Ladislav Metelka: Chybné předpoklady pana Kravčíka vedou k chybným závěrům
Pan Kravčík prezentoval velmi zjednodušený popis transportu tepla ze spodní do horní troposféry prostřednictvím vodní páry. Není to nic nového, tento proces dobře zná každý student už v prvním semestru studia meteorologie. Pan Kravčík tvrdí: „Logický z toho vyplýva, že čím viac vysušíme ekosystémy, tým menej vody a latentného tepla je transportované z troposféry do vyšších vrstiev atmosféry.“. Ano, to je pravda. Ale do jakých „vyšších vrstev atmosféry“? To už pan Kravčík neuvedl…
První problém teorie pana Kravčíka spočívá v tom, že k ochlazování nedochází tam, kde by mělo. Podle pana Kravčíka je důsledkem omezení toku latentního tepla ochlazení spodní stratosféry. Omezení toku latentního tepla se ale může projevit jen tam, kde vodní pára kondenzuje a latentní teplo se uvolňuje. Podle druhu oblačnosti a srážek se to děje prakticky v celé troposféře. Naprostá většina latentního tepla z výparu u povrchu se tedy uvolní zase v troposféře. Rozhodně ale ne ve stratosféře. Vzduch těsně pod tropopauzou je totiž velice studený, obsahuje tedy naprosto minimální množství vodní páry a nese tedy i minimální množství latentního tepla. Latentní teplo z troposféry tedy nemůže stratosférické teploty výrazněji ovlivnit. A nepomůže tady ani turbulentní difuze vzduchu z troposféry, protože stratosféra má izotermní nebo inverzní teplotní zvrstvení, tedy velice stabilní a intenzivně tlumí veškeré vertikální pohyby vzduchu i jeho promíchávání.
Pokud by omezení toku latentního tepla bylo hlavní příčinou růstu přízemních teplot, muselo by se to ale někde jinde projevit ochlazením. Zákon zachování energie platí. Že to nemůže být ve stratosféře, to už jsme si ukázali. Mohlo by to být navíc jen tam, kde vodní pára kondenzuje. A to se děje převážně ve střední a horní troposféře. Tedy minimálně tam by se mělo ochlazovat. Ale ono ne. I střední a horní troposféra se totiž ohřívá, což je v rozporu s teorií pana Kravčíka. Je to jasně vidět i na obrázku. Je tedy jasné, že dominantní příčinou růstu teploty vzduchu u povrchu není omezení toku latentního tepla. To by se totiž v atmosféře muselo projevit jinak, než co pozorujeme.
Druhý problém – ochlazování stratosféry: Pan Kravčík píše: „Merania potvrdzujú, že od roku 1979 spodná stratosféra, siahajúca od 11 do 25 kilometrov sa ochladzuje približne 0,5 až 0,7 °C za desaťročie“. V pořádku, nic proti tomu. Jenže horní stratosféra se ochlazuje ještě rychleji, než spodní. Zase je to pěkně vidět na obrázku:
Pokud by omezení toku latentního tepla mělo mít za následek ochlazení stratosféry, pak by se to muselo nejvíce projevit právě ve spodní stratosféře. Ale měření říkají něco úplně jiného. Je tedy zřejmé, že za ochlazením stratosféry jsou úplně jiné procesy, než snížený transport latentního tepla z troposféry.
Je to jasné i z faktu, že stratosféra je extrémně suchá, takže role latentního tepla v jejím ohřívání nebo ochlazování je naprosto minimální. Stratosféra, ani ta spodní, nemohla být nikdy výrazněji ohřívána latentním teplem z troposféry. V atmosféře totiž existují velice silné procesy, které brání průniku vody a vodní páry z troposféry do stratosféry. Právě tyto procesy jsou příčinou toho, proč je stratosféra tak suchá. Navíc většina z i tak velice malého množství vodní páry ve stratosféře nepochází z troposféry, ale z oxidace metanu, obsaženého ve stratosféře. Spojovat tedy jakkoli změnu teploty stratosféry se změnami toku latentního tepla z troposféry je naprostý nesmysl.
Fakta a naměřené hodnoty tedy jasně usvědčují pana Kravčíka, že nemá pravdu, když tvrdí, že za zvýšení teploty vzduchu ve spodní troposféře může omezení toku latentního tepla do vyšších vrstev atmosféry nebo že tento proces je dokonce příčinou ochlazení spodní stratosféry.
Typický přístup pana Kravčíka k problému ale dokumentuje jeho tvrzení: „Logický z toho vyplýva, že čím viac vysušíme ekosystémy, tým menej vody a latentného tepla je transportované z troposféry do vyšších vrstiev atmosféry. Len tak sa dá vysvetliť príčina, prečo teplota v dolnej troposfére stúpa a v dolnej stratosfére klesá.“. Pan Kravčík si prostě nedovede představit (nebo při svých neznalostech meteorologie prostě jen nezná) jiný proces, který by mohl takové změny teploty způsobit. Fakta, odporující jeho teorii, buď nezná, nebo je ignoruje.
To ale není chyba ani meteorologů ani klimatologů, ani klimatického systému. Je to chyba čistě jen pana Kravčíka…
Chronologie debaty
Na začátku debaty byl rozhovor Ekolistu s Michalem Kravčíkem Příčinou sucha a povodní je, že jsme podřezali žíly malému vodnímu cyklu.
Následně klimatolog Ladislav Metelka napsal reakci Omyly pana Kravčíka v rozhovoru o malém vodním cyklu.
Michal Kravčík panu Metelkovi odpověděl textem Omyly Ladislava Metelky na údajne omyly Michala Kravčíka v rozhovoru o malém vodním cyklu
Ladislav Metelka následně reagoval odpovědí Chybné předpoklady pana Kravčíka vedou k chybným závěrům, kterou právě čtete.
reklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (31)
Michal Kravčík
16.6.2017 07:03Petr Dvořák
16.6.2017 09:56 Reaguje na Michal KravčíkMichal Kravčík
16.6.2017 20:56 Reaguje naPetr Dvořák
16.6.2017 10:27Pan Kravčík, ač vlastně bojuje za dobrou věc, operuje s "fakty", která nelze doložit, s tvrzeními, která se neobtěžuje rozvést a vychází z nich jako z premisy. Například tvrzení "každý globální problém je výsledkem drobných lokálních problémů, které se synergicky podporují". Opravdu každý globální problém? Ovšem že ne! Když najdu příklad ad absurdum, tak třeba vyhynutí dinosaurů prý nebylo o žádné lokální synergii. Najdou se jistě i jiné příklady.
Výsledkem je pak "logicky" závěr, který je nelogický (neopírá se o nepopiratelná tvrzení).
Konsiprační nádech ("Tento fyzikální jev v klimatických scénářích a modelech není. Což je pro mě záhada.") věrohodnosti taky nepřidává.
A to se mi vlastně ten rozhovor docela líbil, až na těch "pár lapsů", asi právě proto, že jde o dobrou věc a zhoršování retenční schopnosti krajiny je značný problém. Věřím, že se ze strany pana Kravčíka nejedná o vědomou demagogii, ale spíše o zlozvyky "běžného smrtelníka", který nemá vědu v krvi. Je nutno dávat si pozor na zkratkovité závěry, neohánět se logikou tam, kde žádná není.
Reakci pana Metelky chápu, protože mu asi z podobných laických článků rostou vlasy na hlavě, zvláště, když je vlastně nepřímo jako klimatolog osočován z nečistých úmyslů. Nicméně agresivní dikce odpovědi, kterou zvolil (a často volí), myslím věci také moc neprospívá.
Ladislav Metelka
16.6.2017 10:56 Reaguje na Petr DvořákLukas B.
16.6.2017 14:04 Reaguje na Ladislav Metelkazlatá slova. můžeme to například extrapolovat i na umisťování a provádění liniových staveb? (určitá konzistence postojů obecně by neškodila, to není na Vás, to je tak nějak do pléna).
Ladislav Metelka
16.6.2017 14:39 Reaguje na Lukas B.Michal Kravčík
16.6.2017 21:28 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
16.6.2017 21:49 Reaguje na Michal KravčíkV politice se můžete o názorech dohadovat do nekonečna, protože jejich správnost nebo nesprávnost nelze objektivně posoudit. Záleží to vždy na subjektivním hodnocení. Na rozdíl od fyziky, včetně fyziky atmosféry. Tam můžete konstatovat, že co neodpovídá fyzikálním zákonům, je špatně.
A to je přesně Váš případ.
Michal Kravčík
16.6.2017 22:13 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
16.6.2017 22:23 Reaguje na Michal KravčíkMimochodem - modelový příklad: máte vzduch o tlaku 1013 hPa a teplotě 20 st.C., nasycený vodní parou (relativní vlhkost 100%). Necháte ho adiabaticky vystoupit do tlakové hladiny 250 hPa, při teplotě -55 st.C. (obvyklé parametry tropopauzy v našich zeměpisných šířkách, tedy na spodní hranici stratosféry).
Jaká část původního obsahu vody Vám v tom vzduchu zůstane? Jen abyste měl představu o velikosti toho toku latentního tepla do stratosféry.
Michal Kravčík
16.6.2017 23:04 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
16.6.2017 23:15 Reaguje na Michal KravčíkJaká část původního obsahu vody Vám v tom vzduchu zůstane?
Michal Kravčík
16.6.2017 23:38 Reaguje na Ladislav MetelkaMichal Kravčík
16.6.2017 23:40 Reaguje na Michal KravčíkLadislav Metelka
16.6.2017 23:46 Reaguje na Michal KravčíkMichal Kravčík
17.6.2017 00:02 Reaguje na Ladislav MetelkaReálny výpar z letiska je nulový. Potenciálny výpar je 10 mm za deň.
Reálny výpar z lesného ekosystému na Petříne je 7 mm a potanciálny výpar 8 mm. Aké tlaky, teploty a vlhkosti v tom istom čase budú napríklad 30 metrov nad zemou?
Ladislav Metelka
16.6.2017 23:56 Reaguje na Michal KravčíkNebojte se, až to dáme dohromady, hned uvidíte, proč se na to ptám.
Jen do toho, je to docela jednoduchá termodynamika vlhkého vzduchu... Tu jistě znáte...
Michal Kravčík
17.6.2017 00:07 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
17.6.2017 08:56 Reaguje na Michal KravčíkNo a pokud se to latentní teplo jen redistribuuje v troposféře, pak by omezení toku latentního tepla od povrchu nahoru mělo za následek nejen zvýšení teploty při povrchu, ale také snížení teploty někde ve vyšších hladinách troposféry. Ale to se neděje. Celková energie v troposféře roste, troposféra se otepluje ve všech hladinách, nejde tady jen o redistribuci energie, ale o navýšení celkového obsahu energie ve stratosféře.
Vysvětlete mi to, prosím, pomocí Vaší teorie, která předpokládá pouze změny toků tepla UVNITŘ troposféry a celkový obsah energie v troposféře změnit nemůže.
Michal Kravčík
17.6.2017 09:19 Reaguje na Ladislav MetelkaKopirujem to tu, čo som poslal do redakcie pred viac ako 30-timi hodinami, ale nebolo zverejnené a dole som to pridal na príspevok pána Cinceru:
Pán Metelka tvrdí, že som prezentoval zjednodušený popis transportu tepla zo spodnej do hornej troposféry prostredníctvom vodnej pary. Tvrdí, že to nie je nič nové, lebo tento proces dobré pozná každý študent metrológie. Fajn. Len nerozumiem tomu, prečo pán Metelka tomu nerozumie. Pánovi Metelkovi vadí, že som neuviedol, do akých vrstiev atmosféry je latentné teplo transportované.
Preto sa pýtam pána Metelky, či je z hľadiska odčerpávania tepla z dolnej vrstvy atmosféry do vyšších vrstiev atmosféry dôležité, či sa to latentné teplo po kondenzácii vodných pár uvoľní vo výške 3 km, alebo 10 km.
V minulom komentári som uviedol, že každých 100 m výšky atmosféry klesá teplota o 0,65 stupňov celzia. Neviem, či treba na to písať vedecké štúdie, že vo výške 2 tisíc metrov od zemského povrchu je teplota nižšia o 13 stupňov celzia a vo výške 10 tisíc o 65 stupňov nižšia, v porovnaní s teplotou pri zemskom povrchu a či ohriatie týchto častí atmosféry o jeden stupeň nám v dolnej troposfére spôsobuje klimatickú traumu.
Ak transport latentného tepla zo spodnej do hornej troposféry pozná každý študent, už v prvom semestri štúdia metrológie, ako tvrdí pán Metelka, potom nerozumiem prečo pán Metelka má problém pochopiť, že viac vody v ekosystémoch znamená viac vyparenej vody a intenzívnejšie odčerpávanie tepla vyparovanou vodou z dolnej troposféry do vyšších vrstiev atmosféry. Povedzme do hornej troposféry, alebo do dolnej troposféry.
Ak by bolo latentné teplo transportované vyparovanou vodou „len“ do výšky 2 000 m, kde sa bežne vytvárajú mraky, kondenzácia vodných pár na dážď a kde je o 13 stupňov chladnejšie v porovnaní s teplotou pri zemskom povrchu, tak by teplota v tejto časti atmosféry bola povedzme v priemere o jeden stupeň celzia teplejšia.
Vadilo by to pánovi Metelkovi? Myslím, že by mu to nevadilo. Ani mne to nevadí. Mne však vadí a snáď to vadí aj pánovi Metelkovi, že v dolnej vrstve troposféry je teplo, ktoré je produkované zo sucha (cíteľné/zjevné teplo). Ak by bolo v krajine viac vody, viac vody by sa vyparovalo a viac tepla by sa odčerpávalo od zemského povrchu do vyšších vrstiev atmosféry. Je úplne jedno, či do výšky 2 km, alebo 10 km. Nech sa vedci „hrajkajú“ s kvantifikáciou, v ktorých vrstvách atmosféry sa toto teplo uvoľňuje.
Pán Metelka píše „Pokud by omezení toku latentního tepla bylo hlavní příčinou růstu přízemních teplot, muselo by se to ale někde jinde projevit ochlazením“. Preto nechápem, prečo pán Metelka vylučuje pokles teplôt v stratosfére znížením transportu latentného tepla z dolnej troposféry do vyšších vrstiev atmosféry, ak platí zákon zachovania energie. Údajne si neviem predstaviť iný proces, ktorý by mohol zmeny teplôt spôsobovať. Tak prosím pána Metelku, aby tie iné procesy vysvetlil, aby som im porozumel.
Ladislav Metelka
17.6.2017 11:39 Reaguje na Michal KravčíkJinak, pane Kravčíku, nechci Vás urážet, ale pokud napíšu, že se ve fyzice atmosféry nevyznáte - to je prostě fakt, který si každý čtenář této diskuse může snadno ověřit. Předvádíte to v této diskusi naprosto jasně a soustavně.
Co tedy říkáte na to, že fyzika jasně ukazuje, že přes omezení transportu latentního tepla byste sice mohl dostat určité zvýšení teploty přízemních vrstev atmosféry, ale výše už to nesedí? Někde v troposféře, v nějakých hladinách, by se muselo ochlazovat - ale neochlazuje se. O tocích latentního tepla do stratosféry psát už nebudu, to jsme si jasně ukázali, že je fyzikální nesmysl. Ale alkespoň na ty trendy teploty v troposféře byste zareagovat mohl.
Lukas B.
19.6.2017 09:58 Reaguje na Ladislav MetelkaMichal Kravčík
16.6.2017 21:22 Reaguje na Petr DvořákPetr Dvořák
18.6.2017 09:36 Reaguje na Michal KravčíkO tom, zda odpařená voda transportuje teplo se nikdo nikde nepřel, přesto jste změnil téma Vaší pře s panem Metelkou, který zpochybnil Vaše tvrzení o transportu tepla do stratosféry, na téma transportu tepla vodou obecně a teď se hádáte sám se sebou, resp. s něčím, co panu Metelkovi podsouváte a co nikdy netvrdil.
Michal Kravčík
16.6.2017 22:19 Reaguje naMichal Kravčík
16.6.2017 23:17 Reaguje naPán Metelka tvrdí, že som prezentoval zjednodušený popis transportu tepla zo spodnej do hornej troposféry prostredníctvom vodnej pary. Tvrdí, že to nie je nič nové, lebo tento proces dobré pozná každý študent metrológie. Fajn. Len nerozumiem tomu, prečo pán Metelka tomu nerozumie. Pánovi Metelkovi vadí, že som neuviedol, do akých vrstiev atmosféry je latentné teplo transportované.
Preto sa pýtam pána Metelky, či je z hľadiska odčerpávania tepla z dolnej vrstvy atmosféry do vyšších vrstiev atmosféry dôležité, či sa to latentné teplo po kondenzácii vodných pár uvoľní vo výške 3 km, alebo 10 km.
V minulom komentári som uviedol, že každých 100 m výšky atmosféry klesá teplota o 0,65 stupňov celzia. Neviem, či treba na to písať vedecké štúdie, že vo výške 2 tisíc metrov od zemského povrchu je teplota nižšia o 13 stupňov celzia a vo výške 10 tisíc o 65 stupňov nižšia, v porovnaní s teplotou pri zemskom povrchu a či ohriatie týchto častí atmosféry o jeden stupeň nám v dolnej troposfére spôsobuje klimatickú traumu.
Ak transport latentného tepla zo spodnej do hornej troposféry pozná každý študent, už v prvom semestri štúdia metrológie, ako tvrdí pán Metelka, potom nerozumiem prečo pán Metelka má problém pochopiť, že viac vody v ekosystémoch znamená viac vyparenej vody a intenzívnejšie odčerpávanie tepla vyparovanou vodou z dolnej troposféry do vyšších vrstiev atmosféry. Povedzme do hornej troposféry, alebo do dolnej troposféry.
Ak by bolo latentné teplo transportované vyparovanou vodou „len“ do výšky 2 000 m, kde sa bežne vytvárajú mraky, kondenzácia vodných pár na dážď a kde je o 13 stupňov chladnejšie v porovnaní s teplotou pri zemskom povrchu, tak by teplota v tejto časti atmosféry bola povedzme v priemere o jeden stupeň celzia teplejšia.
Vadilo by to pánovi Metelkovi? Myslím, že by mu to nevadilo. Ani mne to nevadí. Mne však vadí a snáď to vadí aj pánovi Metelkovi, že v dolnej vrstve troposféry je teplo, ktoré je produkované zo sucha (cíteľné/zjevné teplo). Ak by bolo v krajine viac vody, viac vody by sa vyparovalo a viac tepla by sa odčerpávalo od zemského povrchu do vyšších vrstiev atmosféry. Je úplne jedno, či do výšky 2 km, alebo 10 km. Nech sa vedci „hrajkajú“ s kvantifikáciou, v ktorých vrstvách atmosféry sa toto teplo uvoľňuje.
Pán Metelka píše „Pokud by omezení toku latentního tepla bylo hlavní příčinou růstu přízemních teplot, muselo by se to ale někde jinde projevit ochlazením“. Preto nechápem, prečo pán Metelka vylučuje pokles teplôt v stratosfére znížením transportu latentného tepla z dolnej troposféry do vyšších vrstiev atmosféry, ak platí zákon zachovania energie. Údajne si neviem predstaviť iný proces, ktorý by mohol zmeny teplôt spôsobovať. Tak prosím pána Metelku, aby tie iné procesy vysvetlil, aby som im porozumel.