https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/josef-beranek-na-cem-postavime-energetickou-koncepci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Josef Beránek: Na čem postavíme energetickou koncepci?

17.7.2013
Blížící se rozhodování o výběru dodavatele případné dostavby jaderné elektrárny v Temelínu, oživilo diskuze o energetické koncepci a úloze obnovitelných zdrojů. Přitom vyhodnotit reálný potenciál obnovitelných zdrojů na území ČR je dnes velmi obtížné, ne-li nemožné. Za rok by tomu mělo být jinak.
 


V říjnu 2014 bude totiž dokončen několikaletý ambiciózní projekt, jehož cílem je vypracovat a zavést do praxe veřejné i podnikatelské sféry novou metodu územního plánování pro navrhování a posuzování energetických záměrů. Tato metoda využívá inovativní softwarový nástroj tzv. interaktivní mapu podmínek pro obnovitelné a alternativní zdroje energie včetně biopaliv. Investoři i schvalovatelé budou mít k dispozici klíčové informace o možném efektivním využití přírodních zdrojů v dané lokalitě i limitech z pohledu ochrany životního prostředí. Mapa jako celek pak vypovídá o celkovém potenciálu obnovitelných zdrojů energie, tedy bioplynu, energetické biomasy, geotermální, vodní a větrné energie, využití odpadů a fotovoltaiky.

Přestože projekt ještě není ukončen, řešitelé průběžně na svých webových stránkách (www.restep.cz) publikují dílčí výstupy. Jedním z nich je „Metodologie posuzování místních obnovitelných a druhotných zdrojů“. Nová metodika je základem jedné z možností praktického využití interaktivní mapy. Zabývá se posuzováním regionálních zdrojů a místních podmínek pro energetické a materiálové využití, a navrhuje postup fyzických osob, právnických osob, správních úřadů a územních samosprávných celků (obcí a krajů) při tomto posuzování. Související analýza také upozorňuje na slabiny oboru například vůči energetickým soustavám (zajištění stability přenosové soustavy, energetická bezpečnost a soběstačnost), teplárenství či půdnímu fondu (potravinová bezpečnost).

Dalším dílčím výstupem projektu je analýza dopadu obnovitelných zdrojů energie na životní prostředí a jeho porovnání s dopadem českého energetického mixu za rok 2011. Posouzení jednotlivých technologií zahrnuje celý jejich život – tedy i suroviny nutné k výstavbě elektráren, výrobě fotovoltaických panelů nebo k dopravě, pěstování či těžbě paliva atd. Proto je možné objektivně odpovědět na otázky skutečné ekoefektivity obnovitelných zdrojů a porovnat je s průměrem dodávané elektřiny v ČR zahrnujícím ze 73 % energii z uhelných a jaderných elektráren. Z výsledků vyplývá jednoznačně vyšší, a to násobně, environmentální šetrnost všech posouzených technologií OZE vůči českému palivovému mixu. „Nejpříznivěji se na základě výsledků jeví využití větrné a vodní energie, příznivější než český palivový mix jsou však také bioplyn, biomasa, ba i často odsuzovaná fotovoltaika. Například 1 kWh elektrické energie spotřebovaná z českých zásuvek má na životní prostředí dopad srovnatelný se 42 kWh pocházejícími pouze z větrných elektráren,“ uvádí jeden z řešitelů projektu Jan Matějka.

Zatím poslední vrstva interaktivní mapy zachycuje možnosti využití tzv. skládkového plynu. Vznikla na základě téměř 200 sad strukturovaných datových záznamů podrobně popisujících stávající skládky v ČR. Vedle základních údajů, dat o množství ukládaných odpadů a plnění celkových kapacit jednotlivých skládek, byla hlavní pozornost zaměřena na využívání skládkových plynů. Datová vrstva byla následně implementována do jednotné struktury nástroje a zanesena dle GPS souřadnic. „Potenciál skládkového plynu v České republice, vzhledem k dlouhodobému trendu odstraňování odpadů skládkováním v minulých 20 letech, existuje a jeho využití může přinášet značné energetické úspory,“ uvedl jeden ze spoluautorů Jan Štambaský, člen představenstva Evropské bioplynové asociace.

Projekt ReStEP, který realizuje Česká zemědělská univerzita v Praze s partnery CZ Biom, ECO trend Research centre, VÚMOP a MŽP ČR v rámci evropského programu Life+, byl zahájen v listopadu 2011 a bude završen v říjnu 2014.
reklama

 
Josef Beránek

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist