Martin Konvička: Národní park v Jeseníkách: Vhodná lokalita a vhodná doba?
Poznámka serveru Ekolist.cz:
Redakce Ekolistu.cz oslovila několik zástupců zainteresovaných institucí s žádostí o komentář k předloženému tématu. Tentokrát vybrala redakce téma:
"MŽP připravuje vyhlášení nového národního parku na Jesenicku. Je
to pro národní park vhodná lokalita a hlavně vhodná doba?"
O komentář k tomuto tématu jsme požádali:
|
Dva asi nejpodstatnější argumenty pro národní park však jsou scénická atraktivita a kompaktnost území. Jeseníky s romantickými vrcholovými holemi, strmými ledovcovými kary, skalisky, pralesy a vodopády v zaříznutých údolích mají rozhodně co nabídnout návštěvníkům, jsou územím v nejlepším slova smyslu neobyčejným. Díky morfologii pohoří může mít park kompaktní a zřetelně vymezenou jádrovou zónu odpovídající jesenického hlavnímu hřebeni, která je navíc již dnes z podstatné části chráněna formou přírodních rezervací. To je obrovská počáteční výhoda proti Šumavě, kde budou „jádrové“ zóny vždy více nebo méně disjunktní a jejich hranice bude vždy předmětem polemik a sporů. O jádrové zóně Jeseníků se takové spory vést nemusí – hřebenové partie jsou hřebenové partie, mělo by být snadné se shodnout na jejich hranicích, navíc se ty jesenické bezprostředně nedotýkají žádných obcí.
Zmínka o Šumavě nás ale dostala k problémům s načasováním vzniku parku. Dnešní ochrana naší horské přírody čelí třem problémům. Prvým je rozpad smrkových porostů vlivem kalamitních škůdců, zejména lýkožrouta smrkového, k němuž dochází všude, kde kůrovec není neustále držen pod kontrolou lesnickými zásahy. Pravým viníkem kůrovcových kalamit na Šumavě i jinde však není absence lesnické péče, ale problém druhý, a sice měnící se klima. Stále teplejší léta umožňují kůrovcům vytvořit za sezónu větší počet generací, a tím smrčiny konzumovat rychleji a efektivněji. Kůrovcových rizik bude určitě přibývat, a to v národních parcích i mimo ně, bezzásahové rezervace a jádrové zóny parku se však mohou stávat ohnisky kalamit. Nebo z toho mohou být obviňovány, a s tím souvisí třetí problém – že parku bude dáván za vinu rozpad jesenických smrkových porostů, chráněných i hospodářských. Aby se park obviněním vyhnul, bude muset povolit lesnické zásahy v jádrových zónách, včetně dnešních rezervací pralesních smrčin, a těm se tudíž dostane měkčí ochrany, než jaké se těší dnes.
Vyhlášení parku tak musí předcházet skutečná shoda ochranářských a lesnických autorit ohledně budoucnosti jesenických lesů. Jsme s to v partiích přiléhajících k hlavnímu hřebeni snést režim s minimální lidskou intervencí (a jiný režim v národním parku nedává smysl) i za cenu rozpadu některých porostů? Jsme s to chránit smrkové kultury mimo jádrovou zónu parku tradičními lesnickými postupy, včetně tvorby širokých pufračních pásů po šumavském vzoru? Jsou jeseničtí lesníci připraveni nahradit v hospodářských lesích přiléhajících k parku dnešní smrkové hospodářství hospodářstvím zaměřeným na buk a jedli, a to s vědomím vyšších ekonomických nákladů? Jsme pro tuto politiku schopni získat veřejnost a účinně kontrovat protiparkovou propagandu, která se bude ohánět šumavským „špatným příkladem“? Upřímně se obávám, že ne, a mrzí mě to, protože Jeseníky si národní park skutečně zaslouží. Pokud však na jeho vzniku nebude panovat skutečná shoda – nebo pokud jeho odpůrci nebudou účinně eliminováni – může opakování šumavského patu přinést ochraně přírody víc škody než užitku.
reklama
Autor je vyučující na katedře Zoologie na Přírodovědecké fakultě Jihočeské University a vědecký pracovník Entomologického ústavu AV ČR
Online diskuse
Kdo je pravým viníkem kůrovcových kalamit - 21. 11. 2009 - M.Z.Mohl by autor vysvetlit, proc "menici se klima" necini problemy na severu Cech, v Krusnych, Jizerskych horach kde se naopak - drive katastroficky - stav lesnich porostu za poslednich 20 let dramaticky zlepsil? Je docela trapne snazit se svalit fiasko dosavadniho "managementu" narodniho parku Sumavy na udajnou "klimatickou zmenu"."Pravým viníkem kůrovcových kalamit na Šumavě i jinde však není absence lesnické péče, ale problém druhý, a sice měnící se klima. Stále teplejší léta umožňují kůrovcům vytvořit za sezónu větší počet generací, a tím smrčiny konzumovat rychleji a efektivněji" ------------ Dodejme, ze co znamena ta bajna "klimaticka zmena" v nasich horach je malo jasne i nasim klimatologum. Zajimavou kontrolni otazkou pro ne je treba tahleta: "Jaka je prumerna teplota na nejvyssi ceske hore?" Representativni kniha o Krkonosich z roku 1947 uvadi v prislusne kapitole udaj tehdejsiho reditele cs. meteorologickeho ustavu: +1.1 stupne jako prumer za roky 1900 - 1930. V poslednich mnoha desetiletich se ale udava teplota jina, nejcasteji +0.4 stupne. V poslednim desetileti se nejpis oteplilo, je to ted tusim 1.2 stupne. Cili rekneme otepleni o 0.1 stupne za poslednich 80 let :-) Skutecna katastrofa pro smrky, ze... Podrobny seznam rocnich prumernych teplot ze Snezky (ci jine horske lokality)za poslednich 100 let Vam nikdo pritom neukaze. Mozna placene (ale bude to temer jiste neuplne.) Zadarmo je pouze oteplovacsky klimatologicka propaganda |