https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/josef-duben-zemsky-raj-to-napohled-bez-vztekliny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Josef Duben: Zemský ráj to napohled - bez vztekliny

28.9.2019
Člověk potká strádajícího pejska a rozhodne se jej zachránit... Na ilustrační kresbě pes se vzteklinou.
Člověk potká strádajícího pejska a rozhodne se jej zachránit... Na ilustrační kresbě pes se vzteklinou.
Foto | George Flemin / Wikimedia Commons
Při příležitosti Mezinárodního dne boje proti vzteklině Komora veterinárních lékařů konstatuje: „V našich zemích, tedy v Čechách na Moravě a ve Slezsku, se vzteklina nevyskytuje. Naposledy byla diagnostikována u lišek na Trutnovsku v roce 2002, a již v roce 2004 byla naše republika uznána za zemi této nákazy prostou. Nicméně u nás, stejně jako v ostatních zemích Evropy, stále platí povinné očkování všech psů. U koček a fretek je nezbytné, pokud cestují se svým pánem. Nebezpečí nákazy stále existuje.“
 

V nejbližším okolí je každoročně zaznamenáno několik případů vztekliny v Pobaltí, v Polsku, v Rumunsku, ale hlavně v Turecku, na celém jeho území. A to nemluvě o severní Africe, Asii a dalších zemích, kam míří celá řada turistů. Nevakcinované zvíře se kontaktem s nemocnými může nakazit, a to se týká i člověka. A pozor, onemocnění vzteklinou je smrtelné, takže není-li nakažený okamžitě ošetřen a léčen, opravdu mu hrozí smrt.

V této souvislosti možná stojí za to si uvědomit, že zvíře opravdu není věc, tudíž to není ani suvenýr. Během dovolené leckdo potká roztomilé koťátko či pejska, kteří za ten týden dva pobytu k rekreantovi přilnou: „Děti si zvířátko oblíbily, tak si ho vezmeme s sebou domů.“

Nebo člověk potká strádajícího pejska a rozhodne se jej zachránit, rozuměj také si ho odvézt domů. Jenže mnohdy neuváží, že jde o zvíře neznámého původu, s neznámým zdravotním stavem, a nejspíše i bez základní vakcinace proti vzteklině. Možné problémy mohou být opravdu značné. A to jsme pominuli administrativní stránku věci, tedy že je zakázán dovoz zvířat bez patřičných náležitostí, tj. zvířat neznámého původu.

Podle Komory veterinárních lékařů je nelegální dovoz zvířat velkým rizikem, může totiž do ČR zavléci různá i poměrně exotická onemocnění, a především právě i onu vzteklinu. Strašení vzteklinou je na místě, protože je to choroba pro člověka i zvíře smrtelná, která se dosud vyskytuje v řadě evropských zemí, i sousedních, a samozřejmě i v zemích neevropských.

Proto je dobré připomenout, že nedůslednost či nerespektování veterinárních předpisů by ten náš „zemský ráj bez vztekliny“ mohlo zásadně ohrozit.


reklama

 
foto - Duben Josef
Josef Duben
Autor je mluvčí Komory veterinárních lékařů ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

28.9.2019 09:08
Ještě později než autor uvádí byla v Praze zjištěna vzteklina u netopýrů. Šlo o tažný druh, který si ji (patrně) přinesl z Alp.
Jinak vzteklinu přežili dva lidé, kteří dostali očkování tak pozdě, že se u nich ještě následně projevily první příznaky nemoci. Oba ovšem skončili trvale postižení, s těžkými obrnami a dementní.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.9.2019 11:57 Reaguje na Jan Šimůnek
Já vím pouze o jednom případu, a to americké dívce, pokousané v kostele netopýrem. V umělém spánku pod clonou antivirotik přežila, ale je doživotně postižená. Další případy, které se lékaři pokoušeli léčit stejně, skončily fatálně.
Odpovědět

Jan Šimůnek

30.9.2019 10:28 Reaguje na pavel peregrin
Ta americká dívka byla druhý případ, podrobnosti toho prvního neznám, ale také šlo o pozdní očkování po kontaktu se vzteklým zvířetem a taky to zanechalo těžké postižení.
Odpovědět
ig

28.9.2019 20:43
V rámci sebevzdělávání jsme se podíval na videa lidí postižených vzteklinou a není to věru hezký pohled. Proto jsem jen rád, že se u nás proti vzteklině bojuje (a takhle dobře), i když je to v rozporu z ideou ponechání přírody v původním, člověkem nedotčeném stavu :-)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

29.9.2019 11:53 Reaguje na
Dle názoru lékařů je smrt vzteklinou nejhorší ze všech.
Odpovědět

Jan Šimůnek

30.9.2019 10:28 Reaguje na pavel peregrin
Nedoptáte se těch lidí, jak to vnímali.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

30.9.2019 18:58 Reaguje na Jan Šimůnek
To máte pravdu, ale podle projevů bych tomu i věřil.
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.10.2019 18:13 Reaguje na pavel peregrin
Je otázka, nakolik jsou ty projevy ještě vědomé.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist