https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-riha-nebezpecna-synantropie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Říha: Nebezpečná synantropie

2.12.2024
Liška v Londýně.
Liška v Londýně.
Synantropie označuje soužití člověka a divokých zvířat. Znamená to situaci, kdy neochočené divoké zvíře využívá lidských sídel nebo civilizovaného prostředí samo pro sebe. Typickým příkladem synantropních druhů zvířat jsou například potkani, holubi nebo v posledních desetiletí stále častější lišky. K synantropii lišek dochází obvykle proto, že výhody plynoucí z pobytu mezi lidmi jsou silnější než strach a možná hrozba.
 

Urbanizace lišek

Liška obecná (Vulpes vulpes) je naší nejběžnější divoce žijící psovitou šelmou, vyznačující se vysokou mírou inteligence a přizpůsobivosti, díky které osidluje v posledních desetiletích stále více měst. Podle meta analýzy P. W. Batemana a P. A. Fleminga s názvem Big city life: masožravci v městském prostředí z roku 2012, jsou klíčové aspekty osídlování měst liškami a jinými masožravými šelmami zejména: snadné zdroje potravy, nízký výskyt přirozených nepřátel a loveckých psů a příznivé podmínky daného prostředí (počasí, teplota). Studie dále zjistila, že liška velká města nejenže osídluje, ale úspěšně se zde i množí a dosahuje zde větší početnosti než na venkově a ve volné přírodě. Například v roce 1987, v 65 městech v Anglii, nebyly lišky viděny vůbec nebo jen velmi zřídka. V roce 2012 byly lišky viděny v 59 městech ze zmíněných 65, což je o 90,8 % více, než v roce 1987.

Městským útočištěm lišek se tak stávají parky, sídliště a vilové čtvrti, kde je velice snadná dostupnost potravy ve formě odpadků. Lidská přítomnost liškám ve městech nijak zvlášť nevadí. V městských populacích jsou lišky tak habituované a zvyklé na člověka, že někdy vycházejí do ulic i za dne.

Dr. Katie Colvile z Veterinary Association for Wildlife Management uvádí ve své studii Natural Chase z roku 2007, že: „…při absenci lovu se psy může dojít ke ztrátě vyhýbavého chování u lišek. Umělé metody lovu, jako je střelba, nemají stejný vliv na chování jako přirozená predace, a proto nebudou sloužit k udržení stejného souboru chování. Lišky přizpůsobí své chování, aby se vyhnuli konfrontaci s loveckými psy. Vyhnou se například dennímu lovu, což omezí škody způsobené liškami ve stále oblíbenějších systémech chovu ve volném výběhu, kde jsou zvířata ve dne pod širým nebem ale na noc zavírána do bezpečí. Ukázalo se, že venkovské lišky, které jsou loveny psy, se vyhýbají lidem, zatímco městské lišky ztratily instinktivní strach z člověka. Tato absence predačního tlaku může obecně vést k méně ostražité populaci, takže je náchylnější k jiným hrozbám,“ např. urbanizaci.

Tým vedený Kevinem Parsonsem z Glasgowské univerzity provedl detailní analýzu rozdílů mezi liškami, které ve Velké Británii žijí ve městech a na venkově. Výsledky tohoto výzkumu naznačují, že městské lišky svým chováním začínají připomínat potulné psy. Podle Karla Makoně, vedoucího záchranné stanice živočichů Plzeň, je pohyb lišek ve městě naprosto přirozený. Lišky tu nacházejí dostatek potravy, přiživují se v odpadkových koších, popelnicích, kompostech nebo na skládkách. „Běžně se s nimi ale lidé nesetkají. Lišky jsou nekonfliktní zvířata, která lidskou společnost nevyhledávají, do poslední chvíle se jí snaží vyhnout,“ konstatuje Makoň a dodává, že nejčastěji se s nimi lze potkat při venčení psů. Koncentrace lišek ve městech je však podle něj větší než ve volné přírodě, a spatřit lišku v zástavbě je proto snazší.

V urbanizovaném prostředí skutečně připadá na 1 km2 více jedinců lišky než v prostředí přirozeném. Nejvyšší denzity dosahují lišky ve velkých městech a ve smíšených ekotonových habitatech v blízkosti polí (3-4 lišky na km2). Děje se tak zejména kvůli samotářskému způsobu života ve volné přírodě a skupinovému způsobu života ve městech. Skupiny „městských“ lišek jsou tvořeny příbuznými jedinci, kteří si své teritorium pečlivě značí. Ke značkování hranic používá liška moč a trus s výměšky pachových žláz, které se nacházejí okolo řitního otvoru. Trus umísťuje na vyvýšená místa (patníky, obrubníky, lavičky). Kromě hranic značkuje také cesty, po kterých pravidelně chodí a místa, kde často nachází potravu.

Nebezpečné značkování

Právě značkování hranic teritoria, cest a míst s výskytem potravy znamená u městských lišek obrovské nebezpečí. Při hustotě osídlení měst 3–4 liškami na 1 km2 (přibližná rozloha Stromovky) a skutečnosti, že liška ujde za noc 15–20 km, neexistuje prakticky místo, které by při shánění potravy nenavštívila a neoznačkovala. Dětská pískoviště, pytle s odpadky, lavičky, to vše může být infikovaného liščími výkaly, ve kterých se nachází vajíčka liščích tasemnic, které způsobují parazitární onemocnění alveolární echinokokózu.

Prof. MUDr. Roman Kodet, CSc. z Ústavu patologie a molekulární medicíny 2. LF UK a FN v Motole uvádí ve svém článku Tasemnice liščí a reálné riziko pro infekci člověka v časopise Myslivost (6/2013), že: „V letech 1994-98 byl vyšetřován obsah střeva 1528 ulovených lišek prakticky z celé ČR a přítomnost tasemnice liščí byla zachycena průměrně u 2,5 – 12,5 % vzorků, v závislosti na lokalitě. V současnosti je stav promořenosti lišek tímto parazitem podstatně vyšší a prevalence stoupá. V některých oblastech je infikováno přes 30 % lišek.“

Záchranná stanice v Plzni si nechává zjišťovat nákazu lišek echinokokem od konce roku 2015 a podle Makoně se jednalo o zvířata uhynulá nebo zraněná po srážce s autem a následně utracená. „Sedm z deseti lišek nákazu mělo,“ vyčísluje Makoň a dodává, že podle údajů Státního veterinárního ústavu je Plzeňský kraj po Karlovarském a Libereckém třetí nejzasaženější oblastí v zemi. Přímo v Plzni se podle Makoně pohybuje na několik desítek lišek.

Rozšíření a prevalence Echinococcus multilocularis u lišek obecných v Evropě (1968–2014).
Rozšíření a prevalence Echinococcus multilocularis u lišek obecných v Evropě (1968–2014).

Prof. Kodet ve svém článku dodává, že: „upozorňování veterinářů na promořenost lišek a psovitých šelem obecně je nutné brát ne jako strašení veřejnosti, ale jako varování před reálnými a velmi závažnými až život ohrožujícími zdravotními následky pro člověka.“

Nákaza tasemnicí liščí

Tasemnice liščí též Měchožil bublinatý (Echinococcus multilocularis, Leuckart 1863) je drobná, 1–5 mm dlouhá tasemnice, která parazituje ve střevě lišek obecných V orgánech, primárně v játrech, vytváří mnohočetné cysty zvané alveokok. Onemocnění člověka, které tímto způsobuje, alveolární echinokokóza (zkráceně AE), končí bez léčby téměř vždy fatálně. Růst alveokoka připomíná nádorové bujení jater a často je i za nádor chybně diagnostikován. Onemocnění člověka se řeší chirurgicky v kombinaci s dlouhodobou aplikací albendazolu. V roce 2021 evidoval Státní zdravotní ústav jeden takový případ, v roce 2022 deset a v roce 2023 již třináct.

Dospělý jedinec Echinococcus multilocularis izolovaný z lišky, Maďarsko. Měřítko
Dospělý jedinec Echinococcus multilocularis izolovaný z lišky, Maďarsko. Měřítko
Licence | Volné dílo (public domain)

Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA, odborná garantka a vedoucí laboratoře klinické mikrobiologie společnosti Laboratoře AGEL v Ostravě-Vítkovicích, popisuje, že: „Člověk se nakazí pozřením vajíček tasemnice liščí, z nichž se po požití v tenkém střevě uvolňuje larva, nazývaná onkosféra. Tato larva aktivně proniká stěnou střevní a krevním řečištěm se šíří do vnitřních orgánů. V 95 % do jater, kde vytvoří cystický útvar, který roste řadu let postupným pučením směrem ven… Pro nakaženého člověka to znamená závažné zdravotní komplikace, které mohou vyústit až v nutnost transplantace postiženého orgánu.“ dále dodává, že: „zákeřná je také skutečnost, že klinické obtíže se u pacientů objeví až za řadu měsíců či několik let, až když útvar dosáhne nějaké velikosti. Navíc útvar může metastázovat do jiných orgánů – mozku, plic, kostí, srdce“. Přítomnost „liščí tasemnici“ lze ale laboratorně prokázat. „Laboratorní diagnóza se provádí průkazem přítomnosti specifických IgG protilátek v krvi pacienta. Diagnostiku v laboratoři klinické mikrobiologie v Ostravě-Vítkovicích rutině provádíme. Suspektní laboratorní nálezy jsou konfirmovány v Národní referenční laboratoři pro tkáňové helmintózy, se kterou úzce spolupracujeme,“ říká Mgr. Fránková s tím, že ideální je ale samozřejmě nákaze předcházet.

Nutno však zdůraznit, že člověk je přirozeně rezistentní k infekci měchožilem bublinatým a pouze asi u 25 % lidí může po pozření vajíček dojít k rozvoji onemocnění. Ačkoliv existuje řada hypotéz, jak se vajíčka měchožila mohou dostat do lidského organismu, zdroje infekce pro člověka nejsou přesně známy. Faktem zůstává, že aby se člověk nakazil, musí dojít k pozření vajíček ústy. Proto je alveolární echinokokóza zařazena na seznam alimentárních nákaz. Dle kritérií Organizace pro výživu a zemědělství je měchožil bublinatý považován za třetího nejvýznamnějšího parazitárního původce alimentárních onemocnění lidí na světě, hned po tasemnici dlouhočlenné a měchožilu zhoubném. Nízkou četnost onemocnění ale kompenzuje AE vysokou úmrtností v porovnání s jinými parazity.

Prevence onemocnění

Mezi preventivní opatření patří zamezení přístupu lišek na dětská hřiště, zvýšená hygiena rukou, zvláště u malých dětí, pečlivé omývání sbíraných plodů, odčervování psů, lišek a koček prazikvantelem či odlov lišek v endemických oblastech. Právě poslední zmiňované je ve městech téměř nemožné, protože města jsou nehonebními pozemky, na kterých nelze vykonávat právo myslivosti.

Liška na dětském hřišti.
Liška na dětském hřišti.

Nehonebními pozemky se (ve smyslu § 2 písm. e) zákona) rozumí pozemky uvnitř hranice současně zastavěného území obce, jako náměstí, návsi, tržiště, ulice, nádvoří, cesty, hřiště a parky, pokud nejde o zemědělské nebo lesní pozemky mimo toto území. Dále pozemky zastavěné, sady, zahrady a školky řádně ohrazené, oplocené pozemky sloužící k farmovému chovu zvěře, obvod dráhy, dálnice, silnice, letiště se zpevněnými plochami, hřbitovy a dále pozemky, které byly za nehonební prohlášeny rozhodnutím orgánu státní správy myslivosti (podle § 17 odst. 2 zákona).

Pokud nastane situace, kdy je třeba omezit nebo trvale regulovat početní stav lišky obecné ve městech, může povolit lov na nehonebních pozemcích orgán státní správy myslivosti (podle § 41 zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů – dále jen „zákon“). Nejčastěji využívaný odlov lišek střelbou je v zastavěné oblasti nebezpečný a nerealizovatelný. Bezpečnou alternativou může být lov pomocí psů. Jednak norníků, ale také nově třeba chrtů, kteří jsou např. v Maďarsku běžně v myslivosti k lovu lišek využíváni. Takový lov je jednak nejbezpečnější a podle studií anglických vědců překvapivě nejhumánnější a nejekologičtější. V červenci roku 2002 publikoval Dr. L.H. Thomas a prof. W. R. Allen, za podpory 400 členů Royal College of Veterinary Surgeons, posudek s názvem VETERINÁRNÍ STANOVISKO K LOVU SE PSY, které se zabývalo veterinárním a etologickým náhledem na dopady lovu na zvěř. Lze jej tedy považovat za vyvážený názor na věc, bez zatížení polidšťováním zvířat, které je často emočně silně zabarveno.

V jeho závěru je uvedeno, že: „Jako členové Royal College of Veterinary Surgeons proto prohlašujeme, že lov loveckými psy je přirozenou a nejhumánnější metodou kontroly populace všech čtyř druhů zvěře na venkově (liška, jelen, zajíc a norek). Přirozené, protože zvíře je loveno metodou (pronásledováním) vyvíjenou po tisíciletí a v prostředí, které zná; přirozené také proto, že nepoužívá žádnou moderní technologii (zbraně nebo pasti), pro kterou divoké zvíře nemá přirozený obranný nebo zvládací mechanismus. Humánní, protože při lovu nedochází k žádnému zranění – zvíře je buď téměř okamžitě zabito, nebo vyvázne bez zranění. Relativně krátká doba fyziologického stresu, který může být trpět v závěrečné fázi lovu, je v rámci možností divokého zvířete; humánní také proto, že je selektivní a přímo zabíjí slabé, staré, nemocné a raněné ve vztahu k jejich slabosti. Lov je jedinou metodou lovu, která selektivně udržuje zdraví a vitalitu druhu a která umožňuje druhům z lomu oddech během období rozmnožování. Norování, pronásledování chrty, nebo štvanice s honiči (Colvile 2007) následovaná téměř okamžitým usmrcením kořisti musí být z hlediska dobrých životních podmínek zvířat preferovanou metodou lovu. Je šetrný k životnímu prostředí k ostatním volně žijícím zvířatům a je přirozenou, vyváženou, biologickou metodou kontroly volně žijících zvířat. Je to životně důležitý a nezbytný nástroj v managementu volně žijících živočichů, který by měl být vrácen zpět do krajiny.“

Lov pomoci psů tak může nejen snížit populaci lišek ve městech, ale také může dojít k obnovení vyhýbavého chování u městských lišek, které přizpůsobí své chování, aby se vyhnuli konfrontaci s loveckými psy.


reklama

 
foto - Říha Martin
Martin Říha
Autor je český kynolog a autor knih a článků z oboru kynologie. Je odborníkem v oblasti obecné kynologie, historie a původu plemen psů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (28)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ra

Radek

2.12.2024 07:21
Děkuji za velmi dobrý článek . Věřím že si ho přečtou i odborníci z hnutí duha , ČSOP a další ochranáři , poslanci a lidé kteří se v poslední době snaží zdiskreditovat práci myslivců . Poučí se z něj a pochopí jak je to důležité .
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.12.2024 07:57 Reaguje na Radek
1*
Odpovědět
pp

pavel peregrin

2.12.2024 07:34
Velmi dobrý článek.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.12.2024 08:00
A k tomu je smutné i to, že všelijaké ty dětské programy v televizích, animovanými pohádkami počínaje, představují mnohá ta zvířata, téměř jako mončičáky na hraní !
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

2.12.2024 08:23 Reaguje na smějící se bestie
Toto je v pořádku.Děti mají pohádky,dospělí by měli být dospělí.
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.12.2024 09:50 Reaguje na Emil Bernardy
ale musí dostat šanci dospět. obecně se ukazuje nereálný svět, a nejen dětem v disneyovkách.

v posledních desetiletích se plynule zvyšuje počet zraněných/zabitých turistů hovězím dobytkem na alpských pastvinách, a není to tím, že by byl dobytek nějaký agresivnější nebo že by bylo víc lidí. je to tím, že většina lidí vidí krávu z očí do očí jen a pouze při letní alpské dovolené, a vůbec netuší, že to není plyšový mazlíček, ale mnohametrákové hovado*), které má své nastavení, s které je vhodné ve vlastním zájmu respektovat. dávno pryč už je doba, kdy to ovládali víceméně všichni a v každé rodině vzpomínali na nějakou pratetu kterou přimáčkla kráva nebo bratrance kterého nabral bejk.

*) hovado je původně zcela neutrální výraz pro hovězí dobytek.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.12.2024 10:19 Reaguje na Lukas B.
1*
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

2.12.2024 10:37 Reaguje na Lukas B.
JIstě máte pravdu,ale já jsem vekovan a mezi všemi zvířaty a pokud je to ještě dnes možné,mládeži ke zvířatům umožníme.Ale doba je jiná.
Chybí opravdové poznání všeho.
Jako děti jsme měli přístup na mnoho míst,kde rodiče pracovali.
Hovado....v Římě byla lichotka "žena volooká".
Měl jsem staršího kamaráda,pražák původem,tramp,milovník přírody,ale z města v něm nějak zůstalo,že na trávník se nešlape...

Odpovědět
LB

Lukas B.

2.12.2024 10:53 Reaguje na Emil Bernardy
divá bára také měla "oči buličí" a byla to lichotka, prostě okatá krasavice. pravý opak prasečích oček ohavy.

Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.12.2024 08:17
👍👍👍
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.12.2024 08:53
1*. Toto je varovné. Zeptám se na pasti. Je to nehumánní a zakázaný způsob regulace nebo by tu měl opodstatnění?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.12.2024 09:14
V Anglii pořádají někteří dokonce "liščí párty", kde jim nabízejí celou škálu potravin a baví se tím, co dříve polokrotká šelma sežere či odnese. U nás ke kočičím miskám chodí nejčastěji kuna, ale je možné, že i liška využije nabídku granulí.

Dobrý článek, je třeba laickou veřejnost seznámit s odvrácenou stranou ochrany ikon, protože ochrana šelem znamená jejich šíření do netypického/městského prostředí. Skalačka přespávající v motoru aut je "už dávno" synantropizovaná, v tomto má před liškou náskok. Oba druhy šelem by však měly být hubeny i uvnitř měst, jen je třeba se dohodnout na způsobech lovu. U kuny fungují sklopce, občas/často se chytne i kočka domácí, ale na lišku by to mělo fungovat taktéž.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.12.2024 09:26 Reaguje na Karel Zvářal
Liška je sice více mazaná, než kuna, ale do velkého sklopce vleze taky. V okolních bažantnicích se s úspěchem používaly sklopce
se živou nástrahou(většinou holubi) a taky bývaly výbavou bažantnic
jestřábí koše. Výhodou takových pastí je to, že z nich lze necílený
úlovek pustit bez větší újmy na zdraví a lovit tak pouze cílená
zvířata. Dnes by vám nějací aktivisté sklopec zničili a ten není
za pár korun. Totéž platí i pro lov na újedi, kde myslivec riskuje
potrestání za masovou nástrahu. Místnímu myslivci podřezali u
liščí nory posed a totéž v sousední honitbě. Co můžete chtít po
mamlasech, kteří znají přírodu pouze z TV a příruček DUHY.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.12.2024 09:31 Reaguje na Břetislav Machaček
Vzhledem k nastíněnému trendu synantroizace predátorů doporučuji všem používat sklopce doma na zahradě. Když to udělá každý myslivec, projeví se to zákonitě i v blízlé honitbě, neb predátoři neloví jen kolem zástavby, ale i v širším okolí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.12.2024 09:42 Reaguje na Karel Zvářal
Hlavně ale proboha mlčet, že to zvíře potom utratí,
protože může být jeho čin potrestán. Prostě mlčeti
zlato a nepochválit se opravdu nikomu! Osobně jsem
zažil blázna, který takto chytil potkana a autem
ho odvezl do lesa kilometr daleko i se sklopcem,
kde ho z něho vypustil. Ještě se s tím pochválil
před celou vesnickou hospodou , kde si chlapi
klepali na čelo, co to je za hloupou náplavu z
města.
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.12.2024 09:55 Reaguje na Břetislav Machaček
chalupáři většinou umoří kunu ve sklopci žízní a hladem (bez zlého úmyslu, čtrnáct dní ve sklopci na půdě kuna nepřežije). naplaveniny trvale bydlící pak vymýšlejí nesmysle s odvážením plyšáčků do sousedního okresu. zemitý sedlák šoupně plný sklopec do sudu a ani jej nenapadne se u toho selfíčkovat a postovat to na sociálky.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.12.2024 10:00 Reaguje na Břetislav Machaček
Jestliže mu nezvaný host opakovaně ničí kabeláž na autě, tak odchyceného určitě nepoveze vypustit jinam... Nebo když papouchům povytrhává nohy skrz pletivo a oni dodělají zmrzačení na zemi. Obého je u nás 100 tis.+, kromě úlovků jich hodně skončí na vozovkách nebo tímto, nikde nevykazovaným způsobem. A je tak správně. p.S. V tomto světě má zločinec větší práva než poškozený.
Odpovědět
HH

Honza Honza

2.12.2024 13:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak bych to udělal i já! Opravdu nerad bych chtěl potkana ubíjet lopatou! O takové potěšení opravdu nestojím!!
Odpovědět
pp

pavel peregrin

3.12.2024 14:31 Reaguje na Honza Honza
To myslíte jako vtip, doufám.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.12.2024 22:28 Reaguje na Honza Honza
Nepodceňujte lopatu - mnohem lepší, než kladivo. Míň to znečistí okolí.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.12.2024 12:14 Reaguje na Viktor Šedivý
To je pravda, ale lopata musí mít přístup, musí se z pasti vypustit. Já bych normálně zapíchnul přes pletivo úzkým nožem nebo ocelovou jehlicí. Tam je ale problém, že potom se musí vyčistit past, protože pach krve další zvířata odpudí.
Naštěstí jsem už potkany v baráku dlouho neměl, od doby, kdy se u nás udělala oddělená splašková kanalizace, kde nemají nárok přežít, přestali prosperovat.
Myši a myšice, pokud chytím živé, pouštím v nejvzdálenějším rohu zahrady.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.12.2024 22:54 Reaguje na Karel Zvářal
No a já zase doporučím všem myslivcům vyvarovat se jakýchkoliv pastí na nehonebních pozemcích pokud k lovu na nich nemáte povolení.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.12.2024 09:43 Reaguje na Jarek Schindler
Ano, máte pravdu, protože u myslivců to ochranáři
umí rozmáznout více, než u ostatních lidí. To co
projde laikovi, myslivci jen tak neprojde a je
to navíc rozmáznuto jako činnost člena spolku.
I jiné nabádám k opatrnosti, protože v dnešní
době snadno dostupných dronů vám nad dvůr naletí
a zdokumentují vaši past na škodnou. Nezbývá než
nějaká kůlna, nebo stodola, ale volné prostranství
nedoporučuji. Zažil jsem nad svojí zahradou dron
v takové výšce, že nebyl vidět a ani slyšet do
doby, než přistál u zaparkovaného auta majitele
na sousední silnici. Prostě ta tam je doba , že
je můj dům mým hradem, kam se nemá nikdo ani co
koukat.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.12.2024 09:35 Reaguje na Karel Zvářal
K tomu krmení dodám to, že na sídlištích je běžné i takové krmení ptáků, kdy do večera zůstává pod krmítky plno krmiva a za tmy pak
nastupují myši a hlavně potkani. Jednou mi to ukázala večer má
kamarádka kritizující takové sídlištní krmení. Už v osm večer
se to pod krmítkem jednoho penzisty hemžilo potkany a za půl
hodiny už bylo od potravy uklizeno. Ve dne krmí i havrany a kavky.
Znám ho osobně z minulosti a tak jsem mu to vytknul, ale vše
zpochybnil a řekl, že mu nikdo nebude nic zakazovat.
Odpovědět
HH

Honza Honza

2.12.2024 13:58
A tady je opět vidět příklad jak příroda dobývá město, za chvíli zde bude plno vzácných brouků, zvířat... jako v povrchovém dole pro diverzitu
Ale jsou tady 2 hlediska: naše zdraví + příroda jako celek a její přehřívání.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.12.2024 06:47 Reaguje na Honza Honza
Bohužel ti vzácní nikoli. Bohužel jen komenzálové a nebo i paraziti.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.12.2024 12:20 Reaguje na Honza Honza
Vzácní živočichové jsou často jenom proto vzácní, protože se nedokáží přizpůsobit změnám biotopů a "tvrdošíjně" trvají na existenci pouze v tom biotopu, kde jejich druh vznikl a který se vyskytuje čím dál vzácněji. . Z tohoto důvodu se prakticky nikdy ve větším množství neobjeví v blízkosti člověk ve městech, protože to je naopak biotop velmi rozšířený.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.12.2024 12:16
No, řekl bych, že pokud přemnožení těch lišek nezarazí měchožil, mnohem akutněji to zarazí epidemie vztekliny.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist