Martin Schenk: Má se z Česka stát jaderná popelnice Evropy?
Vzhledem ke spěchu českých úřadů, které stále trvají na výběru finální lokality do roku 2025, je reálné riziko, že to bude Česká republika, kam bude mezinárodní úložiště umístěno. A vedle Slovenska jsou tu i další země, které by se rády zbavily svého vyhořelého jaderného paliva a nemají řešení.
Případná dohoda se Slovenskem nebo s dalšími zeměmi o uložení vysoce radioaktivních odpadů ale znamená nutnost zrušit důležitou pojistku v atomovém zákoně, kterou je dovoz cizího jaderného odpadu za účelem uložení v České republice zakázán. Až doposud s odkazem na ni uklidňovaly zodpovědné státní úřady obavy lidí žijících v místech, kde hledají úložiště.
Pokud by mělo být plánováno úložiště pro zahraniční jaderné odpady, znamená to také velmi podstatnou změnu vstupních podmínek pro již probíhající geologické práce. Jestliže je dnes obtížné vytipovat vhodný kompaktní horninový blok o ploše alespoň 400 ha, musel by být daleko rozsáhlejší.
Platforma proti hlubinnému úložišti považuje oznámení za další důkaz, že chybí jasná společenská shoda, jak vyřešit jednu z velkých zátěží jaderné energetiky. Tedy narůstající množství vyhořelého paliva, které bude smrtelně nebezpečné ještě po další statisíce let. A že namísto neustálých změn pravidel hledání úložiště za běhu by bylo nanejvýš zodpovědné i pro tisíce dalších generací nejprve takovou shodu najít. A samozřejmě celý problém dále nezvětšovat.
Po celý čas výběru místa pro hlubinné úložiště nás vládní představitelé ujišťují, že společné úložiště více zemí není možné a Česká republika si svůj problém s jaderným odpadem musí vyřešit sama. Najednou, po setkání dvou spřízněných premiérů, se situace obratem mění a odpad z cizích zemí možná skončí u nás. Která další spřízněná země to bude příště?
reklama
Další informace |
Autor je předseda spolku Nechceme úložiště Kraví hora z.s. a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti.
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Jiří Svoboda
30.4.2019 16:27Co kdyby jste jako platforma bojovali proti úložišti výše naznačeným způsobem!
Miroslav Vinkler
30.4.2019 16:28Nikdo ho nechce, ale někam se dát musí.
Představa,že SR a ČR se dohodnou na společném úložišti je výplod choré mysli. Vždyť jsme se nedokázali dohodnout ani na pomlčce názvu republiky za doby společného státu.
A Slováci nám zase,když o něco šlo,namydlili schody. (Slovenský štát a období normalizace). A buďme si upřimní, my jsme je podvedli hned na úvod ,když se zakládal po první sv. válce společný stát Čechů a Slováků. Nedali jsme jim slíbenou vlastní zemskou vládu,parlament a soudnictví, to skutečně nebylo fér.
A teď se dohodneme na tak citlivé věci jako ukládání jaderného odpadu ??
Ani náhodou.
Jiří Svoboda
30.4.2019 20:23 Reaguje na Miroslav VinklerAno, někam se dát musí, ale nemusí to být za 50 let do hlubinného úložiště.
Autor je pěkný demagog, když píše: "které bude smrtelně nebezpečné ještě po další statisíce let."
Milan Milan
1.5.2019 08:45 Reaguje na Jiří SvobodaVladimír Wagner
1.5.2019 09:50 Reaguje na Milan MilanRakousko si bez jaderných elektráren (dovozu jaderného proudu od nás) moc poradit nedokáže. A to má obrovskou výhodu spousty elektřiny z vodních zdrojů v Alpách. Německé problémy s produkcí elektřiny, její cenou a snižováním emisí musely určitě dorazit i k Vám.
Jiří Svoboda
2.5.2019 11:34 Reaguje na Milan MilanBudovat atmosféru strachu je zjevně velmi účinná metoda manipulace!
Pak je možná dobré neplést si jednotky práce a výkonu!
Lenka Č.
7.5.2019 12:40 Reaguje na Jiří SvobodaA těžko odhadovat, jak moc žádaný ten zdroj po té době bude. Zatím ten odpad nechce nikdo.
Jiří Svoboda
7.5.2019 16:49 Reaguje na Lenka Č.Když je ten odpad opravdu hodně nebezpečný po vytažení z reaktoru, válí se v bazénu u jaderné elektrárny. Po 5 letech se zavře do CASTORu, který pořád hřeje ale radioaktivní záření je významně odstíněno. Pak ten CASTOR stojí a stojí v meziskladu a čím déle tam stojí, tím méně topí a září. Po 500 letech klesne jeho aktivita zhruba na setinu a radioaktivita v jeho povrchu je srovnatelná s přirozeným pozadím.
Ano, těžko odhadovat, jak moc žádaný ten zdroj bude. Proto je třeba počkat s budováním hlubinného úložiště, až to budeme vědět.
Vy jste asi zastánkyně budování hlubinného úložiště. Jaký pro to máte důvod?
Pokud bychom předali nastupujícím generacím pouze pár a třeba i pět odstavených jaderných elektráren s naplněnými mezisklady jako ty největší škody na životním prostředí, myslím, že bychom na to mohli být právem hrdi!
Jan Šimůnek
8.5.2019 15:03 Reaguje na Lenka Č.Aneb jak (potenciálně) souvisejí jaderné elektrárny v Česku s lidskými právy v Číně ...
Václav Kain
30.4.2019 18:23Václav Kain
30.4.2019 22:32 Reaguje naKarel Ploranský
2.5.2019 00:24Já ale mám na oplátku právo si o něm myslet, že je hysterický magor. A navíc excelentní sobec. Elektřinu jistě doma mít chce - ale to, co je k její výrobě potřebné a čeho se on bojí, to za něj má mít za barákem někdo jiný někde jinde?
Místa pro úložiště jsou vytipována tam, kde jsou podmínky zajišťující největší bezpečnost. Když tam někdo úložiště nechce, tak tedy asi chce, aby se palivo ukládalo někde, kde je to MÉNĚ bezpečné..?
Každého takového "aktivistu" bych odpojil od sítě. Nemá na elektřinu nárok.