https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martinn-smetana-setrny-turista-nepotrebuje-exotiku.staci-mu-louka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Smetana: Šetrní turisté nepotřebují exotiku. Stačí jim louka

29.12.2020 | BLATNIČKA
Louka na přespání.
Louka na přespání.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | BezKempu
Letošní rok ukázal, jak moc lidé potřebují přírodu a zdravou krajinu. Když se ze dne na den se zavřely hranice, obchody, školy, úřady, ubytovací zařízení, byli jsme vězni ve svých domovech. Zvláště špatně to nesli ti, kdo bydlí ve městech.
 

Když začali lidé z měst utíkat do přírody, policie jim v tom začala bránit (zejména do turistických oblastí) z důvodu rizika shromažďování většího počtu lidí a šíření epidemie. Zde se ukázalo, jak důležité je mít atraktivní krajinu nejen v rezervacích a národních parcích, ale prostě všude kolem nás, aby jsme se nemuseli mačkat na malé ploše jako sardinky v konzervě.

Na Farmě Blatnička jsme loni začali nabízet k přenocování naši louku. Zpočátku jsme se trochu báli, aby nám to tam lidi nezničili. Ukázalo se, že naše obavy byly liché a šetrný turizmus je funkční alternativa masovému turizmu.

Někteří podnikatelé si koupí kus krajiny, oplotí ji a pak do ní nikoho nevpustí. My krajinu neoplocujeme, nevyháníme z ní lidi. Naopak, vracíme lidi do krajiny, třeba na tuto louku. Než jsme ji koupili, měla 30 vlastníků. Za celý rok se tam nikdo z nich ani neukázal. Někteří bývalí majitelé tam byli naposledy ještě jako děti – před sedmdesáti lety. Co by tam vlastně měli dělat?

Louka na přespání.
Louka na přespání.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | BezKempu

Většinu roku tam nebylo vůbec nic. Jednou až dvakrát ročně přijel traktorista proměnit louku na sterilní anglický trávník. Pak jsme to tam koupili a změnili přístup. Vrátily se tam hezké rostliny, zvířata a za nimi konečně i lidé. Je tam opravdu hezky. Klid a noční obloha plná hvězd jsou k nezaplacení.

Recenze spokojených návštěvníků chválí klid, krásný výhled do krajiny a stín vzrostlách stromů. A jsou ta nejlepší reklama. A aby se to moc neokoukalo, připravujeme další neméně kouzelné místo.

V roce 2020 louka hostila přes 40 rezervací. Největší zájem o přenocování byl od půlky června do půlky září. Nutno podotknout, že z důvodu sklizně sena umožňujeme rezervace až po jarní senoseči, tedy cca od půlky června.

Zkušenosti z pronájmu louky na přespání

Většina hostů zůstává pouze jednu případně dvě noci a během své dovolené obejdou více podobných „ubytovatelů“. Některým hostům se u nás tak zalíbilo, že si svou rezervaci prodloužili a zůstali 3–4 dny. Nejčastěji přijeli osobním autem a stanovali. Pouze čtvrtina lidí přijela karavanem nebo obytným přívěsem.

Rok 2020 byl jistě výjimečný tím, že kvůli obavám z cestování do klasických turistických destinací mnoho lidí dalo přednost individuální dovolené a cíleně vyhledávali méně navštěvované místa. Přesto, že pro hodně ubytovaných byl tento typ dovolené v přírodě novou zkušeností, všichni byli ukáznění, chovali se ohleduplně k přírodě a odpadky si odváželi se sebou.

Výhodou rezervačního systému www.bezkempu.cz je možnost nastavení maximálního počtu rezervací v daný okamžik. I přes velikou rozlohu louky počet rezervací máme nastavený velice nízký. I když se ve stejnou dobu sejde na louce více rezervací, jednotliví hosté o sobě prakticky nevědí. Navíc si při rezervaci mohou za symbolický příplatek rezervovat celou louku pouze pro sebe, což nabízí maximální soukromí.

Díky tomu také nedochází k poškozování lokality nadměrným sešlapem nebo ježděním. Jedinou stopou tak po hostech zůstává místy uválená tráva po stanování a vyježděné koleje v trávě od aut, ale s tím se počítá.

Louka na přespání.
Louka na přespání.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Smetana / BezKempu

Mnozí hosté využívali pozemek pouze na přenocování a přes den podnikali výlety na kole nebo autem do okolí. Kvůli častým dotazům na tipy k výletům, volnočasovým aktivitám nebo koupání jsme sestavili interaktivní mapu okolí, aby si hosté mohli svou cestu a program lépe naplánovat.

Louka je volně přístupná a podle instrukcí se dá snadno najít. Hosté tak mohou přijíždět a odjíždět ve kteroukoli denní dobu bez obtěžování pronajímatele. O příchodu a odchodu hostů se tak většinou dozvídáme pouze z notifikačních zpráv „zítra vám přijedou hosté“ nebo „rezervace dnes končí“. Nicméně host dostane kontakt na pronajímatele, takže ho může v případě potřeby kontaktovat. Někteří pronajímatelé nabízejí i další služby, ale to už se pak moc neliší od klasických kempů. My nabízíme jenom to, co většina opravdových bezkempařů chce – útěk od civilizace, lidí a hluku. Prostě samotu, přírodu, ticho a klid.

Rezervační systém funguje také jako jakási komunita bezkempařů. Pronajímatel má proto možnost své hosty hodnotit. O problémové hosty, kteří dělají hluk a nepořádek či obtěžují další hosty, nemá nikdo zájem, proto na základě negativního hodnocení jim provozovatel zakáže další využívání rezervačního systému. S tím ale naštěstí nemáme žádnou zkušenost.


reklama

 
foto - Smetana Martin
Martin Smetana
Autor je zemědělec hospodařící v podhůří Bílých Karpat.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

29.12.2020 12:00
S ohledem na absenci jak pitné vody, tu ale vem čert, tak jakékoli toalety, to musí být fakt bomba. A ty rady, jak si ulevit hlavně cestou a co dál, když "to" na člověka přijde a on musí, ty jsou fakt nad zlato. :-)
A když se na fotkách podívám, kde by se to tak dalo zrealizovat:-), tak doufám, že někdo tu potřebu nebude mít úplně akutní:-). A v noci s čelovkou ... bojovka v ceně:-).

Jako blbější nápad jsem fakt už dlouho neviděl ...Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.12.2020 12:44 Reaguje na Svatá Prostoto
Prostato, jako si je dobré vozit vodu, tak i základní výbavu. Jednou rýpnu do země, a mám důlek (jamku).
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.12.2020 13:07 Reaguje na Karel Zvářal
Jenže ta jamka by se po použití měla označit, aby tam tak dva roky nikdo nerýpal.
Asi by nebyl problém tam někde v rohu postavit kadibudku.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.12.2020 13:24 Reaguje na Jan Šimůnek
Kdysi jsme jeli do Brd, a tam takové veřejné tyto měli. Když jsem pohlédl dolů, div jsem tam samou nevolností nezhavaroval. Zákaz nezákaz, šel jsem s tím do lesa, nikde nikdo, bez pokuty... To je tak malá pravděpodobnost, že by někdo trefil minule odkrytý drn... a i kdyby, na to se neumírá.
Odpovědět

Jan Šimůnek

30.12.2020 15:57 Reaguje na Karel Zvářal
Já vycházím z vojenských hygienických předpisů.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.12.2020 14:18 Reaguje na Karel Zvářal
Jistě ... zejména na placu, kde by takto každý rok měly přenocovat desítky klientů za sezónu, bo jinak nemá moc smysl to propagovat, je to super způsob.

Zaplatíte, zaparkujete na louce, bo normální čundrák by se musel zbláznit, aby tohle využil, a když to na vás přijde, tak si dojdete přes půl té louky odlehčit, jako všichni co tam byli před vámi. Zejména pokud bude nějaké delší suché období, tak to tam bude moooc pěkný:-).

Držte se raději těch kun.


Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.12.2020 15:29 Reaguje na Svatá Prostoto
Jak tam není voda a hospoda, není třeba se přelidnění obávat (viz. foto). A pana autora nepodceňuji, že v případě nutnosti tam něco doveze. Jak myslíte, že se organizují potlachy pod širákem, že je tam veškerý komfort s teplou vodou?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

31.12.2020 14:45 Reaguje na Svatá Prostoto
My jsme tak čundrovali od dětství, celé mládí až do středního věku, a nikdo to za blbý nápad nepovažoval, naopak.
Jde o Vaši naprostou neschopnost přežít ve volné přírodě a pud sebezáchovy z Vás dělá dost srandovní fajnovku. Takovým jsme říkali "mastňáci".
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

29.12.2020 15:34
Tak jsem z toho jelen! Z lesa mě jako trempa ochranáři vyhánějí a ekozemědělec zve lidi s autem a motorkou k nocování na biolouce.
Já bych tam v noci čekal klid pro zvěř a ne uprostřed auto i s tím,
co přenocování přináší. Co naplat, když to biozemědělství nevynáší,
tak je třeba ho změnit na biokempování. Před kosením jsme na louku
nesměli dědovi ani bosky a nedej bože tam vjet s autem. Holt nové
myšlení.
Odpovědět

Jirka Černý

30.12.2020 12:14
Já bych to tak zle neviděl, především je spousta blbějších nápadů a tady po vychytání mušek to může dávat smysl. Navrch že si tam zajedou autem nebo motorkou není problém, dnes je to takový extremismus že se počítají ohnuté stébla a přejetí mravenci, ale reálně takto omezený provoz nemůže louce nějak ublížit.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.12.2020 14:34 Reaguje na Jirka Černý
Mi je to vcelku ukradené co si majitel s loukou dělá a že se
rekreantům líbí parkovat uprostřed louky. Jako tremp bych spíše
bral okraj louky s výhledem na její panenskou krásu. Když půjdu
kolem, tak mi to auto uprostřed hyzdí ten pohled a nějak nechápu,
proč tábořit rovnou uprostřed. Pozorovat nerušeně přírodu přece
mohu z okraje a nemusím být rovnou uprostřed. Lidé z měst mají
různé nápady, které jaksi nechápu. Být součástí přírody chápu,
ale být jejím středem uprostřed louky už ale ne. Jinak po 60
letech bylo zrušeno jedno tábořiště ve starém opuštěném lomu
kvůli výskytu nějakého brouka, kterému to evidentně 60 let asi
nevadilo a to se tam akce konaly kdysi dva víkendy v měsíci
a posledních pár let dva v roce. A i to je prý přespříliš a lom
"chrání" tabule, odpadkový koš, lavička a stůl s poznámkou, že
to bylo financováno z fondů EU. Jinde to tak dopadlo kvůli
motýlům, kterým jsme prý vadili i v zimě. To nepochopím a už
ani nepožaduji vysvětlení. Spíše v tom vidím schválnost a nebo
uzurpaci přírody pro pár vyvolených.
Odpovědět

Jirka Černý

30.12.2020 20:23 Reaguje na Břetislav Machaček
Samozřejmě nepředpokládám že by to bylo echtovni řešení podle skalního trempa a já osobně bych volil úplně jinou lokalitu, ale dovedu si představit že pro někoho to může být atraktivní. Být uprostřed louky například s dětmi má své plusy, když jsem s 5 letou dcerou na čundru v lese většinu času trávím kontrolou zda je v dosahu což je na prostorné louce podstatně snazší.
O tabulkách hlásajících nehynoucí slávu a podporu EU snad jindy, nerad bych zvracel tak kvalitní víno co momentálně konzumuji.
Odpovědět

Jan Šimůnek

31.12.2020 09:39 Reaguje na Jirka Černý
Už jsem se setkal s cedulemi: "Na toto opravdu užitečné zařízení nepřispěla EU ani eurocentem".
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.1.2021 19:35
Takovouto víceúčelovou louku považuji za dobrý nápad; nejdřív poskytne zemědělci první seno, pak v létě umožní některým lidem levné a romantické ubytování pod hvězdami ve voňavé trávě a zemědělci finanční přilepšení, po létě se tráva vzpamatuje (kdo ví, zda se nebude při dobrém počasí konat ještě sklizeň pozdní otavy).

Jako zásadní se mi jeví informace, že existuje internetový user-friendly rezervační nástroj propojující poptávku a nabídku po takových druzích ubytování a umožňující i regulaci počtu ubytovaných na daném místě v daném čase (https://www.bezkempu.cz).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist