si to "našel na wiki", hovoří zde Ústa Nejvyšší a je nutno říci nahlas, že to je blbost, bullshit a lež.
1) Informace o "74 % výroby potravin je závislé na opylování včelami" je prostinká a snadno vyvratitelná nepravda. Je ale velmi dobré si vysvětlit její genezi - třeba i pro poučení pánů ministrů.
a) Zdrojem je (pravdivá) informace, že "3/4 plodin produkujících plody či semena pro lidské využití závisí, i částečně, na opylovačích" (zdroj je FAO).
b) Jenomže je zde slovo "částečně", což znamená, že tyto 3/4 se umí opylovat i bez pomoci opylovačů - některé více, některé méně.
c) Ne vše, co jíme, jsou plody nebo semena: namátkou veškerá kořenová zelenina. U brambor (klíčová kalorická plodina) jíme hlízy, ne semena, řepa (cukr) jakbysmet, třtina (cukr) jakbysmet, atd. Tedy nejde o "3/4 potravin".
d) Pokud se nepletu, tak maso nevzniká opylením, a zvířata produkující maso (vepřové, hovězí, drůbež, ryby) mají velmi pestrý jídelníček, semena jsou jen jeho částí, často i malou.
e) PODSTATNÉ. Obiloviny (70 % všech kalorií které konzumujeme, i nepřímo "přes maso"!) jsou samosprašné - tedy nepotřebují vůbec žádného opylovače.
f) PODSTATNÉ. Ve větě je slovo "opylovač", které si Ústa Nejvyšší (též: ulhaná včelařská lobby) promptně nahradila slovy "včela medonosná". Kromě toho, že opyluje prakticky všechno, co leze, lítá a poskakuje (prakticky veškerý hmyz, též další bezobratlí, též někteří malí obratlovci) je dobré zmínit, že jen VČEL je na planetě 20 000 druhů a jsou to pilní opylovači. Vymizela-li by včela medonosná (což ovšem nehrozí), budou ji nahrazovat jiné druhy včel.
Je zajímavé, jak lze v několika krocích zcela a k nepoznání překroutit původní sdělení organizace FAO, že? Ani to nedá včelařské lobby moc práce, dva džbánky dobré medoviny a je to hned.
2) Je dobré na to jít z druhého konce: kde je včela jako opylovač vlastně tak potřebná, a je vůbec?
Ano, jsou plodiny, kde je včela potřebná, protože zvyšuje, a to často i velmi významně, úrodu plodů. Typicky jsou to ovocné stromy, jako jsou jabloně, hrušně, třešně; též se podílí na opylení jahod, rajčat nebo okurek (zde všude jíme plody vznikají v důsledku opylení).
Je tedy pravda, že bez včel by byly úrody těchto plodin nižší. Je těžké říci o kolik, protože to samozřejmě může dramaticky kolísat a též protože nevíme, jak by jiní opylovači včely nahradili. Lze najít údaje o poklesu sklizně těchto (opylovaných kulturních plodin) o desítky procent. (Lze se důvodně domnívat, že by se např. zvýšil počet čmeláků, což jsou též vynikající opylovači, výborní zejména díky své odolnosti, lítají i za velmi nevlídného počasí, větru či mírného deště a nahradí tak včely, které jsou v těchto dnech zalezlé. Právě tak by to pravděpodobně přispělo k šíření divokých včel).
3) Ještě je dobré dodat kontext a čísla k otázce opylení. Včely (a další opylovači) pyl primárně SBÍRAJÍ, tedy odnášejí pryč na svých chlupatých nohou i jinde. Sesbíraný pyl nic neopylí... Opylení je tak vlastně z pohledu včely nežádoucí efekt její činnosti, což je docela humorné.
Jeden prašník (květ) na jabloni vyprodukuje 5000 pylových zrn, květů je ale o několik řádů více než výsledných jablek. Udává se, že na jedno jablko připadají dva miliony (!!!) vyplýtvaných pylových zrn. (Odkaz). Nadprodukce je tedy gigantická a stačí i úplně nepatrná úspěšnost přenosu pylu z květu na květ, aby došlo k oplodnění vajíčka. Občas šířené zprávy, že bez včel by "vyhynuly květiny" jsou tak už totálním úletem na úrovni chemtrails.
4) Nevím, proč u včel nestačí se spokojit s jednou jedinou věcí, která je navíc stoprocentně pravdivá a důležitá. Včely jsou zemědělským zvířetem (zemědělským hmyzem), který člověku odevzdává nádherné a všestranně užitečné, zdraví prospěšné plody své práce: med, propolis, vosk. Ročně pro lidstvo připraví dva miliony tun medu a dalších produktů v hodnotě asi 10 miliard dolarů. To přece bohatě postačí - a klidně tedy včelařství (v rozumné míře - je známá optimální hustota včelstev, v ČR ji často překračujeme) i finančně podporujme.
5) Ale chceme komplexní obrázek, že? Včely jsou v některých ohledech škodlivé - jakkoli to může vypadat divné, škodí životnímu prostředí. Tím, že je to "chovný hmyz", který člověk uměle chová v obrovských kvantech, v přírodě "přeperou" ostatní hmyz v boji o potravu (pyl, nektar) a způsobují tak pokles biodiverzity. V odkazu to pěkně říká Sheila Colla z torontské univerzity: "Včelařství je pro člověka, nikoli pro ochranu přírody".
Včely jsou skvěle vyšlechtěné člověkem tak, aby sesbíraly maximum nektaru a pylu; na zbylý hmyz, pro jehož dospělce to je často jediná potrava, toho moc nezbude. Výzkumy potvrzují, že v "revíru" obsluhovaném včelínem, tedy v perimetru, ze kterého chované včely sbírají, výrazně klesá biodiverzita ostatního hmyzu. Úplně zásadní věc pro ochranu přírody to není, ale je dobré to vědět.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (60)
Jaroslav Vozáb
14.7.2022 15:08https://cs.wikipedia.org/wiki/Jiří_Hlavenka
Včelaři tady byli odedávna. Např. císařovna Marie Terezie tuto činnost velmi podporovala. Včelaři přežili se včelami války i bolševika a přežijí i bez dotací. A ještě se hezky oslovují "příteli".
s v
16.7.2022 13:13 Reaguje na Jaroslav VozábJ. Kloutvorová
14.7.2022 18:40Lukas B.
14.7.2022 18:48 Reaguje na J. KloutvorováLukas B.
14.7.2022 18:45"americky" pojaté velkovčelaření s cestováním včelstev klimatickými pásy se zlikvidováním nakonec vnímám jako problematické.
Tomas Peltan
14.7.2022 20:30Miroslav Vinkler
14.7.2022 20:38A taky ovocné stromy, které by neplodily a místo obilí stepní tráva.
Asi inhaloval neznámou látku a zaspal dobu, neboť téměř vše co máme kolem sebe je zemědělským zvířetem nebo zemědělskou rostlinou, stromem apod.
V jednotlivosti prokázal doslova detektivní schopnosti, ale ve vnímání celku zůstal před branami.
Roman Mysík
14.7.2022 21:08Majka Kletečková
14.7.2022 23:07Někde jsem četla, že v ČR je dlouhodobě v průměru osm včelstev na kilometr čtverečný, a tudíž jsme včelařská velmoc. Myslela jsem, že v počtu včelstev na čtverečný kilometr jsme první na světě, ale prý ne, Turecko nás v tomto ukazateli předčí.
Radim Polášek
15.7.2022 07:51 Reaguje na Majka KletečkováU nás bude zavčelení hodně klesat, protože ta zavčelenost stojí na masových zájmových včelařích a to je záležitost lidí zejména lidí vyrostlých a dopívající ještě za socíku. Mladší generace zájmově včelařit moc nechce i taky citlivě vnímá to, že takový koníček dnes přináší jen minimální benefit a naopak spotřebuje množství volného času, který je dnes třeba vynaložit třeba na zdokonalování se v oboru, kterým se člověk skutečně živí. A taky proto, že většinou oproti socialistickému dřívějšku skoro všude zmizela většina včelí pastvy. A profesionální včelaření je u nás většinou tvrdý chlebíček.
vladimír šmídl
15.7.2022 03:01A ačkoli tu vedle sebe existují milióny let, existuje u odborníků zajímavý trik: z úlu včely medonosné se ukradne několik čerstvé vylíhnutých dělnic a dají se k dispozici samici čmeláka . A ony dělnice staví čmeláčí hnízdo, které ve velikosti a organizaci jen velmi vzdáleně připomíná úl, ale start hnízda se tím citelně urychlí (a pak si jej můžete i koupit).
Michal Ukropec
15.7.2022 06:22Jan Cedič
15.7.2022 06:46Radim Polášek
15.7.2022 08:02Vedle toho z druhé strany ekonaivističtí nadšenci chtějí šířit včelstva volně do krajiny bez jakékoliv veterinární kontroly a léčení neboli pro včelaře šířit včelí nemoci a parazity.
Ve výsledku pak jde taková propaganda pouze k dobru chovatelům včelích matek (ty jsou taky u certifikovaných chovů státem dotovány) a producentům včelích oddělků k zvyšování počtu včelstev nebo náhradě uhynulých včelstev.
Marcela Jezberová
15.7.2022 08:40 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
16.7.2022 06:02 Reaguje na Marcela JezberováOno stejně většina zelených projektů je taky greenwashing, způsob, jak za velké množství peněz získat mnohem méně výsledku než u takzvaných nezelených konkurenčních projektů. Jen málo projektů se zeleným nátěrem je skutečně zelených prospívajících ekologii. A obecně lidem, protože člověk není nepřítel ekologie, ale je součástí ekologie.
Karel Ploranský
16.7.2022 12:32 Reaguje na Radim PolášekVe vsi kde žiji je vzácnost vidět včelu. Na květy zde létá převážně cosi jako maličcí čmeláčci.
Takže s tím "převčelením" to asi nebude tak hrozné a pokud ano, asi to nebude plošný jev.
Bývaly časy, kdy jsem na skle auta měl po pár kilometrech několik smutných pozůstatků rozbitých včel + cákanec té jejich medovice či jak se jmenuje to co nesou v sobě. Dnes se to stane opravdu zřídka.
Pokud je cílem celé téhle polemiky otázka dotací pro včelaře, tak já osobně bych zarazil všechny dotace a všem. Co je dobré a potřebné, to se v rozumné a dobře řízené společností prosadí i bez dotací. Samozřejmě by se ty dotace musely zarazit VŠUDE, přinejmenším v celé Evropě, aby včelaři (a zemědělci) v okolních zemích neměli proti těm našim konkurenční výhodu.
vladimír šmídl
16.7.2022 14:18 Reaguje na Karel Ploranskývaber
15.7.2022 08:25ne vosy, ne sršni jak kdysi ,jen včely,
na červených malinách jich tam bylo víc ,než na květech malin když je opylovaly,
Michal Ukropec
15.7.2022 08:44 Reaguje na vabervaber
15.7.2022 08:48 Reaguje na Michal UkropecRadim Polášek
16.7.2022 06:19 Reaguje na vabervaber
16.7.2022 08:11 Reaguje na Radim Polášekvčely zřejmě sosákem dokáží propíchnout bobulku na malině a vysají šťávu, zbyde jen seschlá slupka,
pro mě to problém není a se sousedem se kvůli tomu nehádám,
jen mě to překvapilo
Jaroslav Vozáb
15.7.2022 09:01Piráti jsou jako meloun na povrchu zelení uvnitř červení... Tady jde o likvidaci všech tradičních hodnot a spolků. Podívejte se, jak se kope politicky do myslivců teď ještě do včelařů..proč? Tyto spolky fungují přes 100 let.
Podívejte se na předsedu Pirátů a na přítelkyni předsedkyni včelařů.. komu asi uvěříte? Já má v tomto jasno.
https://www.vcelarstvi.cz/predstavitele-csv/
https://www.pirati.cz/lide/
Michal Ukropec
16.7.2022 07:17 Reaguje na Jaroslav Vozábvladimír šmídl
16.7.2022 14:26 Reaguje na Michal UkropecJaroslav Vozáb
18.7.2022 08:42 Reaguje na Michal UkropecRegistrovaných pirátu je asi 1200,-ks.
Registrovaných:
Včelařů (ČSV) 54 tis členů,
Myslivců (ČMMJ) 60 tis členů
Rybářů (ČRS) 250 tis. členů
Demokracie po pirátsku nepatrná menšina vládne většině. Partaj má 4 pos(r)ance PS, ale 1 místoředsedkyni PS a 2 ministry... do všeho kecají a nerozumí téměř ničemu. Bohužel některé znám od vidění.
Břetislav Machaček
15.7.2022 10:08budování kapitalismu bez přívlastků kleslo v mém okolí množství včelstev
tak, že na kvetoucí třešni seděly tři a třešní bylo tak leda na ochutnání.
Rok na to jsem měl pod třešní dva úly a větve byly obaleny plody. Časem
jsem měl až 12 včelstev a nyní už pouze 7 a to proto, že pozorně sleduji
nejen stavy včelstev v okolí, ale taky potravní nabídku v krajině. Po
období řepky nastává období kukuřice a pšenice a vysekávání trávníků
ještě před rozkvětem. Ovocné stromy nahrazují ozdobné jehličnany a
akáty se likvidují jako nepůvodní medonosný dřevina. Co asi tak mají
ty včely opylovat a z čeho nosit pyl a nektar? "Ekologové" prosazují
biomasu kukuřice pro bioplynky místo biopásů pro hmyz a nyní zařízli
i tu řepku ve svatém boji s Babišem. No nic koupíme si palmový olej
z vypálených pralesů dovezený mazutovými tankery. Z ekologů se stali
ekoenergetici a politici, kterým už na přírodě při jejich svatém boji
s CO2 vlastně ani nezáleží. Jinak dotace nějakých 80 Kč na včelstvo
mne nevytrhne, pokud dám pouze za léčiva totéž a nebo více. Vydělám
si nikoliv bezpracným ukradením medu jako kdysi brťaři, ale tvrdou
prací se včelstvy po celý rok. Kdo včely rabuje, tak se mu to rychle
vymstí na stavu včelstev a to, že je místně převčeleno je taky fakt,
který někteří včelaři nemíní pochopit a pak se diví poklesu snůšky
z 50 kg na 30 a méně. Ono zase jsme narazili na potravní řetězec, kde
musí být jednotlivé články stejně silné, aby se nepřetrhl v nejslabším místě jakým byl ten můj důvod začít kdysi včelařit. Pan Hlavenka ať
si hledí svého a nerozdává rozumy skutečným včelařům, protože oni se
mu taky nepletou do jeho oboru a neradí jak řídit přírodu přes PC.
Michal Ukropec
15.7.2022 11:22 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
15.7.2022 12:04 Reaguje na Michal Ukropeckritizují chovatele a pěstitele. Místo vytváření podmínek
pro osévání biopásů dotační fond ze satelitů kontroluje
výměru polí a nutí zemědělce vyklučit křoviny a stromy
na mezích větvemi ukrajujícími z výměry. U nás to jsou
vesměs zplanělé ovocné dřeviny, trnky, hlohy, šípky atd.
sloužící ptákům jako hnízdiště, zvěři jako kryt a všem
včetně hmyzu jako zdroj potravy. Dotace na výměru tak
toto vše ničí a ekologisti mlčí a naopak prosazují to,
že dotace na výměru bude pro malé zemědělce vyšší než
pro velké. Ti malí tak vyklučí i ty zbytky a poorají
meze, aby měli výměru co největší. Tu už přiorávají o
brázdu, či dvě ve vidině větší rozlohy a úrody. Padnou
tak další meze, keře a stromy kolem polí a opět v boji
s velkými, které těch pár arů mezí bez dotací nezničí.
Nakonec se z těch malých stanou taky velcí, protože
ekonomika je neúprosná a ve velkém se hospodaří lépe.
Nebude to scelení ideologické, ale na ekonomickém základě.
Radim Polášek
16.7.2022 05:55 Reaguje na Břetislav MachačekKdyž se z vytápění zdražováním a poté zákazy vyřadilo uhlí a ostatní způsoby vytápění aspoň výrazně zdražily.
Radim Polášek
16.7.2022 12:10 Reaguje na Břetislav MachačekZdeněk Trojan
15.7.2022 13:49Michal Ukropec
15.7.2022 18:24 Reaguje na Zdeněk TrojanZbyněk Hoták
16.7.2022 19:49Břetislav Machaček
16.7.2022 20:51 Reaguje na Zbyněk Hotákvysvětlit. Šlechtění a globalizační šíření ušlechtilých druhů
domácích zvířat(ze které je považována i včela medonosná) je totiž
příčinou zavlečení kdysi místně neznámých chorob. U včel je to dnes
hlavně kleštík (roztoč varroa destruktor), který je příčinou toho,
že i ulétlé roje(zdivočelá včelstva) nepřežijí více jak rok, či
dva bez péče včelaře. Existují možná i náhodné výjimky, kdy to
přežijí, ale z 99,9 % postupně slábnou a umírají zdevastovány
kleštíky. V době slábnutí se stávají cílem vylupování zásob
silnějšími a léčenými včelstvy, které si tak se zásobami
přinesou i kleštíky (reinvaze vyléčených včelstev). Prevencí
je tak mimo zabránění rojení i likvidace zalétlých rojů
neznámého původu. U nich je pak ještě nebezpečí i v tom, že
mohou být nositeli moru včelího plodu, který se u nás "léčí"
pouze spálením včelstva i s úlem a pomůckami včelaře. Takže
naivní představa "divokých"(zdivočelých) včelstev vyplývá pouze
z neznalosti problému a navíc je jejich tolerance porušením
veterinárních předpisů o likvidaci zalétlých rojů a včelstev neznámého původu. To jen tak ve zkratce k vašemu příspěvku
a přidám ještě to, že pouze včelstva s tisíci jedinců mohou
na jaře vykonat hlavní opylovací službu, protože ostatní druhy
opylovačů mají pomalejší rozvoj v řádech jedinců, či desítek.
V tom jsou včely nenahraditelné a to si laikové neuvědomují.
Nebýt právě tisíců včel, tak to pár čmeláků a včel samotářek
nikdy neopylí. Evropské kmeny včel se tak kvůli opylování
dostaly mimo Antarktidu na všechny kontinenty, kde je potřeba
opylovat kulturní plodiny. Něco podobného se kdysi stalo v
Austrálii, kde chtěli získat osivo jetele, ale potřebovali
evropského opylovače, jakým byl čmelák a u některých druhů
jetelů i včela medonosná původem z Evropy.
Jakub Graňák
17.7.2022 14:52 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
17.7.2022 20:43 Reaguje na Jakub GraňákKdyby tomu bylo tak, jak píšete všude, tak proč
asi do sadů cíleně navážejí včelstva? Protože
při kumulaci stromů je potřeba dodat nárazově
miliony opylovačů a nečekat na jejich pomalý
přirozený rozvoj jako u čmeláků. Bez včel dnes
není myslitelné sadařství a zemědělství na
stávajících výměrách nutných k uživení lidstva.
Možná na jednu jabloň někde daleko od ostatních
jabloní budou stačit i ti čmeláci, ale stačí
jedno studené jaro bez opylování včelami, tak
se okamžitě ukáže jejich nenahraditelnost pro
výživu lidstva.
Jakub Graňák
17.7.2022 22:33 Reaguje na Břetislav MachačekMáte pocit, že se bez všech hmyzosnubných rostlin, ze kterých máme přímý ekonomický užitek, obejdeme? Mám to chápat jako jednu z těch vašich daní, které je třeba zaplatit? Včely zkrátka nejsou nejdůležitější opylovači, zveličování jejich významu bychom mohli jednou šeredně odskákat a pokud se urychleně nezačne pracovat na odstranění důvodu úbytku hmyzu celkově, tak se toho s trochou "štěstí" dožijete i vy.
Jakub Graňák
18.7.2022 06:54 Reaguje na Jakub GraňákRadim Polášek
19.7.2022 07:08 Reaguje na Jakub GraňákRadim Polášek
19.7.2022 06:19 Reaguje na Břetislav MachačekJinak je jejich kapacity opylování nízká, do cca června se dá počítat na jedno hnízdo čmeláka s jedním až 10 jedinci a doletem čmeláka je jen pár desítek metrů, zatímco jedno včelstvo má už v časném jaru hned po obleve tisíce jedinců a od dubna desetitisíce schopných opylovat při teplotě nad 20 st C květiny na vzdálenostu 5 i výjimečně víc kilometrů. teprve od července mají úspěšná hnízda v přírodě desítky čmeláků a ke konci životnosti hnízda, v srpnu a začátk u září to může být i 100 čmeláků.
Břetislav Machaček
19.7.2022 20:02 Reaguje na Radim Polášektak dopodrobna vysvětlovat a děkuji, že jste
to udělal za mně. On není asi schopen pochopit, že rozvoj včel je v tisících a čmeláků v kusech a bez včel by nebyla na
jaře opylena většina rostlin. Čmeláci, ač
jsou otužilejší by to prostě nestihli.
To si uvědomují všichni, kteří o přírodě
uvažují komplexně a nikoliv s úzkým
zaměřením pouze na něco. Ono je totiž
rozdíl mít na kvetoucí třešni tisíc
včel a nebo jednoho čmeláka. Jinak s těmi
čmeláky ze skleníků u nás na Bezdínku u
D. Lutyně už k tomu úniku do volné přírody
dochází a jsem zvědav, jak to zamává s
těmi původními čmeláky, kterých jsme tu
měli celkem dost.
Jakub Graňák
20.7.2022 11:21 Reaguje na Břetislav MachačekCo se týče těch skleníkových druhů: jde o poddruh Bumbus terrestris dalmaticus u něhož hrozí křížení max s našim domácím poddruhem Bumbus terrestris terrestris, je zajímavé, že vám nevadí zanášení kraňky do našeho prostředí na úkor původní včely tmavé - je to totiž to samé. O tvrzeních pana Poláčka o nějakých místních uzavřených populacích u druhu schopného uletět desítky kilometrů denně nemá cenu se ani bavit.
Břetislav Machaček
20.7.2022 16:39 Reaguje na Jakub Graňákv celém světě žádají sadaři a jiní
zemědělci o přistavení včelstev k
plodinám? To jsou všichni hloupí a
pouze vy považujete tuto praxi za
zbytečnou? Psal jsem na začátku, jak
vypadala úroda třešní bez včelstev
a potom, co jsem si je pořídil. Ano
pár jich na stromě bez včel bylo
díky čmelákům, ale i těm včelám od
jiných včelařů v počtu kusů a ne
jako nyní v počtu tisíců. O to tu
jde, že ty tisíce opylí miliony květů a jednotky kusů tisíce.
Navíc každý opylovač opyluje jiné
rostliny a jiným se vyhýbá, což
hojné včely nepraktikují, protože
jejich shromažďovací pud jim velí
hromadit zásoby a nikoliv jako
jiné druhy uspokojit potřebu při množení a pro přežití léta. Včely tak navštíví více květů, než kolik
potřebují k průběžné spotřebě
nektaru. Ostatní druhy hmyzu jen
nasbírají potřebné množství a konec, ale včely sbírají pokud mají kam med
ukládat a pak po odebrání včelařem
zase znovu a znovu.
Jakub Graňák
20.7.2022 19:14 Reaguje na Břetislav MachačekAby bylo jasno - taky máme doma včely, konkrétně šestery (stará se o ně tchán, který to dělá už dobře šedesát let) já sloužím jako tažný kůň když je třeba zvedat, nebo nosit plné nástavky, točit med, nebo stloukat rámky, ale nedělám si žádné iluze o nepostradatelnosti včel, jejich význam pro přírodu je totiž ve výši, kterou jsem uvedl výše, nic víc. Pokud se chcete dívat na svět, ve kterém zbude nějakých 20% rostlinných druhů, není nic jednoduššího, stačí pokračovat dál v devastaci hmyzích společenstev ukrajováním "lebensraumu" a intenzifikovaným zemědělstvím. Jen pak netvrďte, že jsem vám to neříkal a že po bitvě je každý generál.
Karel Zvářal
20.7.2022 19:59 Reaguje na Jakub GraňákDíky nim je aspoň nějaký tlak na minimum chemizace, na kerou by ty "nepotřebné" druhy dojely taky, nemyslíte?
Jakub Graňák
20.7.2022 22:45 Reaguje na Karel ZvářalPokud vás nebaví moje příspěvky číst, nebo přemýšlet nad tím, co sděluju, tak to nečtěte a nevkládejte mi do úst něco, co jsem neřek...
Karel Zvářal
21.7.2022 04:30 Reaguje na Jakub GraňákŽe můžeme plkat online, je výsledek tech. pokroku. I to intenzivní zemědělství je krutá daň za pohodlí přemnožené a rozežrané populace. Takže pracujte/me na tom, aby ten zbytek opylovačů měl svůj domov, a nevyčítejte včelařům to, za co nemohou. Chopte se nápravy sám, jako pracovník SZIFu a entomolog určitě budete vědět, jak na to.
Jakub Graňák
21.7.2022 16:07 Reaguje na Karel ZvářalNa SZIF už skoro pět let nepracuju, pokud si myslíte, že ty pucky tam mají na cokoli nějaký vliv, tak jste ještě naivnější, než já když jsem tam nastoupil.
Znovu se ptám co konkrétně vyčítám včelařům? Citujte - jinak s tím jděte do prdele
Karel Zvářal
21.7.2022 17:12 Reaguje na Jakub Graňák"Vztekat se a kopat" - to ovládáte perfektně! Z toho mého krátkého vstupu jste si vybral nezvýznamnou pasáž, ale to, že ochrana včelstev před chemizací chrání i jiné opylovače - to jste statečně odignoroval...
A komu jinému, než "nekomplexním" včelařům patřily ty sáhodlouhé litanie?! Psal jsem, že zbylá masa opylovačů v klidu a míru přežívala vedle včelstev - také bez reakce, samořejmě! Takže se opájejte vlastní jedinečností a důležitostí. A já půjdu prodávat ten med ze zimních zásob, jak jste mi dobře poradil:-)))
Břetislav Machaček
21.7.2022 10:40 Reaguje na Jakub Graňákza zcela zbytečnou. Po ukončení
tchánovy aktivity pokračovat se
"zbytečnou" prací asi nebudete,
protože podle vás to opylení
zajistí jiní opylovači. Máte
podle všeho dobře placenou
práci a i med si koupíte od
nějakého "tažného" koně a
sám se pouze budete kochat
přírodou bez koňské dřiny.
Nejste sám, kdo to dělá jen
z "přinucení" někým jiným a
pak skončí, protože vztah ke
včelám není pouze o dřině a o
penězích, ale i o tom, že vím
co staletí lidstvu přinášejí.
Trend dnešních ochránců přírody
je nicnedělání a pouhé žvanění
o návratu ke kořenům, kdy tu
byla na světě tisícina populace
a tu uživil lov a sběr plodin
bez jejich pěstování a chovu
i těch včel. Proto se různí
magoři vracejí k brtím a kecům
o "divokých" včelstvech, neboť poznali tvrdou práci včelařů a chtěli by pouze sklízet bez té práce. Lidé prostě zlenivěli a upínají se k minulosti sběračů a lovců. Bohužel to je ale utopie a nereálný sen vrátit vše nazpátek. Zkuste si prožít jeden jediný týden mimo
civilizaci a pochopíte, že bez
lidské práce zahyneme nejenom
my, ale i mnoho živočišných druhů, které se už bez pomoci
člověka neobejdou. Ono ani bez
té chemie se už neobejdeme, i
když to je pouze lék a nebo obojek pro psa proti klíšťatům.
Zkuste dnes bez chemie pěstovat
třeba pšenici a zjistíte, že
by nás Země uživila maximálně
třetinu a nebo i méně. Návrat
zpět je utopie a pouze musíme
hledat méně škodlivé postřiky
a hlavně půdě vracet to, co jí pořád bereme a tím je organický materiál. Zaměřte svou pozornost na plundrování polí pro energetiku nyní hlavně
kukuřicí, která je pro většinu hmyzu zcela k ničemu. Navíc ta
chemie kterou vyžaduje, je pro
hmyz, půdu a vodu pohromou a je
to cíl ekologistů upínajících
se k OZE a jiným nesmyslům !
Co povíte na pole "osázené"
fotovoltaikou s postříkanou půdou proti růstu travin? Co
povíte na noční osvětlení pro
hmyz dezorientující a zhoubné?
Každá pastvina, kravín a nebo
hnojiště bývalo rájem hmyzu.
Vše je zbytečné, vše se doveze
a nebo zplynuje, aby to nesmrdělo městským ekologům
při "zkoumání" přírody. Tady
jsou ty rezervy a příčiny úbytku mnoha hmyzích druhů
a nikoliv pouze ta NUTNÁ
chemie potřebná k zajištění
produkce potravin 5 procenty
populace proti 35% před 2.sv.
válkou. Bez chemie by se
muselo těch 30% vrátit na
pole, plít plevel a sbírat
ručně mandelinky atd. Je
to reálné? Zamyslete se nad
tím a neodsuzujte šmahem tu
chemizaci a zemědělskou velkovýrobu.
Jakub Graňák
21.7.2022 16:01 Reaguje na Břetislav MachačekJan Škrdla
17.7.2022 22:53 Reaguje na Zbyněk HotákPokud se jedná o náhodně uletěné roje, tak to ve většině případů skončí, jak to popisuje pan Macháček.
Pokud by se člověk přestal o včely starat (na větším území a v dlouhodobém horizontu), došlo by k následujícímu scénáři:
1. včely by se masivně rojily.
2. drtivá většina včelstev by uhynula během první zimy (v důsledku hladu a nemocí). Přežily by ty silné a odolné.
3. přeživší včelstva by se další rok opět vyrojila, opět by většina včelstev uhynula.
Po určité době by tady byly včely odolné roztočům, ale i jiným nemocem, ale vysoce rojivé, bodavé a s nejistým medným výnosem. Tedy něco co se blíží divokým včelám.
Po určité době
Radim Polášek
19.7.2022 07:21 Reaguje na Jan ŠkrdlaSekundárně potom nepřežívají proto, protože v přírodě nejsou vhodné dutiny. Dutiny jsou buď malé nebo přístupné predátorům,, přitom včelstvo je od podzimu do jara v takzvaném zimním chumáčí při teplotách pod cca 10 st C bezbranné proti jakýmkoliv predátorům.
Až teprve potom, když roj přežije zimu a funguje už druhý rok, nepřežívají kvůli tomu, že nejsou léčeny proti varoa nebo na mor plodu.
Radim Polášek
19.7.2022 08:03 Reaguje na Jan ŠkrdlaBez člověka by tak podle mne varaózou mohlo dojít k průměrnému snížení počtu včelstev až na setinu nebo možná ještě víc. Hraniční koncentrace včelstev, kdy se ještě dokáží včelí matky oplozovat a tak se včelí popualce udržovat je vzdálenost mezi jednotlivými včelstvy nějak asi 5 - 10 kilometrů, protože dolet trubců má být až 15 a víc kilometrů.
Takhle řídce rozmístěná včelstv mají mnohonásobně lepší podmínky než současná za převčelení. Mají k dispozici násobně větší zdroje pylu, než stačí spotřebovat, tudíž nespotřebovávají jednostranně jeden druh pylu a netrpí tak jednostrannou výživou. Zdrojů sladiny mají téměř vždy nadbytek. Vzhledem k velké vzdáleností mezi včelstva je infekční tlak nemocí a parazitů minimální nebo žádný.
Taková včelstva, pokud by přežila zimu, by už v dubnu začala nosit velké množství sladiny a v polovině května by měla obývanou dutinu zanesenou mednými zásobami a začala by se rojit. Do června by včelstvo zvládlo 5 - 10 rojů, potom bez zásob a jen s troškou včel a s poslední rojovou matkou by se ta matka zvládla do července oplodnit, včelstvo zesílit, a do září zanést dutinu zimními zásobami a vychovat zimní generaci včel. První roje by zvládly do 2 - 3 týdnů zanést svou novou dutinu zásobam i a zesílit v běžné včelstvo a možná se i ještě jednou vyrojit. Pozdější by to zvládly zesílit a připravit se na zimu m do konce srpna. Nebo ty úplně nejpozdnější a nejslabší už možná ne.
Za takových podmínek by se tak víc včelstev namnožilo než by hynulo na varaózu. Včelí populace by se postupně zvyšovala, až by nakonec převládly nepřizmnivé okolnosti a včelstva by zase začala hynout a jejich počet se snižovat.
Fungovalo by to ve vlnách a vždycky v každé vlně by mainstreamová kombinace genů citlivá na varaózu vyhynula a lépe by se prosadila nějaká okrajová kombinace genů, kde má z nějakého důvodu , třeba onoho ničení roztočů včelami, roztoč i o něco trošku horší podmínky.
Jak by se stále víc prosazovala a vylepšovala "protiroztočová" kombinace genů, průměrný počet včelstev by se v těch vlnách stále zvětšoval, až nakonec by včely uměly roztoče účinně potlačovat a hustota včelstev by byla blízká té výchozí.
To by mohlo trvat, desítky, ale možná i tisíce let. Případně vy včely v některých oblastech na stovky a tisíce let vyhynuly a až jako odolné proti varaóze se tam zase vrátily.