https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-makon-proc-cap-utoci-na-svuj-vlastni-obraz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: Proč čáp útočí na svůj vlastní obraz?

7.6.2020
Čáp bílý bojuje se svým obrazem ve skle okna.
Čáp bílý bojuje se svým obrazem ve skle okna.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DES OP
Před několika dny otiskly německé noviny fotografii čápa bílého, kterého jsme 25. 6. 2016 jako mládě okroužkovali na hnízdě v Domažlicích, a který útočil na svůj vlastní odraz ve skle. Proč to dělal?
 

V článku se píše: Už roky je čapí rodina na střeše pivovaru "Falter" součástí města, i když ne tak úplně: čápi kladou důraz na odstup, což ukazuje i volba hnízda. A létají za potravou hlavně na louky dál od města. Proto to byl včera ve středu důvod k údivu, když se jedno z dospělých zvířat poklidně procházelo po dlažbě a asfaltu kolem budovy pivovaru. U velké skleněné výlohy nevěnuje pozornost logu pivovaru, mnohem zajímavější je domnělý sok v "zrcadle". Několikrát zabuší zobákem na tlusté sklo. Pak je slyšet výrazné hlasité klapání. Kolem procházejícím lidem, kteří se udiveně zastavují, nevěnuje žádnou pozornost, když hrdě odchází po promenádě směrem k parkovišti.

Toho samého čápa už měl fotograf Fritz Friesl před objektivem, protože v obou případech bylo možné přečíst číslo na kroužku na noze čápa - CZP CA391. Je tedy pravděpodobné, že čáp dostal kroužek v Česku. Přesnější informace k tomu Friesl od "ptačí stanice" v Radolfzellu u Bodamského jezera ještě nedostal.

My je ale máme.

Toto atypické chování čápa bílého není žádnou výjimkou, jedná se o obhajování hnízdního teritoria před jiným čápem. Zejména samci pak v době toku a hnízdění usilovně bojují a snaží se vyhnat z lokality svůj vlastní odraz v domnění, že se jedná o soka.

Čáp bílý ze Všerub u Domažlic na Slovensku.
Čáp bílý ze Všerub u Domažlic na Slovensku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DES OP

To samé totiž už měsíc dělá čáp bílý hnízdící na škole v Oseku, který podle ornitologického kroužku byl 24. 6. 2016 kroužkován jako nevzletné mládě na hnízdě kolegou Stanislavem Chvapilem na jihu Čech ve Lnářích.

Lidé z rodinných domků pod hnízdem jsou z toho už nešťastní, jelikož čapí samec nevynechá jedinou příležitost, aby nebojoval se svým obrazem ve velkých francouzských dveřích na terasu nebo střeše vyblýskaných osobních automobilů parkujících pod hnízdem. Chodí po střeše auta, zuřivě tluče zobákem do laku či oken a nechápe, že sám sebe nevyžene. Byť jeho chování vyvolává spíše úsměv na tváři, tak místní se už moc nesmějí. Okna olepená kartonem, auta zakrytá plachtou a další opatření kolikrát naštvou a rozzuří jak lidi, tak čápa.

Čáp bílý ze Všerub u Domažlic na Slovensku

Kroužkovali jsme ho 11. 6. 2017 na naší hnízdní podložce ve Všerubech u Kdyně jako miminko místního páru čápů bílých. Ve čtvrtém roce života zahnízdil na Slovensku v Bešeňové. Můžete sledovat kamerový přenos z hnízdění.

Sledování průběhu hnízdění bojovníka z Oseka můžete zde.

Poštolka obecná hnízdící v německém Bavorsku

Kroužkoval ji 31. 5. 2018 kolega Miloš Paisker jako malé mládě v budce v Losinné. Dnes tato poštolka hnízdí a má mláďata v německém Freinhausenu, kde ji je možné sledovat živou kamerou. Sledování funguje pouze přes den, na noc kolegové kameru raději vypínají.

Vypuštění poštolky obecné.
Vypuštění poštolky obecné.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DES OP

reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

7.6.2020 22:00
My na tohle zase máme dlaska. Posadí se na parapet a klove do skla. Už tolik let, že ani nemůže jít o stejného jedince, ale přesto má na baráku tři pořád stejná oblíbená místa kam chodí klovat :-)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist