https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/matej-pomahac-krajinou-ekologicke-katastrofy
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Matěj Pomahač: Krajinou ekologické katastrofy

3.4.2025
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač
Řeku Bečvu u Hustopečí postihly v krátké době dvě tragédie. V září 2020 zabil únik jedu 40 tun ryb a zničil život na řece. Před měsícem uniklo po havárii vlaku obrovské množství nebezpečného benzenu. Obě události spojuje pomalé jednání úřadů a socializace ztrát s dopady na místní komunity, životní prostředí i státní rozpočet. Pro zajištění bezpečného prostředí pro život potřebujeme funkční stát, důslednou regulaci škodlivých látek i bezpečnou železnici.
 
Chladný jarní den. Procházím krajinou hornomoravského úvalu či „Moravské Brány“. Z údolí Odry a Luhy supím do kopce a pak klesám dlouhou březovou alejí do „Bečevské Brány“. Jsem v Hustopečích - malebném městysu při kraji říční nivy s jezery po těžbě štěrkopísku. Původně bažinatá oblast meandrujících toků a slepých ramen řek byla vždy osou dálkového pohybu lidí a zboží.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač

Právě tady vykolejil 28. února nákladní vlak převážející v 17 vagonech přes 1000 tun jedovatého benzenu. Náklad putující z valmezské chemičky DEZA (Agrofert) do ostravské BrsodChem (čínská Wanhua Group) se vznítil a unikl do ovzduší a půdy. Výsledkem je jedna z největších ekologických havárií v Evropě. Benzen působí ztrátu vědomí či srdečního tepu, dlouhodobě způsobuje leukemii či rakovinu. Velká koncentrace ve vzduchu může způsobit i smrt. Proto je likvidace následků havárie nesmírně obtížná.

„Mezi kolejemi a vodou zarážíme štětovnice, které mají bránit dalšímu průsaku. Je to tu zamořené tak, že když se kopne, začíná benzen hned vytěkávat - proto nosíme kyslíkové masky,“ říká mi u bezpečnostního plotu pracovník sanace. Záchrannou operaci zdržovala celý měsíc liknavost politiků. Krajský hejtman Okleštěk (ANO) přehazoval odpovědnost na vládu a teprve v minulém týdnu vyhlásil stav nebezpečí nutný pro urychlení těžby kontaminované půdy.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač

Obcházím jezero pokryté sorpčními hady pro zachytávání jedu a zkrápěné vodou z proudnic pro oxidaci benzenu. Voda je však již nyní dle měření plná jedu. Na druhé straně je chatová osada s výhledem na havárii. Chatař vypíná cirkulárku a kontroluje nezvaného hosta. „U souseda ve studni už ten sajrajt je. Tím štěrkem všechno proteče a čert ví, kdy se to dostane do Bečvy... dopadne to stejně jako před pěti lety, kdy se na to stát vykašlal, nikdo za to nepykal a řeku zarybnili až rybáři.“ I dnes poskytuje aktuální informace o vývoji situace místní rybářský svaz a jeho šéf Stanislav Pernický, který po tragickém výsledku vyšetřování předchozí otravy toku „ztratil iluze o právním státu“.

Krajinou ekologické katastrofy
Krajinou ekologické katastrofy
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač

U Hustopečí vznikla škoda na infrastruktuře ve výši 125 milionů korun a sanační škody dosáhnou stovek milionů korun. Zamořená půda, ohrožená rekreační oblast a riziko dalšího šíření jedu. Politici na sebe mezitím svalují odpovědnost a zahajují předvolební kampaně. Katastrofa je proto ilustrací systémového selhání státu. I přetížené české železnice, která stále není vybavena spolehlivými zabezpečovadly, která by příliš rychle jedoucím vlakům spouštěla automatické rychlobrzdy.


reklama

foto - Pomahač Matěj
Matěj Pomahač
Autor je expert na moderní zemědělství a poradce pro řízení podniků. Je zastupitelem v pražském Radotíně a spolupředsedou Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

3.4.2025 10:32
Aktivistický zelený článek.
Prakticky podobně by dopadlo vylití jakékoliv organické kapaliny v podobném množství na tom místě. Benzen je jenom poněkud toxičtější rozpouštědlo než jiná běžná organická ředidla a rozpouštědla.
Přirozeně vzhledem k množství té látky vylité v prostředí v podzemí silně propustném pro vodu je to hodně velký problém. A snad se to místo podaří sanovat bez větších následků. To ukáže , bych řekl, zhruba asi následující měsíc a potom v průběhu tak půl roku první období většího množství srážek, které zvedne hladinu podzemní vody a způsobí její rychlejší proudění a intenzívnější vymývání benzenu do vody. Bez následků to bude tehdy, pokud ve vodě nebudou překročeny kritické koncentrace pro vodní život, které se pro benzen pohybují mezi 2 - 5 miligramy benzenu v litru.
Stopy benzenu tam budou několik let, než se prakticky všechno vymyje vodou a odpaří do ovzduší.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist