https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/marek-ruscak-co-byste-meli-vedet-o-vysoke-urovni-radonu-v-nekterych-castech-ceske-republiky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Marek Ruščák: Co byste měli vědět o vysoké úrovni radonu v některých částech České republiky?

6.4.2023
Jaká je tu asi radonová zátěž?
Jaká je tu asi radonová zátěž?
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Jedním z nejvýznamnějších zářičů, se kterými se můžeme setkat v přírodě, je radon. Proto byste měli byste vědět o vysoké úrovni radonu v některých částech České republiky.
 
Radon je radioaktivní plyn, který vzniká přirozeným rozpadem uranu v horninách a půdě. Pokud se radon dostane do vašeho domova, může způsobit vážné zdravotní problémy, jako je například rakovina plic. Proto je důležité chránit svůj domov před radonem.

Státní ústav radiační ochrany (SÚRO) vydal přehledovou mapu zobrazující geometrický průměr objemové aktivity radonu (OAR) v kBq/m3. Konkrétnější a detailnější mapy pak najdete na stránkách Radonového programu ČR, případně pak na stránkách České geologické služby.

Přehled geometrického průměru objemové aktivity radonu v ČR.
Přehled geometrického průměru objemové aktivity radonu v ČR.
Zdroj | Státní ústav radiační ochrany

Bq je zkratka pro becquerel, jednotku radioaktivní aktivity. Jeden Bq znamená jednu rozpadovou událost za sekundu. Tato jednotka se používá pro měření objemové aktivity radonu v domě. Čím vyšší je objemová aktivita radonu v domě, tím větší je riziko negativního dopadu na zdraví.

Průměrná objemová aktivita radonu v zemi je kolem 60 Bq/m3, ale v některých oblastech může být až několikanásobně vyšší. V ČR rozlišujeme tři indexy míry OAR. Konkrétně jsou popsány v § 96 vyhlášky č. 422/2016 Sb.

Z dostupných map je pak dobře vidět, že území s nejvyšším indexem jsou Liberecko, Karlovarsko, pás od Benešova k Sedlčanům a v okolí Třebíče.

Jednou z účinných metod ochrany domova před radonem je instalace větracího systému. Ten dokáže odvádět radon z domova a zamezit jeho hromadění. Další možností je těsnění prasklin a děr v základech, skrze které by radon mohl pronikat. Tím se snižuje jeho množství v domě.

Pokud jsou tyto metody nedostatečné, může být instalován radonový odběr. Ten odebírá radon ze země pod domem a odvádí ho ven.

Je důležité si uvědomit, že úroveň radonu v zemi může být v různých oblastech velmi odlišná. Proto je vhodné provést měření objemové aktivity radonu v domě a na základě toho zvolit nejvhodnější metodu ochrany.


reklama

 
foto - Ruščák Marek
Marek Ruščák
Ředitel odboru výzkumu jaderné bezpečnosti ve Státním ústavu radiační ochrany.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

6.4.2023 08:15
Clovece autore, co si takhle procist ty odkazy, nez napisete takhle amaterskej clanek? Fujky hnujky.
Odpovědět
EN

Emil Novák

6.4.2023 08:47 Reaguje na Jaroslav Havel
V čem je konkrétně článek v rozporu s odkazy?
Odpovědět
va

vaber

6.4.2023 08:57 Reaguje na Jaroslav Havel
příliš všeobecná kritika,
tady v Ekolistu všichni, co moc nepřemýšlejí dávají jen odkazy ,co kdyby vždy napsali s čím konkrétně v tom kterém odkazu souhlasí a proč a s čím nesouhlasí v článku,
ale to by museli trošičku zapojit i mozek,
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.4.2023 17:59 Reaguje na vaber
rizika radonu se všeobecně podceňují.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

6.4.2023 11:40
Pokud dostaneme doporučení typu: "Další možností je těsnění prasklin a děr v základech, skrze které by radon mohl pronikat. Tím se snižuje jeho množství v domě.", tak to asi moc o odbornosti pisatele nesvědčí. Jak lze něco takového provést? Chápal bych oddělit interiér od podloží pro radon nepropustnou vrstvou...
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.4.2023 11:52 Reaguje na Jiří Svoboda
ano, to je první rozumné opatření, oddělit vzduchotěsnou vrstvou dům od podloží, čili prakticky provést hydroizolaci podlahy a pokud možno i zdí (ovšem podřezávat kamenné zdi je spíš utopie, ale je možno třeba udělat interierovou omítku výrazně vzduchonepropustnější než omítku fasády). některé asfaltové izolační pásy mají "papír" na radon, ale fakticky fungují všechny (ovšem kvalitně svařené).
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.4.2023 11:46
zednické empirie a empirie pro (částečné a netotální) rekonstrukce
1. v případě radonu si nezpívejme se Sváťou Karáskem "je lepší na skále domov svůj mít". jsme-li podle mapy v oblasti s vyšším rizikem, potom nám dá docela slušnou představu o přesném riziku našeho domu třeba provádění výkopů pro přípojky nebo sázení stromů - jestli jsme na rostlé skále, na zvětralinách, na naplaveninách údolní nivy a podobně.
2. mapy rizika jsou orientační a nepřesné, a v lokalitách na geovědních mapách strakatých jak vesnická koťata se může situace měnit co pár metrů. obecně radon moc nefouká z usazenin, z velmi starých přeměněných hornin a z výlevných vyvřelin a fouká z hlubinných vyvřelin. čili leze-li nám ze země "žula" (jako lidový název pro všechny hlubinné vyvřeliny), potom zbystřeme.
3. není úplně dobrý nápad v přízemí starého rizikového domu vyměnit okna za těsná a nevyměnit podlahu.
4. když už vyměňujeme podlahu a chceme-li mít v cimře kamna, udělejme externí přívod vzduchu, aby nám podtlak vytvořený kamny necucal vzduch bůh ví odkud.
5. rovněž se zamysleme nad digestoří a ventilátory v koupelně a záchodě. jak často to poběží, a odkud nám to asi bude přisávat vzduch náhradou za ten digestoří/ventilátorem vyhnaný? nebude to cucat vzduch pod dveřmi z chodby a do chodby cucat vzduch okolo netěsných dveří do sklepa v rostlé skále? není lepší než digestoř/ventilátor krátké vyvětrání oknem? nestálo by za to sklep odvětrat?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.4.2023 13:13
Pokud se při povolování stavby zjistí radon, a skutečně je to na mnoha místech, osobní zkušenost- tak každý solidní projektant navrhne v současné době izolaci z folie( např. Fatrafol), která má 100% účinky. A dalším velmi účinným a jednoduchým prostředkem je obyčejné větrání, což v případě, že dům má sklep, je o to lepší.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

6.4.2023 19:11
Co takhle vysvetlit, proc se bere geometricky/ a ne aritmeticky prumer? To se ten fyziologicky ucinek projevuje umerne logaritmu objemove aktivity? (Co se tedy presne prumeruje?) A delat mapu (geometricky :) prumerovanou podle katastru jednotlivych obci je hovadina, ma se delat mapa respektujici geologickeho slozeni, aby se treba zvyraznilo ze v sedimentech kolem rek je ta koncentrace vyrazne nizsi a hlavne aby se zvyraznila role ruznych horninotvornych podkladu. Mam pocit, ze tohle straseni radonem je hlavne dobry kseft pro ty, co proti radonu nabizeji zarucenou ochranu. Uzitecnejsi by bylo spis soustredit par praktickych rad, jakym zpusobem spravne vetrat a jakym zpusobem je to naopak malo ucinne, zda se plasit kvuli zvysene radioaktivite napr. pramenite vody a jak se chovat treba v tech koupelnach a zachodech. Na co dbat po prijezdu do delsi dobu nevetraneho objektu atd. A hlavne - jak si rozumne nechat promerit obydli tak aby to nebyl jen dobry kseft pro provozovatele ale aby to neco uzitecneho reklo. To ovsem vyzaduje delat ta mereni opakovane a za ruznych situaci a pri ruzne intensite vetrani atd.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist