https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-srdecny-ovlivni-konec-fotovoltaiky-v-cr-svetovou-cenu-panelu?ids%5Bx76dfcc1fa06ed8fc4348cd0b908aeb62%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Srdečný: Ovlivní konec fotovoltaiky v ČR světovou cenu panelů?

8.12.2010
Lavina výstavby fotovoltaických elektráren v ČR byla způsobena mimo jiné tím, že v roce 2009 došlo k výraznému snížení investičních nákladů. To bylo dáno především snížením cen fotovoltaických panelů (ty představují asi 80 % celkových investičních nákladů). Proč fotovoltaické (FV) panely zlevnily?
 


V předchozích letech byla po panelech velká poptávka, což zvyšovalo jejich cenu. Velmi rychle se vybudovaly nové továrny (v roce 2008 byla světová výrobní kapacita asi 6 850 MW, v roce 2009 to již bylo 9 340 MW). V roce 2008 velkou část světové výroby "spolklo" Španělsko (přes 41 %). Od roku 2009 se však již nové elektrárny ve Španělsku přestaly stavět (uvádí se, že tím v této zemi zaniklo 25 tisíc pracovních míst). Výrobci tedy přišli o významnou část odbytu a sklady se jim plnily. To je přinutilo snížit ceny velmi rychle. Kdyby se poptávka po FV panelech vyvíjela rovnoměrněji, asi by byl pokles cen pomalejší.

V ČR byl navíc v té době výhodný poměr koruny a eura, resp. dolaru, což dále zvyšovalo výhodnost investice právě u nás. Česká republika se tak v letech 2009 a 2010 stala významným odbytištěm FV panelů (v roce 2010 se v ČR instalovalo odhadem asi 13 % světové produkce). Kvůli změnám legislativy se dá čekat, že od roku 2011 se už žádné větší solární elektrárny v ČR stavět nebudou. Útlum je i v dalších zemích, zejména v Německu; ve Španělsku už stavba FVE také pokračovat nebude. Dá se tedy čekat, že i výpadek českého trhu dále sníží cenu FV panelů, i když jistě zdaleka ne tak výrazně, jako tomu bylo při výpadku španělského trhu.

Pokud se ale investoři přeorientují na jiné trhy (v současnosti má nejlepší podmínky Bulharsko), nemusí být pokles cen příliš výrazný.

Ze snížení cen FV panelů tak mohou nejspíše profitovat majitelé rodinných domků. Pro ně je podpora v ČR stále relativně vysoká, i když zdaleka ne taková, aby solární elektrárna na střeše byla zlatý důl.
Snížení ceny je důležité i pro země třetího světa, kde elektřina z fotovoltaických panelů umožní zvýšit kvalitu života v místech, kde není veřejná elektrická síť.

reklama

 
Karel Srdečný
Autor pracuje pro sdružení EkoWATT
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

je to smlutné - 9. 12. 2010 - Michal

A jak prosímvás souvisí FVE s nějakým "snižováním CO2"? To si fakt myslíte že produkují nějakou použitelnou energii?
- - -
(To je tu ještě zásadnější dotaz - proč bychom měli za drahé peníze "snižovat CO2"?)

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist