https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-makon-prvni-dva-letosni-capi-na-hnizde-v-mirosove
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: První dva letošní čápi na hnízdě v Mirošově

16.2.2020 | PLZEŇ
Čápi na hnízdě v Mirošově začátkem února.
Čápi na hnízdě v Mirošově začátkem února.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DES OP
Zatímco v pondělí (10. 2. 2020) po vichřici si na čapím hnízdě v Mirošově fotili místní obyvatelé letošní první dva bílé čápy, mládě z roku 2019 pojmenované Míra, které se vylíhlo čapímu páru na stejném hnízdě, se ještě prochází po africké savaně nedaleko Národního parku Serengata.
 

V oblasti kolem Keňi, Nairobi a Victorinina jezera se spolu s Edou pohybují zhruba už měsíc a jak je vidět z dat získaných jejich telemetrickým sledováním, tak se domů do Čech zatím nechystají. Pravdou zůstává, že se jedná o mladé loňské (2019) ptáky a že se do Čech v druhém roce života ani vrátit nemusí.

Podle satelitních snímků tam nejsou sami a domníváme se, že tam budou i starší a hnízdící ptáci, kteří je tam koneckonců i zavedli. Jenom pro zajímavost, kolega Bohumil Mášek spočítal podle získaných dat, že naši oba mladí čápi (Míra a Eda) urazili na zimoviště do vyhlášených a známých afrických zimovišť zhruba 11.150 km!

Mapa cesty dvou čápů ze západních Čech do zimovišť v Africe.
Mapa cesty dvou čápů ze západních Čech do zimovišť v Africe.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Bohumil Mášek / DES OP

Na druhou stranu to, že v Mirošově, dále pak i ve Vstiši u Dobřan či v Dobřanech samotných už 10. února na hnízdech stojí čáp či dokonce dva čápi není, pravda, úplně normální a navíc si to nedokážeme ani dost přesně vysvětlit. Jediné, co víme jistě, je skutečnost, že například čapí pár z Dobřan neodlétá a zůstává na hnízdě již šestou zimu a že v Mirošově se vždy objeví čapí pár jako jeden z prvních a že jeden hnízdící dospělec má, stejně jako v Dobřanech, ornitologický kroužek, podle kterého jsme schopni čápy identifikovat.

Zároveň chodí i poměrně hodně odečtů kroužků ze Španělska, a tak je téměř jisté, že v posledních deseti letech nelétají zimovat do daleké Afriky úplně všichni naši čápi. Další část čápů pak dokonce nelétá ani do Španělska a zimuje třeba jako jeden z našich čápů, Arnošt, v sousedním Německu v nějakém ptačím parku, kde se snadno získá potrava.

Uvidíme, co nám přinesou další data z vysílaček našich tří čápů v kombinaci odečtů ornitologických kroužků ze Španělska a Afriky. Za nás jsou tedy Míra a Eda stále v Africe a pomatený Arnošt v Německu u Pasova.

Takže nenechte se médii zmást, že se příroda totálně pomátla a že naši čápi z Afriky se už vrátili o dva měsíce dříve, než by měli.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist