Karel Zvářal: Proč nejsem nadšený z AI a často opakovaných polopravd. A o žábách, co lezou na stromy
Hlavní část studie tvoří tabulka s daty z 24 let sledování dvou skupin puštíků obecných (3+4 páry) ve dvou různých prostředích. Právě ta data jsou podstatná, zatímco doprovodný text je spíš jen „omáčka“. Překlad byl přijat bez větších připomínek, což mě překvapilo.
Když překladač mění význam slov
Problémy nastaly až při finálních úpravách. Redakce po mně chtěla změny, které mi nedávaly smysl. Očekával jsem, že si sami upraví formát citací podle aktuálních norem a pošlou mi finální verzi ke kontrole. Místo toho mi sdělili, že si to musím udělat sám. Následovala únavná e-mailová přestřelka, která mě vyčerpala natolik, že jsem to chtěl vzdát.Velkou chybou bylo, že jsem nekontroloval překlad svých reakcí. Byl jsem podrážděný a chtěl to mít z krku, takže jsem slepě spoléhal na překladač. Teprve později jsem zjistil, že některé věty změnil tak, že úplně převrátily jejich význam. Příklad? Napsal jsem, že mi nevadí kritické připomínky, pokud zůstane zachována podstata sdělení. Překladač to ale převedl jako „vadily by mi negativní reakce čtenářů“. Jako by se AI snažila „opravit“ mou reakci podle nějakého vzorce společensky přijatelného chování.
V tu chvíli mi došlo, jak moc se na tyto nástroje spoléháme a jak snadno mohou zkreslovat realitu. Nejsem perfekcionista, nevadí mi být nedokonalý, ale když mě technologie nutí říkat něco jiného, než mám na mysli, je to problém. Nakonec e-mailová komunikace utichla a zůstalo jen ticho po pěšině.
Když žába šplhá na strom
Vzrušená diskuse kolem mylné identifikace žáby nalezené v ptačí budce měla odvést pozornost od zajímavého zjištění – že žáby dokážou překonávat i vertikální překážky. U rosničky to není překvapivé, ale přítomnost běžných druhů, jako je skokan nebo ropucha, na stromech potvrdili i profesionální zoologové.
Skokan, považovaný za terestrický druh, byl nalezen v ptačí polobudce necelé dva metry nad zemí. Specifický tvar budky – se zamřížovaným vstupem v pravém úhlu ke kmeni – zřejmě pomohl žábě dostat se dovnitř. Zdá se, že pokud dokáže rosnička vylézt až na koncové větve, proč by jiný druh nemohl využít podobné strategie? To, že se o tom v literatuře nepíše, neznamená, že se to neděje. Například ornitolog F. Krause opakovaně nacházel rosničky v budkách pro pěvce, aniž by o tom existovala zmínka v odborných publikacích.
Poučení? Nevěřit všemu slepě
Z těchto příběhů plyne jasná lekce: není dobré slepě věřit tomu, co se píše – ať už jde o vědecké poznatky, názory neznámých lidí nebo výstupy umělé inteligence.V zoologických knihách se často opakují staré citace z dob, kdy v lesích téměř neexistovaly ptačí budky, divoká prasata byla vzácností a predátorů bylo méně než dnes. To, že dnes nacházíme žáby v budkách, může někoho překvapovat, ale nic to nemění na skutečnosti, že se to děje.
Svět se neustále vyvíjí – v technologiích, v přírodě i v našem chápání reality. Evoluce nikdy nekončí, a pokud nechceme zůstat pozadu, musíme si neustále klást otázky a přemýšlet nad tím, co je nám předkládáno jako pravda.
Literatura:KRAUSE F. 2002: Obojživelníci (Amphibia) v budkách. CREX – Zpravodaj Jm pobočky ČSO 18 (2002) str. 112-113
reklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (44)
Honza Honza
4.4.2025 08:13To je právě podstata odborníků, přírodovědců, zaměří se (většinou zkostnatěle, fanaticky) na nějaký svůj problém a globál jim jaksi uniká.
Např. NP má být zcela přírodní, bezzásahový. Za každou cenu snižovat CO2 a nevidět nic jiného. Invazivní nepůvodní rostliny. Green Deal, nyní společenský problém zbrojení, Ukrajina.
Mnohem důležitější je vidět, že oteplování graduje, že je potřeba něco s tím dělat, snižování CO2 ano ale s vědomím, že je to tak globální široký problém, že se spíše blíží fixi. Že je třeba měnit zavedená schémata, přírodověd. doporučení a představy. Základem je zachovat funkční les a to i s použitím cizokrajných = nepůvodních stromů. Jiná agrotechnika lesa a zemědělství atd atd.
Rovněž jsou zajímavé nové poznatky z genetiky, funkce buňky: genetika umožňuje mutaci, změnu celého organizmu.
Zajímavé jsou rovněž principy inteligence, rozhodování: to je ta vaše AI, prostě myšlení, strategie rozhodování, díky AI v budoucnu může být úplně jiné než dnes.
Oproti těmto strategickým problémům je lezení žáby na strom jen informace v hodnotě na jeden odstavec v novinách. Věřte mi, já na vašem místě bych si s tím hlavu nelámal.

Karel Zvářal
4.4.2025 08:26 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
5.4.2025 07:01 Reaguje na Karel ZvářalAI není I = inteligence, AI nemyslí v tom smyslu, jak to chápeme my. Myslí jinak. Jaký je rozdíl myšlení AI od našeho by právě mohli lépe popsat přírodovědci (pokud nebudou trvat na zastaralé první a druhé signální soustavě), neurologové, poučit by se mohli programátoři.
AI je textový editor a naše myšlení je přímo určeno produkcí slov = slovo je definováním skutečnosti. To je hrozně zajímavé i filozoficky.
Dříve jsem si myslel, že robot nejdříve začne provádět mechanické opakující se činnosti. Je to naopak, AI nejprve nahradí sofistikované činnosti - např. diagnostiku ve zdravotnictví = tedy vůbec neplatí, že AI vyplivne úpravu toho, co jste do ní vložil.

Karel Zvářal
5.4.2025 08:44 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
5.4.2025 09:19 Reaguje na Karel ZvářalNěco jiného je léčit, když známe diagnozu, na vyšší úrovni je odhalit nemoc- stanovit správnou diagnozu.
Jak je to možné? Je to proto, že AI má přístup k neuvěřitelně rozsáhlému souboru případů, dokáže se v nich vyznat a srovnáváním podobných případů, podobných obrazů určí diagnozu lépe než lékař člověk.
I mamodiagnostik musí každodenně číst velký počet RTG snímků, tím získává zkušenosti a umí se tak správněji rozhodnut
Prostě lidské myšlení je založeno na zkušenosti, na možnosti srovnávání, učení. AI má v tomto směru lepší možnosti.
Něco jiného je intuice, nápad, to nikdo neví, jak funguje, bez předchozího také nevznikne a možná že vznikne právě jen díky srovnávání. Že prostě je to jen druh srovnávání na vyšší úrovni, snaha o definici problému a definice všeho je slovo = textový editor= podstata AI.
Právě tím AI lidstvo posunuje dopředu, lidi degenerují- např. já už neumím dělit, používám kalkulačku, ale díky AI se lidstvo- civilizace posunuje neuvěřitelně dopředu, bez AI, výpočetní techniky by nebyly možné ani cesty do vesmíru. Jednou nás a celou Zemi třeba zachrání před pádem komety- vypočte a navrhne, jak kometu odklonit a Zemi zachránit. Bez ní nebude možný výzkum, diagnostika v lékařství, průmysl, nic.
Umělá inteligence je jediná budoucnost civilizace Život na Zemi, člověk - Homo sapiens skončí svoji existenci s neodvratným koncem této planety, kterou ukončí přirozený zánik Slunce jakožto hvězdy.
Jarek Schindler
4.4.2025 09:24To, že dříve "neexistovaly ptačí budky, divoká prasata byla vzácností a predátorů bylo méně než dnes" snad ještě neznamená, že pokud dnes " zemní" žába uvidí budku hned v ní bude hledat úkryt před predátory. Takto prostě žába uvažovat neumí. Řídí se vrozenými instinkty a schématy chování danými jednotlivým druhům. Instinktem skokanů není šplhat někam nahoru.
To, že jste pane Zvářal našel v budce jednoho skokana snad ještě neznamená, že jde říci, že nacházíme či budeme v budoucnosti nacházet žáby v budkách. Zvlášť když nejste schopen na 100 % doložit jak se tam vůbec ten chcíplý skokan dostal.
Michal Uhrovič
4.4.2025 10:23 Reaguje na Jarek SchindlerAle nechápu, proč musíte autora článku v první věte urážet. Chováte se tak i v mluveném projevu s jinými lidma?
Jarek Schindler
4.4.2025 11:29 Reaguje na Michal UhrovičMichal Uhrovič
4.4.2025 19:28 Reaguje na Jarek SchindlerJe to váš život, váš boj, vaše rozhodnutí.
Pěkný den

Karel Zvářal
4.4.2025 19:51 Reaguje na Michal UhrovičJarek Schindler
5.4.2025 14:59 Reaguje na Karel ZvářalJinak zvářalovic klička či úskok na druhou stranu zeměkoule je váš způsob tak mi jej prosím nepředhazujte. No a pokud jste mě nachytal či jsem byl nachytán při spoustě hrubých neznalostí jak nyní trapně tvrdíte tak buďte tak laskav a opět mluvte konkrétně. O jaké neznalosti mělo jít? No a stavovský časopis odebírám a čtu. Jen nečtu každý váš blábol. Takže o žabách jsem něco napsal, co z toho je " blbost" ať se jednou držíte tématu .

Karel Zvářal
6.4.2025 06:10 Reaguje na Jarek SchindlerPři diskusi o výrech jste neznal jméno našeho velkého bubologa, I.K. Ten měl v časáku seriál o výrovi. S ním jsem v kontaktu, a ten nárůst populace, lišící se od oficiálních- “střízlivých” čísel, potvrdil. Kdybyste časák četl, stačí se jen vrátit o pár let zpět… Sloní paměť, a taková smůla!-) ... A ta o švýcarských medvědech byla též pěkná!-)
Jestli je “nesmysl”, že zvířata mají strategii- mmch, o ní byl i jeden z posledních mých článků, to ať posoudí jiní... Ti ale budou takticky mlčet, neb jak zní staré cliché “Nepřítel mého nepřítele je můj přítel”. A na stranu nepřítele se přece nemohou přidat!-) Evoluci (a vývoj v chování) jste naštěstí nechal ležet, neb tímto byste se úplně ztrapnil. V knihách lze nalézt mnohé, ale úplně všechno ještě nevíme… Sbohem!!!
Jarek Schindler
6.4.2025 20:00 Reaguje na Karel ZvářalPrvně se zeptám proč by " měl mít někdo něco"? Snad se ještě nechcete schovávat za druhé? Jste směšný.
Ten váš bubolog bude asi tím stejným člověkem co jste si s ním vyměňoval ty e-maily, co dnes nemůžete předložit protože se vám , jak jste trapně tvrdil, pokazil počítač a tak jsou meily nadobro ztraceny. Psal jsem to tenkrát ( bez odpovědi) napíši to znovu. E-mail není zavislý na konkrétním počítači a tak se výměnou počátače nemůže ztratit. E-maily jde zabrazit na jakémkoliv zařízení vybaveném internet. prohlížečem. To jste opravdu tak hloupý, že to nevíte nebo zas jen kličkujete a lžete?
Těch opravdových nesmyslů jste tam navršil celkem dost takže být vámi se k nim moc nevracím. Pokud ale chcete není problém. Neznalost vašeho bubologa je pro mě opravdu tragedie.
Králík. Mužete dát odkaz na ten článek. Rád bych si přečetl co jsem opravdu napsal. Pak budu reagovat. Vy si totiž vymýšlíte a lžete jak když tiskne. Kde jsem měl napsat že zvířata nemají nějakou strategii? Kde jsem napsal, že je to nesmysl? Jestli nechápete co jsem napsal tak to ještě jednou zopakuji: " Neznačí ale to že lezou běžně či, že by dokonce měli měnit strategii přežití" . Jestli to nechápete stačí říci a i když pochybuji, že byste to pochopil, tak to podrobněji rozeberu. Zbytek vašeho trapného komentáře přeskočím, já se za druhé neschovávám.

Karel Zvářal
7.4.2025 13:55 Reaguje na Jarek SchindlerA toto je co, ulhanče?! Kde jsem psal, že "lozí běžně"??? Zmiňuji to jako raritu - zajímavost- náznak přizpůsobení se pred tlaku. Všichni pochopili, je schíza má problém...
Jarek Schindler
7.4.2025 15:18 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
7.4.2025 15:02 Reaguje na Jarek SchindlerNíže v diskusi to rozvádím - na zemi trpěly pred tlakem (malinké), proto utekly na stromy. K tomu zezelenaly, aby se ve větvích ztratily. Vše antipredační strategie. Pralesničky též utekly na stromy, a k tomu jsou (některé) jedovaté. Ropucha je též jedovatá, ale v zimě ji prase spráší, káně z kůže vysleče. Jsou to i toto nesmysly, znalče zoologie?
Jarek Schindler
6.4.2025 20:14 Reaguje na Karel ZvářalNo a na všechny vaše nesmysly nereaguji. Například tvrzení "jak kuna nosí v mordě ježky " je směšné. Jo tak akorát do měsíce věku, vědče.

Karel Zvářal
7.4.2025 12:49 Reaguje na Jarek SchindlerJádrem sdělení u racka nebylo názvosloví - z obrázku ho každý poznal, ale VYHUBITELNOST druhu predátorem. Což všem stačilo k jako nový/potvrzující poznatek, jen hnidopich si musel svou hůl najít, že?!
Samo, že kuna nosí ježky, potvrzeno několikrát. Zřejmě ho drží za běh, určitě ne "za krk", jako kočka koťata. Jak by se ten ježek do budky jinak dostal, můžete mi říct, blbe?
K nalezené "zapomenuté" citaci dole se nehlásíte, na to nemáte kdoule, že jo?! Jste nejotravnější veš tohoto fóra.

Karel Zvářal
7.4.2025 13:05 Reaguje na Karel ZvářalJarek Schindler
7.4.2025 15:11 Reaguje na Karel ZvářalJarek Schindler
7.4.2025 15:04 Reaguje na Karel ZvářalPojmenovat správně druh je snad zásadní. No a to vaše jádro také kulhá na obě nohy. Zas jste si vytvořil vlastní hypotézu k obrazu svému a vydáváte ji za fakt. Přitom zrovna u toho racka chechtavého na těch Chomoutovských jezerech je ta predace zase až tím druhotným stimulem. To ale nepasuje do vaší logiky že. Takže článek od začátku na dvě věci.
Kuna nosí ježky a navíc je to potvrzeno. Můžu vědět kdo to potvrdil? Do jaké budky se měl ježek dostat?
O citaci dole nic nevím ale podívám se. Otázka je proč je to dole? No a ještě, žádal jsem odkaz na článek. Neumíte číst?
Ty e-maily toho "bubologa" kterými jste se tu kasal jste již našel nebo nemáte koule přiznat pravdu?

Karel Zvářal
7.4.2025 15:10 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
7.4.2025 18:18 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
7.4.2025 19:19 Reaguje na Jarek SchindlerMohl jste mě předběhnout a napsat to popravdě. Nebo napsat nesouhlasný, kritický, a říct, že díky lišce a mývalovi ta nula vyhnízděných nevznikla:-)) Takto jenom blafkáte za plotem.
Časák odebíráte, tak co se dokolečka ptáte jak matěj? Všechno tam je popsáno. Nekonečné Schindlerovy tirády...

Karel Zvářal
7.4.2025 13:38 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
7.4.2025 15:32 Reaguje na Karel ZvářalNo a byl jste to vy kdo napsal, že : On se tím jen mstí za spoustu případů, kdy byl nachytán při hrubých neznalostech". No a já se zeptal na ty neznalosti ( hrubé neznalosti).Zatím tady ale neznalost prokazujete hlavně vy, že. Jste opravdu trapný.
Jarek Schindler
5.4.2025 14:37 Reaguje na Michal Uhrovič
Karel Zvářal
4.4.2025 16:28 Reaguje na Michal UhrovičV blbým věku, v blbý době a mezi blbci. Výjimek nebývá mnoho, děkuji!-)
Emil Bernardy
5.4.2025 10:41 Reaguje na Karel ZvářalEmil Bernardy
4.4.2025 11:00 Reaguje na Jarek Schindler
Jarek Schindler
5.4.2025 15:13 Reaguje na Emil BernardyJaroslav Pokorný
4.4.2025 11:10Přidal bych zkušenost z jiného oboru. Asi všichni známe ty kulovité javory - Acer platanoides "Globosa" - které jsou každé jaro pečlivě ořezávány. Po pár letech jsou koruny plné zahnívajících ran a věk stromů se silně snižuje. Zajímalo mě, proč se tak koná. Čím ty stromy dráždí zahradníky i správce zeleně k puzení, že musejí být ořezávané? Proč jsou tyto stromy vysazovány na naprosto nevhodná místa - u nás ve městě do 60 cm širokého zeleného pásu mezi vozovkou a chodníkem, kde jsou zcela jednoznačně nevhodné. Vysvětlení jsem nakonec našel v odborné literatuře, knize od uznávaného odborníka ing. Hiekeho, který píše, že tyto stromy jsou malé, o průměru koruny 1 m, tedy vhodné do malých prostor. Ve skutečnosti, nechají-li se volně růst, mají průměr koruny až 12 m, jak jsem si sám odkrokoval. Takže tyto stromy nejsou malé, ale nízké, a to je rozdíl. Ale i mistr tesař se utne a pak všichni správci zeleně, při vědomí, že koruna má mít 1 m v průměru, cítí puzení, jinak to nelze vysvětlit, tu velikost zařídit.
Ladislav Metelka
4.4.2025 11:11
Dorian Černý
4.4.2025 12:37Michal Ukropec
4.4.2025 14:18Michal Ukropec
4.4.2025 18:19 Reaguje na Michal UkropecBřetislav Machaček
5.4.2025 09:50"patent" každý, kdo se naučil psát. Odborná literatura musela podstoupit
před vydáním odbornou expertízu, zda neobsahuje bludy. U sporných informací
býval dodatek o nesouhlasu oponentů a bylo věcí čtenáře posoudit, zda tomu
uvěří a nebo nikoliv. Dnes se mnoho informací tváří jako odborné a jsou
nejen plné chyb, ale rovnou bludů. Lidé se odvolávají na informace z
internetu a "odborné" literatury, která nepodstoupila odbornou korekturu.
Automatické překladače beru pro použití k amatérskému použití, ale ty
odborné překlady by měl provádět tlumočník se znalostí odbornosti tématu.
K té žábě v budce pouze tolik, že náhody se dějí, ale mohla to být třeba
predátorem ukrytá a zapomenutá kořist. V minulosti jsem tu psal o "živých
konzervách", které si na zimu vytvářejí tchoři překousnutím míchy žab,
které sice žijí, ale neutečou mu. Ty jsem kdysi z neznalosti "zachránil"
z pod vývratu s norou tchoře při práci buldozeru a zazimoval je ve
sklepě. Jara se sice dožily, ale nemohly se už nikdy pohybovat. Takže já
nesoudím, proč byla žába v budce a zda to nebyla pouze náhoda. Já těch
náhod a těžko pochopitelných událostí zažil taky mnoho a raději jsem už
o nich ani nikoho neinformoval, abych nečelil napadání oponentů. Nikdo
mi před 4 roky nevěřil nález stop vlka u Dětmarovic do doby, než byl za
měsíc sražen vlakem u Karviné(7 km daleko). Nevěřil mi nikdo ani stopy
rysa u soutoku Olše s Odrou a opodál strženou srnu přisoudili toulavým
psům. Rovněž mi nikdo nevěřil "krádež" kapra z haltýře vydrou uprostřed
vesnice, než vyplenila o 200 metrů vedle rybníček s Koi kapry. Bylo toho
více, včetně mnou utajeného výskytu ropuch krátkonohých, které chráním
právě tím utajením jejich místa rozmnožování, aby se nikdo nepokoušel
je "chránit" tak, že to místo upraví jako tam, kde už se nerozmnožují.
Prostě konali "dobro" podle příruček a dokonali tak, že predátoři snadno
vyloví i posledního pulce pouze proto, že odstranili z plytčin větve
a jiné překážky, které vadí při brodění volavkám a čápům. Já na tom
místě jejich výskytu ty větve do vody naopak přidávám a brodiví mají
smůlu. Takže pane Zvářale to berte tak, že někdo vám to věří, někdo ne
a nemá smysl se hádat, protože u sporných věcí tomu tak vždy bude.

Karel Zvářal
5.4.2025 10:01 Reaguje na Břetislav Machaček
Jakub Graňák
5.4.2025 10:13 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
5.4.2025 10:46 Reaguje na Jakub GraňákRosničky šly na stromy také asi v důsledku pred tlaku - od větších žab. Pamatuji časy (60.), kdy ropuch bylo pod nohama tolik (v nivách), jako by se hýbala zem. To samo pavouci, jejich "hlavní" kořist.
Na NG boreček je podobně vyjevený z toho, "proč lvi lozí na stromy?" Chtěl bych ho vidět, co by dělal před stádem buvolů nebo tlupou hyen. To jsou ty dnešní rychlokvašky odkojené gůglem:-)

Karel Zvářal
5.4.2025 10:58 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
5.4.2025 18:30 Reaguje na Jakub Graňák
Karel Zvářal
6.4.2025 21:02Nekrmte troly!-)