Martin Smetana: Šetrní turisté nepotřebují exotiku. Stačí jim louka
Když začali lidé z měst utíkat do přírody, policie jim v tom začala bránit (zejména do turistických oblastí) z důvodu rizika shromažďování většího počtu lidí a šíření epidemie. Zde se ukázalo, jak důležité je mít atraktivní krajinu nejen v rezervacích a národních parcích, ale prostě všude kolem nás, aby jsme se nemuseli mačkat na malé ploše jako sardinky v konzervě.
Na Farmě Blatnička jsme loni začali nabízet k přenocování naši louku. Zpočátku jsme se trochu báli, aby nám to tam lidi nezničili. Ukázalo se, že naše obavy byly liché a šetrný turizmus je funkční alternativa masovému turizmu.
Někteří podnikatelé si koupí kus krajiny, oplotí ji a pak do ní nikoho nevpustí. My krajinu neoplocujeme, nevyháníme z ní lidi. Naopak, vracíme lidi do krajiny, třeba na tuto louku. Než jsme ji koupili, měla 30 vlastníků. Za celý rok se tam nikdo z nich ani neukázal. Někteří bývalí majitelé tam byli naposledy ještě jako děti – před sedmdesáti lety. Co by tam vlastně měli dělat?
Většinu roku tam nebylo vůbec nic. Jednou až dvakrát ročně přijel traktorista proměnit louku na sterilní anglický trávník. Pak jsme to tam koupili a změnili přístup. Vrátily se tam hezké rostliny, zvířata a za nimi konečně i lidé. Je tam opravdu hezky. Klid a noční obloha plná hvězd jsou k nezaplacení.
Recenze spokojených návštěvníků chválí klid, krásný výhled do krajiny a stín vzrostlách stromů. A jsou ta nejlepší reklama. A aby se to moc neokoukalo, připravujeme další neméně kouzelné místo.
V roce 2020 louka hostila přes 40 rezervací. Největší zájem o přenocování byl od půlky června do půlky září. Nutno podotknout, že z důvodu sklizně sena umožňujeme rezervace až po jarní senoseči, tedy cca od půlky června.
Zkušenosti z pronájmu louky na přespání
Většina hostů zůstává pouze jednu případně dvě noci a během své dovolené obejdou více podobných „ubytovatelů“. Některým hostům se u nás tak zalíbilo, že si svou rezervaci prodloužili a zůstali 3–4 dny. Nejčastěji přijeli osobním autem a stanovali. Pouze čtvrtina lidí přijela karavanem nebo obytným přívěsem.
Rok 2020 byl jistě výjimečný tím, že kvůli obavám z cestování do klasických turistických destinací mnoho lidí dalo přednost individuální dovolené a cíleně vyhledávali méně navštěvované místa. Přesto, že pro hodně ubytovaných byl tento typ dovolené v přírodě novou zkušeností, všichni byli ukáznění, chovali se ohleduplně k přírodě a odpadky si odváželi se sebou.
Výhodou rezervačního systému www.bezkempu.cz je možnost nastavení maximálního počtu rezervací v daný okamžik. I přes velikou rozlohu louky počet rezervací máme nastavený velice nízký. I když se ve stejnou dobu sejde na louce více rezervací, jednotliví hosté o sobě prakticky nevědí. Navíc si při rezervaci mohou za symbolický příplatek rezervovat celou louku pouze pro sebe, což nabízí maximální soukromí.
Díky tomu také nedochází k poškozování lokality nadměrným sešlapem nebo ježděním. Jedinou stopou tak po hostech zůstává místy uválená tráva po stanování a vyježděné koleje v trávě od aut, ale s tím se počítá.
Mnozí hosté využívali pozemek pouze na přenocování a přes den podnikali výlety na kole nebo autem do okolí. Kvůli častým dotazům na tipy k výletům, volnočasovým aktivitám nebo koupání jsme sestavili interaktivní mapu okolí, aby si hosté mohli svou cestu a program lépe naplánovat.
Louka je volně přístupná a podle instrukcí se dá snadno najít. Hosté tak mohou přijíždět a odjíždět ve kteroukoli denní dobu bez obtěžování pronajímatele. O příchodu a odchodu hostů se tak většinou dozvídáme pouze z notifikačních zpráv „zítra vám přijedou hosté“ nebo „rezervace dnes končí“. Nicméně host dostane kontakt na pronajímatele, takže ho může v případě potřeby kontaktovat. Někteří pronajímatelé nabízejí i další služby, ale to už se pak moc neliší od klasických kempů. My nabízíme jenom to, co většina opravdových bezkempařů chce – útěk od civilizace, lidí a hluku. Prostě samotu, přírodu, ticho a klid.
Rezervační systém funguje také jako jakási komunita bezkempařů. Pronajímatel má proto možnost své hosty hodnotit. O problémové hosty, kteří dělají hluk a nepořádek či obtěžují další hosty, nemá nikdo zájem, proto na základě negativního hodnocení jim provozovatel zakáže další využívání rezervačního systému. S tím ale naštěstí nemáme žádnou zkušenost.
Přečtěte si také |
Hospodařte na svých pozemcích šetrně ke krajině a do 8 let budete v zisku, říká oceněný zemědělec Martin Smetanareklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Svatá Prostoto
29.12.2020 12:00A když se na fotkách podívám, kde by se to tak dalo zrealizovat:-), tak doufám, že někdo tu potřebu nebude mít úplně akutní:-). A v noci s čelovkou ... bojovka v ceně:-).
Jako blbější nápad jsem fakt už dlouho neviděl ...
Karel Zvářal
29.12.2020 12:44 Reaguje na Svatá ProstotoJan Šimůnek
29.12.2020 13:07 Reaguje na Karel ZvářalAsi by nebyl problém tam někde v rohu postavit kadibudku.
Karel Zvářal
29.12.2020 13:24 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
30.12.2020 15:57 Reaguje na Karel ZvářalSvatá Prostoto
29.12.2020 14:18 Reaguje na Karel ZvářalZaplatíte, zaparkujete na louce, bo normální čundrák by se musel zbláznit, aby tohle využil, a když to na vás přijde, tak si dojdete přes půl té louky odlehčit, jako všichni co tam byli před vámi. Zejména pokud bude nějaké delší suché období, tak to tam bude moooc pěkný:-).
Držte se raději těch kun.
Karel Zvářal
29.12.2020 15:29 Reaguje na Svatá ProstotoJiří Daneš
31.12.2020 14:45 Reaguje na Svatá ProstotoJde o Vaši naprostou neschopnost přežít ve volné přírodě a pud sebezáchovy z Vás dělá dost srandovní fajnovku. Takovým jsme říkali "mastňáci".
Břetislav Machaček
29.12.2020 15:34Já bych tam v noci čekal klid pro zvěř a ne uprostřed auto i s tím,
co přenocování přináší. Co naplat, když to biozemědělství nevynáší,
tak je třeba ho změnit na biokempování. Před kosením jsme na louku
nesměli dědovi ani bosky a nedej bože tam vjet s autem. Holt nové
myšlení.
Jirka Černý
30.12.2020 12:14Břetislav Machaček
30.12.2020 14:34 Reaguje na Jirka Černýrekreantům líbí parkovat uprostřed louky. Jako tremp bych spíše
bral okraj louky s výhledem na její panenskou krásu. Když půjdu
kolem, tak mi to auto uprostřed hyzdí ten pohled a nějak nechápu,
proč tábořit rovnou uprostřed. Pozorovat nerušeně přírodu přece
mohu z okraje a nemusím být rovnou uprostřed. Lidé z měst mají
různé nápady, které jaksi nechápu. Být součástí přírody chápu,
ale být jejím středem uprostřed louky už ale ne. Jinak po 60
letech bylo zrušeno jedno tábořiště ve starém opuštěném lomu
kvůli výskytu nějakého brouka, kterému to evidentně 60 let asi
nevadilo a to se tam akce konaly kdysi dva víkendy v měsíci
a posledních pár let dva v roce. A i to je prý přespříliš a lom
"chrání" tabule, odpadkový koš, lavička a stůl s poznámkou, že
to bylo financováno z fondů EU. Jinde to tak dopadlo kvůli
motýlům, kterým jsme prý vadili i v zimě. To nepochopím a už
ani nepožaduji vysvětlení. Spíše v tom vidím schválnost a nebo
uzurpaci přírody pro pár vyvolených.
Jirka Černý
30.12.2020 20:23 Reaguje na Břetislav MachačekO tabulkách hlásajících nehynoucí slávu a podporu EU snad jindy, nerad bych zvracel tak kvalitní víno co momentálně konzumuji.
Jan Šimůnek
31.12.2020 09:39 Reaguje na Jirka ČernýMajka Kletečková
3.1.2021 19:35Jako zásadní se mi jeví informace, že existuje internetový user-friendly rezervační nástroj propojující poptávku a nabídku po takových druzích ubytování a umožňující i regulaci počtu ubytovaných na daném místě v daném čase (https://www.bezkempu.cz).