https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-palarcik-skutecne-dodaci-lhuty-vasi-fotovoltaicke-elektrarny-pro-rodinne-domy-pozor-na-nerealne-terminy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Palarčík: Skutečné dodací lhůty vaší fotovoltaické elektrárny pro rodinné domy – pozor na nereálné termíny

17.10.2022
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zájem o fotovoltaické elektrárny (FVE) je větší než kdykoliv jindy. Dokazují to také čísla Solární asociace – jen v první polovině letošního roku jich bylo v Česku instalováno téměř devět a půl tisíce, což je téměř dvojnásobně více než za prvních šest měsíců roku 2021. Vysoká poptávka způsobila vznik nových firem, jež se snaží přilákat zákazníky nereálnými termíny.
 

Jak už to bývá, poptávka určuje nabídku. S vysokou poptávkou po fotovoltaických elektrárnách se na trhu objevilo opravdu mnoho nových instalačních firem. Konkurenci obecně vnímáme pozitivně, protože ke konci roku 2021 počet instalačních firem na trhu prostě nebyl schopen uspokojit skokový nárůst zájemců o FVE. Co je však znepokojivé, je počet zavádějících informací ohledně dodacích termínů, které se ve světě fotovoltaiky začaly objevovat. Z pozice ředitele skupiny SolidSun, jež poskytuje komplexní řešení fotovoltaických elektráren již od roku 2013, bych rád na tuto problematiku upozornil.

Proces pořízení FVE nekončí zaslanou poptávkou

Proces pořízení FVE se skládá z několika na sebe navazujících kroků. Některé kroky a s nimi spojené lhůty však instalační firma nemůže nijak ovlivnit. Jedná se například o termíny spojené s distributory. Je důležité si uvědomit, že do procesu pořízení FVE kromě klienta a instalační firmy vstupuje ještě třetí strana – distributor.

Garantuje-li vám někdo, že do několika týdnů budete mít panely na střeše, může to být pravda, protože každá společnost má jinak nastavené interní procesy. Co je však pro všechny instalační firmy stejné, jsou termíny distributora.

Prvním krokem po podepsání smlouvy je kladné vyjádření distributora o připojení vaší nové FVE do sítě. Ještě na podzim 2021 byly standardní termíny k vyjádření distributora o připojení 30 dní. Dnes má většina distributorů prodloužený na 60 dní, protože skokový nárůst poptávky se neprojevil jen u instalačních firem, ale zatížil také administrativní aparát distributora.

Po instalaci fotovoltaiky a její revizi přichází na řadu opět distributor. Tentokrát s výměnou starých hodin za nový čtyřkvadrantový elektroměr, bez kterého nemůže být elektrárna řádně spuštěna. Nový elektroměr umí počítat přetoky energie a na jeho výměnu má distributor 30 dní. Například společnost ČEZ však aktuálně upozorňuje, že vzhledem k vytíženosti a mimořádné poptávce bude tato lhůta minimálně 45 dní. ED.G hovoří až o 90 dnech.

Shrnuto, podtrženo, panely můžete mít na střeše klidně i do měsíce. Spuštěnou fotovoltaiku však budete mít až v momentě, kdy distributor řádně dokončí veškeré své kroky.

Co z toho vyplývá? Věnujte pozornost deklarovaným termínům a zejména tomu, od kdy je instalační firma počítá. Skutečná instalační doba od podpisu smlouvy až do doby, kdy FVE vyrábí a je zapojena do distribuční sítě, jsou nyní zhruba 4 měsíce. Lhůty od distributora však mohou tuto dobu protáhnout až o další dva měsíce.


reklama

 
foto - Palarčík Martin
Martin Palarčík
Autor je generální ředitel skupiny SolidSun.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

17.10.2022 08:00
Aby to nekončilo povinnou fotovoltaikou na střeše, při žádosti o stavební povolení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 09:39 Reaguje na smějící se bestie
To už dávno funguje, pokud vám nevyjde energetická bilance budovy.
Odpovědět
DA

DAG

17.10.2022 10:32 Reaguje na Pavel Hanzl
To jsem slyšel u rekonstrukcí budov, které jsou ve vlastnictví státu a obcí, ale v soukromé sféře a u nových domů ne.
Odpovědět
TP

Tomáš Pilík

19.10.2022 10:37 Reaguje na DAG
Je to přesně tak, jak píše Pavel Hanzl. Pokud stavíte nový rodinný dům, je téměř nemožné, aby posouzení energetické náročnosti vyšlo bez fotovoltaiky nebo solárů, takže dnes už je to pro nové rodinné domy téměř standardní věc.
Odpovědět
DA

DAG

20.10.2022 08:54 Reaguje na Tomáš Pilík
A proč to nevychází? Protože by izolace musela být tak silná, že by musela být v domě nucená ventilace?
Ono samozřejmě je logické mít soláry na baráku hned od začátku, ale kde vzít dalšího půl milionu. Leda jen panely bez baterie, tam by se to do dvouset tisíc vešlo a nějaký smysl by to mělo. Dneska už tolik kutilů není, aby svařovali a měli v dílně soustruh :)
Odpovědět
RV

Richard Vacek

17.10.2022 08:24
Je to katastrofa. Lidé se ze zoufalství vracejí k samozásobitelství i v energetice. A dokonce toto přištípkaření může být cenově konkurenceschopné síťovým dodavatelům.
Těžko najít lepší důkaz úpadku, který v EU probíhá.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.10.2022 09:07 Reaguje na Richard Vacek
Nejlepší jsou pak návody typu dva svetry, topit svíčkami, nevětrat,
sestěhovat se dohromady, omezit hygienu, omezit tepelnou úpravu
potravin atd. No a pak ten "pokrok" při návratu k uhlí a dřevu jako
za mého mládí, kdy se zatápělo mimo kuchyně v ostatních pokojích
pouze tehdy, když začalo mrznout. Na stěnách plíseň, jinovatka,
v pokojích zatuchlina a o "vůni" nevětraných oděvů ani nehovořím.
V Zázracích přírody EKOherec pan Vacek propagoval koupání celé
rodiny v jedné vodě a pak její zadržování ve vaně na postupné
splachování WC. Tak to musí mít jeho žena zlaté nervy, když to
vyžaduje a mají v koupelně vanu s odpadní vodou. Takové extrémy
jsme zažívali, když jsme měli před 50 léty vyschlou studnu, ale
to bylo WC suchou latrinou a do té vody se namáčelo prádlo před
praním. Prádlo bylo zaprané a nedostatečně zbavené pracích
prostředků(TIX, Žabka, vločkované mýdlo atd.)Nakonec i ta voda
končila v trativodu zavlažujícím louku a k tomu se máme vracet?
To už je zoufalost a nikoliv šetření, protože se taky můžeme
rovnou vrátit do jeskyní a koupat se pouze až slunce prohřeje
vodu v přírodě. Pokud budeme smrdět všichni špínou stejně, tak
budiž, ale aby se podle smradu lišili chudí od bohatých je
poněkud zpátečnické. Kdysi byli chudí cítit potem, špínou atd.
a bohatí voňavkami, které totéž měly přebít!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 09:48 Reaguje na Břetislav Machaček
"Pro člověka je nejdůležitější si vybrat místo, ze kterého se bude dívat na svět". Eduard Petiška
A vy jste si vybral stoku plnou srágor a potkanů, vaše vůle.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.10.2022 19:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Žádný strom neroste do nebe a ten, který roste rychle a jako solitér, tak ho může brzo vítr zlomit a nebo vyvrátit! Nikdo tu není na věky a nemusí být věčně ani na vrcholu. Chce to trochu skromnosti a nezapomenout na to, že pýcha předchází pád! Raději
žít mezi těmi, co mají hlouběji do kapsy, ale jsou
schopni se podělit o krajíc chleba, než žít mezi bohatci, kteří topícímu nepodají ruku, aby se taky
neutopili!
Odpovědět
JM

Josef Markvart

18.10.2022 13:45 Reaguje na Břetislav Machaček
Jste toho namlel na jednu hromadu docela dost. Já třeba, když přijedou vnoučata a cachtají se ve vaně, tak si do tý vany po nich klidně vlezu. A pokud je zákaz zalévání tak tu vodu, pokud v ní nejsou všelijaký šílený sprchový gely apod. použiju na zalití zahrady, třeba okrasných keřů. Oproti tomu znám lidi, kteří při čištění zubů dokážou vytočit desítky litrů vody, někteří i teplé. Tak to je fakt pokrok ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 09:46 Reaguje na Richard Vacek
Přesně naopak. FVE má své nevýhody, ale pár výborných vlastostí tu je. Slunce svítí úplně všude a ještě zadarmo, celý systém je extrémně jednoduchý a bezúdržbový.
Tím, že se budou rozmáhat střešní fve, uleví se centrálním zdrojům taky proto, že fve vyrábí špičkovou elektřinu. To je ta kachní křivka.
Tohle je důkaz rozvoje Evropy, ten úpadek skutečně nechápu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 15:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Kachní křivka je právě naopak o náporu na centrální zdroje vlivem rozmachu fotovoltaiky, než aby jim ulevila, Hanzle.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

17.10.2022 13:26 Reaguje na Richard Vacek
Nebojte, váš nepřítel a viník všeho špatného ve vašem životě za chvíli skončí a EU se rozpadne. Bohužel, na vaši životní úroveň to bude mít větší vliv než nyní EU.
Odpovědět
me

meluzína

19.10.2022 08:20
Hlásím že další nevýhoda fotovoltaiky na střeše jsou náhradní díly: na jakýsi měnič z Číny právě čekáme půl roku a začínám ztrácet naději že se ho někdy dočkáme. Zřejmě máme starší model na který se už náhradní díly nevyrábí... Panely máme na střeše přes 10 let a dokud se nerozbil čudlík, tak byly fajn a líbili se mi. Ale začínám o nich dost pochybovat - co když budeme muset každých 10-15let kupovat nové a nové stále dokola, protože nebude možné sehnat náhradní díly?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist