https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/marek-chytracek-nejvetsim-prohreskem-zelenych-je-presvedceni-ze-v-teto-zemi-zije-pres-6-jejich-volicu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Marek Chytráček: Největším prohřeškem Zelených je přesvědčení, že v této zemi žije přes 6 % jejich voličů

24.10.2017
Důležité bude najít odvahu neposlouchat intuici straníků a vybrat témata, která rezonují i mimo zelenou bublinu. Na snímku kongres Zelených v roce 2015.
Důležité bude najít odvahu neposlouchat intuici straníků a vybrat témata, která rezonují i mimo zelenou bublinu. Na snímku kongres Zelených v roce 2015.
Kontroverzní osobnost lídra, úkrok doleva, konkurence liberálních formací a témata z okraje společnosti - to vše se odrazilo v drtivém volebním výsledku. Strana se bude muset přizpůsobit modernímu stylu vedení kampaně a přesunout svoji pozornost z okrajových témat na celospolečensky důležitá témata.
 

Odstoupení Matěje Stropnického by mělo být pouze prvním krokem hlubší sebereflexe strany. Je třeba se zamyslet nad tím, jestli se po značném posunu vlevo nehodí udělat krok zpátky do středu. Pro Zelené může být problematické, že je momentálně nabídka pro české liberální voliče poměrně roztříštěná. Tyto strany se do svých programů logicky postupně snaží zapracovávat i důraz na ekologii, což Zelení jistě morálně ocení, politicky je to pro ně ale komplikace.

Matěj Stropnický dostával coby mediálně zajímavá osobnost relativně velký prostor v médiích. O to méně pak byli vidět ostatní členové strany. To se mohlo projevit na nepříliš přesvědčivých výkonech, kterých jsme byli svědky v televizních debatách. Strana má do příštích voleb čas zapracovat na mediální prezentaci svých hlavních představitelů a nadále pokračovat v boji proti stereotypnímu vnímání Zelených velkou částí české veřejnosti.

Samotná předvolební kampaň musí být ze strany Zelených výraznější, musí mít mnohem silnější témata a větší mobilizační potenciál. Volební spot sice nikoho neurazil, zároveň ale také nikoho nepřesvědčil. To platí pro celou kampaň. V dnešní konkurenci profesionálního marketingu za desítky milionů korun musí být Zelení schopni zaujmout originalitou, ale také zacílením na témata, která zajímají širší veřejnost.

Zatímco Andrej Babiš na sociálních sítích ukazoval fotky z mítinků a dopisy fanoušků, Zelení se na Facebooku tetelili štěstím z hodnocení za nejvíce LGBT přátelskou stranu. Pokud skutečně život některých voličů definuje problematika LGBT, už dávno Zelené volili. Načasované přiznání sexuální orientace Matěje Stropnického v zemi, kde je skoro všem jedno, co lidé dělají za zavřenými dveřmi, a která má lesbickou ministryni, někoho těžko přesvědčí. Podpora LGBT komunity k Zeleným patří, těžko ale předpokládat, že to bude zásadní téma, které straně získá několik procent hlasů.

Přečtěte si komentář Ondřeje Hudečka Zelení potřebují do čela výraznou osobu. Nepřijde-li nikdo zvenčí, ať je to zas Stropnický

Přečtěte si také komentář Vojtěcha Varyše Jak to Zelení prokaučovali (a nejen u nás)

Největším prohřeškem Zelených je přesvědčení, že v této zemi žije přes 6 % jejich voličů - minimálně podle toho Zelení staví své kampaně a vybírají témata. Je ale potřeba si připomenout, jak Zelení ke svému historickému úspěchu v roce 2006 přišli - nebyli to zelení voliči, kdo je vynesl do Sněmovny, ale ti stejní voliči, kteří o pár let později volili Věci veřejné nebo TOP 09 a ještě později ANO. Zelení se nedostali do Sněmovny proto, že byli Zelení, ale proto, že byli novou, tehdy antiestablishmentovou stranou. Volební kampaň je o tom přesvědčit nerozhodnuté, ne dlouhodobé sympatizanty strany - kterých mají Zelení lehce nad procento.

Zelení by se v rámci budoucí úpravy strategie měli soustředit na to, kam se přelili voliči. Z dosavadních dat je totiž zřejmé, že se velká část těchto voličů odklonila od ČSSD k hnutí Andreje Babiše. Zelení by měli důsledně sledovat, jestli se od podpory pro ně zajímavých voličů hnutí ANO neodvrátí, jako to do jisté míry udělalo v případě pravicových voličů, které vysálo tradičním pravicovým stranám ve volbách 2013.

Důležité bude najít odvahu neposlouchat intuici straníků a vybrat témata, která rezonují i mimo zelenou bublinu. Poté bude potřeba najít silnou osobnost, která nebude společnost štěpit tolik, jako Matěj Stropnický. Jeho radikální postoje straně rozhodně nepomohly, což je ostatně patrné i na výsledku voleb. Jako první se nabízí Michal Berg. V současné době patří mezi viditelnou postavu Zelených, do budoucna má jednoznačně potenciál dovést stranu k lepšímu výsledku, než je necelých 1,47 % hlasů. Zelení ve svém čele potřebují někoho, jako byl Ondřej Liška. S tím se dokázali identifikovat i lidé, kteří by stranu za normálních okolností nevolili.


reklama

 
foto - Chytráček Marek
Marek Chytráček
Autor je hlavní analytik Institutu politického marketingu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

24.10.2017 09:14
ono jaksi enviro nebylo tématem právě skončivších voleb.
tématem (bohužel) nebylo ani levá x pravá, (respektive tedy klasické osy svoboda x nesvoboda osobní a ekonomická). tématem rozhodně bylo standardní strany x populistické projekty a (bohužel velmi maličko) my x evropa (dále pak my x rusko, čína, amerika).

čistě enviro stříknuté multikulti má ta necelá dvě procenta po právu. zelení byli volitelní pro přemýšlivého Kondelíka (čili nikoli dredatý rebel přinášející revoluci, ale strejda a teta co mají rádi přírodu, chodí do práce, spoří na důchod, pomáhají s vnoučaty a mají natřenou fasádu baráku a vypleté záhonky) pouze jednou, a to v "bursíkovské" podobě, která byla ovšem pouze vnější podoba a nikoli vnitřní podstata.
Odpovědět

Pavel Černý

24.10.2017 10:04
Největším problémem zelených je vnímmání veřejností jako teroristé, co blokují stavby dálnic, rozvoj obcí a kácení stromů zasažených kůrovcem. Pokud se zelení nepřipojí k tématům co jsou pro většinu lidí důležitá, situace se nezmění. Na prvních mistech musí být ochrana ovzduší, vody a kvalita pitné vody a kvalita potravin. Zatim tohle supluje na streamu Zuna v pořadu A dost. Kvůli ochraně ovzduší , lidé vyšli do ulic už před revolucí ještě za hnutí Brontosaurus, situace se za těch 30 let ale změnila velmi málo. Spolupracuje s Afrikou a buďte hlasití a u všeho,co ochrání občany, pak vás budou volit.
Odpovědět

Pavel Černý

24.10.2017 10:05
S Arnikou spolupracuje.
Odpovědět
JG

Jiří Guth

24.10.2017 19:00
Autorův závěr je jen nepodložená spekulace či subjektivní přání. Nechme pro teď stranou nejasné a vágní "normální okolnosti". Dtačí si připomenout výsledky SZ ve volbách do sněmovny za vedení Ondřeje Lišky: v roce 2010 to bylo 2, 44 % a o tři roky později 3, 19 %. Ostatně soudím, že význam předsedy strany pro její volební výsledky netřeba přeceňovat.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist